Nazwa toru: Tor Poznań.
Adres: Ul. Wyścigowa 3, 62-081 Przeźmierowo.
Historia toru: Tor Główny w Poznaniu powstał na terenie byłego poligonu wojskowego, a do jego budowy wykorzystano nieużytkowane pasy startowe położone nieopodal portu lotniczego Poznań-Ławica. Projektantem był inżynier Mieczysław Biliński, a budowa tego wielofunkcyjnego obiektu odbywała się w latach 1975-1977. Oficjalne otwarcie miało miejsce 2 grudnia. Na początku miejsce służyło wyłącznie jako do organizacji imprez motocyklowych, jednak bardzo szybko wyewoluowało i teraz kompleks składa się z toru samochodowo-motocyklowego i już od wielu lat cieszy się sławą najpopularniejszego obiektu motoryzacyjnego w całym kraju.
Długość i konfiguracja: Tor poszczycić może się aż 4100 metrami długości, w tym czternastoma bardzo dynamicznymi zakrętami (pięć w lewo i dziewięć w prawo).
Nawierzchnia: Nitka toru ma asfaltową nawierzchnię.
Proste i szerokość toru: Jego najdłuższa prosta wynosi 560 metrów, dzięki czemu na torze możemy przetestować przyspieszenie każdego, nawet najbardziej szybkiego auta. Dodatkowym atutem jest szerokość jezdni równa 12 metrów.
Otaczające środowisko: Główna pętla Toru Poznań otoczona jest lasami, co sprzyja dodatkowej rekreacji w czasie eventów.
Infrastruktura: Dla uczestników eventów dostępny jest budynek szkoleniowo-konferencyjny z tarasem, z którego obserwować można rywalizację na torze. Tor Poznań może pochwalić się boksami serwisowymi dla zespołów.
Bezpieczeństwo: Cały tor wyposażony jest w bariery energochłonne, które zapobiegają pojazdom wyjechaniu poza trasę w przypadku ewentualnej kolizji. W 2006 roku dokonano gruntownej modernizacji nawierzchni, zastosowano nowy asfalt i obniżono krawężniki, co nie tylko poprawiło komfort jazdy, ale również zwiększyło dopuszczalną prędkość. W trakcie każdego wydarzenia motoryzacyjnego na miejscu obecni są ratownicy medyczni i strażacy, gotowi do natychmiastowej reakcji w przypadku nieoczekiwanych sytuacji. Dla widzów dostępne są wysokie trybuny, z których można obserwować zmagania miłośników motoryzacji, zajmując miejsca w bezpiecznej odległości.
W 1978 roku na torze miała miejsce pierwsza runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz pierwszy wyścig motocyklowy.
W 1979 roku Andrzej Jaroszewicz stał się pierwszym Polakiem, który poprowadził bolid F1. Syn ówczesnego premiera PRL otrzymał szansę testu Wolfa R1, który w 1979 roku pomógł Jody’emu Scheckterowi wygrać GP Monako 1977.
W 2007 roku w imprezie Shell V-Power Day (zorganizowanej z okazji 60-lecia współpracy Ferrari i Shella) na torze Poznań wystąpili Michael Schumacher oraz Marc Gene.
Sezony 2006-2017 stały pod znakiem organizacji ciekawych pucharów na Torze Poznań. Był to chociażby Kia Lotos Cup (do 2010), a następnie kontynuacja jako Kia Lotos Race (do 2017).
W 2010 roku na Torze Poznań odbyło się N-GINE RENAULT F1 TEAM SHOW, czyli największe wydarzenie ze świata sportów motorowych, jakie odbyło się w Polsce. Właśnie wtedy Robert Kubica (jedyny polski kierowca w Formule 1) poprowadził po raz pierwszy bolid Renault F1 Team po torze wyścigowym w naszym kraju.
Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski i Puchar Polski.
Rajdy KJS.
Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.
Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych.
Track Day.
Go-Racing oferuje na Torze Poznań następujące atrakcje:
Uczestnicy wydarzeń na torze zwracają uwagę na wyjątkową długość nitki równą ponad 4 kilometry. Pozwala to na przetestowanie potencjału każdego auta.
Dodatkowym atutem jest doskonała organizacja eventów oraz profesjonalizm instruktorów.
Tak, jest możliwość jazdy własnym autem.
Tak. Widzowie mogą obserwować zmagania kierowców z trybun.
Nitka toru ma 4,1 km długości.
Tor Poznań ma 14 zakrętów (5 w lewo i 9 w prawo)
Tor Poznań, jako jedyny w Polsce, otrzymał światową homologację wyścigową FIA oraz europejską UEM. Dzięki temu możliwa jest organizacja wyścigów samochodowych i motocyklowych najwyższej rangi.
2009-2024 Copyright © go-racing.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.