Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Go-Racing
  2. Tory
  3. Tor Poznań Karting

Tor Poznań Karting

Tor w Poznaniu powstał na terenie dawnego lotniska Ławica. Aktualnie jest to największy i najnowocześniejszy tor wyścigowy w Polsce funkcjonujący przez cały rok. Główna nitka toru ma długość 4085 metrów, natomiast pętla kartingowa jest wydzieloną częścią głównej pętli toru Poznań, mierzy 1500 metrów. Obiekt należy do automobilklubu Wielkopolski - stowarzyszenia działającego w Poznaniu od 1924 roku. Jest to miejsce, w którym organizowane są wyścigi samochodowe i motocyklowe, track days, szkolenia z bezpiecznej jazdy, spotkania biznesowe, integracyjne i towarzyskie. Pasjonaci motoryzacji mogą tutaj sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy rajdowej lub zdobyć licencję zawodniczą kierowcy wyścigowego. Z kolei amatorzy i początkujący kierowcy chętnie biorą udział w szkoleniach z bezpiecznej jazdy lub kursach driftingu. Warto podkreślić doskonałe położenie obiektu (15 od nitki autostrady A2, 170 km od Świecka), które sprawia, że Tor w Poznaniu odwiedzają tysiące gości nie tylko z Polski ale również z całej Europy.
Dane toru:
nawierzchnia
asfalt
długość
1500m
szerokość
12 m
zakręty
8
najdłuższa prosta
200
Pokaż więcej produktów

Historia toru

Tor Poznań powstał na terenie dawnego poligonu wojskowego. Projektant - Mieczysław Biliński postanowił wykorzystać istniejące już pasy startowe lotniska Ławica. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 2 grudnia 1977 roku. Pętla kartingowa została otwarta 3 lata później - 18 października 1980 roku. Tor porównywano do amerykańskiego Road America, znajdującego się w stanie Wisconsin. Przez wiele lat obiekt gościł największe gwiazdy polskiej i zagranicznej motoryzacji, takie jak Robert Kubica, Michael Schumacher, Lewis Hamilton czy Jackie Stewart. Samochodowy rekord toru został osiągnięty przez Jakuba Śmiechowskiego w 2014 roku - 1,24544 min (Dallara F308), a motocyklowy przez Pawła Szkopka w 2015 roku - 1,32233 min (Yamaha R1). Obecnie na torze organizowane są wydarzenia motoryzacyjne europejskiego formatu, takie jak: Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Wyścigowy Motocyklowy Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Rally Cross, czy Rajd Pojazdów Zabytkowych.

Charakterystyka

Różnorodność pokonywanych odcinków toru kartingowego w połączeniu z doskonałym dostosowaniem go do potrzeb dynamicznej jazdy, umożliwia szlifowanie umiejętności kierowcy w bezpieczny i kontrolowany sposób. Długość pętli sektora kartingowego wynosi 1500 metrów, szerokość pasa to 12 metrów. Najdłuższa prosta ma długość 200 metrów. Przejechanie odcinka kartingowego gwarantuje niezapomniane przeżycie z uwagi na zróżnicowanie trasy, ponieważ musimy pokonać łącznie 8 zakrętów. To nie lada wyzwanie nie tylko dla amatora, ale także dla doświadczonego kierowcy.  Zastosowanie asfaltowej nawierzchni zapewnia doskonałą przyczepność, co jest niezwykle istotne w przypadku szybkiej, agresywnej, sportowej jazdy. Tor posiada europejską homologację UEM i światową homologację FIA, co umożliwia organizację wyścigów motocyklowych i samochodowych najwyżej klasy. Na miejscu dostępny jest budynek szkoleniowo-konferencyjny z tarasem, z którego obserwować można aktualne wydarzenia na torze. Każdy samochód oraz motocykl wypuszczany na tor posiada osobną wiatę garażową oraz dostęp do warsztatu z zapleczem rewizyjnym. 

Bezpieczeństwo

Podczas przejażdżek pełnych emocji, podnoszących poziom adrenaliny, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie - zarówno kierowców, jak i publiczności, która z pasją obserwuje poczynania na torze. Dla obserwatorów przygotowano wysokie trybuny, z których podziwiać można zmagania pasjonatów motoryzacji, zajmując wygodne miejsca w bezpiecznej odległości. Cały tor posiada bariery energochłonne, które uniemożliwiają pojazdom opuszczenie drogi w razie ewentualnej kolizji. W 2006 roku całość nawierzchni została wymieniona, położono nowy asfalt, zostały obniżone krawężniki, co sprawiło, że nie tylko znacznie podniósł się komfort jazdy, ale również podniesiono dopuszczalną prędkość. Każdy pojazd wpuszczany jest na tor dopiero po zakończeniu przejazdu jego poprzednika, co sprawia, że zderzenie jest niemożliwe. Dodatkowo na miejscu, podczas każdego eventu motoryzacyjnego obecni są ratownicy medyczni oraz strażacy gotowi ruszyć na pomoc w przypadku każdej nieprzewidzianej sytuacji. W czasie przejażdżek super samochodami nad bezpieczeństwem kierowcy czuwa doświadczony instruktor, który zajmuje miejsce pasażera i na bieżąco udziela cennych wskazówek, a tuż przed realizacją przeprowadza krótkie szkolenie z zasad obowiązujących na torze i obsługi pojazdu. 

Nasza oferta

Tor Poznań to bezsprzecznie najlepsze miejsce w Polsce, w jakim można spróbować swoich sił za kierownicą najpotężniejszych motoryzacyjnych bestii. Uczestnik w umówionym terminie musi stawić się na Torze Poznań, gdzie czekając na swoją kolej, będzie miał okazję, by z bliska przyjrzeć się znanym pojazdom, posłuchać ryku ich silników i ujrzeć w akcji podczas pokonywania kolejnych odcinków toru. Jednak jego głównym celem jest poprowadzenie wybranego auta, pod czujnym okiem instruktora, który zajmie miejsce pasażera i udzieli wskazówek, które sprawią, że przejazd będzie nie tylko niezwykle emocjonujący, ale przede wszystkim bezpieczny. Dla nastolatków lub osób bez prawa jazdy również mamy rozwiązanie. Mogą przekonać się o mocy wymarzonego auta z miejsca pasażera. Wtedy doświadczony kierowca rajdowy zajmie miejsce za kierownicą i zaprezentuje potencjał samochodu pokonując wyznaczony dystans. Na torze kartingowym Poznań jeździły już takie kultowe pojazdy jak Lamborghini Gallardo, Nissan GT-R, Ferrari F430, KTM X-BOW, Audi R8 czy Porsche 911. Ty również spełnij marzenia swoje lub bliskich obdarowując ich emocjonującą przejażdżką na Torze kartingowym w Poznaniu!Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki: