w

Co musi znajdować się w każdym pojeździe, czyli obowiązkowe wyposażenie samochodu

Kiedy kupujesz nowy samochód, nie martwisz się o niezbędne wyposażenie, ponieważ gwarantuje je producent. Jednak w przypadku używanego pojazdu jest już nieco inaczej. Mało który prywatny sprzedawca kwapi się, aby dodawać do samochodu odpowiednie akcesoria, więc obowiązek ten spada na ciebie.

Co więcej, jako długoletni właściciel jednego auta również odpowiadasz za to, co znajduje się na wyposażeniu. Jeśli nie spełnisz wymogów, przy spotkaniu z policją zapłacisz karę.

Pytanie brzmi więc: jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Odpowiedź znajdziesz w artykule. Przyjrzymy się również przepisom obowiązującym w innych krajach i karom za ich nieprzestrzeganie.

Obowiązkowe wyposażenie obowiązujące na terenie Polski

Polskie prawo drogowe pod względem wyposażenia nie wymaga wiele, o czym za chwilę się przekonasz. W gruncie rzeczy sprowadza się do dwóch obowiązkowych akcesoriów.

Trójkąt ostrzegawczy

Pierwszym niezbędnym przedmiotem jest trójkąt ostrzegawczy. Pełni bardzo istotną rolę w ruchu drogowym, gdy dojdzie do wypadku, ponieważ z wyprzedzeniem ostrzega innych uczestników ruchu o nietypowym zdarzeniu na trasie.

Kierowca powinien korzystać z niego na każdej drodze utwardzonej chyba, że znajduje się na terenie zabudowanym. Wtedy trójkąt rozkłada tylko wtedy, gdy samochód stoi na zakazie.

W jakiej odległości od zdarzenia powinien znajdować się znak ostrzegawczy? Zależy to od drogi, na której jesteś. Wytyczne prezentują się następująco:

  • autostrada lub droga ekspresowa — 100 metrów,
  • droga poza terenem zabudowanym — od 30 do 50 metrów,
  • w terenie zabudowanym — 1 metr.

Pomyśl również o włączeniu świateł awaryjnych, które będą pełniły rolę dodatkowego ostrzeżenia.

Gaśnica

Drugim obowiązkowym przedmiotem jest gaśnica typu ABC. Powinna posiadać homologację, ważyć przynajmniej 1 kilogram oraz znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.

Wśród kierowców krążą mity, że policja wlepia mandaty również za skończoną datę ważności gaśnicy. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Policjant ma upoważnienie, aby sprawdzić, czy posiadasz gaśnicę. Data ważności bardziej liczy się podczas przeglądu pojazdu, ponieważ diagnosta może się do tego przyczepić.

Tak czy inaczej dla własnego bezpieczeństwa dbaj o to, aby gaśnica na wyposażeniu samochodu była w pełni sprawna.

Gdy wszystko idzie po naszej myśli, często o niej zapominamy, ale w nagłych sytuacjach potrafi uratować skórę. Dzięki niej zapobiegniesz poważniejszym konsekwencjom wypadku, przy którym pojawił się ogień.

Tablica rejestracyjna

Trudno nazwać tablicę rejestracyjną jednym z akcesoriów w samochodzie, ale nie zmienia to faktu, że każdy kierowca ma obowiązek ją posiadać. Jednak na tym przepisy się nie kończą. Tablica rejestracyjna powinna być widoczna i czytelna. Co to znaczy? Nic nie może przysłaniać numerów rejestracyjnych.

Dlatego pamiętaj, że jako kierowca odpowiadasz za jej czystość. Jeśli jest zabrudzona i nieczytelna, możesz dostać mandat.

Obowiązkowe dokumenty

Czy podczas kontroli pojazdu musisz okazać jakikolwiek dokument? Odpowiedź może niektórych zaskoczy, ale żaden dokument nie jest obowiązkowy (przynajmniej nie w fizycznej wersji).

Już wyjaśniamy, o co chodzi.

Od 1 października 2018 roku nie masz obowiązku posiadania podczas podróży dowodu rejestracyjnego ani ważnego ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że podczas kontroli policja łatwo sprawdzi te dokumenty poprzez CEPiK, czyli Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

To jeszcze nie wszystko.

Od 5 grudnia 2020 roku nie masz obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Jednak w tym wypadku w zamian musisz posiadać aplikację mObywatel, której nie założysz bez profilu zaufanego. Znajduje się w niej usługa mPrawo Jazdy, gdzie widnieje cyfrowy odpowiednik dokumentu. W efekcie podczas kontroli wystarczy ci smartfon z dostępem do internetu.

Pamiętaj jednak, że za granicą wciąż będziesz potrzebować fizycznego dokumentu prawa jazdy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach europejskich

Teraz na chwilę odwrócimy naszą uwagę od Polski i przyjrzymy się przepisom, które obowiązują w innych krajach. Jakie akcesoria są niezbędne podczas jazdy po zagranicznych drogach?

Kamizelka odblaskowa

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w wielu krajach jest również kamizelka odblaskowa. Nie da się ukryć, że taki przepis ma sens, ponieważ dodatkowo zwiększa ona widoczność kierowcy i pasażerów.

Kamizelka szczególnie przydaje się podczas wypadków i awarii, które mają miejsce po zmroku. Minimalizuje ryzyko niezauważenia pieszego, dzięki czemu zapobiega ewentualnym potrąceniom.

W jakich krajach stanowi obowiązkowe wyposażenie?

Są to: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Hiszpania, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Włochy, Węgry.

Apteczka

Druga pod względem popularności w przepisach jest apteczka. Jej przydatność podczas podróży trudno zakwestionować. W razie wypadku niejednokrotnie potrafi uratować zdrowie i życie, ponieważ umożliwia skuteczne przeprowadzenie pierwszej pomocy na poszkodowanych.

W zależności od wersji znajdziesz w niej bandaże, plastry, opaski uciskowe, etc., a nawet nożyczki, maseczki do sztucznego oddychania czy chociażby koc ratunkowy.

Które kraje wymagają obecności apteczki na wyposażeniu samochodu?

Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Żarówki i bezpieczniki

W przypadku wielu samochodów przepis dotyczący obecności zapasowych żarówek na wyposażeniu jest przestarzały. To dlatego, że nowoczesna motoryzacja bardzo często korzysta z LED-owych reflektorów, a w ich przypadku przepalenie jednej żarówki wymaga wymiany całego panelu.

Dlatego przepis dotyczy wyłącznie posiadaczy starszych samochodów, gdzie szybka i łatwa wymiana oświetlenia jest możliwa. Z bezpiecznikami sprawa wygląda podobnie.

W których krajach trafisz na taki obowiązek?

Są to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania.

Koło zapasowe

Mimo że wielu kierowców jeździ z kołem zapasowym, w większości krajów nie jest ono obowiązkowe. Tak czy inaczej warto je posiadać, bo w razie czego zaoszczędzi ci sporo czasu i kłopotów.

W których krajach pojawia się obowiązek obecności koła zapasowego na wyposażeniu?

Są to: Czechy, Hiszpania i Słowacja. Gdy jeździsz po tamtejszych drogach, musisz mieć na stanie również podnośnik i klucz do kół, co jest całkiem logiczne. W końcu same koło zapasowe niewiele pomoże, jeśli nie masz czym go zamontować.

Inne

Poza akcesoriami wymienionymi powyżej, w niektórych krajach obowiązują również inne wymogi. Dla przykładu:

  • Hiszpania zobowiązuje kierowców do posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych oraz zapasowych okularów (dla tych, którzy z nich korzystają);
  • Słowacja wymaga obecności liny holowniczej na stanie samochodu;
  • we Francji obowiązkowe jest zabezpieczenie antywłamaniowe.

Takich szczegółów prawnych jest więcej, dlatego przed podróżą do innego kraju zapoznaj się z tamtejszym prawem drogowym.

Kara za niezastosowanie się do przepisów

Jak zapewne się domyślasz, za niestosowanie się do przepisów obowiązują kary. Co ci grozi za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu? Taryfikator wygląda następująco:

  • nieprawidłowo zamontowana, zasłonięta, nieczytelna lub nieoświetlona tablica rejestracyjna — 100 zł;
  • brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy — od 20 do 500 zł.

W przypadku nieprawidłowego użycia trójkąta ostrzegawczego obowiązują dodatkowe kary:

  • niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu awarii lub wypadku — 150 zł;
  • nieoznakowanie trójkątem holowanego pojazdu — 150 zł;
  • niewłaściwe sygnalizowanie postoju na drodze ekspresowej lub autostradzie — 300 zł.

Podsumowanie

Z artykułu wyciągniesz kilka istotnych wniosków, które warto zapamiętać.

Po pierwsze — w Polsce samochód musi posiadać sprawną gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz czytelną tablicę rejestracyjną.

Po drugie — za granicą do powyższych wymogów zwykle dochodzi jeszcze obowiązek wożenia ze sobą apteczki i kamizelki odblaskowej.

Po trzecie — na ojczystych drogach nie masz obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz OC. To samo tyczy się prawa jazdy, jeśli masz aplikację mObywatel.

Teraz już wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce i innych krajach. Przygotuj się odpowiednio do drogi, a unikniesz niepotrzebnych kar pieniężnych.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak uniknąć poślizgu oraz jak wyjść z niego cało

Zasady ruchu na rondzie turbinowym. Nie taki diabeł straszny.