w , ,

Tory wyścigowe w Polsce. Sprawdź, gdzie bezpiecznie poszalejesz za kółkiem

Nie oszukujmy się, na drogach państwowych (nawet jeśli mówimy o autostradach) nigdy nie poczujesz się jak kierowca wyścigowy. Oczywiście możesz próbować, jednak wtedy ryzykujesz nie tylko mandatem, ale także zdrowiem swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to mądra decyzja. Tym bardziej, że twoje marzenia o szybkiej jeździe spełnią liczne tory wyścigowe w Polsce.

Chcesz sprawdzić, co czuje kierowca rajdowy? Podnieść poziom adrenaliny? A może jesteś szczęśliwym posiadaczem szybkiego wozu i chcesz przetestować jego maksymalny potencjał?

Wszystko to zrobisz na torze. Co jeszcze ważniejsze — doświadczenie szybkiej jazdy zdobędziesz w bezpiecznych warunkach. Zainteresowany? W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak zadać pytanie: gdzie udać się na tor?

Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Wszystkie zdjęcia w artykule wykorzystane na zasadzie prawa cytatu.

Tory samochodowe Polska — TOP 6

Oczywiście w kraju nad Wisłą znajdziesz dużo więcej, niż tylko sześć torów wyścigowych. Jednak postanowiliśmy rozpocząć naszą listę od miejsc, które wyróżniają się na tle innych.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z hobbystycznymi rajdami, zacznij od tych torów. Nie pożałujesz.

Tor Poznań

tory wyścigowe w Polsce - Poznań

Poznański tor to jeden z najpopularniejszych obiektów tego typu w naszym kraju.

Czym się wyróżnia?

Chociażby tym, że jako jedyny w Polsce posiada homologację FIA (Fédération Internationale de l’Automobile), czyli Międzynarodowej Federacji Samochodowej. To sprawia, że Tor Poznań kwalifikuje się do organizacji wyścigów najwyższej rangi — zarówno motocyklowych, jak i samochodowych.

Jak prezentuje się sama trasa?

Tak się składa, że na terenie obiektu znajdują się dwie. Pierwsza jest samochodowo-motocyklowa (4,1 km długości), która oferuje aż 11 zakrętów oraz wiele długich i prostych asfaltowych odcinków. Druga służy do kartingu (1,5 km długości) i oferuje 8 zakrętów oraz kilka prostych. Jeśli zaś chodzi o szerokość, na obu trasach wynosi 12 m.

Jako ciekawostkę dodamy, że jeździły na tym torze takie sławy, jak Michael Schumacher, Jackie Stewart, Lewis Hamilton czy nasz rodak — Robert Kubica. Ponadto na finalny wygląd toru miał wpływ m.in. Bernie Ecclestone (były szef Formuły 1).

Silesia Ring

Zaczęliśmy od najpopularniejszego, więc teraz przyszedł czas na (do niedawna) najnowszy tor wyścigowy w kraju. Silesia Ring znajduje się na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim (okolice Opola), gdzie powstał w 2016 roku.

Nie da się ukryć, że tor przypadnie do gustu wielu fanom czterech kółek.

Główna nitka ma aż 3,6 km długości, co czyni ją drugim najdłuższym torem w Polsce (zaraz po Poznaniu). Zawiera 15 zakrętów i kilka odcinków prostych (w tym jeden o długości 730 m, idealny do testów prędkości mocnych samochodów). Szerokość toru waha się od 12 do 15 m.

To jeszcze nie wszystko.

Znajdziesz tu także tor kartingowy o długości 1,5 kilometra. Jest to po prostu fragment głównej nitki toru i ma do zaoferowania 7 zakrętów oraz kilka prostych (w tym jedną o długości 600 m). Dzięki temu jako kierowca sprawdzisz się w każdej sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o rzeczy, które nie wiążą się bezpośrednio z jazdą, Silesia Ring posiada ogromne zaplecze eventowe. W jego skład wchodzą m.in.:

 • sala eventowa i kinowa,
 • wieża startowa,
 • taras widokowy,
 • kuchnia i zaplecze cateringowe,
 • etc.

Co ciekawe, na terenie obiektu znajduje się również oficjalne centrum szkoleniowe Porsche. Oznacza to, że na torze szkolą się również klienci i fani tej marki.

Tor Jastrząb

Przez wielu uważany za najnowocześniejszy w Polsce, Tor Jastrząb oferuje nie tylko opcję rajdów, ale również szkoleń dla kierowców. Znajduje się pod Szydłowcem (okolice Radomia) i posiada kilka atrakcji:

 • tor główny,
 • tor dla gokartów,
 • prostą do wyścigów (1/4 mili),
 • płyty poślizgowe, które odwzorowują utratę przyczepności.

Łączna długość wszystkich tras do niemal 3,5 km. Co ciekawe, wszystkie były budowane od zera (nie na płycie lotniska, jak w przypadku większości tego typu obiektów).

Jednak nas interesuje przede wszystkim tor główny. Ma 2,4 km długości i 10 m szerokości. Kierowcom oferuje 11 zakrętów i 3 długie proste, na których przetestują maksymalna prędkość auta.

Ponadto Tor Jastrząb oferuje również noclegi, dysponuje restauracją, salami szkoleniowymi i innymi atrakcjami.

Tor Kielce

Tym razem jeden z najstarszych obiektów tego typu, bo funkcjonuje już od 1937 roku. Tor Kielce powstał na terenie lotniska Kielce Masłów, w bardzo malowniczej okolicy.

Do dyspozycji kierowców oddaje szeroki pas startowy (1,2 km długości), na którym bez problemu wyznaczą trasy o różnym charakterze i stopniu trudności. Jedno okrążenie Toru Kielce to mniej więcej 2,5 km oraz 7 różnorodnych zakrętów i kilka prostych. Najdłuższa ma 400 m długości, co w zupełności wystarczy do sprawdzenia mocy samochodu.

Obiekt zalicza się do ścisłej czołówki kraju, jeśli chodzi o dynamikę jazdy. Tutaj nie zabraknie ci mocnych wrażeń!

Tor Bemowo

Jeden z najciekawszych obiektów tego typu dla mieszkańców Warszawy i okolic, a także dla ludzi, którzy szukają dobrych motoryzacyjnych przeżyć. Tor Bemowo powstał na terenie dawnego lotniska Babice, dzięki czemu dysponuje szerokim pasem startowym o długości 1,3 km.

Sprawia to, że każdy organizator wyścigów może praktycznie dowolnie skonfigurować trasę dla swoich klientów.

Oprócz jazdy rajdowej, obiekt oferuje również możliwość szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy. Służą do tego tory z płytami poślizgowymi. Ponadto znajdziesz tutaj również symulatory dachowania i zderzania.

Z ciekawostek warto dodać, że na Torze Bemowo odbywają się liczne imprezy motoryzacyjne, w tym popularny Rajd Barbórka. Co więcej, na terenie obiektu gościł Robert Kubica i kilku innych znanych, polskich kierowców.

Tor Ułęż

Kolejny obiekt zbudowany na terenie dawnego lotniska — tym razem szkoleniowego. Dzięki temu dysponuje pasem startowym o długości 2,5 km, który pozwala na dużą elastyczność, jeśli chodzi o planowanie tras.

Testy prędkości supersamochodów również wypadają tu bardzo dobrze. Miejsca jest wystarczająco dużo, aby kierowca poczuł maksymalną prędkość auta.

Tor Ułęż znajduje się w miejscowości Nowodwór (okolice Lublina) — jakieś 100 km od Warszawy. Na co dzień służy jako miejsce do doskonalenia techniki jazdy, dlatego na terenie obiektu znajdziesz również płyty poślizgowe i centrum szkoleniowe.

Oprócz tego odbywa się tu wiele eventów, w tym Track Day, czyli dni jazd otwartych dla amatorów. Nie potrzebujesz wiele, aby wziąć w nich udział. Zwykle wystarczy aktualne prawo jazdy, kask i samochód.

Tory wyścigowe Polska — inne ciekawe obiekty

Motoryzacyjne obiekty sportowe w Polsce nie kończą się na powyższej szóstce. Jako że jest ich o wiele więcej, postanowiliśmy przynajmniej kilka wymienić i opisać w tej części artykułu.

Oto obiekty, które warto znać.

Tor Moto Park Kraków

Najmłodszy i jednocześnie najnowocześniejszy tor w kraju. Powstał w 2017 roku, do czego mocno przyczynił się Michał Kościuszko, czyli wicemistrz Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów. Krakowski tor miał być ucieleśnieniem idei stworzenia miejsca, które byłoby przystępne dla każdego miłośnika motoryzacji.

W dużej mierze się to udało.

Obiekt dysponuje torem o długości 1050 m i szerokości 12 m, który jest na tyle zróżnicowany, że daje wielką radość z jazdy i pozwala przetestować własne umiejętności. Zmierzysz się tu z 9 zakrętami i kilkoma odcinkami prostymi.

Oprócz toru istnieje tu także centrum szkoleniowe, które może pochwalić się trzema płytami poślizgowymi. Jedna z nich ma kształt litery S. To aktualnie jedyna taka płyta w całym kraju.

Moto Park Kraków znajduje się bardzo blisko miasta — od centrum dzieli go jedynie 17 km.

Tor Łódź

Od 2016 roku kierowcy mają dostęp do nowoczesnego toru wyścigowego w centralnej części kraju. Właściciele Toru Łódź świetnie trafili z lokalizacją, ponieważ obiekt znajduje się na styku autostrady A1 i A2. Na co dzień funkcjonuje jako Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy.

Co znajdziesz na miejscu?

Jedną nitkę toru wyścigowo-szkoleniowego o długości powyżej 1 km, dwie płyty poślizgowe, a także nowoczesny pomiar czasu (system Tag Hauer). Dzięki ciasnym zakrętom i wielu wzniesieniom tor świetnie nadaje się do testów umiejętności za kółkiem.

Co więcej, na miejscu również odbywają się Track Day, podczas których pojeździsz dynamicznie bez większych ograniczeń.

Tor Pszczółki

Kolejny bardzo młody, bo założony jeszcze w 2015 roku tor. Znajduje się niedaleko Gdańska i jest częścią tamtejszego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Co oferuje obiekt? Trzy rzeczy:

 • tor kartingowy,
 • tor ziemny,
 • plac manewrowy.

Jeśli chodzi o to, co tygrysy lubią najbardziej, główna nitka toru ma ponad 1 km długości. Podczas jazdy zmierzysz się z różnorodnymi zakrętami i wzniesieniami, a ponadto przetestujesz prędkość samochodu na długiej prostej.

Co ciekawe, tor posiada też sygnalizację świetlną oraz system pomiaru czasu. Oprócz tego na obiekcie znajdziesz wiele instalacji doszkalających, m.in. kurtyny wodne czy systemy destabilizujące tor jazdy.

Tor Krzywa

W ostatnich latach Polska bardzo się wzbogaciła, jeśli chodzi o tory wyścigowe. Krzywa to kolejny przykład. Obiekt powstał na terenie toru Pixers Ring, który niedawno zamknięto. Lokalizacja to miejscowość Osła (okolice Wrocławia i Bolesławca).

Tor Krzywa zapewni wiele przeżyć fanom wyścigów, ponieważ ma aż 2 km długości i 8 m szerokości, w pełni asfaltową nawierzchnię oraz rozbudowaną infrastrukturę zakrętów (w sumie jest ich dwanaście).

To jeszcze nie wszystko.

Znajdziesz tu również 5 dodatkowych odcinków, na których odbywają się różne dyscypliny motosportu. Tor Krzywa to także miejsce docelowe wielu eventów (m.in. Track Day, o którym już nieraz wspominaliśmy).

Tor Wschodzący Białystok

Przenosimy się na Podlasie. Na tor, który (podobnie jak kilku poprzedników) powstał na płycie lotniska. Tym razem chodzi o port lotniczy Białystok-Krywlany.

Dzięki takiej lokalizacji obiekt dysponuje w pełni asfaltową nawierzchnią, na której bez problemu przetestujesz moc supersamochodów. Tor ma ok. 1,4 km długości i 10 m szerokości. Zaś nowoczesne oświetlenie sprawia, że skorzystasz z niego nawet po zmroku.

Co więcej, obiekt wciąż jest ulepszany.

W finalnej wersji ma posiadać bariery energochłonne, nasypy ziemne, trybuny, obszerny parking dla przyjezdnych, a także zaplecze medyczne i techniczne. To aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się torów w Polsce.

Tory samochodowe w Polsce — podsumowanie

Jak widzisz, jest w czym wybierać. W artykule wymieniliśmy i opisaliśmy tylko około połowę wszystkich dostępnych w Polsce obiektów. To oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś jako fan motoryzacji rokrocznie udawał się na inny. W ten sposób nie tylko wyszalejesz się za kółkiem, ale również zwiedzisz wiele zakątków kraju.

Niektóre tory skupiają się bardziej na walorach edukacyjnych, inne dysponują bardziej sportowymi trasami. Jednak wszystkie łączy jedno — dostarczają niezapomnianych przeżyć.

Jeśli zamierzasz się na jakiś wybrać, szczerze polecamy.

A może jesteś stałym klientem torów lub regularnie uczestniczysz w eventach, które się na nich odbywają? W takim razie podziel się z nami przeżyciami i ulubionym obiektem. Tym bardziej, jeśli brakuje go na naszej liście.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Creation Stories. Biografia człowieka, który zmienił świat rock’n’rolla

Muscle car vs pony car — co je różni?