w ,

Sportowe samochody, supersamochody i hipersamochody – czym są i czym się różnią?

Świat motoryzacji można niemalże porównać do studni bez dna. Nawet doświadczeni kierowcy i miłośnicy ryku silników ciągle dowiadują się czegoś nowego i nie mogą narzekać na nudę. Motoryzacja jest o tyle wspaniała, że ciągle jest udoskonalana, pojawiają się nowinki techniczne, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Fani są zaskakiwani nowymi rozwiązaniami i ulepszeniami. Samochody zaskakują nie tylko wnętrzem, ale również wizualnie. W tym artykule zajmiemy się rozróżnieniem trzech grup samochodów – sportowych, supersamochodów oraz hipersamochodów. Wiem, że już same nazwy mogą dostarczyć zawrotów głowy, jednak nie ma czego się bać. Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie. 

białe lamborghini gallardo na torze wyścigowym
Supersamochód Lamborghini Gallardo

Od czego zależy przydział do danej kategorii?

Ustalmy jedno, każde z aut, które są przypisane do jednej z tych kategorii to bez wątpienia demon prędkości. Są to pojazdy, które przyprawiają o gęsią skórkę już od samego słuchania ryku silnika. Tak więc podstawą brania pod uwagę jakiegokolwiek auta jest to jaką prędkość może ono osiągnąć.

Jak więc możemy stwierdzić, że dane auto należy do aut sportowych, a nie do hipersamochodów? Na to składa się wiele czynników i niestety nie możemy określić głównego warunku przynależności do danej kategorii. Nakierować może nas wyłącznie zasada, że im samochód jest bardziej luksusowy, tym o wiele bardziej pożądany i niedostępny na co dzień dla zwykłego zjadacza chleba. Istotna jest oczywiście marka pojazdu, zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania oraz sama prezentacja wizualna auta. Nawiązując do wspomnianej wcześniej zasady, istotną rolę gra także cena auta. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie zakwalifikowane do hipersamochodów. Pamiętajmy, jednak o tym, że oceny użytkowników są subiektywne i dla jednego człowieka auto może należeć już np. do supersamochodów, natomiast dla drugiego to nadal sportowe.

Sportowe samochody

Jest to najbardziej przystępna cenowo kategoria. Nie należy jej jednak na pewno kojarzyć z czymś gorszym. Do kategorii sportowych samochodów należą pojazdy, które także są w stanie osiągnąć niesamowite prędkości.

Porsche 911 Carrera

Auto, które stało się ikoną. Te produkowane od prawie 60 lat samochody zajmują w sercach wielu miłośników motoryzacji specjalne miejsce. Przyspieszenie do 100 km/h wynosi 4,8s, natomiast maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć to 302 km/h.

Porsche 911 Carrera

Aston Martin DB9

Sportowy samochód produkcji brytyjskiej, następca modelu DB7, który był produkowany w latach 2003-2016. Dzięki udoskonaleniom wprowadzonym przez producentów samochód jest jednym z najbardziej popularnych. Prędkość maksymalna, jaką możemy nim osiągnąć to, aż 306 km/h a przyspieszenie do 100 km/h wynosi tylko 4,8 sekundy.

Aston Martin DB9

BMW M Power

W kategorii samochodów sportowych nie możemy zapomnieć o kultowej niemieckiej marce BMW. Ich przedstawiciel M Power nie ma się czego wstydzić, co więcej może się pochwalić silnikiem o mocy 370 km, prędkości maksymalnej wynoszącej 270 km/h oraz osiągnięciu setki w 4,6s.

BMW M Power

Supersamochody

Przechodzimy do kategorii supersamochodów. Te w odróżnieniu od samochodów sportowych charakteryzują się większym luksusem, dbałością o każdy detal oraz nienaganną prezencją. Do produkcji używane są materiały najwyższej jakości, jednak oprócz tego wymogiem osiągnięcia przez auto miana SUPER jest moc około 500 km, natomiast przyspieszenie do 100 km/h nie powinno wynosić więcej niż 4 sekundy.

Lamborghini Gallardo

Bezdyskusyjnie jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych aut na świecie. Wyjątkowy design oraz osiągi sprawiają, że Gallardo stale wzbudza wśród fanów motoryzacji niesamowite emocje. Poza pięknym wyglądem model ten oferuje osiągnięcie 315 km/h oraz przyspieszenie wynoszące 3,4 s. Moc silnika to, aż 560 km.

Lamborghini Gallardo

Ferrari F430

Największa konkurencja wyżej wspomnianego Lamborghini Gallardo. Włoski producent zapewnił klientom przyspieszenie do „setki” w 4,0 s. Poza tym nie można zapomnieć o silniku o mocy 490 km oraz prędkości maksymalnej-315 km/h.

Ferrari F430

Nissan GTR

Japońskie auto zapada w pamięć dzięki swojemu eleganckiemu wizerunkowi. Model charakteryzuje prawdziwego gentlemana. Klasa sama w sobie. Oprócz tego Nissan GTR oferuje 310 km/h prędkości maksymalnej, silnik 3,8l V6 o mocy 485 km. Kierowca w tym supersamochodzie jest w stanie osiągnąć 100 km/h w 3,5 s.

Nissan GTR

Hipersamochody

I na sam koniec zostają nam hipersamochody. Nie bez powodu zostało dodane słowo hiper, bo te samochody już bezdyskusyjnie nie są zwykłe. Piękne, szybkie, najczęściej niedostępne. Cuda techniki, które przyprawiają o dreszcze. Zachwycają nie tylko możliwościami silnika, ale także niesamowitym wyglądem. Jeżeli Twoim zdaniem coś w aucie jest niemożliwe do zrobienia, to hipersamochód ma za zadanie udowodnić Ci, że się mylisz. Moc tych potworów osiąga nawet 1000 km.

Lamborghini Aventador

Zacznijmy jednak od modelu, który przybliży nam standardy samochodów, które wchodzą do kategorii hipersamochodów. Jest to model uznawany za najbardziej przystępny cenowo. Auto rozpędza się do 350 km/h, a osiągnięcie “setki” zajmuje mu jedynie 2,9 s. A wszystko to dzięki silnikowi V12 o mocy 700 km i 690 nM momentu obrotowego.

Lamborghini Aventador

Bugatti Veyron

Prekursorem wśród hipersamochodów był niewątpliwie Bugatti Veyron. Skonstruowany w 2005 roku stał się symbolem niedoścignionego przez nikogo auta marzeń. Przekroczył magiczną granicę 400 km/h i jego prędkość maksymalna wyniosła, aż 407 km/h. Wszystko to za sprawą silnika 1000-konnego, który generował moc 1000 km. Dla twórców było to jednak niewystarczalne i opracowali model, który już nie miał sobie równych. Pięć lat pracy zaowocowało skonstruowaniem Bugatti Veyron Super Sport. Przeprowadzone na nim testy pokazały, że ta motoryzacyjna bestia przekracza 430 km/h i tym samym uplasował się na pierwszym miejscu najszybszych samochodów świata.

Bugatti Veyron

McLaren P1

Samochody z edycji limitowanej, wyprodukowane w zaledwie 375 egzemplarzach w latach 2013-2015. Brytyjski producent postarał się, aby o tym modelu nie dało się zapomnieć. Wyposażył go więc w silnik V8 i możliwe jest osiągnięcie nim zawrotnych 350 km/h. Zawdzięczamy to silnikowi o mocy 916 km i 900 nM momentu obrotowego. Wszystkie egzemplarze tego modelu sprzedano, a cena każdego z nich oscylowała w granicach 866 000 funtów.

Napisane przez Aleksandra Krupińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

American Dream, czyli historia braci Dodge

Launch control – co to jest i jak działa?