w

Launch control – co to jest i jak działa?

Interesujesz się motoryzacją, jesteś fanem czterech kółek, a może uwielbiasz szybką jazdę i towarzyszącą jej adrenalinę? Jazda na torze wyścigowym to nie lada wyzwanie nie tylko dla amatora ale również dla zawodowego kierowcy. Korzystając z oferty www.go-racing.pl możesz na własnej skórze przekonać się z czym to się je i poznać najnowsze technologie wykorzystywane w sportowych samochodach. Z tego artykułu dowiesz się co to jest Launch control, gdzie i w jakim celu jest montowany oraz jak go skutecznie używać. 

Nowy Nissan GTR 2017

Nowoczesne technologie

Współczesne samochody wyposażane są w liczne udogodnienia, które mają przede wszystkim ułatwić kierowcy użytkowanie pojazdu. Oprócz tego, zwraca się uwagę na podwyższenie bezpieczeństwa, zwiększenie osiągów oraz efektywności jazdy, a także prestiż jaki tworzą tego typu dodatki. Przechodząc do tematu dzisiejszego wpisu, Launch control to jeden z tych „bajerów”, którego nie uraczymy w każdym pojeździe. O ile wszelkie wspomagacze typu ESP, ASP, ABS itd, są nam znane na co dzień, to ta opcja przeznaczona jest dla samochodów, które docelowo używane mają być na torze wyścigowym. Oczywiście po ulicach również jeżdżą egzemplarze wyposażone w system procedury startowej ale są to modele typowo sportowe. 

Co to jest Launch control 

Pierwsze podejście do tematu miało miejsce prawie 30 lat temu, gdzie system ten został wykorzystany w Formule 1. Launch control jednak nie zyskał na popularności wśród bolidów, zadomowił się za to na dobre, w większości sportowych aut. Nie musisz być szczególnie obeznany w świecie motoryzacji aby kojarzyć takie marki jak BMW, Nissan GT-R, Ferrari czy Mercedes AMG. Wszystkie z nich to TOP-y wśród sportowych maszyn wykorzystywanych do jazdy na torach wyścigowych. Co to jest ten Launch control i do czego służy? W najprostszym tłumaczeniu to „program maksymalnego przyspieszenia”, co oznacza system, który wspomaga efektywne starcie samochodu z miejsca. Montowany najczęściej w towarzystwie automatycznych skrzyń biegów, steruje obrotami silnika tak aby uzyskać jak najlepszy wynik podczas startu. 

Co w silniku piszczy?

System Launch control jest zupełnie zautomatyzowany i kontrolowany przez komputer umieszczony w silniku. Zadaniem kierowcy jest wyłącznie wciśnięcie jednocześnie pedałów gazu i hamulca, następnie po puszczeniu tego drugiego, silnik sam „operuje” obrotami silnika i utrzymuje jak najlepszą trakcję. Moment obrotowy pozwala na rozpędzenie pojazdu od zera w jak najszybszym tempie (na tyle ile pozwala moc silnika). Często aby system zadziałał poprawnie, należy spełnić kilka technicznych warunków, np. Odpowiednia temperatura przekładni, rozgrzany silnik czy koła ustawione na wprost. Opcja Launch control uruchamiana jest w różny sposób, niekiedy wystarczy użyć pedałów do jej aktywacji, a bywa tak że trzeba ustawić na skrzyni tryb sport lub wyłączyć ESP. Procedura uzależniona jest od marki pojazdu i od tego jakiego rodzaju posiada skrzynie biegów. 

Launch control, wyłącznie automat? 

Faktycznie, najczęściej wyposażone samochody sportowe w system Launch control to te z automatyczną skrzynią biegów. Co zatem z manualami? Czy będąc kierowcą, który wyznaje zasadę „żadnych automatów”, traci się możliwość korzystania z procedury startu? Otóż nie! Istnieją auta z manualną skrzynią biegów, które zostały wyposażone w ten gadżet, co prawda nie ma tu wielkiego wyboru, ale daleko szukać nie trzeba https://go-racing.pl/jazda/10127-jazda-fordem-focusem-rs-mk3.html Focus RS MK3 to jeden z tych modeli, który wyposażony jest w Launch Control przy jednoczesnym zachowaniu manualnej skrzyni. 

Launch Control a inne podzespoły 

Nasuwa się pytanie czy korzystanie z tej opcji nie niszczy samochodu?! Start z tak wysokich obrotów daje się we znaki wielu podzespołom w pojeździe. Sprzęgło, koło dwumasowe, półosie, przeguby, elementy skrzyni biegów a nawet opony to elementy, które najbardziej odczują jazdę z użyciem maksymalnego przyspieszenia. Jednak należy pamiętać, że korzystanie z tej opcji nie prowadzi do zniszczenia części, może się przyczynić wyłącznie do ich szybszego zużycia. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze szybciej owe elementy ulegną zużyciu przy „piłowaniu” gazu i strzelaniu ze sprzęgła, podczas prób szybkiego startu bez tego gadżetu.

Próba sił 

Samochody wyposażone w Launch Control to najpopularniejsze sportowe modele, które nieczęsto mamy okazję prowadzić. Nie każdy jest tym szczęśliwcem, którego samochód został wyposażony w ten bajer i może zaginąć resztę kierowców, ruszając spod świateł. Dlatego organizowane są eventy motoryzacyjne na torach wyścigowych, podczas których możesz zasiąść za kierownicą i przekonać się na własnej skórze co to znaczy idealnie dobrany moment obrotowy na starcie. System Launch control pozwala dosłownie na wbicie w fotel, nie tylko z wrażenia ale również dzięki sile jaka rozpędza samochód. 

Chyba nie trzeba wiele tłumaczyć , filmik mówi sam za siebie, jak duże siły działają na kierowcę i jakie robi to wrażenie. Jeżeli uwielbiasz sportowe samochody to ten gadżet jest stworzony z myślą o Tobie!

Napisane przez Magda Jadczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sportowe samochody, supersamochody i hipersamochody – czym są i czym się różnią?

5 powodów, dla których powinieneś zacząć ścigać się na torze