w , , , , ,

Samochody luksusowe vs samochody klasy premium — co je właściwie różni?

Rynek motoryzacyjny nie jest już tak czarno-biały, jak kiedyś. W przeszłości dzieliliśmy modele samochodów według dwóch kategorii: luksusowe i przystępne cenowo. Jednak dzisiaj czasy się zmieniły.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w branży zaczęły pojawiać się pojazdy klasy premium — zarówno jeśli chodzi o samochody osobowe, jak i ciężarówki. Mimo że ów segment jest bardzo podobny do luksusowego, istnieją między nimi pewne różnice.

Jakie? O tym przeczytasz w artykule.

Czy luksus i premium to jest to samo?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, klasa luksus i premium to nie to samo, dlatego nie powinniśmy stosować tych terminów naprzemiennie.

Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje wiele podobieństw między tymi segmentami.

Pierwszą i główną kwestią, która łączy luksusowe samochody oraz klasę premium, jest technologia. Co to znaczy? Kupując takie auto, możesz liczyć na najnowsze i najlepsze rozwiązania zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i rozrywki.

Praktycznie wszystko, za co w zwykłym samochodzie musisz dopłacać, tutaj jest w standardzie.

Co więcej, technologia bezpieczeństwa w klasie luksusowej oraz premium zwykle wyprzedza resztę rynku motoryzacyjnego o kilka lat. Dlatego gdy kupujesz nowy samochód z któregokolwiek z tych segmentów, możesz cieszyć się rozwiązaniami, które jeszcze długo nie zawitają do aut bardziej przystępnych cenowo.

Kolejna kwestia — wnętrze. Tutaj także występuje bardzo duże podobieństwo, gdyż w obu przypadkach możesz liczyć na maksymalny luksus, czyli tapicerkę z najwyższej półki lub skórzane obicia.

Również od strony zewnętrznej samochody mają podobne cechy, gdyż są specjalnie projektowane tak, by zwracały na siebie uwagę i imponowały innym.

Pewne innowacje i większą dbałość o szczegóły znajdziesz również w silnikach aut z tych segmentów.

Dodatkową zaletą wszystkiego, co do tej pory wymieniliśmy, jest również wyższa cena ewentualnej sprzedaży. Luksusowe auta, tak samo jak samochody marki premium, dużo dłużej zachowują swoją wartość. Dzięki temu odzyskasz większą część inwestycji, gdy zechcesz przesiąść się do nowego środka transportu.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią są dodatkowe zabezpieczenia dla właściciela. Wiele firm premium i luksusowych oferuje darmową pomoc w razie awarii przez kilka pierwszych lat użytkowania samochodu.

Skoro już wiemy, jakie są podobieństwa między klasą premium i luksusową, teraz przejdźmy do wyjaśnienia, czym tak naprawę jest każda z nich.

Samochody klasy premium

Zaczniemy od tego, czym są samochody klasy premium. Później sprawdzimy kilka marek, które oferują taką klasę aut.

Czym jest klasa premium?

Klasa premium jest czymś pomiędzy luksusowym i zwykłym samochodem. Wyróżnia się przede wszystkim ceną, ponieważ auta z tego segmentu nie są aż tak drogie.

Oczywiście kosztują znacznie więcej, niż zwykłe modele, ale wciąż w granicach rozsądku. Wynika to z faktu, że w ich przypadku płacisz za wszystkie dodatki, które oferują.

Nieco inaczej jest w luksusowych samochodach, gdzie ogromna cena wynika z rzadkości modeli oraz renomy marki.

Jednak mimo wszystko w klasie premium nadal otrzymujesz to, po co przychodzisz, czyli blichtr i przepych. Innymi słowy: za wydane pieniądze otrzymasz szybki i imponujący samochód.

Z powyższych powodów auta klasy premium zwykle celują w rynek młodszych nabywców, których nie stać na wyjątkowo drogie luksusowe marki.

Marki samochodów premium

Poniżej znajdziesz zbiór najpopularniejszych marek, które produkują samochody klasy premium. Jednak nie tylko, gdyż część tych firm sprzedaje również zwykłe samochody. Ponadto niektóre modele (np. BMW czy Mercedesa) bez problemu moglibyśmy zaliczyć do segmentu luksusowego.

Granica jest tutaj dość płynna, dlatego nie zamykamy poniższych marek w żelaznych ramach.

Mercedes-Benz

Historia marki Mercedes-Benz sięga aż 1926 roku, kiedy to dwie niemieckie firmy (Daimler i Benz) połączyły swoje siły. W efekcie otrzymaliśmy przedsiębiorstwo, które od lat oferuje klientom popularne samochody klasy premium.

Jednak nie tylko, gdyż firma produkuje różne auta — od małych i kompaktowych sedanów po klasę G i S dla tych, którzy są w stanie zapłacić dużo więcej. Nie zmienia to natomiast faktu, że zawsze możesz liczyć na wysoką jakość wykonania oraz obecność zaawansowanej technologii.

BMW

Kolejna niemiecka firma.

BMW powstało w 1916 roku za sprawą trzech ludzi: Camillo Castiglioniego, Karla Rappa oraz Franza Josefa Poppa. Jest to przedsiębiorstwo, które cieszy się mianem jednego z najbardziej wydajnych w historii motoryzacji.

Jeżeli zaś chodzi o ofertę samochodów, BMW specjalizuje się w sedanach, SUV-ach, samochodach premium oraz modelach sportowych.

Jak zapewne wiesz, marka słynie ze swojej jakości. Do tego stopnia, że wiele modeli BMW z najwyższej półki moglibyśmy uznać za auta luksusowe.

Chcesz sprawdzić, jak jeździ się BMW w wersji premium? Sprawdź naszą ofertę Jazda BMW.

Audi

Trzecia już niemiecka firma na naszej liście.

Audi powstało w 1910 roku, a jego założycielem był Markus Duesmann. Oferuje samochody z bardzo wielu segmentów — od tych bardziej przystępnych cenowo, aż do klasy premium i sportowej.

Audi uchodzi za bezpośredniego konkurenta BMW oraz Mercedes-Benz z racji jakości wykonania swoich modeli.

Chcesz przejechać się sportowym Audi klasy premium? Zobacz, co ma do zaoferowania nasza oferta Jazda Audi.

Porsche

Na tym etapie nabieramy pewności, że Niemcy potrafią produkować bardzo dobre samochody klasy premium (i nie tylko), gdyż Porsche jest kolejną marką z tego kraju. Firma powstała w 1931 roku za sprawą Oliviera Bluma.

Mimo że Porsche zasłynęło jako producent potężnych samochodów wyścigowych i swego czasu konkurowało z takimi markami, jak Ferrari czy Lamborghini, dzisiaj bardziej skupia się na masowej produkcji samochodów premium.

Poczuj, jak to jest siąść za sterami legendarnych modeli Porsche dzięki usłudze Jazda Porshe.

Tesla

Tesla jest najmłodszą marką na naszej liście, gdyż powstała w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Jednak mimo to bardzo szybko zdobyła popularność.

Przedsiębiorstwo rozrosło się do tego stopnia, że stało się najcenniejszym producentem aut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jak zapewne wiesz, Tesla sprzedaje samochody elektryczne. Mimo że większość modeli uchodzi za dość konserwatywne, jeśli chodzi o wnętrze, każdy z nich wciąż powstaje z najlepszych materiałów na rynku.

Jeśli interesuje cię, jak amerykańska marka radzi sobie na torze, wypróbuj naszą ofertę Jazda Tesla.

Volvo

Firma Volvo powstała już w 1927 roku w Szwecji. Jej modele pojazdów uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych na rynku. 

Produkuje nie tylko samochody premium, ale również bardzo dobrej jakości ciężarówki i auta osobowe w przystępniejszych cenach. Dlatego marka cieszy się tak dużym uznaniem aż po dziś dzień.

Samochody luksusowe, czyli jakie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, luksusowe samochody wyraźnie podkreślają twój status. Jeśli nie interesuje cię imponowanie innym ludziom, prawdopodobnie nie potrzebujesz aż tak drogiego samochodu.

Tutaj chodzi tylko o jedno — pokazanie, że stać mnie na takie auto.

Jednak marka to nie jedyny powód, dla którego wydasz sześcio-, a nawet siedmiocyfrową sumę. Chodzi także o rzadkość. Większość z tych samochodów było produkowanych tylko w kilkuset lub kilkudziesięciu egzemplarzach.

Co więcej, w tym przypadku możesz również liczyć na systemy bezpieczeństwa i moc silnika z najwyższej możliwej półki (szczególnie wtedy, gdy kupujesz luksusowy samochód sportowy).

To dlatego, że producenci luksusowych aut zawsze szukają sposobu, żeby się wyróżnić. Nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością i bezpieczeństwem.

Marki samochodów luksusowych

Poniżej zebraliśmy najważniejsze marki samochodów, które bez dwóch zdań zaliczają się do segmentu luksusowego.

Oto one:

Ferrari

Ferrari jest firmą założoną przez Enzo Ferrariego w 1939 roku. Włoska marka cieszy się niesłabnącą sławą i jest znana z szybkich i pięknych sportowych superaut. Powstają one w Maranello, a ich wiodącym kolorem jest oczywiście czerwony.

Od początku działalności włoska firma sprzedała już wiele modeli wartych miliony. Jednym z rekordzistów było Ferrari 250 GTO z 1963 roku, za które ktoś podobno zapłacił aż 70 milionów USD.

Siądź za sterami legendarnych modeli włoskiej marki dzięki naszej ofercie Jazda Ferrari i sprawdź sam, dlaczego ludzie tak kochają te samochody.

Lamborghini

Włosi mają sentyment do pięknych aut, czego kolejnym dowodem jest właśnie Lamborghini. Firmę założył w 1963 roku Ferruccio Lamborghini, ale aktualnie należy ona do grupy Volkswagen.

Podobnie jak Ferrari, Lamborghini słynie z produkcji luksusowych sportowych superaut, chociaż ostatnio na rynku pojawiły się również SUV-y tej marki.

Jednym z najdroższych modeli w historii firmy było Lamborghini Veneno Roadster, które na aukcji sprzedano za 8,3 miliona USD.

Lamborghini od lat budzi ogromne emocje fanów motoryzacji. Przekonaj się na własnej skórze dlaczego, dzięki usłudze Jazda Lamborghini.

Bentley

Wielka Brytania również słynie z luksusowych samochodów — Bentley jest tylko jednym z przykładów. Mimo że firma aktualnie należy do grupy Volkswagen, wciąż produkuje samochody w Anglii.

Jednak tym razem nie mamy do czynienia z super autami sportowymi, tylko z komfortowymi i dopieszczonymi sedanami (głównie).

Za najdroższego Bentleya w historii uchodzi model Mulliner Bacalar, który ma cenę rynkową 1,9 miliona USD.

Aston Martin

Jedna z najpopularniejszych luksusowych marek brytyjskiego pochodzenia, Aston Martin, powstała już w 1913 roku. Firmę założyli w Londynie Robert Bamford oraz Lionel Martin.

Marka zyskała największy rozgłos dzięki wielokrotnym występom w filmach o przygodach Jamesa Bonda.

To właśnie jeden z kinowych modeli, Aston Martin DB5, sprzedał się za najwyższą kwotę. Kupiec dał za niego 4,6 miliona USD.

Wypróbuj na torze nowy model marki, którą nieraz poruszał się agent 007. Sprawdź naszą ofertę Jazda Aston Martinem.

Rolls-Royce

Kolejna brytyjska marka.

Rolls-Royce datuje swoje powstanie na rok 1904, a swoją nazwę wziął od nazwisk założycieli, czyli Charlesa Rollsa oraz Henry’ego Royce’a.

Firma produkowała samochody m.in. dla królowej Elżbiety II i Johna Lennona, którzy podróżowali legendarnym Phantomem V.

Jednak najdroższym modelem Rolls-Royce’a jest Sweptail, czyli model jedyny w swoim rodzaju, wyprodukowany na specjalne zamówienie fana marki. Zapłacił za niego 12 milionów USD.

Bugatti

Bugatti ma podwójny rodowód. Wynika to z faktu, że firma powstała w 1909 roku w Molsheim, które wtedy leżało jeszcze na ziemiach niemieckich. Jednak aktualnie są to tereny francuskie.

Założycielem firmy był Ettore Bugatti.

Marka ma na swoim koncie wiele legendarnych i drogich modeli. Jednak rekordzistą jest tutaj Bugatti La Voiture Noire, za którego tajemniczy nabywca zapłacił 18,6 miliona USD. Cena w dużej mierze wynikała z faktu, że model powstał w tylko jednym egzemplarzu.

Pagani

Na koniec jeszcze jedna włoska marka supersamochodów, czyli Pagani. Firma powstała 1992 roku w Modenie.

Podobnie jak poprzednicy, ma na swoim koncie wiele udanych modeli, m.in. Pagani Huayrę. Jednak najdroższym modelem marki jest bez dwóch zdań Pagani Zonda HP Barchetta, którego cena wynosi aż 23,65 miliona USD. Powstaną tylko 3 egzemplarze tego modelu, a każdy będzie personalizowany pod klienta.

Luksusowe auta vs auta premium — to co je właściwie różni?

Na tym etapie prawdopodobnie domyślasz się, że główną różnicą między autami luksusowymi i premium jest status.

Jeśli jakaś marka jest znana z produkcji luksusowych samochodów (np. Rolls Royce czy Ferrari), zawsze będzie produkowała luksusowe samochody. Natomiast mniej znane marki albo takie, które sprzedają również “zwykłe” auta, zwykle dołączają do swojej oferty klasę premium.

Jako że cena aut luksusowych jest stanowczo za wysoka dla normalnego nabywcy, marki samochodów premium udostępniają mu bardziej przystępny zamiennik. Wciąż kosztowny, ale jednak w granicach rozsądku.

Jednak mimo to w wersji premium nadal otrzymujesz najlepsze:

  • materiały,
  • wygląd,
  • osiągi,
  • dodatkowe funkcje.

Kolejną istotną różnicą jest ilość egzemplarzy. Auta premium zwykle są produkowane masowo, co również przyczynia się do ich niższej ceny. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z markami luksusowymi, które powstają w limitowanych seriach, co wpływa na ich rzadkość oraz wartość.

Finalnie należy wspomnieć o różnicy w wyposażeniu. Jako że samochody luksusowe są znacznie droższe, kierowca może liczyć na lepsze systemy bezpieczeństwa, komfort oraz osiągi. Producenci dążą do tego, aby się na tych polach wyróżniać.

Jednak czy to wystarczy, aby płacić sześcio- i siedmiocyfrowe kwoty za samochody? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ekonomiczna jazda samochodem, czyli jak obniżyć koszty paliwa i zmniejszyć spalanie w aucie?

Sportowe auta elektryczne