w , , ,

Ekonomiczna jazda samochodem, czyli jak obniżyć koszty paliwa i zmniejszyć spalanie w aucie?

Wysokie ceny benzyny uderzają po kieszeni każdego kierowcę. Nic więc dziwnego, że w trudnych czasach szukamy jak największych oszczędności podczas jazdy samochodem.

Niektórzy uciekają się nawet do tak radykalnych środków zaradczych, jak zupełna rezygnacja z podróży własnym autem.

Jednak czy musimy posuwać się aż tak daleko?

Na szczęście nie. Zupełnie wystarczy, że nauczymy się ekonomiczne jeździć. Dzięki temu nie zużyjemy tyle paliwa podczas podróży, co pozytywnie wpłynie na stan naszych portfeli.

Przeczytaj artykuł, a przekonasz się, że (wbrew pozorom) ekonomiczna jazda bardzo wyraźnie wpływa na redukcję kosztu korzystania z auta.

Ekonomiczna jazda samochodem — co to?

Ekonomiczna jazda samochodem jest takim sposobem podróżowania, który pozwala przejechać trasę optymalnie szybko, ale przy jednoczesnej redukcji spalania i z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze.

Warto zaznaczyć, że zmiana niektórych nawyków potrafi znacznie zredukować wydatki na paliwo. Wedle statystyk oszczędności sięgają nawet 25% w skali miesiąca.

Już sam ten fakt jest wystarczającym wytłumaczeniem dla coraz większej popularności ekonomicznego sposobu jazdy. Kierowcy nie tylko uczą się metod ecodrivingu na własną rękę, ale również uczęszczają na specjalne kursy.

Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze zasady tej techniki jazdy. 

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Ekonomiczna jazda samochodem polega na zmianie kilku istotnych nawyków, co w szczegółach opisujemy poniżej.

Oto one:

Unikaj przekraczania prędkości

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale przyspieszenie ze 120 do 140 km/h zwiększa zużycie paliwa nawet o 20%!

Dlatego specjaliści radzą, aby w trasie podróżować ze średnią prędkością 90-120 km/h. Takie warunki najbardziej sprzyjają ekonomicznej jeździe.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w terenie zabudowanym. Z oczywistych względów nie będziemy podróżowali w nim z tak dużą prędkością. Dlatego w tym przypadku najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest 50-60 km/h.

Niestety z winy korków i sygnalizacji świetlnych w praktyce trudno zachować takie tempo.

Utrzymuj stałą prędkość

Nie tylko szybka jazda, ale również gwałtowne przyspieszanie przyczynia się do wzrostu spalania. Dlatego w trakcie podróży staraj się utrzymywać stałą prędkość.

Podczas pokonywania wzniesień oraz zjazdów nie dodawaj gazu ani nie hamuj. Tak samo zachowuj się na równych odcinkach trasy.

Ruszaj zaraz, gdy włączysz silnik

Bardzo wielu kierowców pozwala silnikowi się rozgrzać, zanim ruszą z miejsca. Taka praktyka jest nie tylko niepotrzebna, ale również kosztowna.

Po pierwsze — silnik o wiele szybciej rozgrzeje się w ruchu. Po drugie — trzymanie uruchomionego samochodu na postoju niepotrzebnie zużywa paliwo.

Warto tutaj również wspomnieć, że zbyt długa jazda na 1. i 2. biegu (tzw. biegach rozruchowych) także wiąże się ze zwiększoną utratą paliwa.

Hamuj silnikiem

Dojeżdżasz do świateł na luzie? Wiedz, że podczas takiej jazdy samochód wciąż zużywa paliwo.

Dlatego w ekonomicznej jeździe propaguje się hamowanie silnikiem. Dzięki tej technice auto nie spala ani benzyny, ani gazu (jednak tutaj z pewnymi wyjątkami, o czym więcej w dalszej części tekstu), co zwiększa ogólną oszczędność.

Ponadto hamowanie silnikiem jest również bezpieczniejsze. Jako że nie ma w nim gwałtowności, łatwiej utrzymasz panowanie nad pojazdem w trudnych warunkach.

Trzymaj dystans

Co wspólnego z ekonomiczną jazdą ma zbyt mała odległość od jadącego przed tobą kierowcy?

Otóż zwiększa szansę, że będziesz potrzebował gwałtownego hamowania, które (jak już wiesz) sprzyja niepotrzebnej utracie paliwa. Dlatego jeśli zależy ci na oszczędności, zachowaj odstęp ok. 30-50 m.

Dzięki temu będziesz płynniej, a co za tym idzie — oszczędniej poruszał się po drodze.

Ogranicz używanie klimatyzacji

Rozumiemy, że w gorących miesiącach letnich klimatyzacja potrafi być zbawieniem. Jednak jej atrakcyjność znacznie spada, gdy uświadomisz sobie, że zwiększa zużycie paliwa nawet o 10%!

Dlatego jeśli chcesz jeździć oszczędnie, nie korzystaj z klimatyzacji za każdym razem, gdy siadasz za kółkiem.

Zamiast tego możesz zastosować inne rozwiązania, np. parkować w cieniu albo uchylić okna podczas jazdy.

Dbaj o dobry stan samochodu

Jak obniżyć koszty paliwa? Poza naszymi nawykami powinniśmy zadbać również o to, aby samochód był w dobrym stanie technicznym.

Na zwiększone spalanie wpływa wiele rzeczy, np.:

 • zużyte materiały eksploatacyjne (filtry, łożyska, oleje);
 • jakość paliwa;
 • wyważenie kół;
 • ciśnienie w oponach.

Dlatego jeśli samochód zużywa dużo paliwa, może to sugerować jakiś problem natury technicznej. Szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Jak zmniejszyć spalanie w aucie?

Znasz już ogólne zasady ekonomicznej jazdy. Teraz przyjrzymy się, jak zmniejszyć spalanie w autach z różnymi napędami.

Jak zmniejszyć spalanie w silniku benzynowym?

W silniku benzynowym zmniejszysz spalanie przede wszystkim poprzez odpowiednie przełożenie biegów.

Pierwszy wykorzystuj tylko do ruszania i korzystaj z niego krótko. Gdy już jedziesz, wrzucaj od razu dwójkę. Następnie zasady ekonomicznej jazdy sugerują, żeby przy prędkości 30-50 km/h mieć już bieg trzeci, a nawet czwarty (gdy prędkość sięga 40-50 km/h).

Zostaje jeszcze piątka. Nią poruszaj się już przy 50-60 km/h.

Ogólnie rzecz biorąc pilnuj, aby kolejne biegi wskakiwały przed przekroczeniem 2500 obrotów/min. Jeśli zmienisz bieg później, spalanie znacznie wzrośnie.

Pamiętaj także o wspomnianym już hamowaniu silnikiem, czyli przy użyciu biegów. Jednak z nim również nie czekaj zbyt długo. Gdy obroty spadną poniżej 1200/min, nie zatrzymasz spalania, przez co ta praktyka przestanie mieć sens.

Jak zmniejszyć spalanie w dieslu?

W przypadku samochodów z silnikiem wysokoprężnym również stosuj się do zasad, które wymieniliśmy wcześniej. Jedyna różnica polega na tym, że podczas jazdy powinieneś utrzymywać nieco mniejszą prędkość obrotową.

Diesel jest najbardziej ekonomiczny, kiedy podróżujesz na obrotach utrzymujących się w granicy 1900-2000/min.

W tym przedziale jednostka napędowa pobiera rozsądną ilość oleju napędowego, ale wciąż ma zdolność do uwolnienia swojej mocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. To dlatego, że wbrew pozorom przy tylu obrotach silnik nadal pracuje dynamicznie.

Jak zmniejszyć spalanie LPG?

Spalanie LPG zmniejszysz najlepiej, jeśli zadbasz o szczelność instalacji, bo to właśnie problemy na tym polu zwykle najbardziej zwiększają pobór gazu. Dopiero gdy wszystko będzie sprawne, możesz przejść do stosowania zasad ecodrivingu.

Z jednym małym wyjątkiem.

Otóż w przypadku LPG hamowanie silnikiem nie zawsze daje skutek w postaci oszczędności. Zależy to od rodzaju instalacji, gdyż nie we wszystkich możesz liczyć na odcięcie dopływu gazu przy stosowaniu tej techniki.

Poza tym ekonomiczna jazda LPG nie różni się wiele od tego, co przeczytałeś we wcześniejszej części artykułu.

Jak zmniejszyć spalanie w automacie?

W automacie zmniejszysz spalanie w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zmienisz bieg na tryb jazdy eco. Producenci chwalą się, że dzięki niemu zużycie paliwa spada nawet o 6%.

Jednak co w sytuacji, gdy twój samochód nie posiada tej funkcji?

Wtedy musisz przystosować skrzynię do zmiany biegów na wyższe. Jak? Lekko puść gaz, gdy osiągniesz pożądaną prędkość. Dla auta jest to sygnał, że nie będziesz bardziej przyspieszać, więc może wrzucić wyższy bieg bez obciążania silnika.

Ponadto specjaliści radzą, aby nie przesadzać z wciskaniem gazu w automatach. W tym przypadku stosuj się do zasady: “delikatnie, ale stanowczo”.

Jazda ekonomiczna — co jeszcze warto wiedzieć?

Ecodriving jest bardzo obszernym tematem. Mimo że poruszyliśmy już wszystkie najważniejsze kwestie, wciąż istnieją zagadnienia, które nurtują kierowców.

Dlatego poniżej odpowiadamy na kilka popularnych pytań dotyczących tego, jak zmniejszyć zużycie paliwa.

Czy jazda na luzie jest ekonomiczna?

Nie, jazda na luzie nie jest ekonomiczna. Ta technika jazdy stała się popularnym nawykiem jeszcze w PRL-u, gdzie z powodu innej konstrukcji mechanicznej samochodów (obecności gaźnika) wrzucenie biegu jałowego rzeczywiście miało sens.

Jednak już od lat 90. technologia motoryzacyjna uległa zmianie.

W przeciwieństwie do starych aut, w nowych puszczenie pedału gazu na biegu zupełnie odcina dopływ paliwa. Dlatego “wrzucenie luzu” nie ma najmniejszego sensu.

Tym bardziej, że dzięki hamowaniu silnikiem (czyli redukcją biegów) oszczędzasz również układ hamulcowy.

Czy jazda na tempomacie jest ekonomiczna?

Jazda na tempomacie może być ekonomiczna, ale nie musi. Wszystko zależy od rodzaju tempomatu i terenu, po którym porusza się samochód.

Jeśli jedzie po równej drodze, na dłuższej trasie rzeczywiście odnotujesz mniejsze spalanie. Jednak wynika to z faktu, że tempomat po prostu utrzymuje stałą prędkość, bez przyspieszania i zwalniania.

W efekcie silnik pracuje cały czas tak samo, bez dodatkowych obciążeń.

Niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej na terenie nierównym. Dlaczego? Ponieważ tempomat będzie starał się utrzymać stałą prędkość, nawet podczas pokonywania wzniesień. Poskutkuje to zwiększonym spalaniem.

Rozwiązaniem problemu może być aktywny tempomat, czyli ulepszona wersja tradycyjnego systemu. Dostosowuje on prędkość do danego terenu, dzięki czemu samoczynnie przyspiesza i zwalnia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ponadto aktywny tempomat wykrywa jadące przed tobą samochody i reaguje zmniejszeniem prędkości. Zachowuje nawet odpowiednią odległość, a w razie konieczności potrafi zupełnie zatrzymać pojazd.

Jak mechanicznie zmniejszyć spalanie?

Mechanicznie zmniejszysz spalanie najskuteczniej, jeśli zadbasz o dobry stan najważniejszych komponentów samochodu (o czym już wspominaliśmy). Dlatego jeśli wydaje ci się, że auto zużywa za dużo paliwa, sprawdź:

 • układ hamulcowy,
 • zbieżność i geometrię kół,
 • łożyska (czy nie są za mocno dokręcone),
 • filtr powietrza,
 • układ zapłonowy,
 • termostat,
 • ustawienie zaworów, rozrządu i zapłonu,
 • szczelność układu wydechowego,
 • zużycie elementów trących.

Jeżeli nie odnotujesz żadnych problemów w powyższych mechanizmach, przyjrzyj się samemu silnikowi. Nadmierne spalanie może wynikać ze zużycia pierścieni tłokowych i gładzi cylindrycznych, co zdarza się najczęściej w starszych jednostkach napędowych.

Wtedy przyda się odpowiedni dodatek do paliwa, który zadba o regenerację tych mechanizmów.

Podsumowanie

Wiesz już, na czym polega oszczędna jazda samochodem. Dzięki informacjom z artykułu odczuwalnie zmniejszysz zużycie paliwa, a także ochronisz wiele elementów auta przed zbyt szybkim zużyciem.

W twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, które wykorzystasz na pokonanie większej liczby kilometrów — lub zwykłe przyjemności.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak jeździć bezpiecznie? Zasady bezpiecznej jazdy samochodem

Samochody luksusowe vs samochody klasy premium — co je właściwie różni?