w ,

Lamborghini — marka, która zmieniła zasady gry

Gotów na ekscytującą podróż przez historię Lamborghini? Świetnie, bowiem dzisiaj wejdziemy do świata kultowej marki motoryzacyjnej z siedzibą we Włoszech, która na nowo zdefiniowała luksus i osiągi.

Od momentu powstania w 1963 roku Lamborghini jest siłą, z którą należy się liczyć. Firma niejednokrotnie kwestionowała status quo i przesuwała granice tego, co jest możliwe w samochodach sportowych. Dzięki eleganckim i futurystycznym projektom, potężnym silnikom i najnowocześniejszej technologii, marka stała się dziś synonimem luksusu i prędkości.

Zapnij pasy i czytaj dalej, a poznasz niesamowitą historię i najbardziej kultowe modele Lamborghini — firmy, która zmieniła zasady gry.

Historia marki Lamborghini

Historia Lamborghini zaczyna się od sporu między Ferruccio Lamborghini i Enzo Ferrari. , Jednak my cofniemy się w czasie nieco dalej.

Dlaczego?

Bowiem Ferruccio Lamborghini zyskał reputację doskonałego mechanika podczas stacjonowania na wyspie Rodos w czasie II Wojny Światowej. Służył wtedy we Włoskich Królewskich Siłach Powietrznych.

Jako że w czasie swojego poboru miał do dyspozycji ograniczoną liczbę części zamiennych, był zmuszony do częstej improwizacji. W ten sposób rozwinął w sobie zdolności twórcze.

Po powrocie do domu wykorzystał nowe umiejętności do budowy wydajnych ciągników rolniczych z nadwyżkowych części maszyn wojskowych. Później dodał do tego również inne zajęcia, takie jak np. produkcja systemów grzewczych. Z czasem biznes rozkręcił się i zaczął przynosić niezłe dochody.

Wtedy Ferruccio zdecydował się wkroczyć w świat luksusu. Mówiąc wprost: kupił sobie sportowy samochód Ferrari. Jednak długo się nim nie nacieszył, ponieważ w pewnym momencie okazało się, że jego Maranello wymaga wymiany sprzęgła.

Właśnie wtedy Ferruccio poznał Enzo Ferrari. Poprosił go o wymianę uszkodzonej części, a przy okazji zaproponował Enzo kilka ulepszeń samochodu.

Podobno założyciel marki Ferrari był bardzo niezadowolony i odpowiedział mu: „Jesteś tylko głupim producentem traktorów, skąd możesz wiedzieć cokolwiek o samochodach sportowych?”. Taka zniewaga wystarczyła, aby Lamborghini przysiągł sobie, że stworzy własny samochód sportowy na miarę Ferrari.

Lamborghini Diablo VT

Większość ludzi śmiała się z jego pomysłu — dopóki nie udowodnił, że byli w błędzie.

Lamborghini w zatrudnił nawet jednego z dawnych szefów rozwoju Ferrari, Giotto Bizzarriniego, do projektowania potężnych 3,5-litrowych silników V12.

Firma Automobili Lamborghini została oficjalnie założona w 1963 roku w Bolonii we Włoszech. Jeszcze w tym samym roku jej pierwszy samochód, Lamborghini 350GTV, został wypuszczony zaledwie cztery miesiące po spotkaniu z Ferrari na targach motoryzacyjnych w Turynie.

Model był gotowy do pokazu, ale nie do jazdy. Brakowało w nim silnika, który na potrzeby wydarzenia wypełniono cegłami.

Firma wybrała byka na swoje logo, co miało być ukłonem w stronę znaku zodiaku Ferruccio Lamborghini. Historia producenta trwa aż do dzisiaj.

Kolejne kroki do sukcesu

Firma Automobili Lamborghini podbijała rynek stopniowo, produkując kolejne modele samochodów, które raz za razem zdobywały miano kultowych. Poniżej przyglądamy się pierwszym trzem. To właśnie one wyrobiły producentowi renomę, którą cieszy się do dzisiaj.

Model 350 GT — Pierwszy samochód Lamborghini

Lamborghini 350 GT to grand tourer produkowany przez firmę Lamborghini w latach 1964-1966 . Był to pierwszy pojazd produkcyjny przedsiębiorstwa, który bazował na wcześniejszym Lamborghini 350 GTV.

Oto kilka kluczowych szczegółów na temat pojazdu:

Konstrukcja

Lamborghini 350 GT miało 2-drzwiowe nadwozie typu coupé zaprojektowane przez Carrozzeria Touring. Projekt był bardziej zrównoważoną ewolucją prototypu 350 GTV.

Co więcej, wczesne modele 350 GT miały aluminiowe nadwozia, które później zostały zmienione na stalowe.

Silnik

Lamborghini 350 GT było wyposażone w 3,5-litrowy silnik V12. Miał moc 280 KM i 325 Nm momentu obrotowego.

Cechował się układem smarowania z mokrą miską olejową i stopniem sprężania 9,5:1. Dwie elektryczne pompy paliwowe Bendix zasilały sześć podwójnych gaźników Weber 40DCOE 2 niezbędnym 100-oktanowym paliwem.

Osiągi

Lamborghini 350 GT miało imponujące (jak na swoje czasy) osiągi. Jego prędkość maksymalna wynosiła 250 km/h, a do “setki” przyspieszało w 6,8 sekundy.

Produkcja

Powstało tylko 120 egzemplarzy Lamborghini 350 GT. Model zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Genewie w marcu 1964 roku, a jego produkcja rozpoczęła się w maju następnego roku.

W 1966 roku 350 GT został zastąpiony przez Lamborghini 400 GT. Wiele egzemplarzy 350 GT wyposażono wtedy w większy 4,0-litrowy silnik stosowany w nowym modelu, aby wykorzystać dodatkową moc i lepszą dostępność części zamiennych.

Dziedzictwo

Lamborghini 350 GT zajmuje ważne miejsce w historii motoryzacji jako pierwszy samochód produkcyjny Lamborghini. Jest to rzadki i bardzo pożądany pojazd wśród kolekcjonerów.

Dziś model jest raczej trudny do zdobycia. Zaś odrestaurowanie oryginalnego, wczesnego 350 GT z aluminiowym nadwoziem i utrzymanie go w ruchu może być bardzo kosztowne.

Miura — Przełomowy model, który podbił serca miłośników motoryzacji

Lamborghini Miura pojawiło się na rynku w latach 1966-1973. Był to pierwszy supersamochód z dwumiejscowym silnikiem umieszczonym centralnie z tyłu, który dał początek współczesnym samochodom sportowym o osiągach znacznie przekraczających to, co kiedyś uważano za możliwe.

Oto kilka interesujących faktów na temat Lamborghini Miura:

Konstrukcja

Za projektem Lamborghini Miura stał Marcello Gandiniego z Bertone. Model został nazwany na cześć Don Eduardo Miury, słynnego hodowcy hiszpańskich byków bitewnych.

Miura była znana ze swojej agresywnej stylistyki i imponujących osiągów, pasujących do jej imiennika.

Jest uważana za jeden z najpiękniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Fani i eksperci chwalą model za opływowe linie, niski profil i drapieżną postawę.

Silnik

Lamborghini Miura posiadało wolnossący silnik Lamborghini V-12 o pojemności 3,9 litra, zamontowany poprzecznie za kierowcą w celu zaoszczędzenia miejsca. Jednostka generowała 350 KM mocy i 355 Nm momentu obrotowego.

Osiągi

Lamborghini Miura SV z ulepszonym silnikiem o mocy 385 KM i momencie obrotowym 400 Nm było najszybszym samochodem na świecie w momencie swojego debiutu. Osiągało maksymalną prędkość 275 km/h i przyspieszało do “setki” w mniej niż 6,7 sekundy.

Produkcja

Podczas produkcji w latach 1966-1973 powstały zaledwie 764 egzemplarze modelu Miura, co czyni go jednym z najrzadszych Lamborghini na świecie. Oprócz wersji SV, Lamborghini zaprojektowało limitowaną edycję niestandardowej Miury SV o nazwie Miura SV/J na prośbę niektórych klientów, którzy chcieli Miury Jota.

Sama Jota była jednorazowym egzemplarzem zaprojektowanym na potrzeby wyścigów.

Dziedzictwo

Lamborghini Miura to kultowy wóz sportowy, który zrewolucjonizował branżę supersamochodów. Był pierwszym supersamochodem z silnikiem umieszczonym centralnie z tyłu i dał początek współczesnym ekskluzywnym autom sportowym o osiągach znacznie przekraczających to, co kiedyś uważano za możliwe.

Miura pojawiła się w wielu filmach, w tym we „Włoskiej robocie” i „Wyścigu armatniej kuli”. Dziś model jest rzadkim i bardzo pożądanym pojazdem wśród kolekcjonerów.

Countach — Ikona designu i technologii

Jeśli chodzi o Lamborghini, historia marki nie byłaby kompletna bez modelu Countach. To samochód sportowy produkowany w latach 1974-1990, z tylnym silnikiem umieszczonym centralnie i napędem na tylne koła (jednak w miarę rozwoju pojawił się również napęd na obie osie).

Uchodzi za jeden z najbardziej kultowych i rewolucyjnych supersamochodów wszech czasów.

Poniżej zebraliśmy kilka interesujących faktów na temat Lamborghini Countach:

Konstrukcja

Lamborghini Countach zostało zaprojektowane przez Marcello Gandiniego z Bertone. Wyróżniało się niskim, smukłym i drapieżnym wyglądem, który ustanowił nowy punkt odniesienia dla włoskich supersamochodów.

Agresywna i niekonwencjonalna stylistyka samochodu urzekła entuzjastów czterech kółek i zamknęła usta krytykom. Countach miał ostre kąty, opływowe linie i charakterystyczny klinowy kształt. Wszystkie te cechy sprawiły, że stał się prawdziwą ikoną motoryzacyjnego designu.

Silnik

Pierwsze Lamborghini Countach posiadało potężny silnik V12 o pojemności 4 litrów. Był zamontowany wzdłużnie, w przeciwieństwie do poprzecznej jednostki napędowej poprzedniego modelu — Lamborghini Miura.

Silnik Countacha był pierwszym drogowym silnikiem V12. Dysponował mocą 385 KM i momentem obrotowym 365 Nm.

Wcześniej tego typu jednostki napędowe występowały tylko w samochodach wyścigowych Ferrari serii P.

Osiągi

Oryginalna wersja Countacha osiągała maksymalną prędkość 315 km/h. Natomiast do setki rozpędzała się w mniej niż 5,6 sekundy.

Produkcja

Lamborghini Countach był produkowany do 1990 roku, a łączna liczba egzemplarzy wyniosła prawie 2000 sztuk.

Przez cały okres produkcji model doczekał się kilku edycji specjalnych. Oferowały zwiększone osiągi, unikalne elementy stylistyczne i ograniczoną podaż. Dzięki temu zaspokajały pragnienia zamożnych entuzjastów samochodów.

Dziedzictwo

Lamborghini Countach na nowo zdefiniował markę Lamborghini i stał się symbolem motoryzacyjnej wielkości firmy. Prawdopodobnie scementował jej pozycję jako wiodącego producenta ekskluzywnych samochodów sportowych.

Countach wyznaczył nowe standardy dla włoskich supersamochodów dzięki zamontowanemu pośrodku 4-komorowemu silnikowi V12, niskiemu profilowi i drapieżnej stylizacji. Wpływ modelu jest nadal widoczny w nowoczesnych projektach.

Podsumowując, Lamborghini Countach to ponadczasowy klasyk, który nadal urzeka entuzjastów motoryzacji i kolekcjonerów. Jego niezwykły design, osiągi i przełomowe funkcje ugruntowały mu miejsce w historii motoryzacji.

60-lecie marki Lamborghini

Koncern Lamborghini zaplanował szereg międzynarodowych wydarzeń z okazji 60. rocznicy powstania firmy. Każde z nich wyróżniało się własną specyfiką, ale wszystkie miały ten sam cel — zaangażowanie klientów, oficjalnych klubów Lamborghini, dealerów i fanów na całym świecie do wspólnych obchodów święta.

Oto jak Lamborghini uczciło swoją rocznicę:

 • Niesamowita trasa w USA: Pierwszym z wydarzeń zorganizowanych przez firmę Lamborghini była trasa wiodąca przez zapierające dech w piersiach krajobrazy Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie pozwoliło entuzjastom marki poczuć dreszczyk emocji związany z jazdą Lamborghini w oszałamiających lokalizacjach.
 • Rekordowe obchody w Japonii: Oprócz USA dwa duże wydarzenia w Japonii uświetniły 60. rocznicę Lamborghini. Wszystko zaczęło się na torze Suzuka, gdzie ponad 250 samochodów razem z właścicielami wzięło udział w uroczystościach, pokazując tym samym pasję i oddanie wobec marki.
 • Lamborghini Day UK: 60. rocznica Lamborghini była świętowana także podczas Lamborghini Day UK. Wydarzenie zgromadziło właścicieli i entuzjastów Lamborghini, którzy mogli zaprezentować swoje samochody i cieszyć się dniem pełnym emocji i koleżeństwa.
 • Akcesoria z edycji specjalnej: Aby upamiętnić 60. rocznicę, oprócz ekscytujących wydarzeń Lamborghini (marka) wypuściło specjalną kolekcję akcesoriów, w tym czapki, breloczki i inne. Przedmioty te pozwoliły fanom pokazać swoją miłość do marki i być częścią uroczystości.
 • Limitowane edycje samochodów: Z okazji 60. urodzin Lamborghini wydało również trzy modele pojazdów w limitowanej edycji. Najnowsze Huracán STO, Huracán Tecnica i Huracán EVO Spyder były dostępne w dwóch specjalnych konfiguracjach, z unikalnymi malowaniami i nowymi odcieniami kolorów podkreślających charakterystyczne linie samochodów.

Logo Lamborghini

Lamborghini to marka, która ceni swoje dziedzictwo i tożsamość. W firmie wszystko wiąże się z historią, jakością i wykwintnym stylem. Podobnie jest z logiem Lamborghini, które nigdy nie zostało zmienione.

Co prawda na początku istniała inna wersja emblematu, ale była ona używana tylko przez siedem lat.

W tej sekcji artykułu przyjrzymy się bliżej logo Lamborghini i jego ewolucji.

Symbolika i wygląd

Logo Lamborghini ma kształt tarczy z czarnym tłem i złotym konturem. Słowo „Lamborghini” jest napisane wielkimi literami w jej górnej części, a poniżej znajduje się wizerunek złotego byka, który wydaje się szarżować. Zwierze jest przedstawione w trójwymiarowym stylu i stało się ikonicznym symbolem marki Lamborghini.

Istnieją dwa powody wykorzystania byka w logo firmy:

 1. Jest to znak zodiaku założyciela przedsiębiorstwa. Co więcej, Ferruccio Lamborghini pasjonował się walkami byków i regularnie brał w nich udział jako widz. Dlatego też uznał, że zwierzę idealnie nadaje się do wykorzystania w logo firmy, ponieważ odzwierciedla jego własną naturę.
 2. Ponadto Ferruccio Lamborghini uważał, że byk jest potężnym i majestatycznym zwierzęciem, które reprezentuje siłę, szybkość i determinację — wszystkie cechy obecne w wyczynowych samochodach sportowych Lamborghini.

Oprócz wykorzystania wizerunku zwierzęcia w logo, Lamborghini nazwało wiele swoich modeli na cześć słynnych byków. Przykładami są chociażby Miura, Diablo, Murciélago czy Aventador.

Dziś logo Lamborghini stało się ikonicznym symbolem luksusu i samochodów o wysokich osiągach. Jest często używane w kulturze popularnej do reprezentowania bogactwa, władzy i ekskluzywności.

Na przestrzeni lat logo Lamborghini kilkukrotnie się zmieniało. Poniżej opisujemy jego kolejne odsłony w kolejności chronologicznej.

1953

Oryginalne logo Lamborghini z 1953 roku miało bardzo prostą konstrukcję. Było piramidą składającą się z trzech trójkątów i liter “F”, “L” i “C” w każdym z nich. Skąd taki pomysł? Litery odnosiły się do inicjałów „Ferruccio Lamborghini Cento”. Ponadto zostały napisane przy użyciu czcionki bezszeryfowej (reprezentowanej przez trzy różne czcionki ze względu na brak jakichkolwiek zasad graficznych w tamtym czasie).

Jak widzisz, pierwsze Lamborghini logo znacznie różniło się od kultowego emblematu, który dziś kojarzymy z luksusową marką.

1963

Pierwsza wersja nowego logo Lamborghini pojawiła się w 1963 roku. Tym razem zawierała już kultowy emblemat byka, który znamy dzisiaj. Logo przedstawiało monochromatyczne zwierzę w ruchu na czerwonej tarczy, z nazwą „Lamborghini” napisaną elegancką, bezszeryfową czcionką.

Napis został wykonany w kolorze srebrnym z ostrymi, grubymi liniami i wieloma krzywiznami, co dodało logo ekskluzywnego wyglądu i charakteru.

Logo odzwierciedlało wartości i tożsamość marki, bowiem symbolizowało luksus, wydajność i moc. Na przestrzeni lat przeszło kilka zmian, ale podstawowe elementy emblematu byka i eleganckiego bezszeryfowego napisu pozostały niezmienne.

1972

W 1972 roku wprowadzono prototyp obecnej identyfikacji wizualnej logo Lamborghini. Wersja ta zawierała złote i czarne opcje kolorystyczne i umieszczała nazwę „Lamborghini” nad biegnącym bykiem w tarczy. Typografia również uległa zmianie na duże bezszeryfowe litery, zapewniając bardziej nowoczesny i opływowy wygląd.

1974

W 1974 roku Lamborghini stworzyło nieco inną odmianę swojego logo. Ta wersja koncentrowała się na monochromatycznych kolorach z pogrubionym, bezszeryfowym napisem pod tarczą z szarżującym bykiem.

Logo zapewniało bardziej nowoczesny i minimalistyczny wygląd, zachowując jednocześnie kultowy emblemat.

Wersja ta nie zagościła na samochodach marki na długo, bowiem była używana tylko wtedy, gdy Lamborghini należało do amerykańskiej firmy Chrysler.

1998

Logo Lamborghini w obecnym kształcie to zmodernizowana wersja emblematu, który widzieliśmy już wielokrotnie. Jednak tym razem złoty byk otrzymał więcej szczegółów, z cieniami i podświetleniami, które pokazują siłę i mięśnie zwierzęcia. Ponadto złote elementy logo wykorzystują gradienty, aby wyglądały bardziej realistycznie i żywo.

Napis w obecnym emblemacie jest złotą wersją nazwy Lamborghini, zaprojektowaną z myślą o doskonałej przejrzystości i spójności. Nie da się ukryć, że na czarnym tle złota czcionka i byk doskonale reprezentują luksus.

Co więcej, wokół czarnej tarczy znajduje się również złoty kontur, który nadaje logo jeszcze bardziej ekskluzywnego wyglądu.

Inne kultowe modele Lamborghini

Znasz już pierwsze legendarne samochody Lamborghini, dzięki którym włoski producent ugruntował swoją pozycję na rynku. Teraz przyjrzymy się także kilku nowszym samochodom marki. Mimo młodszego wieku one również zyskały już miano kultowych.

Diablo

Lamborghini Diablo należy do rodziny supersamochodów sportowych z silnikiem umieszczonym centralnie. Był produkowany w latach 1990-2001 i wpisał się do historii motoryzacji jako auto-legenda, które stało się ikoną lat 90.

Do dziś pozostaje ulubieńcem entuzjastów czterech kółek na całym świecie.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat pojazdu.

Konstrukcja

Diablo zostało zaprojektowane tak, aby było szerokie, niskie i futurystyczne. Na pierwszy rzut oka widać, że design modelu podąża śladami kultowych poprzedników — Miury i Countacha.

Ponadto Diablo charakteryzuje się 2-drzwiowym nadwoziem typu coupé z opcją kabrioletu ze składanym twardym dachem.

Co ciekawe, konstrukcja samochodu wyraźnie odseparowywała się od poprzednich modeli marki. W ten sposób włoski koncern odważnie deklarował, że jest zaangażowany w przesuwanie granic projektowania motoryzacyjnego.

Silnik

Lamborghini Diablo było napędzane silnikiem V12 o pojemności 5,7 lub 6 litrów. Najbardziej wydajne wersje tej jednostki (nie licząc wydań specjalnych) oferowały moc 575 KM i moment obrotowy 630 Nm.

Osiągi

Legendarny samochód słynął ze swoich wyjątkowych osiągów. Było to pierwsze produkcyjne Lamborghini zdolne do przekroczenia prędkości maksymalnej 320 km/h. Ponadto przyspieszało do “setki” w mniej niż 4,5 sekundy.

Osiągi samochodu zostały dodatkowo zwiększone za pomocą jego niskiej wagi. Wynikała ona z faktu, że w konstrukcji szeroko wykorzystano włókno węglowe i inne lekkie materiały.

Wariacje

Przez cały okres produkcji Lamborghini wprowadziło kilka odmian koncepcji Diablo, co przyczyniło się do sukcesu i popularności samochodu. Wariacje te obejmowały m.in.:

 • Diablo GT,
 • SE30 (oparte na formule),
 • Diablo SV-R (lekka wersja modelu przeznaczona do wyścigów).

Dziedzictwo

Diablo było ulubieńcem entuzjastów motoryzacji na całym świecie i odegrało znaczącą rolę w budowaniu reputacji Lamborghini. W okresie produkcji firma sprzedała prawie 3000 egzemplarzy auta.

Sukces Diablo pomógł ugruntować pozycję Lamborghini jako wiodącego producenta samochodów sportowych o wysokich osiągach. Nic więc dziwnego, że samochód pozostaje jednym z najbardziej kultowych modeli w historii firmy.

Ciekawostki

 • Diablo było pierwszym modelem Lamborghini, w którym przywrócono nazwę SV (Super Veloce).
 • System zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) nie był dostępny w Diablo aż do 1999 roku.
 • Diablo było produkowane przez Lamborghini w okresie, gdy firma była własnością amerykańskiego Chryslera.

Aventador

Lamborghini Aventador jest kolejnym modelem marki z silnikiem umieszczonym centralnie. Pojawił się na rynku w 2011 roku, aby zastąpić Lamborghini Murciélago w roli flagowego modelu firmy.

Czytaj dalej, a dowiesz się więcej na temat pojazdu:

Konstrukcja

Aventador może pochwalić się emocjonującym i agresywnym designem, który od razu przyciąga wzrok. Jego kanciaste linie, ostre krawędzie i aerodynamiczne kontury nadają karoserii futurystyczny i groźny wygląd.

Samochód posiada 2-drzwiowe nadwozie typu coupé i opcję kabrioletu z chowanym, twardym dachem. Dzięki temu kierowcy mogą cieszyć się dreszczykiem emocji podczas jazdy pod gołym niebem.

Silnik

Pod maską Aventadora znajdziesz monstrualny, 6,5-litrowy silnik V12 o imponującej mocy 690 KM i momencie obrotowym 690 Nm. Jest to piąty autorski silnik Lamborghini i jednocześnie drugi silnik V12 firmy od czasu 3,5-litrowej jednostki napędowej zastosowanej w modelu 350GT.

Osiągi

Lamborghini Aventador przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,9 sekundy, a jego maksymalna prędkość przekracza 350 km/h.

Podobnie jak w przypadku Diablo, osiągi samochodu są dodatkowo wzmocnione przez jego lekką konstrukcję. Zawiera ona włókno węglowe i inne materiały o niskiej wadze, aby zmaksymalizować prędkość i zwinność.

Warianty

Lamborghini wprowadziło kilka odmian Aventadora, aby zaspokoić różne preferencje klientów i poziomy wydajności. Warto tutaj wspomnieć chociażby o:

 • Aventador S — charakteryzuje się ulepszoną aerodynamiką, dynamiką jazdy i mocniejszym silnikiem.
 • Aventador SVJ — oferuje ekstremalną wydajność dzięki zwiększonej mocy i zaawansowanej aerodynamice, która zapewnia maksymalne osiągi na torze.

Dziedzictwo

Aventador pozostawił niezatarty ślad w świecie motoryzacji. Stał się ikoną bezkompromisowej wydajności i luksusu, dzięki czemu zyskał wierne grono entuzjastów, którzy doceniają jego surową moc, oszałamiający design i ekscytujące wrażenia z jazdy.

Od momentu premiery Lamborghini sprzedało ponad 5000 Aventadorów, umacniając swoją pozycję wiodącego producenta samochodów sportowych o wysokich osiągach.

Ciekawostki

 • Aventador został nazwany na cześć hiszpańskiego byka, który walczył w Saragossie w Aragonii w 1993 roku.
 • Aventador pojawił się w filmie „Mroczny Rycerz Powstaje”, czym jeszcze bardziej podniósł swój popkulturowy status.
 • Każdy nowy wariant Aventadora ma większą moc niż jego poprzednik, a Ultimae jest najpotężniejszym pojazdem Lamborghini z silnikiem V12 do tej pory.

Huracan

Ostatnim, ale nie mniej ważnym kultowym modelem jest Lamborghini Huracán. W tym przypadku również mamy do czynienia z supersamochodem sportowym z centralnie umiejscowionym silnikiem. Pojawił się na rynku w 2014 roku jako następca modelu Gallardo.

Huracan jest podobny do Aventadora, ale oferuje nieco przystępniejszą cenę kosztem niższych osiągów.

Czytaj dalej, a dowiesz się więcej szczegółów na temat modelu.

Konstrukcja

Huracán charakteryzuje się wyrazistym, opływowym designem z ostrymi liniami i aerodynamicznymi konturami. Projektanci czerpali tutaj inspirację z kolczastych, sześciokątnych form atomów węgla. Efektem ich pracy jest niepowtarzalny i futurystyczny wygląd modelu.

Konstrukcja samochodu wyraźnie odchodzi od tego, co marka oferowała wcześniej.

Silnik

W podstawowej wersji Huracán może pochwalić się 5,2-litrowym silnikiem V10 o imponującej mocy 602 KM i momencie obrotowym 560 Nm. Oznacza to wzrost pojemności o 0,2 litra w porównaniu do poprzedniego modelu — Gallardo.

Osiągi

Huracán przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 3,1 sekundy i osiąga prędkość maksymalną w okolicach 325 km/h. Oczywiście (jak w przypadku poprzednich modeli) przyczynia się do tego lekka konstrukcja, w której zastosowano włókno węglowe i inne materiały o niskiej wadze.

Warianty

Lamborghini wprowadziło na rynek różne warianty modelu Huracán, aby zaspokoić różne preferencje i poziomy osiągów. Wśród nich znajdziesz m.in.:

 • Huracán LP 580-2 — zaprojektowany z myślą o przyjemności z jazdy na tylnym napędzie.
 • Huracán STO (Super Trofeo Omologata) — wersja skoncentrowana na jeździe po torze.

Dziedzictwo

Huracán zyskał reputację modelu kultowego dzięki emocjonującemu doświadczeniu jazdy, charakternej stylistyce i ogromnym osiągom.

Nic więc dziwnego, że samochód odniósł komercyjny sukces. W założeniu produkcja Huracána ma trwać 10 lat. Jednak Lamborghini już sprzedało ponad 14 000 egzemplarzy modelu, co czyni go najlepiej sprzedającym się samochodem w historii marki.

Ciekawostki

 • Nazwa Huracán pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „huragan”, co nawiązuje do mocy i prędkości pojazdu.
 • Huracán jest jedynym samochodem w swojej klasie napędzanym wolnossącym silnikiem V10, dzięki czemu zapewnia wyjątkowe i ekscytujące wrażenia z jazdy.
 • Huracán ma w pełni LED-owy system oświetlenia, który nadaje mu kusząco „technologiczny” wygląd (szczególnie w ciemności).

Czy Lamborghini planuje produkcję hybrydowych modeli samochodów?

Tak, Lamborghini planuje produkować modele samochodów hybrydowych.

Firma już wprowadziła na rynek hybrydy typu plug-in, takie jak Lamborghini Revuelto. Pojazd został zaprezentowany w 2023 roku. Posiada silnik benzynowy V12 i trzy silniki elektryczne, które razem wytworzą łącznie 1001 KM mocy.

Lamborghini ogłosiło również nowy zhybrydyzowany 6,5-litrowy układ napędowy V12 o mocy do 1001 KM z trzema silnikami elektrycznymi. Wyposażony w niego samochód zostanie zaprezentowany już niedługo.

Ponadto Lamborghini oświadczyło również, że SUV Urus stanie się hybrydą typu plug-in, ale nie zostanie zastąpiony zupełnie nowym modelem.

Jak widzisz, symbol Lamborghini znajdziesz również na modelach hybrydowych. Nowe samochody połączą charakterystyczną dla firmy moc i osiągi z bardziej przyjazną dla środowiska technologią.

Podsumowanie

Wiesz już, jaka jest historia Lamborghini, poznałeś najważniejsze modele i przekonałeś się, że logo firmy nie zawsze wyglądało tak, jak dzisiaj. Jednak jedno pozostało niezmienne na przestrzeni lat — renoma producenta.

Marka Lamborghini stała się symbolem luksusu, mocy i doskonałości technicznej, co udowadnia wraz z każdym nowym modelem samochodu. Dlatego auta włoskiej marki raz za razem zyskują miano kultowych i rozgrzewają wyobraźnię fanów motoryzacji.

Sprawdź w praktyce, czym jest Lamborghini i jakie emocje wywołuje jazda jednym z topowych modeli marki. Teraz możesz to zrobić dzięki ofercie Go-Racing. Po prostu zamów jazdę Lamborghini i poczuj na własnej skórze, jak prowadzi się legendarne, sportowe auto lub porównaj je ze słynnym Ferrari podczas pojedynku Lamborghini Gallardo vs Ferrari F430.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jeep Easter Eggs. Poszukiwanie niespodzianek w samochodzie marki Jeep

Pożar samochodu elektrycznego. Obalamy mity i sprawdzamy, jak sobie radzić w przypadku awarii elektryka