w

Jeep Easter Eggs. Poszukiwanie niespodzianek w samochodzie marki Jeep

Od końca lat 90-tych każdy Jeep posiada w swoim designie ukryte elementy stylistyczne. Te małe wizualne atrakcje ukryte przez projektantów w samochodach znane są jako „Jeep Easter Eggs”, co po polsku oznacza “pisanki Jeepa”. Nazwa odnosi się do sekretnego ulokowania większości z nich oraz faktu, że są małym urozmaiceniem, które oddaje hołd znakomitej historii marki.

Ukryte elementy, choć nieco bardziej tajemnicze, są prawie tak samo rozpoznawalne wśród fanów Jeepa, jak logo marki.

Jednak w niektórych modelach amerykańskich SUV-ów nie odnajdziesz ich tak łatwo — zwłaszcza jeśli nie jesteś do końca pewien, czego szukasz. Dlatego przygotowaliśmy poręczny przewodnik po najpopularniejszych miejscach ukrycia Easter Eggów dla fanów marki.

Z nami odkryjesz wszystkie tajemnice swojego Jeepa!

Historia i inspiracje dla Jeep Easter Eggs

Pierwszy w historii Easter Egg Jeepa pojawił się w modelu z 1997 roku, kiedy projektant Michael Santoro wzbogacił design Wranglera poprzez dodanie kultowego siedmioszczelinowego grilla do osłony pojazdu (przestrzeni między przednią szybą a maską).

Konstrukcja pomagała w przepływie powietrza, ale także zapoczątkowała pomysł Easter Eggów. Później projektanci marki umieścili mały grill wewnątrz osłony żarówki reflektora Grand Cherokee z 2011 roku. 

Skąd wziął się wzór grilla? Od oryginalnego Jeepa Willys, który brał udział w II Wojnie Światowej. Co ciekawe, ten legendarny samochód jest kolejnym popularnym motywem Easter Eggów marki.

Dziedzictwo Jeepa, czyli dziki duch, weekendowa rozrywka i przygoda, jest odzwierciedlone w niespodziankach ukrytych przed niewprawnym okiem. Easter Eggi przybierają postać zwierząt i owadów, map kultowych krajobrazów, kodów i ukrytych sformułowań, etc.

Dziś tradycja ta jest kontynuowana przez przedstawicieli Jeepa i zespoły projektowe. Regularnie znajdują nowe i kreatywne sposoby, aby zachwycić kierowców zaskakującymi motywami dekoracyjnymi ukrytymi w każdym pojeździe. Easter Eggi, czyli stylistyczne perełki ukryte przez projektantów Jeepa znajdziesz dziś wewnątrz:

 • Jeepa Wranglera,
 • Jeepa Cherokee,
 • Jeepa Grand Cherokee,
 • Jeepa Grand Wagoneer,
 • Jeepa Renegade.

Dzięki nieustającemu strumieniowi współczesnych projektów, z których część jest dostępna wyłącznie dla konkretnego modelu, klienci mogą odkrywać samochód na nowo przy każdym zakupie.

Popularne Jeep Easter Eggs. Gdzie znaleźć atrakcyjne niespodzianki?

Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania? Możemy w tym pomóc!

Chociaż nie ma gwarancji, że twój Jeep będzie miał konkretny Easter Egg w tym samym miejscu, przygotowaliśmy listę typowych obszarów do sprawdzenia, zanim wyruszysz na kolejną wielką przygodę.

 1. Jeep zawsze był dumny ze swojej historii, dlatego znajdziesz zabytkowego Jeepa Willys jeżdżącego po tylnej szybie lub wytłoczonego na kołach.
 2. Znana ze swoich szlaków off-roadowych pustynia Moab w Utah ma swoją własną mini-mapę topograficzną na plastiku obok dźwigni zmiany biegów.
 3. Jeepy mają przyczepność na drodze podobną do gekona, stąd obecność tego małego gościa pod wycieraczkami.
 4. Czy wiesz, że dzielisz swojego Jeepa ze skamieliną T-Rexa? Sprawdź dywaniki podłogowe, a prawdopodobnie go zobaczysz!
 5. Wszystkie modele Jeepa mają mały grill z siedmioma szczelinami w reflektorach.
 6. Martwy pedał w przestrzeni na nogi po stronie kierowcy jest pokryty alfabetem Morse’a z napisem “piasek, śnieg, rzeki, kamienie.”
 7. Panel dachowy Renegade’a i tylne reflektory mają wzór „X”, który nawiązuje do wyglądu kanistrów z paliwem dołączanych do starych modeli Jeepa.
 8. Symbol klasycznego grilla znajdziesz w wielu miejscach w całym pojeździe. Sprawdź obudowę lusterka wstecznego lub głośniki stereo.
 9. Schowek na drobne mieści coś więcej, niż tylko monety. Znajdziesz tam kolejną wersję mapy szlaku Moab.
 10. Jeep Renegade posiada pomarańczową plamę po paintballu na czerwonej linii obrotów. Podobno sport ten jest jednym z ulubionych weekendowych hobby zespołu projektowego.
 11. Będziesz zachwycony, gdy znajdziesz rzadkiego Sasquatcha (lub Yeti), który przedostaje się przez podniesiony plastik na tylnej szybie.
 12. Rzuć okiem na materiałowe pokrowce na siedzeniach. W odpowiednim świetle zobaczysz logo Jeepa spod tkaniny.

Szukanie i odkrywanie własnych Jeep Easter Eggs

Jesteś zaskoczony, że nigdy wcześniej nie zauważyłeś Easter Eggów Jeepa? Przy tak wielu kombinacjach symboli i lokalizacji, nie wszystkie są tak łatwe do znalezienia na pierwszy rzut oka podczas codziennego użytkowania samochodu, jak oryginalny wzór grilla na masce Wranglera.

Być może będziesz musiał przeszukać cały pojazd, aby odkryć swoje Easter Eggi. Wiedz, że niespodzianki dla właścicieli często są ukryte wzdłuż przedniej szyby, na masce, w reflektorach, pod wycieraczkami, pod klapką wlewu paliwa, pod siedzeniami, na desce rozdzielczej, na ekranie zestawu wskaźników i w wielu innych miejscach.

Lokalizacja Easter Eggów może być inna w zależności od modelu. Dlatego zalecamy przeszukanie każdego centymetra pojazdu, jeśli chcesz wziąć udział w zabawie.

Entuzjaści Jeepa mają poczucie dumy i przynależności, które wiąże się z unikalnymi elementami graficznymi. Co ciekawe, wielu właścicieli aut marki pochwaliło się swoimi znaleziskami w mediach społecznościowych w 2020 roku. Był to czas, gdy Easter Eggi Jeepa zaczęły zyskiwać popularność na TikToku.

Ekscytujące poszukiwania skarbów Easter Eggs w najnowszych modelach Jeepa

Poniżej przyglądamy się bliżej poszczególnym modelom marki Jeep i skarbom, które w nich znajdziesz.

Jeep Wrangler

Jako oryginalny posiadacz Easter Eggów Jeepa, Wrangler nadal jest ich pełen. To najbardziej kultowy poszukiwacz przygód w gamie modeli marki, dlatego wszystkie niespodzianki oddają hołd duchowi legendarnego 4×4.

Pierwszą jest siedmioramienna atrapa chłodnicy z 1997 roku. Znajdziesz ją na osłonie silnika, pomiędzy wycieraczkami przedniej szyby.

Jednak pojawia się ona także w innych miejscach. Projektanci ukryli ją wewnątrz reflektorów, aby spoglądała w dół drogi z kultową siłą. Występuje również na przedniej obudowie zaawansowanego czujnika radarowego (jeśli dana wersja pojazdu go posiada).

Sylwetka Jeepa Willys także pojawia się w wielu miejscach Wranglera. Np. często zobaczysz legendarny pojazd na krawędzi przedniej szyby (w niektórych modelach będzie to nowoczesny Jeep Wrangler).

Sylwetka samochodu pojawia się również na dźwigni zmiany biegów (w części modeli automatycznych), na niektórych opcjach kół i czasem na dywanikach podłogowych.

Kierownica Wranglera ma trzy wypukłości wokół środkowej nakładki z logo, co stanowi odniesienie do projektu kierownicy Jeepa Willys z lat 40. ubiegłego wieku.

Aby znaleźć więcej Easter Eggów związanych z dziedzictwem Jeepa, uruchom Wranglera. Na wyświetlaczu pojawi się napis „Since 1941”, który nawiązuje do roku, w którym powstał pierwszy pojazd marki.

Co więcej, sekwencja uruchamiania ekranu zestawu wskaźników pokazuje oryginalnego Jeepa Willys, który później zmienia się w swojego nowoczesnego potomka.

Idąc dalej, Easter Eggi oddają również hołd epoce 1941 roku za pomocą głównej formy komunikacji stosowanej ówcześnie na polu bitwy — alfabetu Morse’a. W tylnej przestrzeni ładunkowej, pod gniazdkiem elektrycznym, zobaczysz „JL” z towarzyszącym mu kodem Morse’a. Kiedy go złamiesz, przekonasz się, że również oznacza „JL”.

Dla tych, którzy nie wiedzą, wyjaśniamy, że jest to generacja obecnego Jeepa Wranglera.

Co więcej, dowód kreatywnej pasji stylistów potwierdzają niektóre dywaniki podłogowe na każdą pogodę, które mogą mieć nadrukowaną mapę Moab, a jeśli podążysz za nią, znajdziesz czaszkę T-Rexa.

Jeep Renegade

Jeep Renegade ma jeszcze więcej Easter Eggów do znalezienia. Są one też jednymi z najbardziej unikalnych i zabawnych.

Na początek Easter Egg, który z pewnością widziałeś, czyli tylne światła SUV-a. Zauważyłeś na nich wzór „X”? To hołd dla kanistrów z benzyną, które oryginalny Jeep Willys przewoził przez pola bitew II Wojny Światowej.

Wzór znajdziesz również na reflektorach. Tam w obu X-ach występuje dodatkowo kultowy siedmiopasmowy grill, który dumnie prezentuje dziedzictwo stojące za Renegade. „X” pojawia się również w uchwytach na kubki i na dachu.

Przejdźmy do środka. Twój Jeep Renegade prawdopodobnie ma dziwny wzór plamki na obrotomierzu. To kolejny Easter Egg. Jak już wspomnieliśmy, odnosi się do ulubionego sportu weekendowego zespołu projektowego — paintballa.

Niespodzianek jest więcej.

Kolejna znajduje się pod klapką wlewu paliwa: Jest to pająk mówiący „Ciao Baby!”. Jeep Renegade powstał z pomocą włoskich inżynierów Fiata, a „ciao” to włoskie słowo, które może oznaczać „cześć” lub „pa” (w zależności od kontekstu). Kiedy tankujesz swojego Renegade’a, mówisz „ciao” przygodzie i „ciao” nudzie.

Idźmy dalej. Jeśli spojrzysz przez tylną szybę swojego SUV-a, być może zobaczysz sylwetkę Wielkiej Stopy.

W niektórych modelach Renegade istnieje o wiele dłuższa lista Easter Eggów, takich jak:

 • Sylwetka oryginalnego Jeepa Willys na przedniej szybie i na zdejmowanym zatrzasku panelu dachowego (jeśli jest na wyposażeniu).
 • Siedmiopasmowy grill pojawia się na obudowie lusterka wstecznego, wewnętrznym panelu tylnej klapy i ramach głośników.
 • Nad wyświetlaczem systemu informacyjno-rozrywkowego widnieje napis „Since 1941”.
 • Mapa MOAB znajduje się na schowku na monety w wersji Trailhawk.
 • „To New Adventures!” widnieje pod przyciskiem start/stop.
 • Przypominający ostrzeżenie samolotowe napis „No Step” znajduje się na listwach bocznych.
 • Logo marki Jeep zobaczysz pod materiałowym obiciem siedzeń.

A to nadal nie wszystko!

Jeep Compass

Obok Wranglera i Renegade’a, Jeep Compass także zapewnia sporo zabawy przy polowaniu na Easter Eggi. W tym przypadku są one naprawdę wyjątkowe.

Podobnie jak w poprzednim modelach, znajdziesz tu wiele siedmiopasmowych wzorów grilla.

Pojawiają się w reflektorach, zapięciu owiniętej skórą osłony dźwigni zmiany biegów (jeśli jest na wyposażeniu), pod pokrywą schowka w konsoli środkowej, na niektórych opcjach dywaników podłogowych, na wewnętrznej listwie krawędzi tylnej klapy, a w niektórych modelach jako przełącznik trybów na cyfrowym ekranie deski rozdzielczej.

Często ignorujemy przestrzeń pod wycieraczkami przedniej szyby. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej temu miejscu w swoim Jeepie Compassie, zobaczysz trójwymiarowego gekona. Skąd taki pomysł? Jaszczurka może chwytać się każdej powierzchni w celu wspinaczki. Taki jest też charakter Jeepa.

Auto wyróżnia się też pokonywaniem mokrych nawierzchni. Dlatego, choć nie jest to prawdziwe zwierzę, wiele SUV-ów Jeep Compass posiada sylwetkę potwora z Loch Ness pływającego wzdłuż tylnej szyby.

Co więcej, w modelu z automatyczną skrzynią biegów „martwy pedał” (lewy podnóżek) ma kod Morse’a, aby oddać hołd starej technologii przesyłania wiadomości z pól bitew. Jego treść to „Piasek, Śnieg, Rzeki, Skały”. Brzmi znajomo? Są to przeszkody, które Jeep jest w stanie pokonać — ich przejechanie jest częścią procesu certyfikacji Trail Rated.

Sylwetka Jeepa Willys też nie została pominięta w Compassie. Jeśli otworzysz maskę w modelach z 2,0-litrowym silnikiem, znajdziesz legendarny pojazd na pokrywie.

Jeep Gladiator

Jeep Gladiator również posiada szereg Easter Eggów do odkrycia.

Oczywiście siedmioramienna atrapa chłodnicy pojawia się wszędzie. Podobnie jak Wrangler, Gladiator ma ją wewnątrz reflektorów, co robi niesamowite pierwsze wrażenie. Zauważysz ją również wewnątrz tylnej klapy.

Grill pojawia się też na osłonie chłodnicy między wycieraczkami. W tym samym miejscu, ale w dalszej części, widnieje para klapek, inspirująca do następnej wyprawy na plażę lub leśny szlak.

Podobnie jak w modelu Wrangler, Easter Eggi oddają także hołd oryginalnemu Jeepowi Willys. Znajduje się na rogu przedniej szyby, na niektórych opcjach kół, na kole zapasowym i w wielu innych miejscach.

Wewnętrzna część kierownicy również stanowi hołd dla oryginalnego projektu kierownicy Jeepa Willys. Ponadto komunikat „Since 1941” pojawia się na ekranie deski rozdzielczej po uruchomieniu. Zaś dzięki podobnemu projektowi przedniej części pojazdu, na ekranie ukaże się Jeep Willys, który następnie przekształci się w Gladiatora.

Mała sylwetka Gladiatora też widnieje na ekranie podczas uruchamiania.

Jako dumny przykład Easter Egg Jeep, Gladiator ma „419” wygrawerowane na tylnej krawędzi przestrzeni bagażowej. 419 nie jest zwykłą liczbą — to numer kierunkowy do Toledo w stanie Ohio, gdzie odbywa się produkcja Jeepa Gladiatora.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee zawiera wszystkie motywy, o których już wspomnieliśmy, ale dodaje też kilka unikalnych Easter Eggów do odkrycia.

Po pierwsze, poprzednia generacja Grand Cherokee WK ma „Since 1941” i sylwetkę Jeepa Willys wygrawerowaną w reflektorach. Oznaczenie „No Step” pojawia się również na listwach bocznych. Ponadto niektóre SUV-y Grand Cherokee mają grill z siedmioma prętami na wewnętrznej listwie drzwi tyłu nadwozia, a na kierownicy dumnie widnieje napis „Since 1941”.

Jeep Willys pojawia się tutaj w naprawdę fajny sposób. Jeśli Jeep Grand Cherokee jest wyposażony w system wspomagania parkowania, na ekranie deski rozdzielczej zamiast nowoczesnych pojazdów może być wyświetlany trójwymiarowy model pierwszego samochodu marki.

Jeśli zaś pająk z SUV-a Renegade jest nieco zbyt odjechany jak na twój gust, wiedz, że Grand Cherokee również tutaj wykorzystuje sylwetkę Jeepa Willys z lat 40. ubiegłego wieku.

Pod maską Grand Cherokee L zobaczysz mapę Detroit, która oddaje dumę z amerykańskiego pochodzenia samochodu. Natomiast grawerowanie „Since 1941” po bokach deski rozdzielczej zdradza jeszcze więcej poczucia własnej wartości.

Na przedniej szybie widać grill z siedmioma szczelinami, ale z nowoczesnymi reflektorami Grand Cherokee zamiast oryginalnego zaokrąglonego projektu Jeepa Willys.

W trzecim rzędzie Grand Cherokee L, na szybie po stronie kierowcy, też widnieje kultowa sylwetka Jeepa Willys. Natomiast po stronie pasażera widać SUV-a Grand Cherokee i Grand Cherokee L.

Jeep Cherokee

Fragment poświęcony Jeepowi Cherokee może się wydawać króki w porównaniu do modeli Renegade lub Wranglera, ale nie oznacza to, że masz do czynienia z mniejszą ilość Easter Eggów.

Może znajdziesz ich nawet więcej, niż w innych SUV-ach.

Podobnie jak we wszystkich poprzednich Jeepach, kultowy grill pojawia się także w Cherokee. Najbardziej unikalny element projektu znajdziesz z tyłu, na hakach na torby. Każdy ma siedmiopasmową atrapę chłodnicy, która wita cię, gdy ładujesz bagaż.

Wzór grilla znajduje się również pod maską i w wielu innych miejscach.

Oczywiście Easter Eggi Jeepa pojawiają się także na przedniej szybie jako sylwetka modelu Willys pokonującego skalisty teren.

Oprócz tego pod siedzeniem pasażera w niektórych modelach znajdziesz współrzędne i mapę. Wprowadź je do GPS, a przeniesiesz się na szlak Rubicon. Mapa jest jego wiernym odtworzeniem.

Podobnie jak w modelu Renegade, boczne relingi posiadają symbol „No Step” w stylu samolotowym. Ponadto nie zabrakło również napisu „Since 1941”, który pojawia się na ekranie podczas uruchamiania. Znajdziesz go również na kierownicy.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest Jeep Easter Egg i jak możesz samodzielnie znaleźć taką niespodziankę w swoim modelu SUV-a amerykańskiej marki. Poznałeś także najpopularniejsze ukryte atrakcje w wiodących pojazdach Jeepa.

Dzięki temu teraz, jeśli ktoś zapyta: „Jaki jest twój Easter Egg?”, możesz pochwalić się specjalnym symbolem swojego auta i podzielić jego historią.

Dla fanów Jeepa poszukiwanie tego typu niespodzianek stanowi dodatkową przyjemność z posiadania samochodu marki. W każdej chwili możesz dołączyć do tej społeczności i wspólnie z nią odkrywać tajemnice amerykańskich samochodów.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najlepsze silniki BMW. Poznaj jednostki o doskonałej mocy i wydajności

Lamborghini — marka, która zmieniła zasady gry