w , ,

Jakie są dopuszczalne prędkości na polskich drogach?

Mimo że jest to jedna z podstawowych rzeczy, których uczymy się na kursie prawa jazdy, nie każdy kierowca przyswoił sobie dopuszczalne limity prędkości na drogach w Polsce. Są wśród nas również osoby, które posiadają ogólną wiedzę na ten temat, ale gubią się w niektórych niuansach prawnych.

Dlatego dzisiaj przyjrzymy się przepisom, które obowiązują na polskich drogach.

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się nie tylko o dopuszczalnych prędkościach, ale także o wyjątkach od ogólnych zasad oraz karach za przekroczenie limitów. Ponadto podpowiemy, gdzie ograniczenia prędkości nie obowiązują.

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Tabela prędkości na drogach w Polsce na obszarze niezabudowanym prezentuje się następująco:

 • autostrady — 140 km/h;
 • drogi ekspresowe dwujezdniowe — 120 km/h;
 • drogi ekspresowe jednojezdniowe — 100 km/h;
 • drogi dwujezdniowe o 2 pasach w każdą stronę — 100 km/h;
 • drogi jednojezdniowe — 90 km/h.

Jednak powyższe limity dotyczą tylko ogólnych zasad poruszania się. Mogą one być zmienione za pomocą znaków drogowych na konkretnych odcinkach dróg.

Ponadto należy zaznaczyć, że powyższe przepisy odnoszą się wyłącznie do pojazdów o wadze poniżej 3,5 tony.

Nie dla wszystkich jednakowe zasady — pojazdy powyżej 3,5 tony

Pojazdy cięższe niż 3,5 tony muszą stosować się do bardziej restrykcyjnych ograniczeń, które na terenie niezabudowanym prezentują się następująco:

 • autostrady — 80 km/h;
 • drogi ekspresowe i dwujezdniowe z dwoma pasami w każdym kierunku — 80 km/h;
 • drogi jednojezdniowe — 70 km/h.

Prędkość w terenie zabudowanym

W czerwcu 2021 roku doszło do niewielkich zmian kodeksie ruchu drogowego. Mimo że wprowadzono kilka nowych ograniczeń, nowelizacja służyła przede wszystkim uporządkowaniu obecnych przepisów.

Główna zmiana polegała na tym, że ustawodawca usunął zapis, wedle którego w godzinach od 23:00 do 5:00 można było jeździć o 10 km/h szybciej w terenie zabudowanym (czyli 60 km/h). Aktualnie przepisy podają stałą dopuszczalną prędkość, niezależną od pory dnia.

Ponadto w terenie zabudowanym nie ma podziału limitów ze względu na masę pojazdów. Wszyscy uczestnicy ruchu stosują się do tych samych zasad. Jakich?

Limity prędkości prezentują się następująco:

 • wszystkie drogi publiczne — 50 km/h;
 • drogi w strefach zamieszkania — 20 km/h.

Wyjątki w przepisach

Ustawa Prawo o ruchu drogowym przewiduje również kilka wyjątków od reguł, o których pisaliśmy powyżej. Dotyczą one następujących pojazdów:

 • ciągnika rolniczego, który może poruszać się po drogach z maksymalną prędkością 30 km/h;
 • motocykli i motorowerów z dziećmi do 7 lat jako pasażerami — dla nich maksymalna prędkość wynosi 40 km/h;
 • hulajnogi elektrycznej i innych urządzeń transportu osobistego, dla których limit wynosi 20 km/h.

Dopuszczalna prędkość a prędkość bezpieczna

Limity, o których wspomnieliśmy powyżej, określają jedynie maksymalną dopuszczalną prędkość. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji powinniśmy jeździć w takim tempie.

Prędkość zawsze dostosowujemy do warunków panujących na drodze. Dlatego istnieje coś takiego, jak pojęcie “prędkości bezpiecznej”.

Dla przykładu: jeśli jedziemy drogą z maksymalnym limitem prędkości wynoszącym 90 km/h, ale robi się ciemno i pada silny deszcz, powinniśmy zwolnić. Robimy to dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu.

Jednak jest też druga strona medalu.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd nie powinien utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu. Dlatego szczególnie wolna jazda również nie jest wskazana, gdyż łamie ten przepis.

Kary za przekroczenie prędkości

Oczywistym jest, że gdy policja przyłapie nas na zbyt szybkiej jeździe, zapłacimy mandat i otrzymamy punkty karne. Do końca 2021 roku nie było to aż tak bolesne, ponieważ Polska cechowała się jednymi z najniższych kar pieniężnych w Europie, jeśli chodzi o przekraczanie dopuszczalnych prędkości.

Jednak od 30 grudnia 2021 roku sytuacja uległa zmianie. Właśnie tego dnia wszedł w życie nowy taryfikator, który drastycznie podnosi kary pieniężne dla piratów drogowych — nawet do 5000 złotych!

Oto, ile aktualnie zapłacimy za zbyt szybką jazdę:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h — 50 zł;
 • od 11 do 15 km/h — 100 zł i 3 punkty karne;
 • od 16 do 20 km/h — 200 zł i 3 punkty karne;
 • od 21 do 25 km/h — 300 zł i 6 punktów karnych;
 • od 26 do 30 km/h — 400 zł i 6 punktów karnych.

Do tego punktu kary wydają się jeszcze znośne. Jednak od przekroczenia prędkości o 30 km/h wzwyż nowy taryfikator wprowadza prawdziwą rewolucję. Przede wszystkim dlatego, że wprowadza karę za recydywę, czyli za powtórzenie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od poprzedniego przyłapania na gorącym uczynku.

Recydywista zapłaci podwójną karę pieniężną (przepis ten zacznie obowiązywać od 17 września 2022 roku).

Wedle nowych zasad kary za szczególnie szybką jazdę prezentują się następująco:

 • przekroczenie prędkości o co najmniej 31 km/h — 800 zł i 10 punktów karnych (w recydywie 1600 zł);
 • o 40 km/h — 1000 zł i 13 punktów karnych (2000 zł w recydywie);
 • o 50 km/h — 1500 zł i 15 punktów karnych (3000 zł w recydywie);
 • o 60 km/h — 2000 zł (4000 zł w recydywie);
 • o 70 km/h — 2500 zł (5000 zł w recydywie).

Gdzie limity prędkości nie obowiązują?

Niestety fani szybkiej jazdy w większości miejsc na świecie mogą tylko pomarzyć o wciśnięciu pedału gazu do maksimum. Limity obowiązują w niemal każdym kraju, ale mimo to wciąż da się znaleźć miejsca, gdzie tego typu przepisy nie istnieją.

Piszemy o nich poniżej.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi słyną z dobrze rozbudowanej sieci autostrad, które w sumie liczą sobie ponad 12 tysięcy kilometrów długości. Jednak ich popularność wynika również z faktu, że na ponad połowie nie obowiązują limity prędkości, a na części są wprowadzane tylko w przypadku złych warunków pogodowych lub nadmiernego natężenia ruchu.

Jednak warto zaznaczyć, że wciąż istnieją pewne zalecenia dla kierowców. Sugerują one jazdę z maksymalną prędkością 130 km/h.

Mimo że nie są to twarde przepisy i kierowca nie dostanie mandatu za szybszą jazdę, w razie wypadku może zostać uznany za winnego, jeśli jechał z większą prędkością. Dlatego mimo wszystko warto zachować ostrożność.

Wyspa Man

O wyspie Man wspominamy jedynie w formie ciekawostki, gdyż na tym skrawku lądu między Wielką Brytanią a Irlandią wiele dróg nie posiada limitów prędkości. Jednak kierowcy i tak nie mają co marzyć o szybkiej jeździe. Większość tras na wyspie jest wyjątkowo krętych i wąskich.

Właśnie dlatego władze stwierdziły, że nie warto wprowadzać limitów prędkości. Nawet bez nich samochody poruszają się tamtejszymi drogami wolno.

Jednak mimo braku kar za zbyt wysoki wynik na prędkościomierzu, tamtejsza policja wciąż ma prawo ukarania kierowcy, który jej zdaniem jedzie w sposób nierozsądny.

Tory wyścigowe

Jedną z najprostszych i najbezpieczniejszych możliwości, aby wyszaleć się za kółkiem, jest jazda na przeznaczonym do tego torze.

Dzięki tej opcji nie ma potrzeby, abyś szukał kraju bez limitów prędkości, gdyż możliwość szybkiej jazdy masz na miejscu (i to w wielu polskich miastach). Ponadto tor cechuje się o wiele większym bezpieczeństwem, gdyż z jednej strony nie musisz uważać na innych uczestników ruchu, a z drugiej masz do dyspozycji o wiele szerszą jezdnię.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka przyjemność nie zaboli twojego portfela. Ceny jazd są naprawdę przystępne.

Co więcej, jeśli skorzystasz z oferty Go Racing, uzyskasz dostęp do wielu niezwykłych modeli samochodów sportowych. Każdy z nich posiada mocny charakter i osiąga zawrotne prędkości.

Dlatego nie ma lepszej opcji od toru, jeśli chcesz wyszaleć się za kółkiem!

Podsumowanie

Wiesz już, jakie prędkości na drogach w Polsce są uznawane za dopuszczalne. Co ciekawe, nasz kraj wcale nie wypada pod tym względem źle. Maksymalna prędkość 140 km/h na autostradzie jest jednym z najwyższych limitów w Europie. Większośc krajów stosuje ograniczenie do 120-130 km/h.

Nie zapominaj też o tym, że zmienił się taryfikator, który od końca 2021 roku dużo surowiej karze bardzo wysokie przekroczenie limitu prędkości. Dlatego jeśli nie chcesz płacić wysokiego mandatu (wynoszącego nawet kilka tysięcy złotych), przestrzegaj przepisów.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Za kierownicą F1, czyli jedź po swoje marzenia

Kultowe auta. Odkryj legendy motoryzacji