w , ,

Jak przewozić psa w samochodzie?

Wozisz psa samochodem? W takim razie musisz to wiedzieć: nieodpowiednie zabezpieczenie pupila na czas podróży jest nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z prawem.

Dlatego jeśli nie chcesz stwarzać niepotrzebnego ryzyka na drodze i wolisz uniknąć mandatu, stosuj się do obowiązujących w polskim prawie zasad. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące przewozu psów samochodem, a ponadto doradzamy, jakie akcesoria w tym pomogą!

Przewożenie psa w samochodzie a przepisy prawa

Większość właścicieli psów przewozi zwierzaki luzem, bez żadnego zabezpieczenia. Robisz tak samo? W takim razie lepiej zrezygnuj z tej praktyki, ponieważ jest zarówno niebezpieczna, jak i nielegalna.

Dlaczego niebezpieczna? Bo nigdy nie przewidzisz zachowania psa. Nawet jeśli do tej pory jeździł spokojnie i grzecznie, zawsze może wydarzyć się coś, co go wystraszy/zdenerwuje (np. nagły dźwięk czy manewr).

W efekcie pies wstanie i zasłoni szybę, albo (co gorsza) zacznie odwracać uwagę kierowcy.

A jak prawo zapatruje się na przewożenie psa w samochodzie? Przepisy co prawda nie zabraniają tego jednoznacznie, ale odnoszą się krytycznie do stwarzanego w ten sposób niebezpieczeństwa.

Oto przykłady:

 • art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego brzmi: “Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”;
 • w art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 prawa o ruchu drogowym wyszczególnia się, że przewożony ładunek nie może utrudniać kierowania pojazdem, ograniczać widoczności ani przemieszczać się;
 • art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt określa, że transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie jest przestępstwem.

Jak widzisz, każdy z powyższych artykułów odnosi się negatywnie do praktyki przewożenia psa luzem.

Po pierwsze — zwierzak zagraża bezpieczeństwu kierowcy. Po drugie — zmienia miejsce i może utrudniać kierowanie albo ograniczać widoczność. Po trzecie — istnieje zagrożenie życia i zdrowia psa (chociażby przy gwałtownym hamowaniu).

Czy można przewozić psa na przednim siedzeniu?

Tak, psa można przewozić na przednim siedzeniu. Jedynym warunkiem jest to, aby był przypięty.

Jeśli odpowiednio zabezpieczysz psa, nie ma wielkiej różnicy między jego jazdą z tyłu lub z przodu. Tym bardziej, że przepisy nie zabraniają żadnej z tych opcji.

Czy można wozić psa w bagażniku?

Tak, psa można przewozić w bagażniku. Taka praktyka jest nawet zalecana przez ekspertów, jeśli podróżujesz z dużym psem.

Jednak tutaj również warto wyposażyć się chociażby w kratkę, która oddziela kabinę od bagażnika. Jeszcze lepszym wyborem będzie specjalna klatka do transportu psa.

Warto też zadbać o odpowiedni komfort zwierzaka, zapewniając mu matę antypoślizgową lub kocyk.

Więcej o różnych gadżetach podróżnych dla zwierząt przeczytasz nieco dalej.

Jak przewozić psa w aucie? Ogólne zasady, o których warto pamiętać

Niezależnie od wielkości psa czy rodzaju samochodu, miej wzgląd na wygodę pupila oraz bezpieczeństwo (zarówno twoje, jak i jego).

Jeżeli pies jeszcze nie podróżował samochodem, poświęć czas na oswojenie go z nową sytuacją. Pozwól mu wsiąść do środka, obwąchać wszystko i posiedzieć chwilę, zanim ruszycie w trasę.

Gdy wybierasz zabezpieczenia w formie pasów lub szelek, zwróć uwagę na trwałość konstrukcji. Przy dużych przeciążeniach nawet mały pies może połamać tanie szelki i wystrzelić z siedzenia prosto na szybę.

Poza powyższymi weź pod uwagę, że pupil również może mieć chorobę lokomocyjną. Dlatego przed podróżą nie dawaj mu zbyt dużego posiłku lub nadmiernej ilości wody, bo może się to skończyć nieprzyjemną niespodzianką.

Podczas jazdy staraj się zachować jednostajne tempo, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania. Jeśli zaś czeka was dłuższa podróż, nie zapominaj, że pies również ma swoje potrzeby. Krótki postój dobrze mu zrobi.

Oprócz tego nie pozwalaj czworonogowi wystawać (choćby w części) przez okno. W takiej sytuacji zachodzi ryzyko, że uderzy w coś, co znajduje się blisko drogi lub po prostu wypadnie z samochodu. Chyba nie musimy tłumaczyć, jakie to niebezpieczne!

No i finalnie — nie zostawiaj zwierzaka samego w aucie, szczególnie nagrzanym! Jeśli już musisz na chwilę gdzieś wyjść, zaparkuj w cieniu i uchyl okna, aby pies miał dostęp do świeżego powietrza i chłodu.

Praktyczne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo produktów, które zabezpieczą zwierzaka podczas podróży samochodem. Wybór któregoś z nich w dużej mierze zależy od wielkości psa i rodzaju pojazdu, ale finalnie zakupu dokonasz wedle własnych preferencji.

Poniżej przygotowaliśmy krótką listę akcesoriów, które warto rozważyć:

 • mata do samochodu dla psa — uniemożliwia przedostanie się czworonoga na przednie siedzenia i chroni przed wypadnięciem między fotelami podczas gwałtownego hamowania. Ponadto chroni tapicerkę przed zabrudzeniami. Warto zaznaczyć, że sama mata nie wystarczy jako ochrona. Wciąż musisz zabezpieczyć psa szelkami lub pasami;
 • szelki i pasy dla psa do samochodu — dbają o to, aby pies nie przemieszczał się podczas podróży. Składają się z uprzęży (szelek) i krótkiej smyczy, którą wpinasz w gniazda pasów bezpieczeństwa. Jak już wspomnieliśmy, warto tutać postawić na dobrą jakość i wytrzymałą konstrukcję;
 • fotel dla psa do samochodu — wyglądem przypomina nieco fotelik dziecięcy. Najlepiej sprawdza się w przypadku małych psów, ale dla maksymalnego bezpieczeństwa muszą być w nim odpowiednio zapięte;
 • klatka do przewozu psa w samochodzie — specjaliści zalecają ją do transportu większych psów. Występuje w wielu rodzajach i zwykle montujesz ją w bagażniku, który nie powinien być odcięty od reszty samochodu (czyli bagażniki sedana i hatchbacka odpadają). Istnieją też mniejsze klatki do przewozu czworonogów na fotelu;
 • transporter do przewożenia psa w samochodzie — uniemożliwia swobodne przemieszczanie się psa po kabinie. Postawisz go na dowolnym siedzeniu i dodatkowo zabezpieczysz pasami. Występuje w wersji materiałowej i plastikowej;
 • kratka do samochodu — oddziela bagażnik od tylnych siedzeń, dzięki czemu pies nie przedostanie się do kabiny pasażerskiej.

Oprócz powyższych warto jeszcze wspomnieć o matach chłodzących (zapewniają zwierzakowi komfort, jeśli źle reaguje na klimatyzację lub brakuje jej w samochodzie) i antypoślizgowych, a także o osłonach na szyby (chronią przed promieniowaniem słonecznym) oraz kocach lub legowiskach dla większej wygody psa.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Psa przewieziesz bezpiecznie na kilka sposobów, o których już pobieżnie wspominaliśmy. Wybór w tym względzie zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga, dlatego transport psa w samochodzie będzie nieco różnił się w przypadku małych, średnich i dużych ras.

Jak przewozić małego/średniego psa w samochodzie?

Małego i średniego psa przewoź na tylnym lub przednim siedzeniu, ale zabezpieczonego tak, aby nie mógł się przemieszczać. Masz tutaj do wyboru trzy opcje:

 • szelki/pasy dla psa,
 • transporter (głównie do mniejszych psów),
 • fotelik (przede wszystkim do małych psów).

W przypadku transportera pamiętaj, aby go dobrze zamocować (najlepiej pasami). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie przesunie się podczas gwałtownego hamowania.

Natomiast jeżeli decydujesz się na szelki, dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie tapicerki przed zabrudzeniami. W tej roli sprawdzi się opisana wcześniej mata (zapewni też dodatkową ochronę) lub zwykły koc czy inne nakrycie siedzenia.

Jak przewozić dużego psa w samochodzie?

Mimo że teoretycznie duży pies też może jeździć na tylnej kanapie, jego postura stwarza więcej problemów. Po pierwsze — zajmie całą kanapę, więc nie zabierzesz ze sobą wielu pasażerów. Po drugie — gdy siądzie, zasłoni tylną szybę i widoczność w lusterku wstecznym.

Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest transport dużych psów w bagażniku. Jednak tylko w takim, który jest połączony z kabiną (np. w modelach typu SUV, minivan).

Pies może tam przebywać bez dodatkowych zabezpieczeń, ale mimo wszystko warto zamontować chociażby kratkę oddzielającą bagażnik i kabinę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wspomniana już klatka, którą dopasujesz do rozmiaru psa.

Dzięki niej czworonóg będzie miał własną i wygodną przestrzeń w czasie jazdy.

Przy wyborze klatki zwracaj uwagę przede wszystkim na:

 • wyjście ewakuacyjne (ułatwia wyjęcie psa z klatki w razie wypadku),
 • sposób montażu,
 • dodatkowe akcesoria (jeśli są potrzebne),
 • ochronę przeciwsłoneczną,
 • gumowe obicia z zewnętrznej strony klatki (zmniejszają hałas podczas podróży).

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na transport dużego psa na tylnej kanapie, nie zapomnij zabezpieczyć go szelkami.

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie?

Szczeniaka musisz przede wszystkim nauczyć takiej formy podróżowania, której od niego oczekujesz. Jeżeli jeździsz z młodym psem na kolanach, nie dziw się, że w późniejszych latach będzie się do ciebie pchał.

Ponadto weź pod uwagę, że szczeniak dopiero wszystkiego się uczy, więc może zdarzyć mu się załatwić w aucie lub zniszczyć coś podczas zabawy. Oczywiście zapobiegniesz temu, jeśli zastosujesz odpowiednie zabezpieczenia, o których pisaliśmy wyżej.

Jeżeli zaś chodzi o sposób podróży, w przypadku szczeniąt dobrze sprawdzi się transporter lub specjalna krótka smycz, która uniemożliwia przemieszczanie się.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak przewozić psa w samochodzie. Warto zwrócić na to więcej uwagi, bo tylko od ciebie zależy, jak bezpieczni będą pasażerowie — zarówno ludzie, jak i zwierzęta.

Pamiętaj, że najważniejsze jest uniemożliwienie psu swobodnego poruszania się. Niemniej ważną rolę gra również wygoda, która zmniejsza u czworonoga stres wywołany podróżą.

Dopasuj akcesoria transportowe do wielkości psa i zadbaj o ich jakość, a ty i twój pupil dojedziecie na miejsce bezpiecznie.

I bez mandatu!

Napisane przez Fabian Koziołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co to jest auto detailing, ile kosztuje i czy warto z niego korzystać?

Ranking: 9 najlepszych modeli samochodów terenowych 4×4