w ,

Co to jest auto detailing, ile kosztuje i czy warto z niego korzystać?

W ciągu ostatnich lat branża auto detailingu rozwijała się w szybkim tempie, średnio o 3,6% rocznie. Jednym z powodów może być fakt, że rynek jest bardzo dochodowy, co przyciąga coraz więcej osób.

Nie bez znaczenia jest również rosnąca liczba aut premium na polskich drogach. Jak wynika ze statystyk, właściciele takich modeli częściej dbają o schludny wygląd swojego środka transportu.

Jednak zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę jest auto detailing i czy rzeczywiście warto z niego skorzystać? Jeśli tak, kto zyska na tej usłudze najwięcej? Ile za nią zapłaci?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Auto detailing — co to jest?

Auto detailing jest usługą, która polega na szczegółowym czyszczeniu, wypielęgnowaniu, a także nabłyszczeniu samochodu. Potocznie moglibyśmy ją określić jako salon kosmetyczny dla twojego auta.

Jednak detailing jest czymś więcej.

Poza zwykłym czyszczeniem i pielęgnowaniem zajmuje się również renowacją poszczególnych elementów samochodu. Ponadto zabezpiecza je przed zbyt szybkim uszkodzeniem lub zabrudzeniem.

Specjaliści od detailingu wykorzystują specjalne materiały i środki chemiczne, które dopasowują do specyfiki danej powierzchni. W niektórych przypadkach czyszczenie odbywa się w 100% ręcznie, zaś w innych przy pomocy różnych urządzeń — zależy od zakładu.

Czytaj dalej, a dowiesz się w szczegółach, jak wygląda proces detailingu.

Na czym polega auto detailing?

Auto detailing składa się z wielu czynności. Poniżej przygotowaliśmy przegląd wszystkich zabiegów, którym zostanie poddane twoje auto.

Praca nad pojazdem zaczyna się od dokładnego czyszczenia zewnętrznego. Proces ten przebiega w kilku krokach, najczęściej w następującej kolejności:

 1. Wstępne mycie nadwozia — usuwa powierzchniowe zanieczyszczenia. Specjaliści przeprowadzają je albo ręcznie (miękkimi gąbkami), albo za pomocą myjki.
 2. Demontaż kół — otwiera dostęp do nadkoli, które również podlegają czyszczeniu i zabezpieczeniu specjalnym środkiem. Oczywiście same koła i felgi również będą perfekcyjnie wypielęgnowane.
 3. Woskowanie i powtórny montaż kół.
 4. Dokładne mycie nadwozia — dzięki wykorzystaniu glinki lakierniczej usuwa głębsze zanieczyszczenia.
 5. Czyszczenie komory silnika — poza myciem chodzi tutaj również o woskowanie, usuwanie rdzy, a także zakonserwowanie elementów gumowych.
 6. Czyszczenie/odnawianie reflektorów — specjaliści nie tylko pozbędą się brudu, ale również usuną rysy i zmatowienia.
 7. Odświeżanie lakieru specjalnym środkiem czyszczącym — dzięki temu zarówno wosk, jak i powłoka ceramiczna będą dokładnie się trzymały.
 8. Dodatkowe czynności (np. nabłyszczanie elementów z chromu i tworzyw sztucznych).

Jeżeli chodzi o sam lakier, poświęcone są mu jeszcze dwa zabiegi. Chodzi o:

 • Polerowanie — eliminuje większość rys, zadrapań i skaz, dzięki czemu lakier wygląda prawie jak lustro. Taki efekt osiąga się poprzez zdzieranie bardzo cienkiej warstwy lakieru za pomocą maszyny polerskiej (mówiąc w dużym uproszczeniu);
 • Zabezpieczenie — w tym przypadku chodzi o nałożenie na wypolerowany lakier wosku lub powłoki ceramicznej. Pierwszy jest tańszy, ale działa krócej (zwykle do pół roku). Natomiast powłoka ceramiczna utrzymuje swój efekt nawet przez 5 lat, ale jednocześnie sporo kosztuje.

Powyższe kwestie podsumowują detailing zewnętrzny. Jednak jest jeszcze detailing wewnętrzny, na który składa się czyszczenie i odświeżanie kabiny samochodu. W tym przypadku możesz się spodziewać takich czynności, jak:

 • wyjęcie dywaników i odkurzanie wnętrza,
 • dokładne czyszczenie foteli, kanapy, podłogi, podsufitki i boczków,
 • kompleksowe mycie i osuszanie wnętrza (również pranie tapicerki),
 • zastosowanie odpowiednich środków czyszczących, konserwujących i nabłyszczających do elementów z chromu, tworzywa, drewna i skóry,
 • odpowiednia pielęgnacja szyberdachu.

Jak widzisz, kompleksowa usługa auto detailingu zajmuje się szczegółowym czyszczeniem i pielęgnacją każdego zakamarka samochodu. Wskazuje na to sama nazwa: “detailing”, która pochodzi od angielskiego “detail”, czyli “szczegół”.

Myślisz, że taka usługa przyda się również twojemu samochodowi? W takim razie — jeżeli zależy ci na maksymalnym efekcie — wybierz opcję kompleksową. Pominięcie niektórych z wymienionych czynności, mimo że bardziej oszczędne, nie da już tego samego rezultatu.

Gdy decydujesz się na auto detailing, zdecyduj się na szczegółowy. Dzięki temu będziesz cieszył się samochodem, który wygląda, jakby dopiero wyjechał z salonu.

Detailing samochodowy — dlaczego warto z niego korzystać?

Jest kilka powodów, dla których warto korzystać z detailingu samochodowego. Pierwszym z nich jest oczywiście poprawa prezencji auta, które po wizycie w takim “salonie piękności” będzie wyglądało jak nowe — zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Niemniej ważną zaletą detailingu jest zwiększona ochrona pojazdu i jego elementów. Na drodze trafisz na wiele szkodliwych czynników, zaczynając od warunków atmosferycznych, przez jazdę po sypkim podłożu, aż po korozję.

Na szczęście dzięki odpowiednim środkom pielęgnacyjnym zabezpieczysz lakier i inne elementy auta przed ich wpływem.

Detailing pomoże ci również wtedy, gdy planujesz sprzedaż samochodu. Piękny wygląd karoserii i wnętrza pozwoli podbić cenę, a ponadto przyciągnie więcej kupców.

Finalnie warto dodać, że korzystanie z tego typu usług ułatwia utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji, czyli również zachowanie jego wartości. Dlatego o detailingu pomyśl także wtedy, gdy posiadasz droższe auto i chcesz, żeby takie pozostało.

Ile kosztuje detailing auta?

Koszt detailingu auta zależy od wielu czynników. Każda ze składających się na niego usług ma swoją cenę, więc finalna kwota do zapłaty będzie ściśle związana z tym, na ile z nich się zdecydujesz.

Ponadto koszt może wahać się w zależności od rodzaju samochodu, jego wielkości i stanu, w którym się znajduje.

Nie bez znaczenia jest również renoma danej firmy czy nawet jej lokalizacja.

Dlatego jeśli chodzi o auto detailing, cennik może wahać się od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych za kompleksową usługę. Jednak jest wart tej kwoty, gdyż efekt będzie widoczny nawet przez kilka lat (przy regularnym dbaniu o samochód).

Kosmetyki do samochodu, które warto mieć w domu

We własnym garażu także zadbasz o wygląd i konserwację pojazdu. Może nie we wszystkich miejscach zachowasz taką dokładność, jak profesjonaliści, ale efekt na pewno będzie widoczny.

Jednak do domowych prac detailingowych będziesz potrzebował odpowiednich kosmetyków samochodowych. Jakich? Jest kilka najważniejszych, które na pewno warto mieć w garażu.

Absolutną podstawą jest szampon do samochodu. Jak zapewne się domyślasz, służy do usuwania zabrudzeń. Jednak od innych środków czyszczących odróżnia się delikatnością, wydajnością i prostotą obsługi. Wystarczy, że wymieszasz go w odpowiednich proporcjach z wodą.

Drugim z ważnych kosmetyków jest wosk. Służy jako bariera ochronna, dzięki której kurz nie osadza się na karoserii. Ponadto chroni lakier przed zarysowaniami. Dzięki regularnemu woskowaniu samochód bardziej się błyszczy i dłużej utrzymuje czystość.

Co ciekawe, na rynku znajdziesz również 2 w 1, czyli szampon z woskiem.

Kierowcy często sięgają też po specjalne preparaty do czyszczenia felg — i nic dziwnego, bo to jeden z elementów, który najłatwiej się brudzi. Na szczęście za pomocą chemii samochodowej łatwo przywrócisz felgi do pierwotnego wyglądu. Warto jednak czyścić je regularnie, dzięki czemu praca nie będzie taka wymagająca.

Pamiętaj również o wnętrzu auta!

Oprócz odkurzania raz na jakiś czas wypierz tapicerkę. Do tego niezbędna będzie odpowiednia chemia piorąca, dopasowana do rodzaju materiału obecnego w samochodzie. W przypadku skóry najlepiej sprawdzi się przeznaczony do jej pielęgnacji balsam.

Jednak wnętrze auta składa się także z elementów z tworzywa sztucznego. Do nich warto posiadać samochodowe ściereczki nawilżane. Są one bardzo wydajne, gdyż już jedna lub dwie wystarczą do wyczyszczenia wszystkiego.

Podsumowanie

Detailing samochodowy nie tylko poprawia wygląd samochodu i zabezpiecza jego części przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale również zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dodaj to tego fakt, że podnosi wartość pojazdu na rynku wtórnym, a zrozumiesz przydatność tej usługi.

Mimo że w niektórych przypadkach detailing może być kosztowny, jest wart swojej ceny. Efekt pracy specjalistów pozostanie z twoim samochodem na długo i uprzyjemni każdą przyszłą podróż.

Napisane przez Fabian Koziołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Formuła 1 od A do Z. Słowniczek F1 dla początkujących

Jak przewozić psa w samochodzie?