w

Go-Racing. Główny partner Formula Drive

Jako zespół Go-Racing mamy przyjemność pochwalić się, a jednocześnie ogłosić wszystkim fanom motoryzacji, że zostaliśmy głównym partnerem Formula Drive — jedynego takiego wydarzenia w Polsce.

Dlaczego jedynego? Ponieważ po raz pierwszy w naszym kraju udostępniamy prawdziwy bolid F1 każdemu, kto chce usiąść za jego sterami i sprawdzić, jak maszyna zachowuje się na profesjonalnym torze.

Przykuliśmy twoją uwagę? W takim razie przeczytaj artykuł, a dowiesz się więcej o evencie i tym, co oferuje.

Event F1, czyli święto fanów motoryzacji

Formula Drive nie sprowadza się wyłącznie do przejazdu bolidem F1. Oczywiście jest to główny punkt programu, ale nawet gdybyśmy chcieli, nie moglibyśmy ograniczyć się wyłącznie do niego. W końcu do jazdy bolidem o potężnej mocy należy się odpowiednio przygotować.

Dlatego każdy uczestnik wydarzenia może spodziewać się całego dnia atrakcji na torze.

Event zaczyna się o godzinie 8:00 i trwa do 17:00. Po oficjalnym przywitaniu i dobraniu odpowiednich kombinezonów rozpocznie się szkolenie, które składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Pierwsza dotyczy przede wszystkim zapoznania ze sztuką jazdy po torze oraz prowadzenia bolidu. Natomiast druga jest już o wiele przyjemniejsza, ponieważ po raz pierwszy siądziesz za sterami bolidu. Co prawda o nieco mniejszej mocy, ale dzięki temu będziesz miał odpowiednie warunki, by spokojnie przekuć teorię w praktykę.

Po zakończeniu szkolenia odbędzie się przerwa obiadowa.

Kolejnym punktem programu jest to, na co wszyscy czekają — jazda oryginalnym bolidem, który brał udział w wyścigach Formuły 1. Każdy uczestnik otrzyma szansę, by pokonać nim kilka okrążeń toru Silesia Ring.

W finale wydarzenia (po jazdach) otrzymasz certyfikat potwierdzający, że ukończyłeś szkolenie F1.

W tym miejscu warto dodać, że oprócz głównej atrakcji Formula Drive, czyli prowadzenia bolidu, istnieje również opcja jazdy w roli pasażera. Odbywa się za pomocą specjalnie zmodyfikowanego bolidu, który posiada dodatkowe miejsce w kokpicie.

Jazda pasażerska jest bardziej przystępna cenowo, a ponadto umożliwia poczucie emocji związanych z jazdą bolidem również osobom niepełnoletnim.

Interesuje cię specyfikacja pojazdów, które biorą udział w evencie? Opisujemy je w szczegółach poniżej.

Jakie bolidy F1 są dostępne dla uczestników?

Jak zdradziliśmy wcześniej, event Formula Drive zaproponuje uczestnikom jazdę trzema bolidami, z czego dwa: Formuła Renault 2000 oraz Mod Williams FW29 dostępne są w jednym pakiecie. Ostatni, dwuosobowy bolid na bazie BMW Sauber F1 stanowi osobną ofertę, czyli przejazd po torze w roli pasażera.

Renault 2000

Bolid Renault 2000 pełni rolę pojazdu szkoleniowego, który poprowadzisz w ramach przygotowania do jazdy głównej.

Dysponuje on silnikiem o mocy 220 KM, co przy wadze 480 kg daje przyspieszenie do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy. Ponadto bolid osiąga prędkość maksymalną przy 260 km/h.

Mimo że parametry robią wrażenie, pamiętaj, iż Renault 2000 to jedynie rozgrzewka przed prawdziwą gwiazdą eventu.

Mod Williams FW29

W przypadku Mod Williams FW29 masz do czynienia z prawdziwą legendą, ponieważ bolid brał udział w wyścigach Formuły 1 w 2006 roku. Za jego sterami siedzieli m.in. Alexander Wurz i Nico Rosberg.

Rosberg zapisał się w historii motoryzacji jako mistrz świata F1 z 2016 roku.

Jednak przejdźmy do tego, co najważniejsze, czyli czym może pochwalić się Mod Williams FW29?

Otóż posiada 8-cylindrowy silnik o mocy 650 KM, który (przy wadze bolidu ok. 550 kg) zapewnia przyspieszenie do 200 km/h w mniej niż 5 sekund. Ponadto prędkość maksymalna pojazdu wynosi 350 km/h.

Na torze powyższe liczby przekładają się na niezapomniane emocje i potężny skok adrenaliny dla każdego, kto złapie za kierownicę. Fani motoryzacji nie mogą przepuścić takiej okazji.

BMW Sauber 06

Ostatnią propozycją organizatorów jest wspólna jazda w roli pasażera z profesjonalnym kierowcą wyścigowym, który poprowadzi zmodyfikowany bolid BMW Sauber 06. Oryginalny kokpit pojazdu został wydłużony tak, by dodać jeszcze jedno miejsce do jazd co-drive.

Jednak poza tym to wciąż pełnoprawny bolid wyścigowy, co potwierdzają jego parametry.

Jednostka napędowa to silnik 8-cylindrowy o mocy 610 KM. Przy uwzględnieniu wagi bolidu (580 kg) daje on przyspieszenie do 200 km/h w niecałe 5,5 sekundy, zaś prędkość maksymalna wynosi 330 km/h.

Maksymalną dawkę emocji z jazdy BMW Sauber 06 gwarantuje fakt, że zawodowy kierowca ma wieloletnie doświadczenie z tymi pojazdami i potrafi wydobyć z nich to, co najlepsze.

Taka przejażdżka to świetny prezent zarówno dla pełnoletnich, jak również niepełnoletnich fanów motoryzacji.

Tor Silesia Ring

Dla profesjonalnych bolidów organizatorzy mogli wybrać tylko najlepszy tor. Jest nim Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, czyli jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Co ma do zaoferowania? Oto cały tor w liczbach:

  • długość głównej nitki wynosi 3636 metrów i zawiera 15 zakrętów (6 lewych, 9 prawych);
  • prosta startowa liczy 560 metrów długości i 15 metrów szerokości;
  • najwęższe miejsce na torze ma aż 12 metrów szerokości;
  • najdłuższa prosta liczy 730 metrów, co umożliwia udane próby prędkości.

Co więcej, Silesia Ring korzysta z precyzyjnych urządzeń pomiaru czasu MyLaps i TagHeuer, które znajdziesz również na innych profesjonalnych torach z całego świata. Ponadto innowacyjny system odwodnienia liniowego umożliwia jazdę nawet podczas deszczu.

To wciąż nie wszystko.

Na obiekcie znajduje się nowoczesny budynek konferencyjno-biznesowy z widokiem na tor, a także tarasy widokowe i wieża startowa. Zaś w bezpośrednim sąsiedztwie działa nowoczesny hotel, w którym uczestnicy mogą się zatrzymać.

Jakby tego było mało, Kamień Śląski jest bardzo malowniczą miejscowością z wieloma szlakami i lokalizacjami turystycznymi. Dzięki temu event Formula Drive może być idealnym pretekstem do krótkich rodzinnych wakacji.

Tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na tor zabrać osoby towarzyszące.

Event Formuła 1 — terminy i wymagania

Pierwsze wydarzenie Formula Drive odbędzie się w dwóch terminach:

  • od 2 do 4 czerwca 2022 roku oraz
  • od 9 do 11 lipca 2022 roku.

Jeżeli chodzi o wymagania, do samodzielnego przejazdu niezbędne jest aktualne prawo jazdy — to oczywiste. Ponadto należy zachować absolutną trzeźwość.

Niestety (z racji budowy bolidów), są też pewne ograniczenia sylwetkowe. Maksymalny wzrost uczestnika może wynosić 190 cm. Oprócz tego wymagana jest szczupła budowa ciała.

Podsumowanie

Przed nami całodniowe wydarzenie na torze wyścigowym, które wieńczy samodzielna jazda bolidem F1 — czy dla fana motoryzacji może być coś lepszego?

Formula Drive powstało za sprawą entuzjastów, dla entuzjastów. Dlatego uczyńmy event naszym wspólnym świętem. Tym bardziej, że taka okazja po raz pierwszy pojawia się w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w poniższy link:

https://go-racing.pl/311-jazda-f1

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jazdy bolidami F1 po raz pierwszy w Polsce!