w ,

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Niegdyś luksusowa, dzisiaj jest standardowym wyposażeniem większości nowych samochodów. Jednak mimo popularności klimatyzacji, wielu kierowców wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę, jak z niej poprawnie korzystać. W efekcie układ albo nie działa tak, jak powinien, albo ulega awarii. Kosztownej awarii.

Jeżeli nie chcesz nadwyrężać portfela, zasadne jest zadanie pytania: jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Odpowiedź poznasz, gdy przeczytasz artykuł.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodzie działa dzięki kilku istotnym elementom. Są to:

  • sprężarka,
  • parownik,
  • skraplacz,
  • zasobnik.

Jak dokładnie odbywa się chłodzenie powietrza? Otóż klimatyzacja wykorzystuje do tego czynnik chłodzący, który krąży w zamkniętym obiegu za sprawą sprężarki. Tę zaś napędza pasek klinowy silnika.

Wspomniany czynnik trafia do zasobnika, w którym odbywają się dwa procesy: odwilgocenia i oczyszczenia.

Gdy dobiegną końca, czynnik przedostaje się do skraplacza. Jak sama nazwa wskazuje, w tym miejscu dochodzi do zmiany stanu skupienia czynnika z gazowego na ciekły. Dlaczego? Ponieważ za pomocą cieczy o wiele łatwiej reguluje się temperaturę.

Ostatnim miejscem w obiegu jest parownik. To właśnie w nim następuje redukcja temperatury, co dzieje się dzięki procesowi rozprężania. Finalnie chłodne powietrze jest wydmuchiwane do kabiny samochodu.

Oczywiście wcześniej przechodzi jeszcze przez filtr.

Tym oto sposobem dowiedzieliśmy się, jak działa klimatyzacja. Teraz sprawdźmy, jak jej poprawnie używać.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie?

Aby poprawnie używać klimatyzacji w samochodzie, pamiętaj o kilku podstawowych sprawach.

Po pierwsze — jeśli auto stało na słońcu i temperatura w kabinie nadmiernie wzrosła, przed uruchomieniem klimatyzacji wywietrz wnętrze. Dzięki temu w naturalny sposób obniżysz temperaturę w środku i zmniejszysz ilość pracy, którą będzie musiał wykonać układ.

Po drugie — regularnie korzystaj z klimatyzacji. Nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno, uruchamiaj ją co kilka dni, aby mogła chwilę popracować. W ten sposób wydłużysz jej żywotność, ponieważ w długo nieużywanym układzie olej zaczyna osadzać się na ściankach sprężarki, przez co nie otrzymuje ona odpowiedniego smarowania.

Do czego w zimne dni przyda ci się klimatyzacja? Chociażby do odparowania okien.

A skoro już przy oknach jesteśmy…

Po trzecie — nie używaj układu przy otwartych oknach. Dlaczego? Ponieważ wtedy dochodzi do ciągłego mieszania się powietrza, które klimatyzacja musi na bieżąco chłodzić. W efekcie nie tylko pracuje ciężej, ale również daje gorszy wynik.

Po czwarte — pamiętaj o uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Jeśli jest go za mało, klimatyzacja nie będzie dobrze działała. Zwykle wystarczy dolać tylko trochę, żeby przywrócić pełną sprawność chłodzenia.

Po piąte — nie lekceważ objawów niesprawności. Nie czekaj, aż klimatyzacja całkowicie przestanie działać. Jeśli coś jest nie tak, udaj się do serwisu. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ponieważ wykryjesz usterki, zanim staną się poważne.

Jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie?

Sprawdzanie klimatyzacji zacznij zbadania, co dzieje się pod maską. Przede wszystkim zwróć uwagę na sprężarkę. Łatwo ją znajdziesz, bo napędza ją pasek klinowy, czyli musi być blisko silnika.

Zobacz, w jakim jest stanie. Czy nie ma na niej śladów rdzy lub innych uszkodzeń.

Następnie zwróć uwagę na chłodnicę klimatyzacji, która znajduje się w tym samym miejscu, co normalna chłodnica. Sprawdź, czy nie ma na niej widocznych wycieków.

Ostatnią rzeczą, którą możesz ocenić pod maską, są przewody klimatyzacji. Nie powinny nosić śladów rdzy. Ponadto jeśli na łączeniach zauważysz resztki oleju, to sygnał, że klimatyzacja jest nieszczelna. Ucieka z niej gaz, przy okazji wypychając drobiny oleju, który służy do smarowania sprężarki.

Oprócz tego niesprawność klimatyzacji łatwo ocenisz również po tym, jak działa w praktyce.

Niesprawna klimatyzacja, czyli jak sprawdzić, czy działa klimatyzacja w samochodzie?

Jak zapewne się domyślasz, głównym objawem niesprawnego układu jest słabe chłodzenie lub jego zupełny brak. Przyczyny takiego stanu rzeczy możesz doszukiwać się w kilku miejscach.

Na początek sprawdź, czy w klimatyzacji znajduje się odpowiednia ilość czynnika chłodzącego. To normalne, że z czasem go ubywa, ponieważ mało który układ jest w 100% szczelny. Dlatego czynnik co jakiś czas trzeba uzupełniać.

Drugą najpopularniejszą przyczyną słabego chłodzenia jest niedostateczne smarowanie sprężarki. Dlatego sprawdź stan i jakość oleju mineralnego.

Kolejnym, bardzo istotnym objawem niesprawnej klimatyzacji jest hałas dobiegający z dysz nawiewu. Zwykle wiąże się on z uszkodzeniem kompresora. Najczęściej dochodzi do tego z winy zanieczyszczeń, które dostają się do układu (brud, woda, korozja).

W następnej kolejności zwróć uwagę na nadmuch. Jeżeli strumień powietrza jest słaby, prawdopodobnie wynika to z zapchanego filtra kabinowego. Nie jest to wielki problem, ponieważ kupno nowego wiąże się z niewielkim wydatkiem.

To jeszcze nie wszystko.

Jeżeli podczas pracy klimatyzacji czujesz nieprzyjemny zapach, np. stęchlizny, świadczy to o obecności grzybów i pleśni w układzie. Prawdopodobnie nie chcesz ich wdychać, więc konieczne będzie czyszczenie.

Finalnie zwróć uwagę na to, czy klimatyzacja działa płynnie. Jeżeli pracuje z przerwami (co najłatwiej zauważysz podczas dłuższej jazdy), winowajcą najprawdopodobniej są niedrożne przewody.

Przegląd klimatyzacji w samochodzie

Aby uniknąć poważnych usterek, przynajmniej raz w roku udaj się na przegląd klimatyzacji. Zrobisz to w serwisie.

W ten sposób nie tylko zawczasu dowiesz się, czy coś niedobrego dzieje się z układem, ale również zaoszczędzisz. Koszt naprawy klimatyzacji przy poważnej usterce potrafi wynieść nawet kilkaset złotych, więc lepiej dbać o nią na bieżąco.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie

Jako, że praca klimatyzacji w swoim założeniu opiera się na generowaniu dużych ilości wilgoci, jej układ stanowi idealne mikrośrodowisko dla rozwoju różnych bakterii i grzybów. Część z nich jest groźna nie tylko dla zdrowia, ale również życia człowieka. Dlatego regularna dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie jest niezbędna.

Poniżej tłumaczymy, w jaki sposób możesz jej dokonać.

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzację w samochodzie wyczyścisz na dwa sposoby: samodzielnie lub w specjalistycznym serwisie.

Czyszczenie samodzielnie

Jeżeli chcesz przeprowadzić czyszczenie na własną rękę tanim kosztem, kup piankę dezynfekującą. Zwykle znajdziesz ją w formie aerozolu z długą rurką.

Jak za jej pomocą zdezynfekować układ? To proste. Najpierw wprowadź rurkę bezpośrednio do kanałów klimatyzacji, a następnie naciśnij tłoczek aerozolu.

Niestety niski koszt tej metody przekłada się również na jej jakość, która jest niewielka. Pianka dezynfekująca wymaga odpowiedniego rozprowadzenia, czego nie dasz rady zrobić. W końcu nie masz możliwości sprawdzenia, gdzie dotarła rurka aerozolu ani gdzie finalnie wylądował preparat.

W efekcie istnieje ryzyko, że w układzie pozostaną resztki drobnoustrojów, które szybko się rozmnożą. Tym sposobem cały zabieg pójdzie na marne.

Drugą opcją, którą masz do dyspozycji, jest samodzielnie ozonowanie klimatyzacji. Jednak wiąże się ona z dużym początkowym wydatkiem, ponieważ musisz kupić specjalne urządzenie, czyli ozonator. Z drugiej strony plus jest taki, że wydatek jest jednorazowy. Zaś inwestycja w końcu się zwróci, bo nie będziesz musieć jeździć do serwisu.

Rozwiązanie jest o wiele skuteczniejsze od pianki, gdyż ozon dokładnie zdezynfekuje cały układ.

Wystarczy, że ustawisz wylot ozonatora w kierunku miejsca, w którym klimatyzacja zasysa powietrze (najczęściej jest to schowek), a następnie uruchomisz ją w obiegu zamkniętym. Temperaturę ustaw na najniższą, a moc dmuchawy na najwyższą.

Okna i drzwi powinny być zamknięte.

Gdy urządzenie skończy pracę, wszystkie bakterie i grzyby powinny już być martwe. Rozpoznasz to po zmienionym zapachu przy korzystaniu z klimatyzacji.

Specjalistyczne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie

Jeżeli nie chcesz samodzielnie czyścić klimatyzacji, możesz udać się do serwisu. Fachowcy również korzystają z ozonatora albo wykorzystują specjalistyczne substancje chemiczne. Tak czy inaczej możesz liczyć na gruntowne czyszczenie układu i wygodę, ponieważ nie musisz robić tego sam.

Nie jest to też szczególnie droga usługa. Zapłacisz za nią między 50 a 150 zł (zależnie od serwisu).

Dlatego jeśli nie masz ani nie zamierzasz kupować ozonatora, polecamy udać się do specjalisty. On najlepiej wie, jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie, więc zajmie się tym dokładnie i zagwarantuje efekt.

Jak często czyścić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzację w samochodzie czyść regularnie, najlepiej w odstępach rocznych. Ponadto najlepiej rób to wiosną, ponieważ warunki w tym okresie nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Wynika to z faktu, że wilgoć w powietrzu jest o wiele mniejsza w porównaniu do jesieni czy zimy.

Czy coś się stanie, jeśli przeprowadzisz czyszczenie w innym terminie? Tylko tyle, że efekt dezynfekcji będzie krótszy. Dlatego po prostu się to nie opłaca.

O wiele lepiej zrobisz, jeśli przeprowadzisz ten zabieg wiosną lub ewentualnie na początku lata.

Jak dbać o klimatyzację w aucie? Podsumowanie

Jeżeli zależy ci na długim i bezproblemowym korzystaniu z klimatyzacji, zadbaj o kilka rzeczy:

  • prawidłowo jej używaj,
  • rokrocznie udawaj się na przeglądy,
  • regularnie ją czyść.

Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby uniknąć kosztownych napraw i cieszyć się chłodem w upalne dni. Jeśli zastosujesz się do rad zawartych w artykule, twoja klimatyzacja odwdzięczy ci się wieloletnim i sprawnym działaniem.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najciekawsze premiery samochodowe 2022. Sprawdź, na jakie auta warto czekać!

Go-Racing. Główny partner Formula Drive