w

Zasięg Tesli: Jak daleko można się dostać? Porównanie modeli i wskazówki dotyczące optymalizacji zasięgu

Prasa technologiczna i motoryzacyjna doceniła Teslę za innowacyjność, rozruch dość tradycyjnego rynku i uczynienie samochodów elektrycznych czymś modnym, czego nie trzeba się wstydzić.

Jednak czy samochody amerykańskiego koncernu naprawdę przebiły granicę “zabawki dla bogatych” i rzeczywiście oferują komfortowy oraz (przede wszystkim) praktyczny sposób podróżowania? Czy sprawdzą się równie dobrze na krótkich odcinkach, jak i w dłuższej trasie?

Odpowiada za to przede wszystkim zasięg, czyli ilość kilometrów, którą przejedziesz na jednym ładowaniu. Dlatego właśnie temu parametrowi pojazdów Tesli przyglądamy się w artykule.

kobieta prowadząca tesle

Samochody Tesla

Dzisiaj praktycznie każdy zna markę Tesla. Jest to producent autonomicznych samochodów elektrycznych z siedzibą w Kalifornii, który jednocześnie uchodzi za lidera w tej dziedzinie. Firmy regularnie udowadniają, że branża EV ma jeszcze wiele asów w rękawie, bo każdy kolejny model Tesli wypada lepiej od poprzedniego.

Jakby nie było, technologia motoryzacji elektrycznej wciąż znajduje się w fazie rozwoju.

Jednak nawet w przypadku Tesli jednym z najważniejszych parametrów “elektryka” pozostaje zasięg. W końcu nikt w czasie podróży nie chce z paniką szukać stacji ładowania z powodu braku energii w akumulatorze.

Ponadto duży zasięg zwiększa ogólny komfort jazdy i użytkowania auta.

Jak pod tym względem wypadają pojazdy amerykańskiego koncernu? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Jaki zasięg mają samochody Tesla?

Jeśli chodzi o samochody Tesla, zasięg różni się w zależności od modelu. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z samochodów koncernu.

Tesla Model S

Model S jest sedanem z liniami projektowymi, które są bardzo podobne do Jaguara. Pojawił się na rynku w 2012 roku i pomógł Tesli wejść do grona producentów samochodów.

Firma kontynuuje aktualizację Modelu S od czasu premiery. Obecnie istnieją dwie wersje samochodu: standardowy Model S i Plaid.

Niektóre wcześniejsze edycje pojazdu oferowały napęd na tylne koła, ale należy on już do przeszłości. Wszystkie nowe Modele S działają w systemie AWD.

Najnowszym dodatkiem do oferty — i jednocześnie jej okrętem flagowym — jest wersja Plaid. Rozpędza się do 100 km/h w 2,1 sekundy, co wynika z faktu, że posiada napęd trójsilnikowy (w stosunku do dwusilnikowego, podstawowego Modelu S).

Obie wersje oferują w standardzie autopilota, który jest wsparciem dla kierowcy.

Oprócz tego istnieje opcja rozszerzonego autopilota za dodatkowe 19 500 złotych. Wzbogaca standardową wersję o nawigację, automatyczne parkowanie, automatyczną zmianę pasa ruchu, a także Summon i Smart Summon.

Za pełną zdolność do samodzielnej jazdy dopłacisz 39 000 złotych. W zamian otrzymasz wszystko, co wcześniej plus monitoring świateł drogowych i znaków stopu.

Osiągi samochodu prezentują się następująco:

 • Model S — zasięg: 634 km, prędkość maksymalna: 250 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 3,2 sekundy.
 • Model S Plaid — zasięg: 600 km, prędkość maksymalna: 322 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 2,1 sekundy.

Tesla Model 3

Model 3 pojawił się po raz pierwszy w USA w 2016 roku jako przystępna cenowo alternatywa dla Modelu S. Później ceny spadły jeszcze bardziej, co sprawiło, że samochód stał się najtańszym produktem w ofercie.

Model 3 odniósł ogromny sukces i jest najpopularniejszą Teslą, którą zobaczysz na drogach.

Jeśli chodzi o wygląd, jest to czterodrzwiowy sedan, który kiedyś był dostępny w wielu różnych wersjach. Jednak aktualnie w ofercie znajdują się tylko trzy odmiany: Model 3 z napędem na tylne koła, Long Range i Performance. Dwie ostatnie wersje posiadają napęd na obie osie.

Podobnie jak w przypadku Modelu S, w standardzie samochód posiada podstawowego autopilota jako wsparcie kierowcy. Za rozszerzonego autopilota lub zdolność do samodzielnej jazdy dopłacisz tyle samo, co wyżej.

Osiągi samochodu prezentują się następująco:

 • Model 3 — zasięg: 491 km, prędkość maksymalna: 225 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 6,1 sekundy.
 • Model 3 Long Range — zasięg: 602 km, prędkość maksymalna: 233 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 4,4 sekundy.
 • Model 3 Performance — zasięg: 547 km, prędkość maksymalna: 261 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 3,3 sekundy.

Tesla Model X

Model X oferuje największą wygodę z całej oferty Tesli. Jest to elektryczny samochód w stylu SUV-a, który przewiezie nawet 7 osób.

Jako jedyny w całej ofercie posiada tylne drzwi w stylu falcon wing (podobne do tych w samochodzie z filmu “Podróż do przyszłości”). Ponadto we wnętrzu znajduje się duży ekran dotykowy, co nadaje całości futurystycznego wyglądu.

Jeśli chodzi o wyposażenie, samodzielnie wybierzesz ilość siedzeń, które będzie miała Tesla w środku. W standardzie jest ich 5 (za 6 i 7 zapłacisz dodatkowo). Bardziej zaawansowany autopilot również wymaga dopłaty, jak w pozostałych modelach.

Model X występuje w dwóch wersjach, z czego obie posiadają napęd na cztery koła. Do wyboru masz:

 • Model X (dwusilnikowy) — zasięg: 576 km, prędkość maksymalna: 250 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 3,9 sekundy.
 • Model X Plaid (trzysilnikowy) — zasięg: 543 km, prędkość maksymalna: 262 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 2,6 sekundy.

Tesla Model Y

Model Y wypełnia lukę między Modelem 3 i Modelem X. Jest kompaktowym SUV-em, który przewiezie komfortowo 5 osób i oferuje dużo miejsca w środku. Spodoba się każdemu, kto szuka praktycznego elektrycznego samochodu, ale nie chce wydawać na niego ogromnych pieniędzy (jak w przypadku Modelu X).

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych egzemplarzy, w samochodzie za dopłatą zainstalujesz bardziej zaawansowanego autopilota.

Poza tym Model Y jest dostępny w trzech wersjach. W standardzie posiada napęd na tylne koła, natomiast wersja Long Range i Performance oferuje napęd AWD.

Osiągi prezentują się następująco:

 • Model 3 — zasięg: 455 km, prędkość maksymalna: 217 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 6,9 sekundy.
 • Model 3 Long Range — zasięg: 533 km, prędkość maksymalna: 217 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 5 sekund.
 • Model 3 Performance — zasięg: 514 km, prędkość maksymalna: 250 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 3,7 sekundy.

Cybertruck

Tesla ujawniła model Cybertruck po raz pierwszy w 2019 roku, ale wciąż czekamy na jego debiut rynkowy. Jest to pierwszy samochód firmy w formacie pick-upa, chociaż od innych pojazdów tego typu odróżnia się wyjątkowo futurystycznym designem.

Cybertruck posiada kanciastą karoserię ze stali nierdzewnej oraz opancerzone szyby. Co więcej, jego pojemność będzie wynosiła 2830 litrów — przynajmniej na rynku amerykańskim, ponieważ w innych krajach mogą pojawić się zmodyfikowanie wersje (wedle zapotrzebowania).

Póki co Tesla zapowiedziała trzy odmiany modelu:

 • RWD z pojedynczym silnikiem: zasięg: 400 km, prędkość maksymalna: 175 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 6,5 sekundy.
 • AWD z dwoma silnikami: zasięg: 480 km, prędkość maksymalna: 195 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 4,5 sekundy.
 • AWD z trzema silnikami: zasięg: 800 km, prędkość maksymalna: 210 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 2,9 sekundy.

Roadster

O Tesla Roadster po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2008 roku. Model miał powrócić w 2020 i był nawet recenzowany przez niektóre źródła amerykańskie, ale póki co nie trafił do sprzedaży. Klienci mogą go tylko zarezerwować.

Wedle oficjalnych informacji Roadster będzie najszybszym samochodem elektrycznym na drodze. Podobno pojazd rozpędza się do “setki” w 1,9 sekundy. Co więcej, w przypadku tego modelu Tesla prędkość maksymalna wynosi ponad 400 km/h.

W środku usiądą cztery osoby, a dach będzie zdejmowany.

Aktualnie do rezerwacji są dwie wersje: Roadster i Founders Series. Różnica w cenie między nimi wynosi 50 tys. dolarów.

Bazowa specyfikacja przedstawia się następująco:

 • Roadster (AWD): zasięg: ok. 1000 km, prędkość maksymalna: ponad 400 km/h, przyspieszenie do 100 km/h: 1,9 sekundy.

Jakie czynniki wpływają na zasięg Tesli?

Wiesz już, jaki zasięg ma Tesla. Zwróć jednak uwagę, że wpływa na niego wiele czynników, które wiążą się przede wszystkim ze stylem jazdy i warunkami środowiskowymi. Do najważniejszych należą:

 • szybka jazda — gdy podwoisz prędkość, czterokrotnie zwiększysz zużycie baterii;
 • niska temperatura zewnętrzna — zwiększa opór opon i powietrza, a ponadto w grę wchodzi ogrzewanie kabiny i baterii, co przekłada się na wzrost zużycia energii;
 • krótkie podróże w upalne lub zimne dni — klimatyzacja w samochodach Tesla przy każdym uruchomieniu silnika będzie działała przez kilka minut na pełnej mocy, aby wyrównać temperaturę w kabinie;
 • jazda pod górę — większy opór, większe zużycie energii;
 • niekorzystne warunki pogodowe — wiatr czołowy lub boczny zwiększy opór powietrza, zaś przy deszczu i śniegu wzrośnie opór opon;
 • wyposażenie z rynku wtórnego (koła, opony, bagażniki dachowe, etc.) — może negatywnie wpłynąć na ergonomię jazdy.

Jakie technologie Tesla stosuje dla zwiększenia zasięgu?

W samochodach Tesla znajdziesz kilka technologii, dzięki którym zmaksymalizujesz wydajność i zasięg pojazdu. Jedną z nich jest aplikacja Energy w komputerze pokładowym, która umożliwia:

 • monitoring ilości energii zużywanej podczas jazdy i postoju;
 • podgląd, jak różne elementy auta, stylu jazdy i warunków środowiskowych wpływają na zużycie energii;
 • porównanie rzeczywistego zużycia energii z projekcją podróży i wskaźnikiem baterii;
 • skorzystanie ze spersonalizowanych sugestii odnośnie bardziej wydajnej jazdy.

Wiele samochodów Tesla posiada również pompę ciepła, która ogranicza zużycie baterii przy niskich temperaturach. Ponadto komputer pokładowy umożliwia zmianę trybu przyspieszenia na bardziej energooszczędny.

Jak można zwiększyć zasięg Tesli na jednym ładowaniu?

Zasięg Tesli na jednym ładowaniu zwiększysz dzięki wprowadzeniu w życie kilku prostych praktyk. Zebraliśmy je poniżej:

 • w zimie podłączaj pojazd do ładowania zawsze, gdy jest to możliwe (dzięki temu bateria całkowicie nie ostygnie);
 • jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, korzystaj z funkcji przygotowania baterii przed wyjazdem;
 • używaj funkcji oszczędzania energii;
 • utrzymuj odpowiednie ciśnienie w oponach, aby zmniejszyć opór;
 • nie woź ze sobą zbędnego ładunku (im cięższe auto, tym więcej energii zużyje podczas wprowadzania w ruch);
 • zdemontuj uchwyty dachowe i tylne, jeśli nie są potrzebne;
 • zmniejsz opór aerodynamiczny — zamknij okna i obniż zawieszenie pneumatyczne podczas jazdy z dużą prędkością (jeśli twoja tesla posiada taką opcję).

Aby mieć jeszcze lepszą kontrolę nad wydajnością pojazdu, korzystaj z aplikacji Tesli zarówno na komputerze pokładowym, jak i telefonie komórkowym.

Ile trwa ładowanie Tesli?

Długość ładowania Tesli różni się w zależności od modelu i metody. W domu zajmie ci to parę godzin, natomiast na stacji Supercharger ok. 30 minut.

Poniżej przyglądamy się najpopularniejszym sposobom ładowania Tesli i sprawdzamy, ile zajmuje uzupełnienie akumulatora o pojemności 100 kWh.

Ładowanie z gniazdka

Ile trwa ładowanie Tesli w domu? Załóżmy, że akumulator jest wyładowany do zera. Gdy podłączysz go do standardowego gniazda, poczekasz na jego uzupełnienie ponad dobę!

Czas ładowania skrócisz, jeśli zamontujesz u siebie złącze jednofazowe 32 A. Jako że moc wzrośnie wtedy z 3,7 do 7 kW, akumulator Tesli uzupełnisz w ok. 14 godzin (zależnie od modelu).

Ładowanie z wallboxa

Właściciele samochodów elektrycznych zazwyczaj posiadają w garażach instalację trójfazową. Dzięki temu ładują akumulator pojazdu z mocą 22 kW. W efekcie potrzebują tylko ok. 4 godzin, aby stan baterii wyświetlał 100% naładowania.

Wallbox ma również inne zalety, ponieważ umożliwia zmianę parametrów ładowania (np. jego czasu).

Ładowanie na stacji

W Polsce pojawia się coraz więcej stacji szybkiego ładowania. W wersji podstawowej oferują one moc 50 kW. Dlatego czysto teoretycznie naładujesz akumulator już w 2 godziny.

Jednak realny czas oczekiwania wyniesie nieco więcej, bo ok. 2,5 godziny. Wynika to z faktu, że po przekroczeniu 80% pojemności baterii moc szybkiej ładowarki spada. Jest to zabezpieczenie, które chroni akumulator przed uszkodzeniem.

Co więcej, niektóre stacje szybkiego ładowania oferują moc 150 kW. Oznacza to, że w teorii zasilisz akumulator w ok. 40 minut. Jednak (biorąc pod uwagę spadek mocy przy 80% baterii) realny czas oczekiwania będzie bliższy godzinie.

Ładowanie na stacji Supercharger

Tesla od lat buduje na całym świecie stacje Supercharger dla swoich klientów. Kilka z nich znajduje się także w Polsce.

Spośród pozostałych sposobów ładowania wyróżniają się tym, że oferują moc 250 kW. Dzięki temu zasilisz akumulator już w pół godziny, zaś próg 80% przekroczysz w mniej niż 20 minut.

Dlatego Supercharger będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto wybiera się w długą podróż lub szuka sposobu na szybkie naładowanie auta w trasie.

Jedynym minusem stacji Tesli jest fakt, że nie ma ich zbyt wiele — szczególnie w Polsce. Dlatego nie każdy będzie miał do nich łatwy dostęp.

Podsumowanie

Wiesz już, jaki ma zasięg i ile trwa ładowanie Tesli do pełna. Poznałeś też sposoby na zwiększenie wydajności pojazdu.

Zasięg jest bardzo ważnym parametrem dla każdego, kto zastanawia się nad kupnem elektrycznego samochodu. Dostępne modele Tesli różnie wypadają pod tym względem, więc przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na dane techniczne, które podaje producent.

Jednak nie zapominaj, że na realny zasięg pojazdu wpływa wiele czynników, takich jak styl jazdy, warunki pogodowe czy waga i aerodynamika auta.

Masz swoje doświadczenia w jeździe Teslą lub innym samochodem elektrycznym na długich dystansach? Podziel się nimi w komentarzach!

Natomiast jeśli jeszcze nigdy nie siedziałeś za kierownicą Tesli, już teraz możesz to zmienić! Sprawdź ofertę Go-Racing Jazda Tesla 3 i spełnij marzenia (swoje lub kogoś bliskiego) o przetestowaniu mocy najpopularniejszego samochodu elektrycznego!

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ile kosztuje Ford Mustang? Przewodnik po cenach, wersjach i kosztach utrzymania

Ile kosztuje Ferrari? Przegląd cen znanych modeli aut tej marki