w

Monster truck – ile kosztuje, ile pali, jaki jest największy monster truck na świecie? Odkryj ciekawostki o monster truckach!

Monster trucki są duże, głośne i ekscytujące. Mimo że cechują się ponad dwa razy większym rozmiarem od zwykłych pickupów, wykonują salta, obroty i inne sztuczki (w tym skoki i miażdżenie samochodów). Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę są monster trucki? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!

W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje i ciekawostki o “ciężarówkach-potworach”. Dowiesz się m.in. ile palą, jak powstały, ile kosztują i jaki jest największy monster truck na świecie.

Monster truck w terenie

Co to jest monster truck?

Monster truck jest specjalistycznym pojazdem terenowym z wytrzymałym zawieszeniem, układem kierowniczym 4×4, silnikami V8 o dużej pojemności i ponadwymiarowymi oponami. Zazwyczaj powstaje z myślą o rywalizacji sportowej i rozrywce.

Pierwsze modele pojawiły się na rynku w wyniku modyfikacji oryginalnych pickupów i SUV-ów, ale później ewoluowały w kierunku specjalnie skonstruowanych pojazdów z ramą rurową i nadwoziem z włókna szklanego zamiast tradycyjnego metalu.

Konkursowy monster truck zwykle ma 3,7 m wysokości i  66-calowe (1,7 m) opony off-road.

Pierwszy egzemplarz powstał w późnych latach 70., ale do szerszej świadomości ludzkiej monster trucki przebiły się dopiero na początku lat 80. Pojawiały się jako dodatkowe atrakcje na popularnych imprezach motocrossowych, rywalizacjach ciągników i przeprawach błotnych. Zazwyczaj były używane do demonstracyjnego miażdżenia samochodów.

Dziś sytuacja się odwróciła. Monster trucki są główną atrakcją, a motocross, przeprawy błotne, wyścigi ATV lub demolition derbies często pełnią rolę wydarzeń towarzyszących.

Jak powstały monster trucki?

Ciężko zmodyfikowane ciężarówki były głośnym trendem w latach 70-tych w USA, a ich popularność stale rosła za sprawą sportów typu mud bogging (przeprawy błotne) i tractor pulling (rywalizacje ciągników). Dlatego niektórzy właściciele ciężarówek podnosili zawieszenie swoich pojazdów i wyposażali je w opony o rozmiarze 48 cali, aby osiągać maksymalne wyniki.

Jednym z największych aut tego typu był Bigfoot Boba Chandlera, który uchodzi za pierwszego w historii monster trucka.

W 1981 roku Chandler postanowił przejechać po kilku samochodach, aby sprawdzić możliwości samochodu. Tym samym Bigfoot stał się pierwszą dużą ciężarówką, która to zrobiła (przynajmniej na filmie). Taśma wideo trafiła w końcu w ręce organizatora imprez motoryzacyjnych, który uznał, że może to być następne wielkie widowisko, które zabawi publiczność.

Od tego czasu Bigfoot występował na różnych małych pokazach, aż w końcu zadebiutował w Pontiac Silverdome w 1982 roku. Właśnie na tym wydarzeniu ciężarówka wyposażona w 66-calowe opony sprawiła, że doszło do narodzin nazwy „monster truck”.

Z czasem do Chandlera dołączyli inni kierowcy i rozpoczęła się era “ciężarówek-potworów”.

W dalszej części artykułu przeczytasz więcej o tym, czym wyróżnia się największy monster truck świata.

Jak wygląda monster truck?

Monster truck wyglądem przypomina nieco ciężarówkę typu pick-up (pierwsze modele powstawały właśnie na jej bazie), ale jest o wiele większy. Posiada specjalne, bardzo wysokie zawieszenie, które zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla ogromnych kół pojazdu.

Średnica opon monster trucków ma nawet 2 metry i więcej!

Ile waży monster truck?

Na świecie znajdziesz wiele różnych odmian monster trucków, których waga bywa naprawdę duża (np. ponad 7 ton). Jednak nieco inaczej jest w przypadku ciężarówek do zawodów sportowych. Ich konstruktorzy przestrzegają konkretnych norm, dlatego waga pojazdu zazwyczaj wynosi nieco ponad 4,5 tony, czasem trochę więcej (do 5,5 tony).

Ile pali monster truck?

Sportowe monster trucki posiadają silniki V8 o pojemności ok. 9 litrów i mocy do 1500 KM, co jest możliwe dzięki turbosprężarce, która wtłacza powietrze i paliwo do jednostki napędowej. Ciężarówki jeżdżą na paliwie metanolowym, które spalają w ilości ponad 11 litrów w ciągu minuty!

Paliwo jest pobierane ze specjalnej komory bezpieczeństwa.

Jaki jest największy monster truck na świecie?

Wszyscy widzieliśmy monster trucki w telewizji. Auta skaczą dookoła, wykonują szalone akrobacje, a czasem nawet miażdżą mniejsze samochody. Jednak nawet wśród takich behemotów jest jeden, który stoi ponad wszystkimi. Nosi nazwę „Bigfoot #5” (czytaj: Bigfoot numer pięć).

Wspomniany wcześniej Bob Chandler, człowiek odpowiedzialny za budowę pierwszego w historii monster trucka, kupił Forda F-250 w 1974 roku, którym ścigał się w wolnym czasie. Jednak trudne trasy off-roadowe często niszczyły jego pickupa. Gdy Chandler go naprawiał, zauważył, że zawsze wymienia stare części na większe.

Z czasem jego ciężarówka stała się znacznie bardziej obszerna niż zwykły F-250, a on sam zyskiwał coraz większą popularność dzięki swojej pracy.

Bob nazwał auto „Bigfoot”, co było luźnym żartem na temat jego „wielkiej stopy”, którą zawsze trzymał mocno na pedale gazu. Ze względu na rosnącą popularność Chandler zbudował więcej egzemplarzy ciężarówki, a wkrótce dołączyło do niego mnóstwo innych naśladowców, co dało początek amerykańskiej kulturze monster trucków.

Ale to już wiesz, więc idźmy dalej.

Dostrzegając zapotrzebowanie na takie pojazdy, Chandler wraz z żoną i przyjacielem założył w swoim garażu „Midwest 4 Wheel Drive Center”, gdzie oferował usługi modyfikacji pickupów. Właśnie tam w 1986 roku powstał Bigfoot #5, który okazał się być prawdziwym gigantem.

Ma 4,7 metra wysokości i masywne opony o średnicy 3 metrów! Każda z nich waży ponad tonę, a cały pojazd cechuje się masą 17 200 kg. Sprawia to, że przednie i tylne opony są oddzielone tylko o kilka centymetrów, co wygląda niesamowicie. Jednak ich wymiana jest kłopotliwa, ponieważ wymaga użycia ciężkich maszyn i niezwykłej cierpliwości.

Co więcej, wejście do ciężarówki za każdym razem sprawdza umiejętności wspinaczki, którymi dysponuje kierowca. Musi bowiem wspiąć się najpierw na tylną oś pojazdu, skąd następnie przez nadkole przedostaje się do kabiny.

W 2002 roku Bigfoot #5 został uznany za najwyższego, najszerszego i najcięższego monster trucka na świecie przez Księgę Rekordów Guinnessa. Zdobył tym samym uznanie nie tylko w Ameryce, ale również w pozostałych zakątkach globu.

Pojazd jest obecnie przechowywany na wystawie w Missouri, USA. Właśnie tam zobaczy go każdy, kogo interesuje największy na świecie monster truck.

Bob Chandler stworzył do tej pory ponad 22 ciężarówki, z czego przynajmniej jedna jest pojazdem elektrycznym!

Ile kosztuje monster truck?

Biorąc pod uwagę rozmiar pojazdu i ilość męczarni, jakie monster trucki wytrzymują podczas imprez, możemy się domyślać, że muszą być drogie. Jednak ile kosztuje prawdziwy monster truck w rzeczywistości?

Choć teoretycznie każdy może go kupić, wysokość inwestycji często przekracza 200 000 dolarów. Jeśli zaś chodzi o monster trucka, który jest już zbudowany i wyposażony, zapłacisz jego dotychczasowemu właścicielowi co najmniej 300 000 dolarów — i mówimy tu o samochodzie, który ma do 20 lat.

W przypadku nowszych egzemplarzy ceny zakupu sięgają nawet 600 000 dolarów.

Inną opcją jest samodzielna modyfikacja samochodu — o ile wiesz, jak zbudować monster trucka.

To jeszcze nie wszystko. Oprócz podstawowej kwoty zakupu musisz przygotować się na utrzymanie ciężarówki, co kosztuje nawet 250 000 dolarów rocznie (gdy ktoś bierze udział w imprezach sportowych).

Jak widzisz, mało kto może sobie pozwolić na inwestycję w monster truck. Ile kosztuje pojazd, tyle zapłacisz za dom o całkiem rozsądnej powierzchni. Jak dla nas, druga opcja wydaje się bardziej rozsądną inwestycją.

Podsumowanie

Wiesz już, czym charakteryzuje się monster truck. Historia tego typu ciężarówek jest wyjątkowo ciekawa, a obserwacja ich poczynań na żywo daje jeszcze więcej przyjemności. Jednak nic nie może się równać z możliwością zajęcia pozycji kierowcy w kabinie, gdzie poczujesz całą moc, jaką monster truck ma do zaoferowania.

Taką szansę daje ci oferta Go-Racing, która dotyczy jazdy monster truckiem. Dzięki niej wyszalejesz się za kółkiem gigantycznego samochodu bez konieczności wydawania ogromnej sumy na jego zakup.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak zostać kierowcą rajdowym?

Amfibia wojskowa — co to jest i jak działa?