w ,

Jak przechowywać opony samochodowe?

Zakładamy, że dwa razy do roku wymieniasz opony w samochodzie (o ile nie jeździsz na kompletach wielosezonowych). W końcu nie jest to wielki problem, bo nawet jeśli ktoś nie potrafi zrobić tego samodzielnie, załatwi sprawę w warsztacie wulkanizacyjnym. Jednak co potem? A dokładniej: co zrobić ze zdjętym kompletem ogumienia?

Wbrew pozorom jest to bardzo istotne pytanie, bo wielu ludzi źle przechowuje opony, skutkiem czego szybciej się one zużywają.

Dlatego dzisiaj zaadresujemy ten problem. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego o prawidłowym przechowywaniu kompletu ogumienia na kolejny sezon.

Dlaczego opony wymagają odpowiedniego przechowywania?

Opony wymagają odpowiedniego przechowywania, ponieważ w innym wypadku (jak już wspomnieliśmy) szybciej się zużywają. Co jest tego przyczyną? Mieszanka gumowa, z której powstały.

Tak się składa, że w nieodpowiednich warunkach traci swoje właściwości. Przestaje być elastyczna i gorzej trzyma się podłoża, przez co drastycznie spada bezpieczeństwo jazdy.

Nieraz zdarza się, że źle przechowywana opona twardnieje, przez co nie nadaje się już do użytku. Ponadto mogą wystąpić odkształcenia:

  • czoła bieżnika,
  • ściany bocznej,
  • stopek opony.

Użytkowanie ogumienia w takim stanie nie tylko znacznie ogranicza jego żywotność, ale także zwiększa ryzyko poważnego uszkodzenia, czyli w efekcie niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Ogólne zasady jak przechowywać opony

Najpierw przygotuj opony, czyli dokładnie je oczyść — najlepiej przy pomocy ciepłej wody i gąbki. W ten sposób pozbędziesz się brudu (kurzu, soli, błota, piasku) oraz ewentualnych środków chemicznych, które mogą wpływać negatywnie na żywotność gumy. Pozbądź się także drobnych kamyczków z bieżnika (najlepiej tępym narzędziem).

Jeśli chcesz, po czyszczeniu zabezpiecz dodatkowo opony za pomocą specjalnych środków konserwujących.

W kolejnym kroku przyjrzyj się pomieszczeniu, w którym masz zamiar przechowywać ogumienie. Upewnij się, że :

  • jest chłodne (najlepiej poniżej 25, ale nie mniej niż -5 stopni Celsjusza),
  • jest suche i wentylowane;
  • światło słoneczne nie dociera do gumy;
  • nie ma w pobliżu nagrzewających się sprzętów;
  • nie ma w pobliżu środków chemicznych, które degradują gumę (np. olejów, kwasów, smarów czy paliw);
  • nie ma w pobliżu urządzeń wydzielających ozon (np. transformator);
  • nie istnieje ryzyko uszkodzenia mechanicznego (np. na czymś ostrym).

Pomyśl także o oznaczeniu, czy opona była zamontowana z przodu, czy z tyłu — i po której stronie. Po co? Otóż co sezon warto zamieniać opony miejscami, aby równomiernie się zużywały. Zaś dzięki oznaczeniom ułatwisz sobie to zadanie, bo będziesz wiedzieć, gdzie były przykręcone w zeszłym roku.

Jak przechowywać opony zimowe?

W przypadku opon zimowych odpowiednie czyszczenie jest podwójnie ważne. Wynika to z faktu, że zimą na drogach znajduje się błoto wymieszane z solą oraz innymi zanieczyszczeniami, które mogą negatywnie wpływać na stan ogumienia. Dlatego przyłóż się do mycia ogumienia przed składowaniem.

To jeszcze nie wszystko.

Jako że opony zimowe zabezpieczasz i chowasz w sezonie letnim, musisz wziąć również pod uwagę wysoką temperaturę. Już ustaliliśmy, że szkodzi ona mieszance gumowej i właśnie z tego powodu zadbaj, aby opony znalazły się w chłodnym miejscu — najlepiej w murowanym garażu lub w piwnicy.

Blaszany garaż to gorszy wybór, ponieważ w lecie mocno się nagrzewa. Przechowywanie ogumienia na dworze też odradzamy. Nie tylko z powodu temperatury, ale również większego ryzyka kontaktu z promieniowaniem UV.

Jak przechowywać opony letnie w zimie?

Opony letnie w zimie przechowasz w dużo prostszy sposób. W końcu nie musisz martwić się o zbyt dużą temperaturę czy nadmiar zanieczyszczeń na drodze (chyba, że jeździsz poza asfaltem).

Weź jednak pod uwagę, że gdy jest zbyt zimno (poniżej -5 stopni Celsjusza), opony również cierpią.

Mimo wszystko przy oponach letnich przede wszystkim zainteresuj się ich odpowiednim ułożeniem. Więcej w tym temacie przeczytasz poniżej.

Z felgami czy bez i czy to w ogóle ma znaczenie?

Zastanawiasz się, czy na czas przechowania opon zdjąć felgi, czy zostawić je na miejscu? Otóż nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o żywotność opony. Jednak ma ogromny wpływ na sposób jej składowania.

Jak zaraz się przekonasz, ogumienie z felgami jest nieco bardziej odporne na odkształcenia.

Jak przechowywać opony z felgami?

Opony z felgami najlepiej przechowuj na obręczy lub specjalnych hakach. W drugim wypadku wygodnie zawiesisz je na ścianie, gdzie poczekają do następnego sezonu.

Możesz także ułożyć opony jedna na drugiej, ale wtedy odpowiednio zabezpiecz podłoże, zanim położysz na nim pierwszą sztukę. Ponadto — z racji ciężaru — będziesz musiał regularnie (co 2-3 miesiące) zmieniać ułożenie kompletu, czyli ogumienie ze spodu przekładać na samą górę. Inaczej dolna opona może się odkształcić.

Specjaliści zalecają również, aby przed składowaniem obniżyć ciśnienie w oponach przynajmniej o 1 atmosferę. Jednocześnie odradzają przechowywanie opon z felgami w pozycji stojącej.

Jak przechowywać opony bez felg?

Opony bez felg przechowuj w pozycji pionowej, czyli odwrotnie niż poprzednio. Jednak w tym przypadku również nie zostawiaj ich w jednej pozycji na cały sezon, tylko co kilka tygodni trochę je obróć. W ten sposób unikniesz odkształceń, na które opony bez felg są szczególnie narażone.

Z tego samego powodu unikaj składowania ich jedna na drugiej, a już tym bardziej zawieszania na hakach. W ostatnim przypadku istnieje duże ryzyko uszkodzenia punktowego, a także wyraźnego zniekształcenia opony.

Piwnica czy garaż, czyli gdzie przechowywać opony samochodowe?

Nie ma wielkiego znaczenia, czy będziesz przechowywał opony w garażu czy w piwnicy. Liczą się przede wszystkim warunki, które panują w tych miejscach.

Zarówno garaż, jak i piwnica mają swoje wady i zalety, które musisz wziąć pod uwagę. Dlatego poniżej przyglądamy się, jak przygotować odpowiedni kąt dla opon w tych pomieszczeniach.

Jak przechowywać opony w garażu?

Wielu kierowców decyduje się na składowanie opon w garażu, co jest logicznym rozwiązaniem, skoro parkują tam samochód. Jeśli ty również o tym myślisz, upewnij się, że ogumienie będzie leżało w zacienionym miejscu, a także z dala od urządzeń elektrycznych i środków chemicznych.

Ponadto — jeżeli chcesz mieć pewność, że opony się nie odkształcą — zainwestuj w specjalne wieszaki lub regał, na którym ułożysz komplet na inny sezon.

Kolejna kwestia to temperatura, o której już kilkakrotnie wspominaliśmy. Największy problem sprawia w blaszanych garażach w lecie, ponieważ łatwo się nagrzewają. Dlatego lepiej zrobisz, jeśli w takiej sytuacji schowasz opony w piwnicy lub zadbasz o odpowiednie wietrzenie pomieszczenia.

Jednak nie zapominaj, że zbyt niska temperatura (poniżej -5 stopni Celsjusza) również może zaszkodzić oponom. Jeżeli twój garaż nie jest ogrzewany, weź to pod uwagę.

Ostatnia, ale nie mniej ważna sprawa to środki chemiczne do samochodu, które często znajdują się w garażu. Upewnij się, że opony nie wejdą z nimi w kontakt, ponieważ wtedy mieszanka gumowa może ulec degradacji.

Jak przechowywać opony w piwnicy?

W przypadku piwnicy sytuacja rysuje się bardzo podobnie, mimo że mierzysz się tutaj z trochę innymi zagrożeniami.

Pierwszym z nich jest instalacja grzewcza z piecem na czele. Jak zapewne się domyślasz, opony nie mogą znajdować się w bezpośrednim kontakcie z kotłownią lub rurami grzejnymi. Zbyt duża temperatura negatywnie wpłynie na mieszankę gumową.

Kolejną kwestią są narzędzia, śruby, gwoździe i inne podobne rzeczy, które często składujemy w piwnicy. Stanowią one zagrożenie pod względem mechanicznym, ponieważ mogą uszkodzić lub przebić oponę. Dlatego nie przechowuj ogumienia w bezpośrednim kontakcie z tego typu przedmiotami.

Pomyśl także o zakupie specjalnego pokrowca na opony lub wykorzystaj do tego zwykły worek. W ten sposób dodatkowo ochronisz komplet sezonowy przed kurzem i zanieczyszczeniami. Jednak upewnij się, że w pokrowcu nie ma wilgoci, ponieważ ona także może przyspieszyć degradację gumy.

Przechowywanie opon w przechowalni

Jeżeli nie masz u siebie miejsca na składowanie opon, bo np. mieszkasz w bloku, pomyśl o skorzystaniu z usług przechowalni. To wygodne rozwiązanie, które znacznie uprości twoje życie.

Zwykle trafisz na tego typu przechowalnie w warsztatach wulkanizacyjnych, dzięki czemu za jednym zamachem załatwisz również demontaż starego i montaż nowego kompletu. Cena usługi nie jest wygórowana, ale weź pod uwagę, że zmienia się w zależności od średnicy opony.

Jednak nawet w tym przypadku zachowaj pewną ostrożność.

Nie każda firma dba o jakość swoich usług, więc dana przechowalnia może nie spełniać standardów, o których pisaliśmy w tekście. Jeżeli tak jest w istocie, nie wyjdzie to na zdrowie twoim oponom.

Dlatego zanim je gdzieś zostawisz, upewnij się, że warto.

Podsumowanie

Mimo że sposób przechowywania opon nie jest popularnym tematem, a wielu kierowców wciąż nie zwraca na niego uwagi, w ostatnich czasach sytuacja zaczęła się zmieniać. Coraz więcej właścicieli samochodów interesuje się stanem ogumienia, którego aktualnie nie używa.

I bardzo dobrze.

Dzięki temu nie tylko wydłużą jego czas przydatności do użytku i w efekcie zaoszczędzą, ale również unikną nieprzyjemnych niespodzianek oraz zwiększą swoje bezpieczeństwo na drodze.

Jak widzisz, prawidłowe przechowywanie opon ma wiele zalet. Ponadto nie wymaga wielkiego zaangażowania, więc każdy bez większych problemów sobie z nim poradzi.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ozonowanie samochodu — co to jest, na czym polega i ile kosztuje?

Znamy zwycięzcę Car of the Year 2022! Kto zdobył tytuł?