w ,

Ozonowanie samochodu — co to jest, na czym polega i ile kosztuje?

Czyszczenie wnętrza samochodu bywa bardzo problematyczne, o czym przekonał się każdy, kto chociaż raz próbował dostać się do wszystkich zakamarków tapicerki (i nie tylko). Jednak nieprzyjemne zapachy to jeszcze większa mordęga. Usuwanie ich tradycyjnymi metodami zajmuje mnóstwo czasu, a i tak nie przynoszą one zadowalających efektów.

Dlatego coraz więcej ludzi rozważa zabieg, którym jest ozonowanie samochodu. Nie tylko skutecznie pozbywa się brzydkich zapachów, ale jeszcze odkaża wnętrze, eliminując bakterie czy grzyby.

Dzisiaj przyglądamy się temu procesowi. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się o nim wszystkiego, co niezbędne.

Co to jest ozonowanie samochodu?

Ozonowanie samochodu to proces, który (jak sama nazwa wskazuje) wiąże się z ozonem. Czym jest ozon? Gazem, którego cząsteczka składa się z 3 atomów tlenu. Występuje naturalnie w środowisku, najczęściej po wyładowaniach atmosferycznych.

Specyficzny zapach, który odczuwamy po burzy, to właśnie ozon.

Aby zrozumieć, czym jest ozonowanie, musimy najpierw poznać właściwości tego gazu. Otóż:

  • działa antyseptycznie, czyli usuwa brzydkie zapachy, grzyby, bakterie, a nawet wirusy (wedle specjalistów jest w tym nawet 50 razy skuteczniejszy niż chlor);
  • w temperaturze pokojowej rozpada się do tlenu.

Takie połączenie czyni z niego nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny środek odkażający. Po ozonowaniu nie musisz czyścić auta ani obawiać się podrażnienia czy zatrucia, ponieważ ozon po czasie samoistnie się utlenia.

Proces odkażania odbywa się za pomocą urządzenia, które nosi nazwę “ozonator” lub “generator ozonu”. Działa ono w ten sposób, że wytwarza w swoim wnętrzu wyładowania, które rozbijają cząsteczki tlenu na pojedyncze atomy. Te zaś łączą się z pozostałymi “całymi” cząsteczkami, tworząc nowe, trzyatomowe cząsteczki ozonu.

Obecny w urządzeniu wentylator rozprowadza wytworzony gaz, który odkaża całe pomieszczenie.

Na rynku znajdziesz również ozon w sprayu do samochodu. Służy on głównie do odkażania klimatyzacji. Wystarczy, że skierujesz strumień do kratki wentylacyjnej lub na parownik.

Co daje ozonowanie auta?

Ozonowanie auta przywraca zdrową i komfortową atmosferę jazdy. Jak już wspomnieliśmy, pozbywa się grzybów, roztoczy i różnych bakterii. Dzięki temu nie ma ryzyka, że podróż samochodem będzie uczulała lub (w mniej pozytywnym scenariuszu) wywoływała schorzenia dróg oddechowych.

Komfort wynika również z faktu, że ozon pozbywa się brzydkich zapachów. Dlatego świetnie sprawdzi się, jeśli palisz papierosy i chcesz pozbyć się smrodu dymu, który wgryzł się w tapicerkę. Ozon wykazuje również dużą skuteczność w walce z zapachem stęchlizny lub zwierzęcej sierści — ten ostatni potrafi być dopiero uparty.

Na honorową wzmiankę zasługuje również zdolność do usuwania wirusów. Okazuje się szczególnie przydatna w czasach pandemii koronawirusa.

Ile trwa ozonowanie auta?

Czas ozonowania zależy od stanu wnętrza samochodu. Jeżeli zależy ci tylko na rutynowym odświeżeniu, w zupełności wystarczy pół godziny. Gdy natomiast masz do czynienia z utrzymującym się, nieprzyjemnym zapachem, cały proces może wydłużyć się nawet do dwóch godzin.

Ponadto — w szczególnie trudnych przypadkach — trzeba będzie go powtórzyć.

W czas ozonowania wliczamy także wietrzenie auta po zakończeniu procesu. Zwykle trwa ono kwadrans.

Jednak weź pod uwagę, że zbyt częste ozonowanie może samochodowi zaszkodzić. Wynika to z faktu, że utleniający się ozon nasila procesy starzenia się różnych elementów we wnętrzu pojazdu.

Dlatego w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej, więc unikaj zbyt częstego i długiego ozonowania.

Jak często ozonować samochód?

Ozonowanie warto przeprowadzić przynajmniej raz w ciągu roku. Aby nie dokładać sobie zadań, połącz je z innymi praktykami odświeżania pojazdu — przede wszystkim z czyszczeniem klimatyzacji. W ten sposób ozon zajmie się nie tylko kabiną pasażerską, ale również kanałami wentylacyjnymi.

Przy okazji tych prac wymień także filtr kabinowy.

Jednak czy istnieją sytuacje, w których ozonowanie warto przeprowadzać częściej? Oczywiście! Jest tak chociażby w przypadku częstego transportu zwierząt lub palenia papierosów we wnętrzu samochodu.

Poza tym ozonowanie dobrze służy także alergikom, ponieważ pozbywa się z auta potencjalnych alergenów.

Ozonowanie samochodu — czy jest szkodliwe?

Ozonowanie samochodu nie jest szkodliwe pod warunkiem, że będziesz przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o użycie odpowiedniego ozonatora i wymagany czas zabiegu. O wszystkim dowiesz się z instrukcji obsługi urządzenia.

Natomiast jeżeli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, skorzystaj z profesjonalnej usługi ozonowania. Jej cena nie jest wysoka, o czym przeczytasz nieco dalej.

Dziwny zapach po ozonowaniu samochodu

Czasem zdarza się, że ozonowanie zostawia po sobie nieprzyjemny zapach. Nie chodzi tu o swoistą woń ozonu, bo gaz już po kilkunastu minutach rozłoży się do tlenu, którym oddychamy. Dziwny zapach najczęściej wynika z połączenia produktów ubocznych odkażania z ozonem.

Na szczęście nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia człowieka, więc nie masz się czego obawiać.

Jak się go pozbędziesz? W większości przypadków wystarczy, że wywietrzysz auto. Jednak czasem konieczne będzie także odkurzenie dywaników i przetarcie foteli wilgotną szmatką.

Ile kosztuje ozonowanie auta?

Ozonowanie auta kosztuje 50, w porywach do 150 zł. Cena w dużej mierze zależy od wielkości pojazdu. Ponadto często zdarza się, że do powyższej kwoty musisz doliczyć także opłatę za wstępne przygotowanie kabiny. Wynika to z faktu, że przed zabiegiem wnętrze należy wyczyścić i pozbyć się ewentualnego źródła przykrego zapachu.

Mimo wszystko całość wychodzi taniej, niż np. przegląd klimatyzacji.

Druga opcja to własnoręczne ozonowanie samochodu. Cena takiego przedsięwzięcia wiąże się przede wszystkim z kupnem ozonatora. Ile za niego zapłacisz? Kwoty są bardzo różne — rozciągają się od 200 zł za podstawowe modele do nawet 1000 zł i więcej za te bardziej profesjonalne.

Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę, że koszt urządzenia to zwykle równowartość kilkukrotnego skorzystania z fachowej usługi, może się opłacać, Szczególnie wtedy, gdy zamierzasz regularnie ozonować auto.

Ponadto plus jest taki, że generatorem ozonu możesz także odkazić mieszkanie czy biuro.

Samodzielne ozonowanie samochodu

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić ozonowanie? Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który przeprowadzi cię przez ten proces krok po kroku.

Otóż:

  1. Najpierw pozbądź się źródła przykrego zapachu i dokładnie wyczyść wnętrze. Jeśli grzyb lub pleśń znajdują się na tapicerce, przetrzyj te miejsca specjalnym preparatem grzybobójczym. Ponadto pozbądź się resztek jedzenia i odchodów owadów lub zwierząt.
  2. Gdy już usuniesz źródła przykrych zapachów, rozpocznij ozonowanie. W tym celu przygotuj urządzenie i ustaw je albo wewnątrz samochodu (najlepiej na przednim fotelu), albo na zewnątrz z przewodem wentylacyjnym w samochodzie. Zależy to od modelu ozonatora.
  3. Jeżeli chcesz przy okazji odkazić klimatyzację, ustaw system wentylacji na obrót zamknięty i na kwadrans uruchom nawiewy.
  4. Na koniec wywietrz samochód, aby pozbyć się ozonu i ewentualnych dziwnych zapachów, które są produktami ubocznymi odkażania.

Jak widzisz, proces nie jest skomplikowany. Tym bardziej, że dokładne informacje odnośnie ozonowania znajdziesz w instrukcji obsługi ozonatora.

Ozonatory do samochodu

Zastanawiasz się nad wyborem ozonatora do samochodu? W takim razie weź pod uwagę przede wszystkim wielkość pojazdu.

Jeżeli zależy ci na odkażeniu vana lub czegoś jeszcze większego (np. autobusu), urządzenie o niewielkiej wydajności się nie sprawdzi. Tak samo w drugą stronę — do małego auta miejskiego nie będzie ci potrzebny profesjonalny ozonator. Wystarczy urządzenie o wydajności ok. 1200 mg/h.

Jednak jeśli już decydujesz się na zakup, warto postawić na coś uniwersalnego. Nieco silniejszy ozonator sprawdzi się nie tylko przy odkażaniu samochodu osobowego, ale również gdy trzeba będzie odświeżyć zalaną piwnicę lub zdezynfekować mieszkanie/biuro. Ponadto zaoszczędzi twój czas, ponieważ nie musi pracować tak długo, jak słabsze modele.

Podsumowanie

Teraz wiesz już, na czym polega ozonowanie samochodu. To proces, nad którym naprawdę warto się zastanowić. Dzięki niemu sprawisz, że w czasie podróży będzie ci towarzyszyło świeże i czyste powietrze, a ponadto zmniejszysz ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Innymi słowy: zapewnisz sobie i pasażerom komfort oraz większe bezpieczeństwo jazdy.

Pomyśl o przeprowadzeniu ozonowania przynajmniej raz w roku, np. przy okazji przeglądu.

Napisane przez Fabian Koziołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak dbać o samochód przez cały rok? Stwórz własny kalendarz serwisowy Twojego auta

Jak przechowywać opony samochodowe?