w ,

Jak jeździć quadem?

Jazda quadem to niezapomniana przygoda pełna emocji i adrenaliny, ale niestety nie jest pozbawiona ryzyka. Niewłaściwa technika lub brak odpowiedniego przygotowania mogą bowiem prowadzić do poważnych wypadków. Te zaś nie tylko niweczą radość z jazdy, ale mogą też skończyć się tragicznie.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto wsiada na quada, znał podstawowe zasady bezpieczeństwa i techniki jazdy.

Właśnie w tym celu powstał nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jak bezpiecznie jeździć quadem, aby uniknąć niebezpieczeństw i w pełni cieszyć się możliwościami pojazdu.

Pierwsza jazda quadem — O czym należy pamiętać?

Mężczyzna w kasku jadący przed siebie na quadzie

Zanim wsiądziesz na quada, zaopatrz się w odpowiedni ubiór. Nie tylko chroni on przed warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko kontuzji w razie upadku. Dlatego kask to absolutna podstawa, ponieważ zabezpiecza głowę. Nie zapominaj również o pełnych butach za kostkę oraz rękawiczkach. Ponadto w chłodniejsze dni warto założyć kominiarkę, którą latem można wymienić na cieńszą wersję jedwabną.

Jednak to dopiero początek.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że jazda na quadzie to przede wszystkim przygoda jazdy terenowej, która dostarcza mnóstwo adrenaliny. Dlatego też pierwsze wciśnięcie pedału gazu może budzić niepokój. Aby poczuć się pewniej, warto ćwiczyć na terenach o łagodnym nachyleniu.

Quady to maszyny o potężnej mocy, dzięki czemu bez problemu pokonują trudne odcinki trasy, ale mają też tendencję do przewracania się. Dlatego kluczowe jest, aby pierwsze kroki stawiać w obecności kogoś z doświadczeniem, który udzieli ci cennych wskazówek.

Pamiętaj, że podczas jazdy quadem niezwykle ważny jest odpowiedni balans ciałem. Zabrania się wystawiania nóg przy skręcie, ponieważ grozi to poważną kontuzją! Wychylanie się w kierunku przeciwnym do skrętu oraz utrzymywanie nóg w przeznaczonych do tego miejscach to podstawowe zasady bezpieczeństwa. Quad ze względu na to, że jest ciężkim i masywnym pojazdem, ma tendencję wywrotową podczas wszelkiego rodzaju nagłych spadków trasy. Aby bezpiecznie pokonać zakręt i uniknąć wywrotki, należy korzystać z napędu na tylną oś pojazdu.

Dobrze opanowana technika sprawi, że będziesz czerpać z niej ogromną radość. Z każdym pokonanym kilometrem rośnie twoje doświadczenie, co przekłada się także na bezpieczeństwo. Dlatego od początku przyjmuj najlepsze wzorce, aby jazda quadem była nie tylko ekscytującą przygodą, ale przede wszystkim bezpiecznym przejazdem.

Wybór odpowiedniego quada

Wybór odpowiedniego quada jest decyzją, która znacząco wpłynie na twoje doświadczenia z czterokołowcem. Dlatego oprócz przepisów prawnych dotyczących uprawnień do prowadzenia quadów ważne jest zrozumienie podziału pojazdów pod względem pojemności silnika oraz ich podstawowych funkcji.

Zacznijmy od tego, że quady można podzielić na kilka kategorii pod względem pojemności skokowej silnika.

Najmniejsze są quady młodzieżowe o pojemności od 50 do 100 cm³. Powstały one z myślą o młodszych użytkownikach, dlatego często posiadają napęd łańcuchowy na tylną oś oraz bezstopniową skrzynię biegów (CVT), co ułatwia ich obsługę.

Ważnym aspektem jest także ograniczenie prędkości, aby spełniały one wymogi lekkich czterokołowców. Wynika to z faktu, że pojazd zdolny do przekroczenia prędkości 45 km/h wymaga już prawa jazdy kategorii AM lub kategorii B1 / B.

Ogólnie rzecz biorąc, młodzieżowe quady mogą być świetnym wprowadzeniem do świata ATV, ale należy pamiętać o przepisach.

Z kolei dla dorosłych dostępne są quady:

  • lekkie (110-200 cm³),
  • średnie (250-600 cm³),
  • średnie plus (650-800 cm³),
  • ciężkie (powyżej 800 cm³).

Oferują one większą moc i prędkość przekraczającą 60 km/h, a w niektórych przypadkach nawet 100 km/h. Nadają się więc dla osób z doświadczeniem w prowadzeniu samochodów.

Jednak osobom, które wciąż uczą się, jak się jeździ quadem, radzimy zacząć od opcji lekkiej lub średniej.

Jeśli zaś chodzi o podział pod względem funkcjonalnym, wyróżniamy quady:

  • rekreacyjne/enduro,
  • sportowe,
  • terenowe,
  • robocze.

Quady rekreacyjne są uniwersalne i idealne na początek. Sprawdzą się zarówno w lekkim terenie, jak i podczas prac w ogrodzie.

Modele sportowe to z kolei specjalistyczne maszyny przeznaczone do rajdów, wyścigów czy jazdy crossowej. Dla młodzieży dostępne są quady sportowe o pojemności 80-110 cm³, które zwykle nie posiadają homologacji drogowej, gdyż służą do treningów na torach. Ich zaletą jest większe bezpieczeństwo w porównaniu do motocykli i możliwość jazdy już od 14 rż.

Tymczasem quady terenowe, z napędem na cztery koła i mocnymi silnikami, wymagają większego doświadczenia. Ich ceny zaczynają się od około 30 000 zł, co czyni je także bardziej wymagającymi pod względem finansowym.

Zostały nam jeszcze quady robocze. Są one ciężkie i wolne, ale idealnie sprawdzą się jako zamiennik lekkiego ciągnika rolniczego w pracy na farmach czy dużych posiadłościach.

Wybór pierwszego quada

Wybierając swój pierwszy quad, warto zastanowić się nad pojazdem rekreacyjnym o pojemności 125 cm³ lub nieco większej. Taka maszyna będzie dostatecznie mocna, aby zapewnić radość z jazdy, a jednocześnie łatwa w prowadzeniu i stosunkowo bezpieczna.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale warto stawiać na renomowane marki, takie jak np. Polaris, Honda, Suzuki czy Kawasaki (zwłaszcza w przypadku wyższych kategorii pojemnościowych). Rynek słabszych quadów niestety jest zdominowany przez produkty z Chin, dlatego problemy dotyczące jakości i niezawodności są tutaj o wiele częstsze.

Ponadto quady o pojemności 50 cm³, choć popularne wśród najmłodszych, są ograniczone w swoich możliwościach. Lepiej więc rozważyć modele o nieco większej pojemności, które zapewniają lepszą zabawę i są bardziej wszechstronne.

Jeżeli chwilowo nie możesz bądź nie chcesz zainwestować w nową maszynę, możesz skorzystać z naszej oferty! Dzięki jeździe quadem możesz przetestować swoje umiejętności i przekonać się, czy jest to dla ciebie!

Techniki jazdy quadem dla początkujących

Aby opanować technikę jazdy quadem, kluczowe jest zrozumienie, jak odpowiednio pracować ciałem. Pozwoli to na zachowanie równowagi podczas przemierzania nierównych terenów oraz stromych podjazdów i odcinków trasy.

Zacznijmy od tego, że wychylenie ciała w przeciwną stronę do wychylania się masy quada jest niezbędne, zwłaszcza gdy poruszamy się z dużą prędkością lub jeździmy po trasach z zakrętami i wzniesieniami. W przypadku wchodzenia w zakręty warto nieco zwolnić i delikatnie wychylić się w kierunku skrętu, czyli przenieść ciężar ciała do wewnątrz łuku. Gdy manewr dobiegnie końca, kierowca powinien wrócić do pozycji centralnej.

Prawidłowa technika jazdy obejmuje również lekkie ugięcie ramion i łokci, co umożliwia lepsze balansowanie ciałem oraz amortyzowanie wszelkiego rodzaju wstrząsów. W pozycji stojącej kolana też powinny być lekko zgięte, ponieważ zapewnia to większą kontrolę nad pojazdem.

Poza tym niezwykle ważne jest, aby kierownicę zawsze chwytać obiema rękami, a nogi trzymać w przeznaczonych do tego miejscach. Jak już wspomnieliśmy, wystawianie nóg podczas skrętu jest zabronione, ponieważ może prowadzić do poważnych kontuzji, takich jak złamania.

Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa — powinno być twoim priorytetem podczas jazdy quadem. Brawura musi więc ustąpić miejsca racjonalnemu myśleniu. Widząc daną przeszkodę, postaraj się ocenić, czy jest ona możliwa do bezpiecznego pokonania, czy może lepiej z niej zrezygnować. Rozsądek pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Powyższa technika jazdy na quadzie zapewni ci większy poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu będziesz w pełni cieszyć się z możliwości, jakie oferuje ten rodzaj pojazdu. Trawersy, wyskoki i ogromna siła maszyny nie będą dla ciebie żadnym problemem.

Podsumowanie

Wiesz już, jak jeździć i kierować quadem. Jest to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale także wyzwanie, które wymaga odpowiedzialności i umiejętności. Dlatego wybór odpowiedniego quada, dostosowanego do naszych potrzeb i doświadczenia, jest kluczowy dla bezpiecznej i satysfakcjonującej jazdy.

Tak samo jak prawidłowy ubiór, w tym niezawodny kask, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawiczki, które zapewniają ochronę podczas jazdy.

Z kolei opanowanie technik takich jak właściwe balansowanie ciałem i trzymanie nóg w miejscach do tego przeznaczonych minimalizuje ryzyko kontuzji. Pamiętaj także, że bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Dzięki temu każda przygoda na czterokołowcu stanie się niezapomnianym przeżyciem.

Zawsze możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnych kierowców, jeśli nie wiesz, jak nauczyć się jeździć na quadzie samodzielnie.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Tory wyścigowe Formuły 1. Gdzie ścigają się najlepsi?

Rodzaje quadów. Jakiego quada wybrać?