w ,

Co robić, jak auto wpadnie w poślizg?

Poślizg auta to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych i niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie mu przeciwdziałać.

Zrozumienie mechanizmów poślizgu i jego rodzajów, a także znajomość metod zapobiegania takim sytuacjom to kluczowe kwestie, dzięki którym zachowasz bezpieczeństwo na drodze.

W artykule tłumaczymy, jak rozpoznać czynniki prowadzące do poślizgu i unikać ich. Ponadto wyjaśniamy, jakie kroki podjąć, jeśli auto wpada w poślizg.

mokra nawierzchnia na drodze

Co to jest poślizg i dlaczego się zdarza?

Poślizg to utrata przyczepności opon do nawierzchni, która powoduje, że samochód traci sterowność. Do tego typu sytuacji dochodzi z powodu różnych czynników, takich jak:

 • warunki na drodze (śliska nawierzchnia np. mokra, oblodzona, zaolejona),
 • zbyt szybka jazda,
 • niewłaściwe opony,
 • nagłe manewry,
 • etc.

Dlatego zrozumienie podobnych niebezpieczeństw i ich unikanie jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy i zmniejsza ryzyku wpadnięcia w poślizg.

Poślizg podsterowny

Poślizg podsterowny zachodzi, gdy przednie koła tracą przyczepność, powodując, że pojazd nie skręca tak ostro, jak tego oczekuje kierowca. Najczęściej do takiego poślizgu dochodzi podczas szybkiego wchodzenia w zakręt lub gwałtownego przyspieszania na łuku, szczególnie na śliskiej nawierzchni.

Poślizg nadsterowny

Poślizg nadsterowny występuje, gdy tylne koła tracą przyczepność, w skutek czego tylna oś pojazdu jest wyrzucana z zakrętu. Może do niego dojść w wyniku zbyt gwałtownego hamowania lub przyspieszania na łuku, zwłaszcza na śliskich nawierzchniach.

Co robić, żeby nie wpaść w poślizg?

Aby uniknąć poślizgu, kluczowe jest zachowanie ostrożności, odpowiednie przygotowanie pojazdu oraz opanowanie, szczególnie w trudnych warunkach drogowych.

Przygotowanie samochodu — zadbaj o opony

Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa jazdy. W kontekście ryzyka poślizgu zwróć szczególną uwagę na opony, które są pierwszym i najważniejszym punktem kontaktu samochodu z drogą. Ogumienie źle dobrane do sezonu może być przyczyną aquaplaningu i przyczynić się do poślizgu. Dlatego używaj ogumienia dostosowanego do sezonu i warunków panujących na trasie.

Wartości dobrych opon nie można przecenić, zwłaszcza gdy chodzi o przyczepność na różnego rodzaju nawierzchni.

Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. W ten sposób zapewnisz sobie lepszą kontrolę nad pojazdem i zmniejszysz ryzyko poślizgu.

Techniki jazdy na śliskiej nawierzchni

Na śliskiej nawierzchni przede wszystkim zachowaj spokój i skoncentruj się na drodze. Unikaj też nagłych manewrów, takich jak gwałtowne skręty kierownicą, hamowanie czy dodawanie gazu.

Łuki pokonuj płynnie i delikatnie, aby uniknąć utraty kontroli i wystąpienia poślizgu oraz utrzymać właściwy tor jazdy. Zaś w trakcie hamowania stosuj technikę stopniowej redukcji prędkości, aby uniknąć blokady kół.

Pamiętaj także, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania się wydłuża. Dlatego zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów.

Jak wyjść z poślizgu?

Wiesz już, jak zapobiegać utracie przyczepności. Jednak nie zawsze da się tego uniknąć, dlatego każdy kierowca powinien znać technikę bezpiecznego wychodzenia z poślizgu.

Otóż wyjście z poślizgu wymaga spokoju i odpowiedniej reakcji, która zależy od rodzaju utraconej przyczepności.

 • Przy podsterowności, gdzie przód auta nie podąża za kierunkiem skrętu, należy delikatnie zwolnić i stopniowo prostować kierownicę, aby odzyskać kontrole nad przednią osią auta w poślizgu.
 • W przypadku nadsterowności, gdy tył pojazdu wychodzi z linii jazdy, kluczowe jest łagodne przeciwdziałanie kierownicą w stronę, w którą chcesz jechać, przy równoczesnym unikaniu gwałtownego hamowania, gdyż może ono pogorszyć sytuację.

Przydatne wyposażenie

W razie poślizgu pomocne mogą okazać się różne narzędzia i wyposażenie.

 • Łopata jest nieoceniona w sezonie zimowym, gdy auto utknie w śniegu czy błocie.
 • Piasek lub żwirek dla kota może być rozsypany pod kołami, aby zwiększyć przyczepność na śliskiej powierzchni.
 • Łańcuchy na opony są szczególnie przydatne w zimowych warunkach, zapewniając lepszą przyczepność na śniegu i lodzie.
 • Warto też mieć w samochodzie zestaw awaryjny zawierający m.in. koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół oraz latarkę. Może pomóc w razie wypadku.

Obecność powyższych przedmiotów na wyposażeniu auta zwiększy twoją gotowość na różne scenariusze utraty przyczepności i wpadnięcia w poślizg podczas jazdy.

Podsumowanie

W przypadku poślizgu kluczowe jest zachowanie spokoju i odpowiedniej techniki jazdy. Unikanie gwałtownych manewrów oraz właściwe przygotowanie pojazdu (szczególnie dbałość o stan opon i ich ciśnienie) pomogą ci uniknąć utraty kontroli nad pojazdem.

W sytuacji, gdy pojazd wpadnie w poślizg, ważne jest stosowanie odpowiednich technik jazdy samochodem:

 • w przypadku poślizgu podsterownego chodzi o delikatne zmniejszanie prędkości i prostowanie kierownicy;
 • natomiast przy poślizgu nadsterownym pomoże łagodne przeciwdziałanie kierownicą w kierunku jazdy i unikanie gwałtownego hamowania.

Jeśli samochód straci przyczepność, przyda ci się także odpowiednie wyposażenie, takie jak łopata, piasek, żwirek dla kota czy łańcuchy na opony.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bezpieczna jazda samochodem podczas deszczu. Jak jeździć w czasie deszczu, żeby bezpiecznie dotrzeć do celu?

Jazda we mgle. Jak jeździć, kiedy na drodze jest gęsta mgła?