w ,

Auto rodzinne. Jak wybrać najlepszy samochód rodzinny?

beautiful young family travelling by car with dog

Dzięki istnej eksplozji w ofertach samochodów, które kształtem przypominają SUV-y, rodziny w Polsce i na świecie mają dziś do wyboru ogromną ilość przestronnych aut na sprzedaż. Szczerze mówiąc, na rynku jeszcze nigdy nie było tak wielu możliwości dla rodziców z dziećmi.

Duża w tym zasługa tzw. crossoverów, które cieszą się ogromną popularnością.

Ale trend z nimi związany oznacza jednocześnie, że nawet stosunkowo małe samochody sprawdzą się jako rodzinne auto. Wynika to z faktu, że mimo niewielkich gabarytów mają wysokie, przestronne nadwozia.

Współcześni producenci potrafią wydobyć maksymalną ilość przestrzeni wewnętrznej z aut, które nadal są stosunkowo łatwe do zaparkowania.

Jednak samochody rodzinne nie ograniczają się wyłącznie do tych, które kształtem przypominają SUV-y. Bynajmniej.

Oferta jest o wiele większa.

Dlatego w artykule przyglądamy się kwestiom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu rodzinnego. Część z nich prawdopodobnie będzie dla ciebie oczywista, ale reszta już prawdopodobnie nie.

A więc do dzieła.

Oto, nad czym warto się zastanowić, kiedy szukasz nowego auta rodzinnego:

Ile osób?

Na początek oczywista kwestia, czyli liczba członków rodziny.

Jeśli potrzebujesz transportu dla 4 osób lub mniej, masz do wyboru ogromną ilość możliwości. Wynika to z faktu, że większość aut dostępnych na rynku spełni wymagania, które stawia przed nim mała rodzina.

Natomiast w przypadku większej ilości osób sprawa się komplikuje. Dlaczego? Bo nawet jeśli zmieścisz w aucie 5 członków rodziny, komfort takiej podróży może pozostawiać wiele do życzenia. Wybór będzie jeszcze trudniejszy, jeśli interesują cię samochody rodzinne 7-osobowe.

Tym oto sposobem docieramy do drugiego pytania.

Ile lat mają członkowie rodziny?

Jakie auto rodzinne kupić?

Masz małe dzieci, które do jazdy potrzebują fotelików? W takim razie znajdujesz się w innej sytuacji, niż ktoś ze starszymi dziećmi. Wynika to z dwóch powodów:

 • po pierwsze — musisz mieć pewność, że foteliki dziecięce bezpiecznie i poprawnie zamontujesz w samochodzie;
 • po drugie — możesz się zdziwić, jak dużo miejsca zajmuje fotelik dziecięcy (niezależnie od tego, czy jest ustawiony przodem, czy tyłem do kierunku jazdy).

Dlatego w tym przypadku może się okazać, że potrzebujesz większego (lub dłuższego) samochodu.

Sprawdź także, czy interesujący cię samochód i fotelik są kompatybilne pod względem bezpieczeństwa. Większość producentów i sprzedawców fotelików dziecięcych posiada na swoich stronach internetowych narzędzia, które pomogą ci to ustalić.

Dobrze zrobisz, jeśli poszukasz samochodu z jak najdłuższym rozstawem osi (to odległość między przednimi i tylnymi kołami). Dlaczego? Ponieważ ten parametr z grubsza określa, ile miejsca na nogi oferuje samochód. 

Co prawda nie jest to idealny zamiennik dla rzeczywistego wzięcia fotelika i sprawdzenia, jak pasuje do samochodu. Jednak mimo wszystko znajomość rozstawu osi i porównanie kilku modeli pod tym względem pozwoli ci na wstępne rozeznanie się w sytuacji.

A co, jeśli masz już starsze dzieci?

W tym przypadku zwracaj uwagę zarówno na miejsce na nogi, jak i przestrzeń dla głowy. Jednak w praktyce większość 4 i 5-osobowych samochodów będzie oferowało wystarczająco dużo miejsca dla osób o wzroście do 180 cm.

Jak często inni będą w samochodzie? 

Według statystyk rządu brytyjskiego około 60% podróży samochodem kierowca odbywa w samotności. Wynika z tego, że przez większość czasu będziesz jeździć bez rodziny.

Kolejne pytanie może wydawać się trochę egoistyczne, ale czy biorąc pod uwagę wspomnianą statystykę, kupno dużego auta nie jest marnotrawstwem?

Oczywiście potrzebujesz wystarczająco dużo miejsc i przestrzeni, aby zmieścić członków rodziny i ich bagaże. Jednak jeśli jeździsz sam przez większość czasu (lub przynajmniej z niezajętymi tylnymi siedzeniami), posiadanie większego auta zwykle oznacza, że zużywasz więcej paliwa.

Innymi słowy: wydajesz więcej pieniędzy, niż musisz. 

Dlatego może… ale tylko może… warto spojrzeć na mniejszy, bardziej wydajny samochód? Albo — uwaga — sportowe rodzinne auto?

Zastanów się, czy jeśli dzieci nie jeżdżą tak często samochodem (albo jeżdżą nim krótko), może wystarczy im nieco mniej miejsca?

Potrzebujesz nowego czy używanego samochodu?

Auto na wyjazd z dziećmi

Wybierając samochód dla swojej rodziny, zastanów się, czy wolisz auto nowe, czy używane. Mimo że nowe i błyszczące modele wyglądają kusząco, weź pod uwagę, że deprecjacja ceny będzie w ich przypadku o wiele wyższa. Oznacza to, że wartość auta spadnie znacznie szybciej, niż poziom jego zużycia by sugerował.

Dlatego w wielu przypadkach lepiej postawić na używany samochód, który posiada niewielki przebieg. Jako że takie auto wciąż jest stosunkowo nowe, prawdopodobnie przez długi czas nie będziesz musiał martwić się jakimikolwiek naprawami.

Zaś zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na inne wydatki.

Jeśli zaś chodzi o kupno samochodu, zrobisz to w kilku miejscach. Jednak zanim udasz się do jakiegokolwiek, zastanów się, jakie modele cię interesują. Z konkretnym pomysłem w głowie o wiele łatwiej będzie ci wybrać punkt sprzedaży.

Wciąż nie masz pewności, jakie auto będzie odpowiednie dla twojej rodziny?

W takim razie odwiedź dowolny salon samochodowy, a spotkasz wielu asystentów, którzy są do pomocy. Poza tym do dyspozycji masz ogłoszenia w lokalnych gazetach oraz oczywiście Internet, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert sprzedaży samochodów (zarówno nowych, jak i używanych).

Jaki jest twój budżet?

Kolejną oczywistą kwestią jest budżet, którym dysponujesz. W końcu nie chcesz wydawać więcej, niż możesz sobie pozwolić na coś, co prawdopodobnie posłuży ci tylko przez parę lat.

Oprócz samej ceny samochodu rozważ także jego wydajność paliwową.

Jako że twoja rodzina będzie korzystać z niego codziennie, wizyta na stacji paliw nie powinna pożerać wszystkich oszczędności. Na szczęście współczesne auta są znacznie bardziej wydajne niż kiedyś, więc na rynku znajdziesz wiele ciekawych i wydajnych modeli.

To ważne, gdyż ekonomiczny samochód rodzinny bezpośrednio wpłynie na stan twoich oszczędności.

Jakie są twoje priorytety?

Jaki samochód rodzinny wybrać?

Interesuje cię jak najwięcej przestrzeni w samochodzie? Czy wolisz nieco mniejsze auto rodzinne, które łatwiej zaparkujesz? A może coś stylowego z „okazjonalnymi” tylnymi siedzeniami?

Potrzebujesz dużo miejsca na bagaż i przydałby ci się elastyczny bagażnik? Priorytetem jest schowek w kabinie? Jakie są koszty eksploatacji? Bezpieczeństwo? 

Najlepiej przed zakupem przygotuj swoją listę priorytetów, a następnie na jej podstawie poszukaj odpowiedniego modelu samochodu. Dzięki temu dokonasz bardziej przemyślanej i spokojniejszej decyzji.

Wybór samochodu: na co zwracać uwagę?

Samochód rodzinny

Poniżej znajdziesz zestaw najważniejszych cech, które powinien posiadać nowoczesny samochód rodzinny.

Pojemny bagażnik

Obszerny bagażnik jest bardzo ważny, kiedy w grę wchodzi rodzina — szczególnie duża. Transport wózka dziecięcego, zakupów, czy chociażby bagaży podczas wyjazdu na wczasy wymaga odpowiedniej ilości miejsca.

Ponadto taki bagażnik znacznie ułatwi przewóz mebli, które w przypadku dorastających dzieci często są wymieniane.

Co prawda auta rodzinne 7-osobowe zwykle mają obszerne bagażniki, ale w przypadku pozostałych modeli bywa z tym różnie.

Wygoda użytkowania

Nie tylko bagażnik powinien być obszerny. Odpowiednia ilość przestrzeni w kabinie jest równie ważna, bo wpływa na wygodę.

Samochód dla rodziny musi zapewniać dobre warunki jazdy nie tylko kierowcy, ale również pasażerom. Zarówno przednie siedzenie, jak i tylna kanapa powinny gwarantować odpowiedni komfort podróży.

Zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:

 • rozstaw osi (o którym już wspominaliśmy),
 • szerokość i wysokość kabiny,
 • niski tunel środkowy (wysoki zabiera mnóstwo miejsca, jeśli chodzi o auta z napędem na tylne koła),
 • kształt dachu,
 • kształt foteli i tylnej kanapy (szczególnie ważny podczas długich podróży),
 • zaczepy IsoFix, które służą do montażu fotelików.

Co więcej, odpowiedni samochód dla dużej rodziny cechuje się również łatwym dostępem do siedzeń. Dzięki temu bez większych problemów posadzisz dzieci w fotelikach, a jeśli masz w domu starsze osoby, ich transport również będzie prostszy.

Bezpieczeństwo

Kolejną oczywistością jest wysoki poziom bezpieczeństwa. W końcu razem z rodziną chcesz bez szwanku dotrzeć do wszystkich celów podróży.

Na bezpieczeństwo samochodu składa się wiele czynników. Są to m.in.:

 • odporność konstrukcji na uszkodzenia,
 • systemy bezpieczeństwa, które chronią kierowcę i pasażerów (pasy, poduszki powietrzne, kurtyny boczne),
 • aktywne systemy bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko wypadku (ochrona przed poślizgiem czy staczaniem się, wsparcie w ruszaniu pod górę, etc.),
 • blokada drzwi, która uniemożliwia ich otwarcie od środka.

Pamiętaj, że najlepsze auto rodzinne cechuje się również tym, że czujesz się w nim bezpiecznie.

Wyposażenie

Wspomniane wcześniej wygoda użytkowania i komfort jazdy w dużej mierze zależą od wyposażenia samochodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o systemy, które uprzyjemniają podróż o każdej porze roku.

Oto kilka przykładów:

 • klimatyzacja (najlepiej dwustrefowa),
 • system szybkiego ogrzewania kabiny,
 • dobrej jakości system audio,
 • systemy wideo (idealne dla dzieci podczas długiej podróży).

Oczywiście wymieniliśmy tylko kilka możliwości. Lista dostępnego wyposażenia jest o wiele dłuższa.

Koszt utrzymania

Nikt z nas nie chciałby posiadać samochodu, który jest studnią bez dna pod względem wkładanych do niego pieniędzy. Dlatego, zanim wybierzesz nowe auto dla dużej rodziny (lub nieco mniejszej), sprawdź, jakim kosztem utrzymania się charakteryzuje.

Wpływają na to następujące parametry:

 • pojemność silnika,
 • apetyt na paliwo,
 • awaryjność,
 • koszt podzespołów,
 • rodzaj gwarancji producenta,
 • etc.

Jednak, jako że największym kosztem posiadania samochodu jest tankowanie paliwa, przede wszystkim zwracaj uwagę na spalanie. Ekonomiczne auta rodzinne zwykle cechują się mniejszymi silnikami, których pojemność nie przekracza 2 litrów.

Taka jednostka napędowa w zupełności wystarczy do utrzymania optymalnej prędkości na drodze, a jednocześnie nie ogołoci portfela podczas wizyty na stacji.

Samochody rodzinne a rodzaje nadwozia

Jakie auto dla rodziny?

Gdy szukasz auta dla rodziny, z reguły będziesz skupiał się na 4 rodzajach nadwozia. O każdym z nich przeczytasz nieco więcej poniżej.

Van i minivan, czyli duży samochód rodzinny

W przypadku dużych rodzin najlepiej sprawdzą się vany lub ich mniejsze miejskie odmiany, czyli minivany. Cechują się wysokim nadwoziem, większym bagażnikiem oraz często będzie to auto z przesuwanymi drzwiami bocznymi.

Jak zapewne się domyślasz, modele z tym nadwoziem są bardzo funkcjonalne i faktycznie zmieszczą w środku 7 osób bez jakiegokolwiek dyskomfortu.

Podsumowując, jeśli potrzebne ci duże auto rodzinne, van będzie jak znalazł.

Kombi, czyli auto rodzinne z dużym bagażnikiem

Co powiesz na rodzinne kombi? W przypadku tego nadwozia masz do czynienia z wielozadaniowym samochodem, w którym bez problemu przewieziesz 5 osób. Ponadto kombi cechuje się również dużym i wysokim bagażnikiem (będzie jeszcze większy, gdy złożysz tylne siedzenia).

Dzięki temu przewieziesz wózek, rower czy inne rzeczy o większych gabarytach.

Ponadto wiele modeli kombi posiada atrakcyjne kształty i bogate wyposażenie. Dzięki temu nadają się zarówno do jazdy na co dzień, jak i dłuższych podróży.

Innymi słowy, kombi to standardowy wybór na auto dla 5-osobowej rodziny.

Sedan, czyli elegancki samochód rodzinny

Jeśli nie zależy ci tak bardzo na wysokim bagażniku, możesz rozważyć również rodzinną limuzynę w typie sedana. Modele w tym nadwoziu zachowują większość zalet kombi, więc rodzinie miejsca nie zabraknie (poza nieco mniejszym bagażnikiem).

Ponadto rodzinny samochód tego typu będzie dobrze się prezentował.

SUV, czyli terenowo-sportowe auto rodzinne

Ostatnią opcją są coraz popularniejsze SUV-y (w wersji kompaktowej lub tradycyjnej). Cieszą się tak dużym wzięciem m.in. z powodu wielofunkcyjności, bo w zależności od modelu samochód będzie wyglądał bardziej sportowo, elegancko, lub będzie łączył w sobie obie cechy.

Ponadto SUV jest równie przestronny, co kombi (jednak może mieć nieco mniejszy bagażnik).

Nie bez znaczenia jest również fakt, że tego typu auta mają charakter terenowy. Lepiej poradzą sobie na drogach niższej jakości z racji wysokiego prześwitu, zazwyczaj obecnego napędu na 4 koła i osłony podwozia.

Jaki samochód dla rodziny? Przykłady

Rodzinne auto przykłady

Wciąż zastanawiasz się, jaki samochód rodzinny warto kupić? W takim razie czytaj dalej. Poniżej zebraliśmy kilka przykładowych modeli, które dobrze sprawdzają się w tej roli.

Auto dla rodziny do 15 tys. złotych

Kwota 15 tys., złotych jest jedną z najpopularniejszych półek cenowych, jeśli chodzi o samochody rodzinne. Bez problemu znajdziesz w niej kilka ciekawych opcji.

Oto parę przykładów:

 • Skoda Octavia II — samochód rodzinny z dużym bagażnikiem (do 1600 l po złożeniu tylnych siedzeń);
 • Seat Altea XL — duży rodzinny samochód w typie minivana z niewielkim silnikiem;
 • Renault Espace IV — kolejny samochód rodzinny 7-osobowy, który posiada całkiem udany silnik.

Oczywiście na rynku znajdziesz o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o tanie auto rodzinne. Dobrym wyborem będzie również VW Passat B5, Audi A6 C5 czy chociażby Dacia Logan.

Najlepszy rodzinny samochód do 30 tys. złotych

Kiedy do dyspozycji masz kwotę bliską 30 tys. złotych, otwiera się przed tobą wiele dodatkowych propozycji. Oto kilka z nich:

 • Nissan Qashqai I — duże rodzinne auto z gatunku crossoverów, cieszy się ogromną popularnością;
 • Peugeot 2008 — jeśli chodzi o duże samochody rodzinne, ten również się sprawdzi (może nie dla 7 osób, ale 5 wygodnie się w nim rozsiądzie);
 • Audi A6 C6 — idealne auto dla 4-osobowej rodziny (lub 5-osobowej), która dodatkowo oczekuje większej przyjemności z jazdy.

Oprócz powyższych w tej kategorii cenowej znajdziesz także modele: Skoda Yeti, BMW 5 E60 czy chociażby VW Touran II.

Najlepsze rodzinne auto do 40 tys. złotych

W przypadku takiej kwoty masz do dyspozycji nie tylko najmniej awaryjne auta rodzinne, ale również najlepiej wyposażone.

Są to m.in.:

 • Ford Focus MK3 Kombi — świetna odpowiedź na pytanie “jakie auto dla 5-osobowej rodziny?” Tym bardziej, że model cechuje się bardzo dobrym wyciszeniem wnętrza;
 • Toyota Verso — praktyczne, wygodne i ekonomiczne auto rodzinne;
 • Ford S-Max — jedno z najlepszych aut rodzinnych w tej cenie.

Poza powyższymi zwróć także uwagę na VW Tiguan I, Renault Laguna III oraz Citroen Grand C4 Picasso.

Sportowe auto a potrzeby rodziny

Przejażdżka sportowym autem

Marzy ci się szybkie rodzinne auto, najlepiej o sportowym charakterze, ale z drugiej strony masz świadomość, że nie spełniałoby potrzeb twojej rodziny? Nie martw się, nie musisz całkowicie porzucać swoich pasji!

Jeśli chcesz poczuć adrenalinę, którą daje moc sportowego auta, zamów dla siebie jazdę po torze w sklepie GoRacing. Dzięki temu siądziesz za sterami samodzielnie wybranego modelu samochodu i wyszalejesz się na asfalcie wysokiej jakości.

Nawet jeśli do codziennej jazdy kupisz np. auto dla 6-osobowej rodziny, dzięki naszej ofercie zawsze będziesz miał dostęp do emocjonującej odskoczni.

Jakie auto rodzinne wybrać? Podsumowanie

Wiesz już, czym cechują się najlepsze samochody rodzinne i znasz kilka przykładowych modeli tego typu aut. Mamy nadzieję, że ułatwi ci to wybór pojazdu do codziennego użytkowania z współmałżonkiem i dziećmi — niezależnie od tego, czy interesuje cię tanie rodzinne auto, czy nieco droższe.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dzień Bez Samochodu

Czym jest porpoising, czyli co łączy morświny z bolidami Formuły 1?