w ,

Jak przygotować auto do zimy? Podpowiadamy, co sprawdzić zawczasu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek

Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców (szczególnie tych nieprzygotowanych). Bo tak samo jak my zmieniamy garderobę na zimne i śnieżne dni, tak samo samochód wymaga pewnych modyfikacji kiedy wskaźnik temperatury na termometrze niebezpiecznie spada. Bez odpowiednich zmian auto może cię zawieść — i to na wiele sposobów.

Jak w takim razie przygotujesz samochód do zimy tak, aby nie ryzykować bezpieczeństwem swoim i swojego portfela?

O tym traktuje artykuł. Przeczytaj go, a niskie temperatury nigdy cię nie zaskoczą.

Zacznij od opon

Temat opon zimowych pojawia się za każdym razem, kiedy ktoś pyta: „jak przygotować auto na zimę?” Nie bez powodu, bo adekwatne ogumienie jest kluczowe dla odpowiedniej sterowności i bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego zadbaj o zestaw opon, który pewnie przytwierdzi twój samochód do ziemi i ochroni cię przed poślizgami.

Wielu techników samochodowych zgodnie twierdzi, że nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa będą bezużyteczne, gdy jeździmy na nieodpowiednich oponach.

Cała różnica tkwi w mieszance kauczukowej i bieżniku. Ogumienie zimowe jest bardziej miękkie i posiada głębszy bieżnik, dzięki czemu zapewnia większą kontrolę nad pojazdem, krótszy czas hamowania i lepszą trakcję. Dzięki temu łatwiej wjedziesz pod oblodzoną górkę, przedrzesz się przez śnieg i pokonasz grząskie drogi.

Opona zimowa jest tym lepsza, im gorsze warunki pogodowe panują na trasie.

Ciśnienie w oponach

Skoro już przy oponach jesteśmy, przejdźmy do kolejnej istotnej kwestii z nimi związanej, a mianowicie: ciśnienia. Utrzymanie go na właściwym poziomie bywa problematyczne w szczególnie trudnych warunkach, ponieważ w temperaturze poniżej 0° Celsjusza ciśnienie stopniowo spada.

Dlatego każdego tygodnia poświęć chwilę i sprawdź jego poziom w oponach. Dzięki tej praktyce sporo zaoszczędzisz, ponieważ niedopompowane ogumienie szybciej się zużywa i zwiększa średnie spalanie samochodu.

To jeszcze nie wszystko.

Pogarsza się również twoje bezpieczeństwo podczas jazdy, bo nie masz właściwej kontroli nad samochodem. W trudnych warunkach zimowych może to być szczególnie groźne.

Zaimpregnuj uszczelki oraz zamki

Kolejną istotną kwestią, o którą musisz zadbać, są uszczelki i zamki. W takim razie jak przygotować samochód do zimy pod tym kątem?

Przede wszystkim zabezpiecz drzwi przez przymarzaniem. Będziesz do tego potrzebować silikonu w sprayu, którym zakonserwujesz uszczelki. W ten sposób ochronisz je nie tylko przed przymarzaniem, ale również przed wywołanym nim ryzykiem uszkodzenia, a co za tym idzie — kosztami (czasem dużymi).

Nie zapominajmy też o czymś tak prozaicznym, jak wygoda. Dzięki impregnacji rano bez problemu dostaniesz się do samochodu — nie musisz obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek, które opóźnią twój wyjazd.

Sprawdź akumulator

Przechodzimy pod maskę, do akumulatora. Jako, że jego sprawność z czasem (przyjmuje się, że już po trzech latach) spada, możesz doświadczyć pewnych problemów podczas uruchamiania silnika. Tym bardziej w czasie zimy, która zmusza akumulator do bardziej wytężonej pracy.

Jak w takim razie sprawdzisz, czy dobrze działa?

Przyda ci się do tego miernik elektroniczny. Podłącz go do akumulatora, włącz zapłon i zbadaj napięcie. Jeżeli wynik okaże się niższy niż 12,5 V, nie obędzie się bez ładowania baterii.

Sprawdź też napięcie podczas rozruchu silnika. To właśnie ta czynność stanowi największe wyzwanie dla akumulatora, więc odpowiednia moc jest niezbędna, by ją przeprowadzić. Jeżeli miernik pokaże napięcie niższe niż 10 V, uznaj to jako sygnał ostrzegawczy. Akumulator słabnie i prawdopodobnie musisz go wymienić.

Przyjrzyj się też, czy klemy nie rdzewieją, bo to również skutkuje gorszą pracą baterii. Jeśli rdza się pojawiła, wyczyść je drucianą szczotką i zabezpiecz wazeliną.

Zbadaj i (ewentualnie) wymień płyny eksploatacyjne

Mimo że nie wszystkie płyny eksploatacyjne w samochodzie musisz wymieniać na wersje zimowe, każdy powinieneś przynajmniej raz sprawdzić przed nadejściem niskich temperatur. Dlaczego? O tym przeczytasz poniżej.

Płyn do spryskiwaczy

Zaczniemy od płynu, którego wymiana jest konieczna. Chodzi oczywiście o płyn do spryskiwaczy, ponieważ w wersji letniej szybko zamarznie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Dlatego zanim to nastąpi, wylej ze zbiornika wszystko, co zostało po lecie i uzupełnij go płynem zimowym.

Przy okazji możesz sprawdzić stan wycieraczek. Ten element samochodu szybko się psuje, więc warto przed zimą wymienić go na nowy.

Olej silnikowy

Współczesne oleje silnikowe są całoroczne/wielosezonowe, więc w tym przypadku nie ma konieczności ich wymiany. Jednak mimo wszystko warto zadbać o to, aby był świeży i w dobrym stanie.

Dlaczego?

Niskie temperatury sprawiają, że olej zmienia swoją gęstość. Zaś jeśli jest zużyty, w takich warunkach może stracić swoje właściwości, co przekłada się na szybsze wyeksploatowanie silnika. Podczas rozruchu zużyty olej dociera do niego wolniej, przez co tłoki przez chwilę pracują „na sucho”.

Płyn chłodniczy

Dobra jakość płynu chłodniczego jest niezwykle ważna w warunkach zimowych. Jeśli zamarznie, poskutkuje to nie tylko unieruchomieniem pojazdu, ale również może doprowadzić do pęknięcia chłodnicy.

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do płynu chłodniczego w swoim samochodzie? W takim razie lepiej wymień go na nowy. Możesz też sprawdzić temperaturę jego krzepnięcia za pomocą glikometru.

Płyn hamulcowy

Jeżeli chodzi o płyn hamulcowy, warto wymieniać go przynajmniej co dwa lata. To dlatego, że ma właściwości higroskopijne, czyli z czasem zaczyna wchłaniać wodę. Skutek jest taki, że spada jego temperatura wrzenia, a hamulec „mięknie”.

Jednak nawet bardzo zawilgocony płyn zamarza dopiero w wyjątkowo niskich temperaturach, więc zima zazwyczaj nie jest mu groźna.

Zadbaj o karoserię

Europejskie warunki klimatyczne nie oszczędzają naszych samochodów. Ujemne temperatury, sól drogowa, błoto — wszystko to źle wpływa na stan lakieru.

Więc jak przygotować samochód na zimę, aby utrzymać nadwozie w dobrym stanie?

Najprostszym zabezpieczeniem jest woskowanie. Wosk ochroni karoserię przed wspomnianymi czynnikami, a ponadto zapewni twojemu pojazdowi nieskazitelny wygląd pomimo wszędobylskiego błota.

Jednak to nie wszystko.

Oprócz wosku równie ważne jest regularne mycie auta. Dlaczego? Bo podczas zimowej jazdy na nadwoziu pojawiają się obicia, rysy i odpryski. Każde z tych znamion nie tylko źle się prezentuje, ale również szybciej podlega korozji.

Wiedz też, że myjnie samochodowe nie zawsze są dobrym wyborem. Wykorzystują silną chemię, która może źle wpłynąć na karoserię. Lepiej postaw na mycie ręczne, które jest o wiele dokładniejsze i bezpieczniejsze.

Sprawdź stan hamulców

Poza płynem hamulcowym sprawdź również stan fizycznych hamulców. W okresie zimy znajdują się one pod dużo większym obciążeniem, bo śnieg jest źródłem wilgoci, a sól powoduje rdzewienie tarcz hamulcowych. W efekcie ich skuteczność drastycznie spada.

Ponadto weź pod uwagę, że zima to nie tylko jeden rodzaj niesprzyjających warunków drogowych, tylko cała grupa. Zmierzysz się z drogami zimnymi i suchymi, mokrymi, grząskimi, pokrytymi grubą warstwą śniegu, oblodzonymi i wieloma innymi. Twoje hamulce muszą być sprawne, jeśli chcesz podróżować bezpiecznie.

Utrzymuj poziom paliwa na wysokim poziomie

Kiedy w baku znajduje się dużo wolnej przestrzeni, wewnątrz zacznie się zbierać wilgoć, która prowadzi do rozwodnienia paliwa i nadmiernego obciążenia pomp oraz innych elementów samochodu. Co więcej, wspomniana wilgoć może zamarznąć, a wtedy szkody będą jeszcze większe.

Właśnie dlatego pilnuj, aby w baku zawsze znajdowało się jak najwięcej paliwa w czasie zimy (powinien być przynajmniej do połowy pełny).

Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodu, z którego rzadko korzystasz. Pełny bak zabezpieczy go zagrożeniami ze strony niechcianej wewnętrznej wilgoci.

Jak przygotować auto do zimy? Podsumowanie

Jeżeli zadbasz o sprawy, o których piszemy w artykule, zima nie będzie straszna dla twojego samochodu. Bezpośrednio przełoży się to na bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich podczas jazdy, a także zaoszczędzi ci wielu kłopotów — czasem bardzo kosztownych.

Pamiętaj, że możesz też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają zimowe podróże. Coś takiego jak odmrażacz do zamków przyda się posiadaczom starszych samochodów, zaś odmrażacz do szyb już praktycznie każdemu.

Jednak w trudnych warunkach liczy się przede wszystkim twoja ostrożność i umiejętności. W czasie zimy zachowuj na drogach szczególna uwagę i podróżuj bezpiecznie!

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prezentownik motoryzacyjny. Najlepsze pomysły na prezent motoryzacyjny

Jazda na letnich oponach w zimie – czym grozi i czy może skończyć się mandatem?