w

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Jakie są koszty eksploatacji samochodu i paliwa.

Dla wielu osób posiadanie samochodu jest równoznaczne z niezależnością i swobodą, lecz nie zapominajmy, że to także odpowiedzialność i wyzwanie. W końcu wydatki związane z autem nie kończą się na cenie zakupu — dotyczą także jego utrzymania.

Tutaj pojawia się pytanie: jak sprawić, aby nieuniknione koszty nie nadszarpnęły naszego portfela bardziej, niż to konieczne?

Odpowiedź znajdziesz w artykule. Pomoże ci on nawigować po zawiłych kosztach utrzymania auta. Pokażemy, że zdrowy budżet samochodowy to nie magiczna sztuczka, a wynik świadomego planowania i zarządzania.

Od regularnych przeglądów technicznych, przez zrozumienie wpływu stylu jazdy na zużycie paliwa, aż po optymalizację wydatków związanych z ubezpieczeniem i eksploatacją — wszędzie da się zaoszczędzić.

Niech tekst stanie się twoim finansowym rozkładem jazdy, który pozwoli dojechać do celu bez niepotrzebnych przystanków. Zapnij pasy, bo ruszamy w podróż po bezdrożach wydatków związanych z utrzymaniem samochodu.

koszt utrzymania auta

Ile kosztuje zakup samochodu i rejestracja pojazdu

Zakup auta wiąże się z wieloma kosztami, które mogą różnić się w zależności od tego, czy kupujesz pojazd nowy, czy używany. Dlatego poniżej przygotowaliśmy szczegółowe informacje dotyczące różnych kosztów związanych z zakupem i rejestracją samochodu w Polsce.

Cena zakupu

Jeśli interesujesz się zakupem nowego samochodu, na pewno zainteresuje cię informacja o średnich cenach modeli prosto z salonu. Oczywiście są one zróżnicowane i zależą od kilku czynników, takich jak marka, model, czy wyposażenie.

Jednak z analizy danych przeprowadzonej w roku 2022 wynika, że średnia wartość nowego auta w Polsce wynosi 159,7 tys. zł. Na rynku znajdziesz zarówno modele tańsze, z cenami zaczynającymi się już od ok. 60 tys. zł, jak i te bardziej ekskluzywne, za które zapłacisz nawet 250 tys. zł i więcej.

Jeśli zaś chodzi o ceny samochodów używanych, również zależą one od co najmniej kilku czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, jego wiek czy przebieg. Jednak średni koszt pojazdu z rynku wtórnego w styczniu 2023 roku wyniósł ok. 30,7 tys. zł.

Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku widełki cenowe są naprawdę szerokie, gdyż rozciągają się od poniżej 10 tys. zł do nawet 50-60 tys. zł i więcej.

Podatek od zakupu

W Polsce istnieją 2 rodzaje podatku od zakupu samochodu. Są to:

 • podatek od czynności cywilnoprawnych;
 • podatek akcyzowy.

Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o każdym z nich.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych, znany jako PCC, jest pobierany jest od różnego rodzaju umów — nie tylko od sprzedaży, ale również pożyczek czy darowizn. Obowiązuje w momencie dokonania transakcji na warunkach określonych w przepisach.

Jakie to warunki?

Jeśli chodzi o zakup samochodu w 2023 roku, stawka podatkowa wynosi 2% jego wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że istnieje konkretny termin do uregulowania tej kwoty — masz na to 14 dni od momentu zawarcia umowy.

A teraz ważna kwestia, o której nie każdy wie. Mianowicie: opłacenie podatku PCC nie zawsze jest obowiązkowe przy zakupie auta.

W takim razie w jakich sytuacjach jesteś zwolniony z tego obowiązku? Wtedy, gdy:

 • Kupisz samochód na fakturę.
 • Wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł.
 • Transakcja odbędzie się za granicą.

Na koniec warto dodać, że jeśli zdecydujesz się na nowy pojazd prosto z salonu, też nie musisz martwić się o osobny podatek. W tej sytuacji VAT jest już wliczony w cenę pojazdu. Wszystko jest więc jasne i przejrzyste!

Podsumowując, podatek PCC obowiązuje cię tylko wtedy, gdy kupujesz używany samochód od osoby prywatnej, która nie jest podatnikiem VAT (i robisz to w Polsce).

Podatek akcyzowy

Na wstępie warto wspomnieć, że kwestie związane z podatkiem akcyzowym reguluje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku. W jej treści znajdziesz informacje, że akcyza obowiązuje przy:

 • Imporcie niezarejestrowanych pojazdów na teren Polski,
 • Pierwszej sprzedaży takich pojazdów,
 • Nabyciu auta wewnątrzwspólnotowo (czyli w innym kraju UE).

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że akcyza dotyczy samochodów osobowych, które nie były wcześniej rejestrowane w Polsce. Nie ma znaczenia, czy chodzi o auto nowe, czy używane — w obu przypadkach podatek będzie miał zastosowanie.

Weź również pod uwagę, że bez uiszczenia akcyzy nie zarejestrujesz sprowadzonego pojazdu. Dokument potwierdzający jej opłacenie jest konieczny, aby dopełnić formalności w wydziale komunikacji.

Czy to ty zawsze musisz martwić się o zapłatę akcyzy? Niekoniecznie.

Jeśli kupujesz auto przez komis, obowiązek ten spoczywa na pośredniku. Ty potrzebujesz jedynie dowodu, że rzeczywiście uiścił opłatę. Sprawdzisz to na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, czyli PUESC.

Pobierzesz też stamtąd potwierdzenie opłacenia podatku, które jest niezbędne do rejestracji samochodu.

A teraz słówko o stawkach. Wysokość podatku akcyzowego zależy od rodzaju samochodu oraz pojemności jego silnika. W roku 2023 obowiązują następujące opłaty:

 • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

Opłaty rejestracyjne

Każdy, kto kupuje samochód, musi zmierzyć się z kosztami rejestracji. Dlatego poniżej przygotowaliśmy krótką ściągę, w której znajdziesz wszystkie koszty z tym związane. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowa opłata wynosi 160 zł — i to bez względu na to, czy kupiłeś auto prosto z salonu, czy też używane.

Teraz sprawdźmy, co składa się na tę kwotę:

 • Za dowód rejestracyjny zapłacisz 54 zł.
 • Tablice rejestracyjne kosztują 80 zł dla samochodu, ale jeśli rejestrujesz przyczepę, ciągnik rolniczy czy motocykl, opłata wynosi jedynie 40 zł. Natomiast w przypadku motoroweru — 30 zł.
 • Pozwolenie czasowe to wydatek w wysokości 13,50 zł.
 • Nalepki również mają swoją cenę: kontrolna to koszt rzędu 18,50 zł (tylko dla samochodów), a legalizacyjna – 12,50 zł.
 • Opłata ewidencyjna wynosi zwykle 1,50 zł.

Niestety, czasem dochodzą do tego dodatkowe koszty, więc warto być na nie przygotowanym. Chodzi przede wszystkim o następujące kwestie:

 • Jeśli nie możesz osobiście stawić się w wydziale komunikacji, potrzebne jest pełnomocnictwo, które kosztuje dodatkowe 17 zł.
 • Brakuje ci karty pojazdu? za wyrobienie nowej zapłacisz 75,50 zł.
 • Importujesz samochód z zagranicy? Też wydasz 75,50 zł za nową kartę pojazdu.
 • Jeśli zaś marzysz o indywidualnych tablicach, musisz przygotować się na wydatek w wysokości 1100,50 zł dla samochodu lub 581,50 zł dla motocykla.

Uwaga! Od 4 września 2022 roku zniesiono obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Co więcej, Od 1 lipca 2023 r. osoby składające wniosek o rejestrację pojazdu nie wnoszą już opłaty ewidencyjnej.

Dzięki tym zmianom zaoszczędzisz nawet 95 zł (przy rejestracji samochodu z zagranicy).

Oszczędności możesz poszukać także w innych miejscach. Wynika to z faktu, że od 30 stycznia 2022 roku masz możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych, o ile są w satysfakcjonującym stanie. Dzięki temu zaoszczędzisz 80 zł.

Ale uwaga! W 2024 roku przewidziany jest nowy podatek od samochodów spalinowych. Wysokość tej opłaty będzie uzależniona od emisji CO2. Zasada jest prosta: im starszy i bardziej pojemny silnik, tym większa opłata.

Wskazówki dotyczące negocjacji cen u dilera

Negocjacja ceny, zarówno w przypadku samochodu nowego, jak i używanego, jest standardową praktyką na rynku motoryzacyjnym. Do tego stopnia, że sprzedający często zawyżają początkową cenę. Zakładają bowiem, że kupujący będzie chciał ją zbić. Dlatego jeśli chcesz kupić samochód, warto poznać kilka technik negocjacyjnych.

Zrozum rynek

Przed rozpoczęciem negocjacji dokładnie przeanalizuj rynek. Sprawdź średnią cenę samochodu, który cię interesuje, oraz koszt podobnych modeli. Znajomość realnej wartości pojazdu jest bowiem kluczem do skutecznych negocjacji.

Przygotuj argumentację

Pomyśl nad argumentami, które możesz wykorzystać podczas negocjacji. Zwróć uwagę na takie aspekty, jak stan techniczny pojazdu, jego historia, przebieg oraz ewentualne usterki. Pomogą ci uzasadnić swoją propozycję ceny.

Umiejętnie komunikuj swoją pozycję

Zachowaj spokój i profesjonalizm. Ponadto ustal wcześniej limit, którego nie przekroczysz w negocjacjach.

Chociaż twoim celem jest uzyskanie atrakcyjnej ceny, nie rób tego za wszelką cenę. Unikaj też pokazywania sprzedawcy nadmiernego zainteresowania samochodem czy braku wiedzy technicznej.

Pamiętaj, z kim negocjujesz — różnice między dealerem a prywatnym sprzedawcą

Z dealerem samochodowym negocjacje mogą być bardziej wymagające, bo to profesjonaliści z branży. Często mają gotowe odpowiedzi na typowe pytania. Ale pod żadnym pozorem się nie zniechęcaj.

Z kolei prywatni sprzedawcy zazwyczaj są bardziej elastyczni i otwarci na ustępstwa, więc utargowanie lepszej ceny prawdopodobnie przyjdzie ci łatwiej.

Wykorzystaj raport historii pojazdu

Raport historii pojazdu mechanicznego może dać ci przewagę w negocjacjach. Znajdziesz w nim ważne informacje o aucie, które mogą wpłynąć na jego wartość (np. historia kolizji czy przebieg). Dlatego warto mieć go pod ręką podczas negocjacji.

Znaj swoje limity

Równie ważne jest, abyś znał swoje granice. Ustal, ile maksymalnie jesteś w stanie zapłacić i nie przekraczaj tej kwoty. Jeśli oferta nie jest dla ciebie satysfakcjonująca, może warto poszukać innego samochodu.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu – koszty paliwa

W Polsce paliwo znacząco wpływa na koszt użytkowania samochodu. Dlatego poniżej przedstawiamy różne ceny paliw i czynniki wpływające na ich wysokość, a także podpowiadamy, jak możesz na tym polu zaoszczędzić.

Wydatki na paliwo

Cena paliwa w Polsce zależą od wielu czynników, ale zazwyczaj są dość wysokie, co ma duży wpływ na ogólne koszty eksploatacyjne samochodu.

Dla przykładu: aktualne ceny benzyny (z dnia 25.10.2023) wynoszą średnio 6,05 zł (Pb 95) lub 6,69 zł (Pb 98) za litr, a oleju napędowego — 6,09 zł za litr​.

Tymczasem za autogaz LPG zapłacisz średnio 3,09 zł za litr.

Czynniki wpływające na cenę paliwa

Rynek paliw nieustannie reaguje na liczne czynniki globalne. Jednym z nich jest dynamika cen ropy naftowej. Jeśli przyjrzysz się historii światowych rynków, zauważysz, że ceny za baryłkę paliwa niejednokrotnie doświadczały gwałtownych wahań. Zaś każdy skok wartości bezpośrednio wpływa na ostateczną cenę, jaką zapłacisz na stacji benzynowej.

Kluczową rolę odgrywa także równowaga między popytem a podażą. Chodzi o to, ile ropy wydobywają i oferują kraje ją produkujące w porównaniu z globalnym zapotrzebowaniem. Obecne analizy sugerują, że podaż może nie nadążać za popytem, ale dokładne proporcje dostępne w mediach nie są jednakowe.

Nie można też zapomnieć o kosztach samego wydobycia ropy, które wpływają na jej cenę rynkową.

Równie istotny jest wpływ globalnej polityki i katastrof naturalnych. Sytuacja na Ukrainie doskonale ilustruje, jak relacje międzynarodowe (zwłaszcza z krajami wydobywającymi ropę) oddziałują na gospodarkę i cenę paliw.

Zwróć też uwagę na rolę kursu walut. Jako że ropa jest rozliczana w dolarach, fluktuacje wartości dolara wobec złotego mogą albo łagodzić, albo nasilać efekt zmian cen ropy na naszym rynku.

Na koniec zaznaczmy, że pewna część ceny paliwa pozostaje stała i jest niezależna od powyższych czynników. Chodzi oczywiście o podatki i opłaty, które w Polsce stanowią znaczący odsetek końcowej ceny. W skład tej „stałej” wchodzą:

 • podatek VAT,
 • opłata akcyzowa,
 • opłata paliwowa,
 • opłata emisyjna,
 • marża paliwowa.

Pozostała część ceny to “czysta wartość” gotowego paliwa rafineryjnego.

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Poniżej zebraliśmy kilka porad, dzięki którym obniżysz swoje wydatki na paliwo.

Wdróż zasady ekonomicznej jazdy

Eco-driving to filozofia jazdy, która przybyła do nas z krajów skandynawskich i Niemiec, gdzie pojawiła się w latach 90. Jej głównym celem jest promowanie oszczędnej i bezpiecznej jazdy, a w zatłoczonych miastach — poprawa płynności ruchu.

Dzięki eco-drivingowi nie tylko dbasz o swoje finanse, zmniejszając zużycie paliwa, ale też przyczyniasz się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji CO2.

A jak to wygląda w praktyce?

Jazda w duchu eco-drivingu to przede wszystkim płynność. Dlatego unikaj niepotrzebnego i gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Ale spokojnie, nie musisz jechać jak ślimak. Wręcz przeciwnie! Przyspieszaj energicznie (pedał gazu wciśnięty w 75%) żeby w miarę szybko osiągnąć prędkość docelową.

A kiedy już nabierzesz tempa, staraj się włączyć wyższy bieg, pilnując, by obroty silnika nie przekraczały 2500 obr/min (w przypadku turbodoładowanych jednostek benzynowych).

Płynna jazda to również umiejętność przewidywania. Zawsze analizuj sytuację na drodze, żebyś mógł szybko reagować na wszelkie zmiany. Co więcej, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym będziesz musiał zwolnić (np. do sygnalizacji świetlnej) staraj się hamować silnikiem.

Tutaj ciekawostka. Wiesz, że kiedy puszczasz pedał gazu, ale utrzymujesz obroty powyżej 1300-1500 obr/min w samochodzie z elektronicznym wtryskiem, twoje auto nie zużywa ani kropli paliwa?

Ciekawe, prawda?

Zmniejsz prędkość

Idealna prędkość jazdy mieści się w przedziale między 50 km/h a 100 km/h. Jest to złoty środek, który gwarantuje równowagę między ekonomicznością a sprawnym przemieszczaniem się.

Dlaczego? Bowiem wysoka prędkość to również większe opory powietrza, które podnoszą zapotrzebowanie silnika na moc i paliwo. Kształt auta też gra tutaj rolę — SUV-y spalają więcej niż bardziej aerodynamiczne sedany czy hatchbacki.

Zwróć też uwagę, że opory powietrza nie rosną liniowo z prędkością. Dla przykładu: gdy podwoisz prędkość z 50 km/h do 100 km/h, opory powietrza wzrosną aż czterokrotnie! A jeśli zwiększysz prędkość do 200 km/h — aż szesnastokrotnie. Z tego powodu jazda z dużą prędkością na autostradzie może znacząco podnieść zużycie paliwa.

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

Zajmijmy się teraz oponami. W ich przypadku upewnij się, że ciśnienie jest zgodne z zaleceniami producenta. W ten sposób zwiększysz oszczędność paliwa.

Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że opony mają większą powierzchnię styku z drogą, co zwiększa opory toczenia. Poza tym odpowiednio napompowane opony są gwarantem bezpiecznej jazdy.

Zrezygnuj z klimatyzacji

Działanie klimatyzacji wymaga dodatkowej mocy od silnika, co z kolei wpływa na większe zużycie paliwa. Nie zamierzam ci radzić, abyś całkwoicie rezygnował z komfortu, ale jest kilka sposobów, by zmniejszyć zapotrzebowanie na klimę.

Dlaczego by nie zaparkować w cieniu, a nie w słońcu? Ponadto możesz też dokładnie wywietrzyć auto przed podróżą. W tym celu otwórz wszystkie drzwi i wypuść gorące powietrze na zewnątrz.

Odważni, którzy zdecydują się całkowicie zrezygnować z klimatyzacji, mogą oszczędzić nawet do 1 l/100 km.

Pilnuj dobrego stanu technicznego auta

Nie zapominaj również o stanie technicznym auta. Jeśli zależy ci na oszczędności paliwa, regularnie sprawdzaj i wymieniaj płyny oraz części eksploatacyjne. Dbaj o regularną wymianę oleju, filtrów i — jak już wspominałem — o właściwe ciśnienie w oponach.

W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale także zadbasz o długowieczność i wydajność samochodu.

Pomyśl o innych środkach transportu

Kiedy ostatnio rozważałeś alternatywę dla swojego samochodu? Jeśli poruszasz się po mieście, warto zastanowić się nad komunikacją miejską, rowerem, hulajnogą lub po prostu spacerem.

W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale też pomożesz w zmniejszeniu korków. Mało tego! Zredukujesz emisję dwutlenku węgla, czym przyczynisz się do czystszego powietrza i mniejszej ilości smogu w mieście.

A jeśli zdecydujesz się na jazdę na rowerze lub spacer, poprawisz dodatkowo swoją kondycję i stan zdrowia.

Tankuj tam, gdzie taniej

Myśląc o oszczędnościach, zwróć także uwagę na ceny paliwa. Jeśli masz możliwość, wybieraj stacje benzynowe, które oferują korzystniejsze ceny. Najlepiej by było, gdyby znajdowały się na twojej trasie. W końcu celowe przejeżdżanie całego miasta dla kilku groszy oszczędności nie ma sensu.

A tankowanie na autostradach? Raczej omijaj szerokim łukiem — zazwyczaj jest tam drożej.

Unikaj pustych przebiegów

Kolejna ważna sprawa to unikanie pustych przebiegów. Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy samochodem w pojedynkę, a twój kolega pokonuje tę samą trasę, może warto byłoby połączyć siły? Wspólne dojazdy do pracy mogą przynieść znaczne oszczędności na paliwie (nawet do 50%).

Dobrze zaplanuj trasę

Dobrze dobrana trasa potrafi zauważalnie zmniejszyć zużycie paliwa. Dlatego przeanalizuj swoje poprzednie podróże i zwyczaje podczas jazdy, a następnie na tej podstawie znajdź najbardziej ekonomiczny kurs.

Współpraca z innymi kierowcami i dzielenie się doświadczeniami również może przynieść korzystne efekty.

Rozważ zmianę na samochód hybrydowy lub elektryczny

Jeśli koszty paliwa stanowią znaczący problem, rozważ zakup pojazdu hybrydowego lub elektrycznego. Pierwszy zużywa mniej paliwa, ponieważ oprócz jednostki spalinowej korzysta także z silnika elektrycznego. Natomiast drugi działa wyłącznie na bazie energii elektrycznej, która zazwyczaj wychodzi taniej od benzyny, oleju napędowego czy gazu.

Ile kierowca zapłaci za ubezpieczenia OC i AC

Na roczny koszt utrzymania samochodu wpływ ma także ubezpieczenie. Tak się składa, że w Polsce wyróżniamy 4 głównie rodzaje ubezpieczeń samochodowych:

 • OC (odpowiedzialności cywilnej), które jest obowiązkowe;
 • AC (autocasco);
 • ASS (assistance);
 • NNW (ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Oto ich omówienie wraz z poradami dotyczącymi wyboru odpowiedniej polisy i minimalizacji kosztów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC

W III kwartale 2023 roku średnia składka OC wyniosła 532 zł, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Nie da się ukryć, że jesteśmy świadkami systematycznych podwyżek cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jednak wielu kierowców wciąż może liczyć na atrakcyjnie wycenioną polisę.

Ciekawi cię, dlaczego niektórzy płacą mniej za ubezpieczenie? W takim razie przeanalizujmy główne czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia OC:

 • Miejsce zamieszkania — Wiesz, że w III kwartale 2023 roku mieszkańcy województwa podkarpackiego mogli cieszyć się średnią ceną OC na poziomie 453 zł. To aż o 14,8% mniej niż średnia krajowa!
 • Wiek kierowcy — To proste: im starsza i bardziej doświadczona osoba za kółkiem, tym korzystniejsza oferta polis. 18-latkowie w III kwartale 2023 roku średnio wydawali na OC aż 2034 zł, podczas gdy kierowcy w wieku 47 lat płacili tylko 505 zł.
 • Stan cywilny — Jeśli jesteś w związku małżeńskim, prawdopodobnie zapłacisz mniej. Różnica w składce OC pomiędzy osobami w związku a singlami sięgała nawet 43,5%.
 • Pojemność silnika — Tutaj też są różnice. Posiadacze aut z silnikiem o pojemności od 1,1 l do 2,0 l płacili średnio o 22,2% mniej niż ci, którzy mieli pod maską silnik o pojemności 5 l lub więcej.

Ubezpieczenie AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje metody kalkulacji składki AC, opierając się w dużej mierze na tych samych kryteriach, co przy OC (mowa tu o danych dotyczących kierowcy i pojazdu).

Ale to nie wszystko.

W przypadku AC liczy się jeszcze kilka dodatkowych aspektów. Kluczowe są np. informacje o samochodzie, które mogą zwiększyć lub obniżyć ryzyko jego kradzieży. Chodzi przede wszystkim o:

 • Zabezpieczenia, którymi dysponuje auto;
 • Miejsce parkowania;
 • Wartość pojazdu.

Nie ukrywam, różnice w cenach ofert AC dla różnych kierowców bywają ogromne — niekiedy rozbieżności dochodzą do kilku tysięcy złotych. Dlatego jeśli zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić za autocasco, najlepszym wyjściem będzie indywidualna kalkulacja ceny.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze wpływa na składkę AC? Przede wszystkim zakres ochrony. Autocasco daje ci pewne pole manewru pod względem elementów składowych ubezpieczenia, dzięki czemu dostosujesz polisę do własnych potrzeb.

Odpowiednio skrojona oferta nie tylko da ci spokój ducha, ale może też korzystnie wpłynąć na koszt ubezpieczenia.

Mini AC

Dla właścicieli samochodów, którzy pragną chronić swój pojazd tylko przed głównymi zagrożeniami, takimi jak kradzież, szkoda całkowita czy też siły natury, powstały specjalne oferty minicasco, nazywane również Smart Casco czy AC mini. To propozycja ubezpieczenia autocasco o nieco skromniejszym zakresie, ale za to zdecydowanie lżejsza dla portfela.

Kiedy mówimy o minicasco, trudno podać jednolitą stawkę, która obowiązywałaby dla każdego pojazdu. Dlaczego? Ponieważ wiele czynników wpływa na ostateczną wycenę polisy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują takie aspekty, jak wartość samochodu, jego wiek, markę, doświadczenie kierowcy za kółkiem czy miejsce, w którym mieszka. No i oczywiście zakres ochrony, który wybierzesz.

Jeśli szukasz podstawowego minicasco jako dodatku do OC, znajdziesz oferty już za kilkadziesiąt złotych. Natomiast jeśli zdecydujesz się na pełen pakiet OC i AC, przygotuj się na wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych.

Ubezpieczenie ASS

Dla osób, które często jeżdżą, ubezpieczenie samochodu assistance (ASS) stanowi świetne wsparcie. Jest to polisa, dzięki której możesz liczyć na nieodpłatną pomoc w sytuacjach awaryjnych, takich jak kolizja, wypadek czy kradzież. W skład pakietu ASS wchodzi szereg usług, w tym:

 • Naprawa pojazdu na miejscu,
 • Holowanie,
 • Dostęp do auta zastępczego,
 • Zakwaterowanie w pobliskim hotelu,
 • Wsparcie medyczne.

Jeśli zaś chodzi o koszt ubezpieczenia ASS, zależy on od jego zakresu. Bardziej rozbudowany pakiet wiąże się z wyższym wydatkiem. Chociaż za podstawową polisę zapłacisz kilkadziesiąt złotych, do wersji premium dołożysz jeszcze kilka setek.

Mała porada na koniec:

Niektóre towarzystwa oferują ASS jako gratis do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Brzmi zachęcająco, prawda? Pamiętaj jednak, że taka bezpłatna ochrona jest zazwyczaj mocno ograniczona. Przeważnie zapewnia jedynie wsparcie po kolizji z holowaniem do najbliższej stacji diagnostycznej.

Ubezpieczenie NNW

Jeśli zastanawiasz się nad dodatkową ochroną na drodze, ubezpieczenie NNW to druga po ASS opcja, którą kierowcy chętnie dokładają do swojego obowiązkowego OC. Chodzi tutaj o zabezpieczenie się przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, które mogą dotknąć zarówno ciebie, jak i twoich pasażerów.

Na rynku dostępne są naprawdę korzystne oferty, gdzie za ubezpieczenie zapłacisz zaledwie 20 zł. Ale zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy tak niska opłata nie idzie w parze z ograniczonym zasięgiem ochrony, np. ze skromną sumą ubezpieczenia na poziomie 5 tys. zł.

A teraz nieco o mechanice działania polisy NNW: w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu otrzymasz odszkodowanie, ale jego wysokość zależy od stopnia obrażeń. Dlatego też tania polisa stwarza ryzyko otrzymania zbyt małej sumy, niewystarczającej do pokrycia kosztów leczenia.

Jak znaleźć najtańszą polisę?

Odkrycie najkorzystniejszych ofert ubezpieczeń OC, AC, ASS i NNW może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednim podejściem jest to jak najbardziej osiągalne.

Na początek zaznaczmy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki uwzględnia mnóstwo czynników. Nawet najdrobniejsza informacja, taka jak wykonywany zawód czy modyfikacje samochodu, może wpłynąć na ostateczny koszt polisy.

Z racji tego, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych nie są sztywno ustalone, każdy ubezpieczyciel ma prawo do ustalania składki w oparciu o własną ocenę ryzyka związanego z danym kierowcą.

Dlatego aby znaleźć najtańszą dla siebie opcję, porównaj oferty różnych towarzystw. Przeszukując rynek, zyskasz pełniejszy obraz dostępnych możliwości, dzięki czemu wybierzesz polisę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści oferowane przez ubezpieczycieli, takie jak zniżki za bezszkodową jazdę czy opcje dodatkowej ochrony.

Upewnij się też, że polisa oferuje optymalny poziom ochrony w przystępnej cenie.

Koszty eksploatacji samochodu – serwis, konserwacja i przegląd techniczny

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu, musimy sprawdzić także koszty związane z konserwacją.

Jeśli posiadasz samochód, wizyty na stacji diagnostycznej z okazji corocznych badań technicznych nie są ci obce. Aktualnie kosztują one 99 zł, ale już słychać, że ceny mogą wzrosnąć. Dlaczego? Ponieważ obecnie stawki są ustalane administracyjnie, co nie podoba się firmom diagnostycznym.

Co więcej, jeśli dodatkowo jesteś posiadaczem samochodu z instalacją LPG, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 162 zł za badanie techniczne. Do tego dochodzi homologacja butli co 10 lat za co najmniej 250 zł lub zakup nowej (ale tutaj koszt wynosi już 500 zł).

Skoro jesteśmy już przy wydatkach, przyjrzyjmy się też innym kosztom eksploatacyjnym, z którymi musi się liczyć każdy kierowca. Oto one:

 • Klocki hamulcowe — Średnio co 2-3 lata musisz je wymienić, za co zapłacisz od 300 do 400 zł.
 • Tarcze hamulcowe — Wymiana średnio co 4-6 lat. Samo wstawienie nowych na jednej osi to wydatek około 200 zł, ale do tego dochodzi koszt tarcz i klocków, czyli kolejne 200-700 zł.
 • Olej i filtry — Co 1-2 lata auto domaga się ich wymiany, co kosztuje 250-450 zł.
 • Opony — Wymiana opon będzie cię kosztowała ok. 150 zł, jednak w ciągu roku zrobisz to dwa razy. Co ciekawe, wymiana całych kół zmniejsza koszt o ok. 30%.
 • Drobiazgi (np. płyn do spryskiwaczy, żarówki czy wycieraczki) — Generują rocznie koszty rzędu 100-200 zł.

Nie zapominaj też o innych płynach eksploatacyjnych, łańcuchu lub pasku rozrządu czy ewentualnej wymianie opon, jeśli nie zostało to zrobione przez poprzedniego właściciela. Takie niespodzianki mogą cię kosztować dodatkowo od 1000 do 2000 zł.

Jak zmniejszyć koszt utrzymania samochodu?

Co prawda przed niektórymi wydatkami związanymi z eksploatacją samochodu nie uciekniesz, ale jeśli zastosujesz dobrą strategię, zachowasz więcej pieniędzy w portfelu. Pozwól, że podzielę się z tobą kilkoma sprawdzonymi sposobami na oszczędności związane z utrzymaniem auta.

Dbaj o regularną konserwację auta

Regularna konserwacja jest niezbędna, jeśli zależy ci na długowieczności samochodu. Systematyczna wymiana podstawowych części, takich jak olej, filtry czy opony, nie tylko przedłuża żywotność pojazdu, ale także pozwala wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie ich rozwoju. W dłuższej perspektywie przekłada się to na znaczące oszczędności.

Wybieraj zaufane warsztaty

Znalezienie rzetelnego warsztatu to niełatwe zadanie, ale warte zachodu. Kiedy masz do czynienia z ekspertami, którym naprawdę możesz zaufać, nie musisz martwić się niespodziewanymi dodatkowymi kosztami naprawy.

Co więcej, specjaliści doradzą ci w kwestii najbardziej opłacalnych, a jednocześnie wytrzymałych części zamiennych.

Opanuj sztukę ekonomicznej jazdy

Jak już pisałem, ekonomiczna jazda zapewnia większe oszczędności. Delikatne przyspieszanie, płynne hamowanie czy umiejętna zmiana biegów — to wszystko sprawia, że nie tylko zużywasz mniej paliwa, ale również mniej eksploatujesz podzespoły pojazdu.

Zaangażuj się w samodzielne naprawy i konserwację

Niektóre zadania, takie jak wymiana płynów czy filtrów, możesz spokojnie wykonać samodzielnie. To świetny sposób, aby zaoszczędzić na robociźnie.

Porównaj oferty warsztatów

Dzięki porównywaniu ofert różnych warsztatów masz szansę znaleźć najbardziej korzystne ceny za usługi. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przepłacasz.

Kup własne części zamienne

Niektóre warsztaty pozwalają na dostarczenie własnych części zamiennych. Często taka opcja okazuje się bardziej opłacalna niż pozostawienie wyboru mechanikowi.

Pamiętaj, że dbanie o auto to inwestycja w jego dłuższe i bezproblemowe funkcjonowanie. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się z jazdy, nie martwiąc się nadmiernymi kosztami.

Koszty amortyzacji i utrata wartości samochodu

W tej sekcji zwracamy uwagę na zjawisko deprecjacji wartości nowego samochodu, które zaczyna się niemal natychmiast po zakupie. Proces ten może być przyspieszony z powodu różnych czynników, takich jak np. stan techniczny samochodu oraz jego wiek.

Warto więc zrozumieć, na czym polega amortyzacja oraz jakie kroki możesz podjąć, aby zminimalizować utratę wartości samochodu w czasie.

Jak szybko samochód traci na wartości?

Gdy decydujesz się na zakup nowego samochodu, miej świadomość, że jego wartość zacznie spadać praktycznie od momentu opuszczenia salonu. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne w pierwszych trzech latach użytkowania samochodu.

Już pierwszego dnia auto może stracić nawet 10% swojej wartości, co wynika z personalizacji, czyli dostosowania do indywidualnych potrzeb pierwszego właściciela. W efekcie samochód nie jest już tak atrakcyjny dla kolejnego nabywcy, bo nie może zaprojektować go po swojemu.

Idźmy dalej.

W ciągu pierwszego roku wartość pojazdu może zmniejszyć się nawet o 30%, a kolejne lata przynoszą dalsze spadki. Drugi rok zazwyczaj wiąże się z redukcją wartości o 10%, a trzeci — o kilka lub kilkanaście %. Zależy to od wielu czynników, takich jak gwarancja producenta czy dotychczasowa eksploatacja.

W przypadku starszych modeli, które mają powyżej 10 lat, wartość rezydualna samochodu stabilizuje się na poziomie 20-30%. Jest to zależne głównie od stanu technicznego.

Inaczej rysuje się sytuacja z klasykami motoryzacji, takimi jak chociażby Fiat 126p z lat 1976-1980. Na aukcjach internetowych potrafi on osiągać ceny nawet 30 000 zł. Wynikają one nie tylko z marki i modelu, ale także z historii pojazdu oraz sentymentu — zwłaszcza, gdy auto jest w doskonałym stanie technicznym.

Znaczenie dla wartości ma także działalność producenta. Weźmy za przykład modele, które nie cieszyły się popularnością. Zwykle szybko zostają objęte wysokimi rabatami, przez co tracą na wartości rynkowej. Podobnie jest w przypadku ostatnich roczników modeli, które niedługo mają zostać zastąpione wersjami liftingowymi.

Jak uniknąć spadku wartości samochodu?

Czy istnieje sposób na uniknięcie spadku wartości samochodu? Tak, ale tylko częściowo. Wynika to z faktu, że wiele zależy od czynników rynkowych, na które nie masz wpływu (takich jak cena auta w salonie, utrzymanie produkcji czy dostępność części).

Jednak oprócz tego liczą się także czynniki pozarynkowe, związane z utrzymaniem pojazdu. Tutaj już masz coś do powiedzenia.

Regularność przeglądów, prowadzenie książeczki serwisowej oraz korzystanie z autoryzowanych serwisów pozytywnie wpływa na cenę auta. Nie bez znaczenia jest też liczba poprzednich właścicieli, ogólny stan oraz to, czy samochód był garażowany.

Które samochody najdłużej trzymają wartość?

Na koniec warto zauważyć, że utrata wartości zależy również od opinii konsumentów na temat danego modelu samochodu i marki. W Polsce największym zaufaniem klientów cieszą się producenci japońscy i niemieccy.

Samochody Volkswagena, Audi, Skody, Toyoty czy Kii to modele, które według klientów są bezpieczne pod względem inwestycji i tracą na wartości mniej, niż auta francuskich czy włoskich firm.

Na czym polega amortyzacja samochodu?

Amortyzacja to nic innego jak systematyczne zaliczanie wartości samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Co miesiąc uwzględniasz w kosztach firmowych część wydatków poniesionych przy zakupie samochodu. Mówimy tu o odpisach amortyzacyjnych, które dla samochodów osobowych oscylują między 20% a 40% rocznie (konkretna wartość zależy od metody amortyzacji, którą zdecydujesz się zastosować).

Nie możesz jednak zacząć od tak robić odpisów. Najpierw musisz mieć swój pojazd wpisany w ewidencji środków trwałych w firmie.

Do wyboru masz trzy metody amortyzacji:

 • Liniową,
 • Przyspieszoną liniową,
 • Indywidualną.

Zanim wybierzesz metodę amortyzacji, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii — czy masz samochód nowy, czy używany, a także w jakich warunkach go eksploatujesz.

Jednak nawet jeśli chcesz zaliczyć całą wartość samochodu do kosztów, musisz pamiętać o pewnych limitach. Dla aut spalinowych jest to 150 tys. zł, natomiast dla elektryków — 225 tys. zł.

Miej to na uwadze, planując budżet i koszty w firmie.

Dodatkowe koszty utrzymania samochodu

Z posiadaniem samochodu wiąże się więcej wydatków, niż tylko standardowy koszt oleju czy paliwa. Oto kilka dodatkowych kosztów, które warto mieć na radarze — oraz kilka rad, jak je zminimalizować.

Parking

Koszty parkowania mogą się znacząco różnić w zależności od lokalizacji. W metropoliach pokroju Warszawy czy Krakowa opłaty zazwyczaj są wyższe. Wyobraź sobie, że za pierwszą godzinę zapłacisz średnio 5,50 zł, a za trzy — nawet 20 zł. Poznań czy Wrocław wypadają jeszcze gorzej, bo są najdroższymi miastami, jeśli chodzi o parkingi.

Dlatego zwracaj uwagę na strefy płatnego parkowania i korzystaj z miejsc, które oferują atrakcyjniejsze ceny.

Mycie i pielęgnacja

Koszty mycia i pielęgnacji samochodu również będą się znacząco różniły w zależności od wybranej myjni i zakresu usług. Na szczęście zawsze możesz zdecydować się na samodzielne mycie samochodu, co przyniesie pewne oszczędności.

Jeśli jednak jesteś ciekaw cen tego typu usług w różnych miastach, odpowiednie portale dostarczą ci szczegółowych informacji.

Opłaty za autostrady

Jeżdżąc po polskich autostradach, również napotkasz dodatkowe koszty. Stawki opłat za przejazd autostradami zależą od konkretnego odcinka oraz kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych stawki wynoszą od 0,20 zł/km na odcinkach A2 i A4, do 0,40 zł/km na pozostałych odcinkach autostrad​.

Co więcej, na niektórych odcinkach doliczane są dodatkowe opłaty w wysokości od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Oznacza to, że niektóre przejazdy mogą być naprawdę kosztowne. Czy jest na nie jakiś sposób? Czasem możesz uniknąć płatnych odcinków autostrad, wybierając inną trasę, ale (niestety) nie zawsze jest to możliwe.

Budżetowanie i kontrola kosztów

Opanowanie sztuki zarządzania wydatkami na samochód może wydawać się skomplikowane. Jednak dzięki budżetowaniu i monitoringowi finansów zadanie staje się znacznie prostsze.

Pozwól, że przeprowadzę cię przez proces tworzenia realistycznego budżetu na samochód i podzielę się wskazówkami, jak obniżyć koszty jego użytkowania.

Krok 1: Zidentyfikuj wszystkie koszty

Rozpocznij planowanie od rozeznania się w sytuacji. Innymi słowy, najpierw ustal, z jakimi kosztami będziesz miał do czynienia.

Najłatwiej będzie, jeśli najpierw zabierzesz się za wydatki, które nie zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Chodzi przede wszystkim o ubezpieczenie, regularne przeglądy, opłaty za miejsce parkingowe czy abonament serwisowy.

Następnie weź pod uwagę koszty bardziej płynne, jak np. paliwo, serwisowanie, naprawy czy dbałość o czystość auta.

Na koniec pomyśl o nieoczekiwanych sytuacjach, które również swoje kosztują. Mam tu na myśli awarie, wypadki czy konieczność zakupu nowych części.

Krok 2: Ustal miesięczny budżet

Zsumuj wszystkie koszty stałe i zmienne, a potem dodaj do nich margines bezpieczeństwa, czyli dodatkową kwotę na niespodziewane sytuacje. Na koniec podziel roczne wydatki przez 12 miesięcy, a dowiesz się, ile kosztuje utrzymanie samochodu miesięcznie.

Krok 3: Śledź swoje wydatki

To kluczowe, abyś śledził swoje finanse. W tym celu możesz wykorzystać aplikacje do zarządzania budżetem, które ułatwiają monitorowanie wydatków samochodowych.

Rozważ także zachowywanie paragonów za paliwo, serwisowanie i inne usługi. Dzięki temu zyskasz klarowny obraz swoich wydatków.

Krok 4: Oszczędzaj, gdzie to możliwe

Bądź czujny i porównuj ceny paliwa oraz usług serwisowych. Ponadto wybieraj opcje jazdy, które pozwalają zmniejszyć spalanie.

Poza tym omijaj płatne drogi, jeśli to możliwe. Wykorzystuj też promocje oferowane przez stacje benzynowe czy serwisy samochodowe.

Ponadto pamiętaj, że regularny przegląd nie służy wyłącznie bezpieczeństwu, ale również oszczędnościom. Dzięki wczesnemu wykrywaniu ewentualnych problemów uchronisz się przed drogimi naprawami w przyszłości.

Krok 5: Dokonaj korekt

Jeśli zdasz sobie sprawę, że wydatki przewyższają ustalony budżet, przyjrzyj się im szczegółowo i dokonaj ewentualnych korekt. Być może konieczny będzie wybór mniej kosztownych rozwiązań lub znalezienie nowych sposobów na oszczędności.

Warto poświęcić na to czas.

Rozważne zarządzanie kosztami związanymi z posiadaniem samochodu może przynieść znaczne oszczędności i przyczynić się do poprawy twojej ogólnej sytuacji finansowej. Stosując się do powyższych kroków, nie tylko zyskasz kontrolę nad budżetem, ale również uodpornisz się na ewentualne niespodziewane wydatki.

Alternatywy i oszczędności z nimi związane

Posiadanie auta to z jednej strony wygoda, ale z drugiej wydatki, które potrafią znacząco obciążyć domowy budżet. Zwróćmy więc uwagę na kilka alternatyw nie tylko bardziej przyjaznych dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego.

Oto one:

Car-sharing (współdzielenie samochodu)

Car-sharing to rozwiązanie idealne dla tych, którzy używają samochodu okazjonalnie. Dzięki tej usłudze możesz korzystać z auta, kiedy potrzebujesz (na minuty lub godziny) — i robisz to bez obaw o stałe koszty utrzymania auta.

Zaletami tego rozwiązania są:

 • Zero stałych opłat — Koszty ubezpieczenia, przeglądów czy napraw nie spędzą ci już snu z powiek, bo leżą w gestii firmy car-sharingowej.
 • Płatność za faktyczne użytkowanie — Płacisz wyłącznie za czas użytkowania auta oraz przejechane kilometry, nic więcej.

Wynajem samochodu na okazje

Jeśli potrzebujesz auta na specjalne okazje, takie jak weekendowe wycieczki czy rodzinne ceremonie, rozważ wynajem. Na pewno wyjdzie taniej, niż utrzymanie własnego samochodu.

Zaletami tego rozwiązania są:

 • Oszczędność na stałych kosztach — Odpadają wydatki na ubezpieczenie, serwisowanie czy parkowanie.
 • Swoboda wyboru — Na każdą okazję możesz wybrać odpowiedni model auta, od przestronnego vana na rodzinny wyjazd po eleganckiego sedana na spotkanie biznesowe.

Rower lub Skuter Elektryczny

Jeśli codziennie pokonujesz stosunkowo krótkie trasy miejskie, pomyśl o rowerze lub skuterze elektrycznym. Nie tylko zaoszczędzisz, ale również przyczynisz się do ochrony środowiska.

Zaletami tego rozwiązania są:

 • Znikomy koszt eksploatacji — Zapomnij o tankowaniu i płaceniu za parking.
 • Bonus zdrowotny — Regularna jazda na rowerze to inwestycja w twoje zdrowie i kondycję.

Komunikacja Publiczna

W dużych aglomeracjach miejskich komunikacja publiczna wygrywa pod względem kosztów związanych z utrzymaniem samochodu.

Zaletami tego rozwiązania są:

 • Opłacalne bilety okresowe — Bilety miesięczne lub roczne otwierają przed tobą możliwość nieograniczonej liczby przejazdów w przystępnej cenie.
 • Odpoczynek od parkowania — Nie musisz martwić się o szukanie miejsca parkingowego w zatłoczonym mieście.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się dokładnie temu, co każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien wiedzieć, czyli ile kosztuje utrzymanie auta. Rzecz jasna zarządzanie tymi wydatkami to nie lada sztuka, która wymaga przemyślanych działań i odpowiedniej wiedzy.

Dlatego opracuj strategię uwzględniającą zarówno regularne koszty (np. serwis czy ubezpieczenie), jak i te nieoczekiwane (np. awaria lub wypadek). Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Pamiętaj, że planowanie budżetu na kolejne miesiące to nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa finansowego.

Zachęcamy zatem do szczegółowego przemyślenia własnych finansów związanych z samochodem. Każdy (nawet najmniejszy) krok w kierunku lepszego zarządzania kosztami eksploatacji przybliży cię do sytuacji, w której utrzymanie samochodu przestaje być wyzwaniem, tylko stanowi zrównoważony element budżetu.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nowy Ford Mustang GTD — Co warto nim wiedzieć?

Bezpieczna jazda po śniegu i lodzie. Porady jak hamować i jeździć zimą, żeby nie wpaść w poślizg?