w , ,

Jak jeździć bezpiecznie? Zasady bezpiecznej jazdy samochodem

Są wśród nas kierowcy, którzy uważają, że bezpieczna jazda samochodem polega na unikaniu mandatów. Są też tacy, wedle których bezpieczeństwo zależy od przestrzegania istniejącego prawa.

Od razu zdradzamy, że ani jedni, ani drudzy nie mają racji.

Co prawda nie da się ukryć, że przestrzeganie przepisów drogowych ma wiele wspólnego z bezpieczną jazdą, ale to wciąż nie wyjaśnia wszystkich zawiłości tematu. Ba! W niektórych przypadkach stosowanie się do przepisów może nawet zwiększać ryzyko podróży!

Dlatego w artykule przyglądamy się wszystkim istotnym czynnikom, które wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

Zdrowy rozsądek

Jeśli jest jedna rzecz, której nie da się uprawomocnić, byłby nią zdrowy rozsądek. W końcu do wielu wypadków dochodzi z powodu brawury i braku refleksji na temat tego, co się robi.

Niestety takie zachowanie zwykle jest domeną młodych i niedoświadczonych kierowców.

Potwierdzają to statystyki policyjne, wedle których to właśnie młodzi uczestnicy ruchu drogowego powodują najwięcej wypadków.

Jaki z tego morał? Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa jazdy jest myślący i świadomy zagrożeń kierowca. Ktoś, kto uważnie obserwuje sytuację na drodze i dostosowuje do niej sposób jazdy tak, by nie ryzykować zdrowiem swoim lub innych.

Warunki drogowe a prędkość jazdy

Jak już wspomnieliśmy, kiedy prowadzisz samochód, musisz brać pod uwagę aktualne warunki drogowe — przede wszystkim pogodę. W słoneczny dzień jeździ się zupełnie inaczej niż w nocy, kiedy dodatkowo pada śnieg lub deszcz. Rozciągająca się na drodze mgła także diametralnie wpłynie na twoje możliwości reakcji.

Weź pod uwagę, że droga hamowania na mokrej i oblodzonej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Dlatego jeśli jedziesz za szybko, a przed tobą nagle pojawi się przeszkoda, może dojść do kolizji.

W tym przypadku stwierdzenie “za szybko” nie odnosi się do sugerowanej znakami prędkości, ale właśnie do warunków drogowych.

Pasy bezpieczeństwa

Mimo, że wszyscy wiemy o ryzyku wynikającym z takiego zachowania, wciąż można spotkać osoby (na szczęście mało), które nie zapinają pasów bezpieczeństwa na czas jazdy samochodem.

To ogromny błąd, gdyż pasy skutecznie chronią kierowcę i pasażerów przed niebezpiecznymi sytuacjami, do których może doprowadzić wypadek drogowy. Jakimi? Chociażby przed wypadnięciem przez przednią szybę w momencie zderzenia z przeszkodą.

Ponadto pasy bezpieczeństwa przejmują na siebie część energii, którą ciało ludzkie dysponuje w momencie wypadku. W ten sposób chronią przed urazami, które normalnie mogłyby zakończyć się stałym kalectwem lub śmiercią.

Jednak warto zaznaczyć, że pas powinien być zapięty poprawnie.

Co to znaczy? Przede wszystkim zadbaj o to, aby pasy były odpowiednio dociągnięte. Powinny dobrze przylegać do ciała. Poza tym istotne jest, żeby były proste na całej długości. Dlatego sprawdź, czy nie skręciły się w którymś miejscu.

Finalnie wyreguluj pas tak, aby nie dotykał szyi — jego górna część powinna biec przez ramię, zaś dolna poniżej brzucha.

Zadbaj o to wszystko, a będziesz mieć pewność, że pasy ochronią cię najlepiej, jak potrafią.

Zasada ograniczonego zaufania

Mimo, że uczymy się tej zasady już na kursie prawa jazdy, większość z nas źle ją rozumie. Nawet niektórzy instruktorzy błędnie tłumaczą ją swoim kursantom.

Wynika to z niepoprawnego zrozumienia przepisów o ruchu drogowym.

Bo wcale nie chodzi o to, że w trasie nie masz nikomu ufać — wręcz przeciwnie. Przepisy mówią jasno, że powinieneś oczekiwać od innych uczestników ruchu, że będą jeździć zgodnie z przepisami. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której zachowanie jakiegokolwiek kierowcy sugeruje coś innego.

Dopiero gdy to zauważysz, masz prawo podejrzewać, że prawdopodobnie wykona on nieprzewidywalny i niebezpieczny manewr.

Jazda po alkoholu

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że samochodu nigdy nie powinniśmy prowadzić po alkoholu ani innych środkach psychoaktywnych. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również prawnych.

Jest to po prostu zakazane i surowo karane.

Wróćmy jednak do bezpieczeństwa. Alkohol bardzo szybko przenika do organizmu i razem z krwią dociera do wszystkich tkanek. Jego obecność pogarsza twoje zdolności motoryczne i stan psychiczny.

Gdy jesteś pod wpływem alkoholu, twoja sprawność fizyczna spada — tak samo jak refleks. Ponadto w stanie nietrzeźwości możesz niewłaściwie oceniać różne sytuacje na drodze, przez co stajesz się zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu.

Dlatego nie ryzykuj. Siadaj za kierownicą tylko z trzeźwym umysłem!

Odpowiednie opony

Do tej pory skupialiśmy się na kwestiach związanych z zachowaniem i pewnymi praktykami dotyczącymi jazdy. Teraz przejdźmy do kolejnej istotnej rzeczy, czyli stanu technicznego pojazdu, a dokładniej — opon.

Wielu polskich kierowców jeździ na zużytych oponach lub nie dobiera odpowiedniego ogumienia do pory roku (wedle statystyk nawet 6% Polaków jeździ zimą na oponach letnich).

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W końcu to one i tylko one mają kontakt z nawierzchnią, czyli odpowiadają za przyczepność auta.

Właśnie dlatego bezpieczna jazda samochodem ma bezpośredni związek z ogumieniem, na którym jeździsz.

Zawsze dobieraj opony w rozmiarze pasującym do danego modelu samochodu. Chodzi przede wszystkim o średnicę, szerokość i wysokość profilu. Ponadto wymieniaj je, kiedy się zużyją.

Obowiązujące przepisy podpowiadają nam, w jakim momencie należy to zrobić. W przypadku opon letnich bieżnik nie powinien być płytszy niż 1,6 mm. Natomiast w ogumieniu zimowym nie powinien schodzić poniżej 4 mm.

Podsumowując: zadbaj o odpowiednie opony, ponieważ to właśnie od nich zależy długość drogi hamowania. Nie zapominaj o ich wymianie, gdy się zużyją. Ponadto stosuj ogumienie odpowiednie do danej pory roku.

Kilka dodatkowych uwag

Omówiliśmy już najważniejsze sprawy, ale bynajmniej nie wyczerpaliśmy tematu. Dlatego poniżej zebraliśmy kwestie nieco mniej istotne, ale wciąż wpływające na bezpieczeństwo jazdy.

Oto one:

Przedmioty leżące luzem

Nie każdy kierowca dba o czystość w samochodzie. Ponadto nawet jeśli ktoś utrzymuje względny porządek, często pozostawia w kabinie walające się luzem przedmioty.

Jest to problem nie tylko z estetycznego punktu widzenia.

Wiedz, że w trakcie wypadku każdy taki przedmiot zmienia się w niebezpieczny pocisk, który może cię uszkodzić lub nawet zabić. Niesiony siłą zderzenia obija się o wszystkie kąty kabiny i nabiera wagi.

W takiej sytuacji butelka wody uderzy cię z mocą nawet 60 kg! Wyobraź sobie ból i kontuzje, które może przez to wyrządzić.

Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i pasażerów dbaj o to, aby wszystkie przedmioty były schowane w schowkach lub kieszonkach kabiny. Ponadto jeśli przewozisz coś w bagażniku, powinien być zasłonięty!

Lekceważenie krótkich tras

Zdarzyło ci się kiedykolwiek pomyśleć: “jadę tylko do najbliższego sklepu, nie muszę zapinać pasów”?

Oczywiście jest to tylko jeden przykład. Wymówki mogą być różne, np.:

  • “piłem alkohol, ale mieszkam niedaleko, więc dam radę dojechać;”
  • “dzieci nie potrzebują fotelika, skoro przedszkole znajduje się 2 km od domu;”
  • etc.

Jeśli myślisz w ten sposób, mamy dla ciebie zaskakującą statystykę z 2016 roku. Wedle niej aż 33% wszystkich niebezpiecznych wypadków zdarza się ok. 1,5 km od miejsca zamieszkania! Natomiast gdy zwiększymy odległość do 8 km od domu, obejmiemy aż 50% wszystkich zdarzeń drogowych.

Jak widzisz, brak uwagi na krótkich trasach często kończy się tragicznie. Dlatego nie lekceważ jazdy samochodem, nawet jeśli masz do pokonania tylko kilometr.

Płyny eksploatacyjne

Czy regularna wymiana i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych wpływa na bezpieczeństwo? Tak.

Nawet płyn do spryskiwaczy jest istotny pod tym względem. Mimo że wbrew pozorom niewiele łączy go z bezpieczną jazdą, jego niedobór może przyczynić się do ograniczenia twojej widoczności, co zwiększa ryzyko wypadku.

Przypominamy, że 4 płyny eksploatacyjne w aucie to:

  • olej silnikowy,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn chłodniczy,
  • płyn do spryskiwaczy.

Jeżeli chodzi o olej silnikowy, wymieniaj go zgodnie z tym, co jest napisane w instrukcji samochodowej (zwykle robi się to co 15-20 tys. km). W przypadku płynu hamulcowego okres wymiany wynosi 2 lata, natomiast płynu chłodniczego — 5 lat.

Co z płynem do spryskiwaczy. Uzupełniaj go za każdym razem, gdy jego ilość w samochodzie spadnie poniżej normy.

Wiedz, że jeśli odpowiednio zadbasz o płyny eksploatacyjne, unikniesz wielu przykrych niespodzianek na drodze.

Szkolenie z bezpiecznej jazdy

Chcesz dowiedzieć się w praktyce, jak jeździć bezpiecznie? Zrobisz to na specjalnym szkoleniu przygotowanym specjalnie dla kierowców aut osobowych.

Na czym ono polega? Nie martw się, na pewno nie jest to nudna jazda z prędkością 20 km/h i słuchanie wykładów instruktora. Szkolenie jest maksymalnie praktyczne, dzięki czemu na własnej skórze przekonasz się m.in. jak wyjść z prawdziwego poślizgu lub jak omijać przeszkody na drodze.

Poza tym otrzymasz wiele praktycznych porad dotyczących np. pracy rąk na kierownicy. W efekcie wrócisz na trasę z dużo większym doświadczeniem i wiedzą o potencjalnym ryzyku.

Warto udać się na tego typu szkolenie chociaż raz, najlepiej przed okresem zimowym, który najwięcej wymaga od kierowców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej możliwości, kliknij TUTAJ

Podsumowanie

Teraz znasz już zasady bezpiecznej jazdy samochodem. Mamy nadzieję, że artykuł zachęci cię do zwracania większej uwagi na te kwestie i rozważysz wprowadzenie drobnych zmian w swoich nawykach.

Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko kolizji podczas podróży samochodem, a jeśli już do niej dojdzie — unikniesz poważnych kontuzji lub nawet śmierci.

Jak udowadnia artykuł, nie potrzeba dużo wysiłku, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo za kółkiem. Ponadto gdy to zrobisz, twoja rodzina i inni pasażerowie na pewno będą ci wdzięczni.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kultowe auta. Odkryj legendy motoryzacji

Ekonomiczna jazda samochodem, czyli jak obniżyć koszty paliwa i zmniejszyć spalanie w aucie?