w , , , ,

Czym włoskie samochody podbiły serca użytkowników na całym świecie?

Za co i dlaczego kochamy włoskie marki samochodów? Odpowiedzią na pewno nie jest bezawaryjność czy praktyczność, bo pod tym względem auta z Italii trochę niedomagają. Jednak niedociągnięcia na tym polu nadrabiają niepowtarzalnym stylem — ich wygląd zewnętrzny to niemal sztuka sama w sobie.

Są połączeniem piękna i niekiedy problematyczności, co bardzo upodabnia je do nas, ludzi. Innymi słowy: mają swój charakter.

Poza tym chyba wszyscy się zgodzimy, że włoscy producenci samochodów wydali na świat jedne z największych ikon motoryzacji, a marki takie jak Ferrari, Lamborghini czy bardziej przystępne Alfa Romeo są ulubieńcami wielu z nas.

Za co kochamy włoskie samochody?

We wstępie zdradziliśmy już, że „to coś”, które wyróżnia włoskie samochody, kryje się w stylu. Koniec końców mówimy tu o kraju słynącym z elegancji i klasy, a do tego bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym. Jeśli masz u siebie śnieżne szczyty północnych Alp i jednocześnie gorącą sycylijską Etnę, nie możesz narzekać na atmosferę.

Zaś włoskie auta są tylko i aż kolejnym przejawem wyjątkowej kultury tego kraju. Co to znaczy? Przede wszystkim tyle, że gustowny projekt karoserii takiego wozu na pewno zwróci uwagę innych kierowców i z zazdrością będą się za tobą oglądać.

Jednak to nie wszystko.

Kiedy siądziesz za kierownicą, szybko zauważysz, że wnętrze niewiele ustępuje zewnętrzu. Wszystko jest na swoim miejscu, skrojone na miarę pod czujnym okiem włoskich designerów. A, że płacisz za to brakiem tak mało istotnych rzeczy, jak np. miejsce na kubek? Cóż… od zawsze wiedzieliśmy, że piękno wymaga pewnych poświęceń.

Wymaga też cierpliwości, bo auta z Włoch potrafią być kapryśne, przez co niektórzy kierowcy od razu skreślają je z listy potencjalnych zakupów. Zaś inni uważają, że właśnie na tym polega ich niepodrabialny charakter.

Jaki markami samochodów Włosi uraczyli nas w ciągu ostatnich dekad? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Marka włoskich samochodów dla każdego? Proszę bardzo

Wbrew pozorom Włosi nie produkują tylko i wyłącznie superwozów sportowych czy luksusowych. Mają w swoim portfolio również marki w bardzo przystępnych cenach, które są dostępne dla każdego kierowcy. Dzięki temu nie musisz wydawać ogromnych kwot, żeby nacieszyć się włoską kulturą motoryzacji podczas jazdy po polskich drogach.

Wśród tanich marek z Italii znajdują się:

  • Alfa Romeo
  • Fiat
  • Lancia

Wbrew stereotypom żadna z nich nie jest jakoś szczególnie awaryjna. Oczywiście Włochom zdarzały się mało udane modele, ale to samo można powiedzieć o producentach z każdego kraju. Mimo kilku wpadek marki te nadal są godne zaufania i na pewno nie zawiodą cię na drodze.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z nich.

Alfa Romeo

Jeżeli mielibyśmy wskazać winnego opinii o awaryjności włoskich samochodów, przede wszystkim zwrócilibyśmy się w stronę Alfy Romeo. Marka ta wypuściła na rynek co najmniej kilka nieudanych modeli, czym u niektórych zdobyła sobie przydomek „królowej lawet”.

Jednak czy z tego powodu powinniśmy ją skreślić z puli samochodów, które warto kupić? Nie.

Mimo że część modeli była nieudana, reszta jak najbardziej zasługuje na uwagę. Tym bardziej, że Alfa Romeo wyróżnia się wśród konkurencji oryginalnymi kształtami, które w gąszczu innych samochodów zauważysz od razu.

Nie można jej odmówić charakteru, dlatego świetnie sprawdzi się w rękach kogoś, kogo interesuje włoski samochód quasi sportowy. W końcu nie każdego stać na Ferrari lub Lamborghini.

Fiat

Kiedy w Polsce ktoś wspomina markę Fiat, wyobraźnia słuchającego najpierw przywołuje obraz Fiata 126p, czyli popularnego malucha. Jednak ten model to tylko drobny ułamek długiej historii, którą może pochwalić się firma.

Jakby nie było, Fiat to jedno z najstarszych włoskich przedsiębiorstw motoryzacyjnych. Powstało w 1899 roku i od ponad stu lat regularnie produkuje dla nas samochody.

W naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszy się Fiat Panda, który dzięki swojej niewielkiej i zgrabnej konstrukcji świetnie nadaje się na środek transportu w warunkach miejskich. Tym bardziej, że dzięki prostocie wykonania jest bardzo wytrzymały.

Na koniec warto wspomnieć o podmarce Fiata, która nosi nazwę Abarth. Czym się cechuje? Otóż najprościej określić ją jako „Fiata w wydaniu sportowym”. Jeśli więc lubisz tę markę, ale szukasz czegoś bardziej męskiego i z charakterem, Abarth sprawdzi się tutaj znakomicie.

Lancia

Pulę włoskich samochodów w przystępnych cenach zamyka Lancia, czyli firma sięgająca korzeniami aż do 1906 roku. Niestety dzisiaj już niemal nie istnieje — niemal, ponieważ produkuje jeszcze tylko jeden model samochodu. Nazywa się Lancia Ypsilon i powstaje w…

Może trudno w to uwierzyć, ale w Polsce. Fabryka Lancii Ypsilon znajduje się w Tychach, więc kupując ten samochód, poniekąd wspierasz rodzimą gospodarkę.

Czym wyróżnia się to auto?

To kolejny pojazd miejski — mały, zwinny i prosty w konstrukcji, ale dzięki temu bardzo tani w utrzymaniu. Jednocześnie zwraca uwagę swoim wyglądem i eleganckimi kształtami, czym wpisuje się w tradycję marki. Samochody Lancii zawsze wyróżniały się ciekawą prezencją.

Luksusowe i z charakterem, czyli włoskie samochody sportowe

Przechodzimy do tego, co tygrysy lubią najbardziej, czyli najpopularniejszych (i tych nieco mniej popularnych) supersamochodów z gorącej Italii.

Ferrari

Zarówno nazwa, jak i logo czarnego konia na żółtym tle znane są we wszystkich zakątkach świata — i nic dziwnego, ponieważ mówimy tu o prawdopodobnie najbardziej kultowej włoskiej marce. Ferrari pojawiło się na rynku w 1947 roku i od tamtego czasu nieustannie dostarcza nam motoryzacyjnych wrażeń.

O sukcesie firmy świadczy chociażby fakt, że dziś praktycznie stała się synonimem luksusowego auta sportowego. Kiedy usłyszysz hasło „drogie supersamochody”, Ferrari na pewno będzie jednym z pierwszych skojarzeń, jakie pojawią się w twojej głowie.

Nie bez powodu. Piękne kształty, mocne silniki oraz zawrotne ceny od wielu lat pobudzają wyobraźnię fanów motoryzacji na całym świecie — i nie tylko ich. Logo Ferrari to symbol luksusu również w innych dziedzinach życia, dlatego gwarantuje najwyższą jakość każdej rzeczy, na której się pojawi. Nieważne, czy mówimy tu o samochodach, czy perfumach, ubraniach albo nawet meblach.

Lamborghini

Bezpośrednim rywalem Ferrari w świecie motoryzacji jest kolejny włoski producent luksusowych samochodów sportowych i wyścigowych — Lamborghini.

Odważne, szybkie i przykuwające uwagę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Właśnie takie są samochody z logiem byka na karoserii. Nie da się ukryć, że założyciele wybrali jako reprezentację ich firmy odpowiednie zwierzę, biorąc pod uwagę szybkość i moc swoich wozów.

Jednak na tym powiązanie z bykiem się nie kończy. Większość modeli nosi nazwy po sławnych bykach, które walczyły na hiszpańskich arenach. Taki był pomył założyciela firmy, któremu bardzo spodobała się Corrida.

Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w małej miejscowości Sant’Agata Bolognese w północnej części Włoch, niezmiennie od 1963 roku. Właśnie wtedy Lamborghini zapoczątkowało swoją historię.

Jako że rywalizuje z Ferrari, również stało się synonimem luksusu, bogactwa i oczywiście zawrotnych prędkości.

Maserati

Firma założona w 1914 roku przez czterech braci, którzy zakochali się w motoryzacji za sprawą piątego, starszego brata. Zaprojektował on swój własny silnik spalinowy do zmotoryzowanych rowerów. Brał też udział w wyścigach tych maszyn.

Niestety nie doczekał się założenia firmy przez pozostałych braci, ponieważ zachorował na gruźlicę i zmarł w 1910, na cztery lata przed powstaniem Maserati.

Był też szósty brat. Jedyny, który nie widział dla siebie przyszłości w motoryzacji. Mimo to też miał swój wkład w powstanie firmy, bo zaprojektował efektowne logo z trójzębem. Firma korzysta z niego do dziś.

Maserati od początku swojego istnienia było związane z wyścigami i na przestrzeni lat niewiele się w tym temacie zmieniło. Mimo że przychodzili nowi właściciele, producent zachował swoją pierwotną tożsamość i nadal tworzy mocne, szybkie i (oczywiście) włoskie luksusowe samochody sportowe.

Pagani

Na koniec jeszcze jedna włoska marka samochodów sportowych, nieco mniej popularna od poprzedników. Pagani (bo o tym producencie mowa) to mała manufaktura założona przez Horacio Paganiego.

Mimo że nie gości na salonach tak często, jak Ferrari czy Lamborghini, broni się talentem, wiedzą i pasją do motoryzacji. Najlepiej zobaczysz to w samochodach tego producenta, które potrafią być prawdziwym dziełem sztuki i nieraz rozstawiają konkurencję po kątach.

Piękne, mocne i dopieszczone w każdym szczególe modele aut — to właśnie Pagani. Firma działa od 1992 roku, a dzięki mniejszej rozpoznawalności uchodzi za bardziej elitarną.

Gwiazdy — jaka jest ich ulubiona marka włoskich samochodów sportowych?

Zwykli zjadacze chleba to nie jedyni ludzie, którzy patrzą z rozmarzeniem na auta z Italii. Wiele gwiazd kina, muzyki czy sportu również ma słabość do ich kształtów, szybkości i charakteru.

Jednymi z pionierów na tym polu byli Clint Eastwood i Steve McQueen, którzy zaparkowali w swoich garażach jedne z pierwszych modeli Ferrari. Ponadto McQueen nakłonił swojego kolegę, Jamesa Coburna, aby również wypróbował, jaką przyjemność podczas jazdy daje wóz z logiem czarnego konia.

Jeśli zaś chodzi o inne marki, Rod Steward zakochał się w Lamborghini, John Lennon przemieszczał się w swoim Iso Fidia, zaś Alfa Romeo stała się ulubienicą takich gwiazd ekranu, jak Audrey Hepburn i Sophia Loren.

Natomiast w świecie sportu bardzo lubianym samochodem była Lancia Aurelia. Decydowało się na nią wielu kierowców Grand Prix z 1950 roku, również mistrzowie świata Mike Hawthorn i Juan Manuel Fangio.

Finalnie warto wspomnieć o gwieździe świata mody, Heudi Klum, która w 2014 roku brała udział w sesji zdjęciowej w towarzystwie różnych modeli Maserati. Jej uroda dodawała jeszcze więcej blasku samochodom, które już same w sobie olśniewają swoim wyglądem.

Jak widzisz, każda włoska marka samochodów ma swoich entuzjastów — niezależnie od ich pozycji na drabinie społecznej.

Włoskie auto sportowe i jego urok — podsumowanie

Wysoka jakość wykończenia wnętrz oraz niebanalne, zachwycające kształty karoserii — nic dziwnego, że auta z Italii tak często wygrywają w motoryzacyjnych konkursach piękności. Jednak nie tylko na tym polu dobrze sobie radzą.

Każda marka luksusowych włoskich samochodów sportowych ma swój niepowtarzalny charakter, który wyraża się silnikiem. Jednostki napędowe superaut regularnie biją kolejne rekordy, jeśli chodzi o osiągi, a jakość ich wykonania nie pozostawia wiele do życzenia. Zawrotna prędkość jest wpisana w ich tętniącą oktanami krew.

A co z niedzielnymi kierowcami? Czy włoskie auta są też dla nich?

Oczywiście, że tak. Koncerny z Italii nie zapominają o zwykłych ludziach i produkują również samochody przystępne cenowo. Dlatego nieważne, czy interesuje cię marka włoskich aut sportowych, czy codziennych, możesz liczyć na przyjemność podczas jazdy i niezawodność (pomijając kilka nieudanych modeli, ma się rozumieć.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ile kosztuje Lamborghini?

Planujesz kupno samochodu używanego? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!