nawierzchnia: asfalt
długość 4025m
zakręty 8 (3 lewych, 5 prawych)
typ tor wyścigowy
tor poznań

Tor wyścigowy Anderstorp Raceway (dawniej Scandinavian Raceway)

Tor położony jest w południowej części Szwecji, tuż obok miejscowości Anderstorp w dzielnicy Jönköping. Powstał w 1968 roku i jeszcze w latach 70. rozsławili go kierowcy wyścigowi tacy jak Ronni Peterson i Gunnar Nilsson swoimi wybitnymi osiągnięciami. Perfekcyjnie przygotowana asfaltowa nawierzchnia daje możliwość, aby wycisnąć to co najlepsze z testowanych aut.

Parametry i infrastruktura toru

Tor znajduje się na terenie dawnych bagien, w sąsiedztwie mało uczęszczanego pasa startowego, który obecnie pełni funkcję tylnej prostej. Składa się z ośmiu zakrętów, z czego prawie wszystkie z nich są długie i szerokie. Długość nawierzchni to 4025 m, a jego najdłuższa prosta (Flight Straight) ma długość 980 m. Tor składa się także z kilku zakrętów z przechyłami, natomiast aleja serwisowa znajduje się w połowie okrążenia. 

Historia Toru Anderstorp

Tor Anderstorp był miejscem pierwszego i jedynego zwycięstwa dwóch niekonwencjonalnych bolidów F1: sześciokołowego samochodu Tyrrell P34 z 1976 roku i mniej sławnego Brabhama z 1978 roku. W latach 80. rozgrywano tu również wyścigi aut turystycznych. Obwód modyfikowany był co najmniej dwukrotnie w swojej historii. 

Został zmieniony przed ostatnim wyścigiem Grand Prix Formuły 1 na torze (Grand Prix Szwecji 1978), co spowodowało wzrost długości z 4,018 km do 4,031 km. Pozostał w tej konfiguracji co najmniej do 1986 roku. Później został ponownie zmodyfikowany i nieco skrócony do obecnej długości 4,025 km. W przeciwieństwie do powszechnego przedstawiania modyfikacji z 1978 r.,promienie w zakręcie Norra zostały zmniejszone, co sprawiło, że stał się dużo ostrzejszy. 

Imprezy organizowane na torze Anderstorp

  • Grand Prix Szwecji Formuły 1 (1973 – 1978)

  • Motocyklowe Grand Prix Szwecji (1981 – 1990)

  • Mistrzostwa FIA GT (2002 i 2003)

  • Mistrzostwa samochodów turystycznych WTCC – 2007

Nasza oferta w Anderstorp

Tor wyścigowy Anderstorp to miejsce dla wszystkich miłośników sportowych samochodów i dynamicznej jazdy, gdzie w bezpiecznych warunkach spróbujesz swoich sił za kierownicą sportowego auta. W naszej ofercie jazd na torze Anderstorp znajdziesz przejażdżkę bolidem Formuły 1. Jedyna i niepowtarzalna okazja, aby poczuć na własnej skórze emocje, które towarzyszą kierowcom Formuły 1 podczas jazdy!

Jak to działa?

Voucher

Jak wygląda voucher?

Darmowa dostawa

Na zakupy powyżej 200 zł

Blog

Poznaj nasz serwis bliżej