w , ,

Samochody sportowe, supersamochody i hipersamochody — czym się różnią i jak je rozpoznać?

Często słyszymy, że fani motoryzacji używają terminów “samochód sportowy”, “supersamochód” i “hipersamochód” zamiennie. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją wyraźne różnice pomiędzy tymi trzema typami pojazdów.

Samochody sportowe powstają z myślą o szybkości i zwinności, a ponadto zwykle są lżejsze i mniejsze niż inne auta.

Supersamochody cechują się jeszcze większą szybkością i mocą. Oprócz tego często oferują luksusowe dodatki, takie jak np. skórzane fotele i wysokiej klasy system stereo.

Natomiast hipersamochody są najdroższym i najbardziej ekskluzywnym typem aut. Powstają w limitowanej ilości (zazwyczaj na zamówienie), a ich cena sięga nawet kilku milionów dolarów. Hipersamochody cechują się również największymi prędkościami maksymalnymi i przyspieszeniem.

Dowiedz się więcej o każdej z wymienionych kategorii. Przeczytaj artykuł i zobacz, czym jeszcze się różnią.

Samochody sportowe

Samochody sportowe

Auta sportowe są tym, co możemy uznać za podstawę dla wszystkich trzech typów pojazdów. Wynika to z faktu, że każda z kategorii, o których będziemy mówić, ma w sobie DNA samochodu sportowego.

Innymi słowy: nie wszystkie sportowe samochody są hiper- i supersamochodami, ale wszystkie hiper- i supersamochody są samochodami sportowymi.

Auto sportowe (nawet jeśli ma tylne siedzenia) powstało z myślą o jeździe wyczynowej. Dlatego zazwyczaj ma mocny silnik i smukłe, aerodynamiczne nadwozie.

Jednak istnieją też budżetowe samochody sportowe, które co prawda posiadają wartość użytkową, ale nie powalają ilością koni mechanicznych (np.: Subaru BRZ czy Mazda Miata).

Oprócz tego sportowe auta są zazwyczaj lżejsze i bardziej zwinne niż inne typy pojazdów, dzięki czemu lepiej nadają się do jazdy z dużą prędkością. Często posiadają też rozwiązania, które poprawiają ich sterowność i hamowanie, takie jak np. sztywniejsze zawieszenie i większe hamulce.

Wiele samochodów sportowych cechuje się również ręczną skrzynią biegów, która daje kierowcy większą kontrolę nad wydajnością silnika. Jednak nie da się ukryć, że automaty z podwójnym sprzęgłem stają się coraz bardziej popularne. Powód jest prosty: umożliwiają szybszą zmianę biegów.

Mimo że sportowe wozy dają mnóstwo przyjemności z jazdy, zazwyczaj nie są zbyt ekonomiczne pod względem spalania, przez co mogą być dość drogie w utrzymaniu (chyba że zdecydujesz się na niższą moc silnika). Nie oferują też wiele miejsca dla pasażerów, a pojemność bagażnika jest malutka.

W rezultacie dla większości osób nie będą praktycznym wyborem do codziennej jazdy.

Jeśli jednak lubisz samochody i szukasz takiego, który zapewni ci dużo wrażeń, auto sportowe na pewno będzie świetnym wyborem.

Najważniejsze cechy samochodów sportowych:

 • 2-drzwiowa karoseria (zazwyczaj);
 • Łatwo dostępny dla klasy średniej;
 • Świetne prowadzenie, zmiana biegów i zwinność;
 • Sztywniejsze zawieszenie i większe hamulce niż w przypadku zwykłych samochodów;
 • Wysoka jakość wykonania;
 • Łatwy do prowadzenia przez normalną osobę;
 • Dobry stosunek mocy do wagi (co niekoniecznie oznacza dużą moc).

Przykłady samochodów sportowych:

Supersamochody

Supersamochody

Supersamochody są samochodami sportowymi, ale przyświeca im inna idea, bowiem mają być jednymi z najszybszych i najmocniejszych pojazdów na drodze. Ilość egzemplarzy tego typu modeli zwykle jest ograniczona, a ich ceny wahają się od nieco ponad 100 tys. dolarów do prawie miliona dolarów.

Większość supersamochodów jest dopuszczonych do jazdy po drogach, ale na rynku znajdziesz również takie, które można użytkować wyłącznie na torze wyścigowym.

Do najbardziej znanych reprezentantów tego segmentu zaliczają się m.in. Ferrari Enzo, Lamborghini Huracan i McLaren 570S. Ze względu na wysokie osiągi i ekskluzywność, uchodzą one za symbol bogactwa i sukcesu.

Z reguły poznasz supersamochód, gdy go zobaczysz. Posiada wszystkie zalety auta sportowego, ale ubiera je w o wiele lepszą formę. Objawia się to m.in. tym, że większość supersamochodów ma więcej niż 500 koni mechanicznych, a ponadto cechuje się centralnym układem napędowym i dużą mocą.

Równie zaawansowaną technikę znajdziesz w skrzyni biegów. Typowe dla supersamochodów łopatki zmiany biegów poprawiają ich wydajność w stosunku do standardowego auta sportowego.

Super samochody zazwyczaj są zabawką dla bogatych, czyli osób, które stać na niezbędne wizyty u mechanika. W końcu utrzymanie tych maszyn całkiem sporo kosztuje.

Najważniejsze cechy supersamochodów:

 • Ograniczona produkcja;
 • Duża moc;
 • Jedne z najlepszych właściwości jezdnych i osiągów;
 • Mogą być trudne w prowadzeniu i generalnie jeździ się nimi zupełnie inaczej niż zwykłymi samochodami sportowymi;
 • Zazwyczaj są zbyt drogie dla klasy średniej;
 • Na ich konstrukcję składa się wiele drogich materiałów.

Przykłady supersamochodów:

Hipersamochody

Hipersamochody

Hipersamochód jest określeniem używanym do opisania pojazdu, który (zazwyczaj) może poruszać się w ruchu ulicznym, a ponadto powstał z myślą o ekstremalnych osiągach. Jednak “hipersamochód” nie jest oficjalnym terminem, a raczej sformułowaniem, które odnosi się do najbardziej zaawansowanych supersamochodów.

Tego typu pojazdy bardzo często powstają w bardzo limitowanym nakładzie i oferują najwyższy poziom mocy, sterowności, hamowania i przyspieszenia, jakiego może dostarczyć aktualna technologia. Ponadto hiper samochody miewają też inne cechy, takie jak napęd na cztery koła, zaawansowaną aerodynamikę czy stylizację inspirowaną wyścigami.

Ciekawe jest również to, że chociaż termin “hipersamochód” nie jest oficjalnie uznaną klasyfikacją motoryzacyjną, powszechnie korzystają z niego zarówno producenci samochodów, jak i organizatorzy zawodów motorowych, media motoryzacyjne oraz grupy entuzjastów.

Każde z tych aut reprezentuje szczyt motoryzacyjnej inżynierii i osiągów, a ich wygląd zazwyczaj zapiera dech w piersiach.

Hipersamochody bardzo często biją rekordy prędkości — i robią to w dobrym stylu. Najlepsze modele tych pojazdów prezentują się naprawdę oszałamiająco.

Najważniejsze cechy hipersamochodów:

 • Bardzo ograniczona ilość egzemplarzy (auta zazwyczaj są już sprzedane, zanim trafią do produkcji);
 • Duża moc i prędkość (wiele z nich ma ponad 1000 koni mechanicznych);
 • Dynamiczny, wyjątkowy wygląd;
 • Wysoka trudność prowadzenia dla normalnej osoby;
 • Specjalna konstrukcja (zazwyczaj nie są wygodne w prowadzeniu);
 • Wyjątkowo wysoka cena (są to auta tylko dla najbogatszych wśród bogatych).

Przykłady hipersamochodów:

 • Bugatti Chiron,
 • Koenigsegg One,
 • Lamborghini Sian,
 • Lotus Evija,
 • McLaren P1,
 • Pagani Huayra.

Podsumowanie

Czym wyróżniają się samochody sportowe?

W takim razie, jaka jest różnica między samochodem sportowym, supersamochodem i hipersamochodem? Otóż samochodem sportowym nazwiemy każde auto, które powstało z myślą o wydajności. Jeśli zaś chodzi o supersamochód, przenosi on wspomnianą wydajność na wyższy poziom, ponieważ oferuje większą moc i lepsze właściwości jezdne.

Ostatni w tym zestawieniu hipersamochód reprezentuje sobą ekstremalną wersję supersamochodu. Oznacza to, że cechuje się jeszcze większą mocą. Tego typu auta często powstają w celu uczestniczenia w wyścigach lub po prostu lansowania się bogactwem.

Wiedz jednak, że sformułowania “samochód sportowy”, “supersamochód” i “hipersamochód” będą miały różne znaczenie w zależności od tego, kogo poprosisz o definicję. W artykule opisaliśmy ogólną zasadę podziału.

Pamiętaj, że samochody sportowe są najbardziej powszechne. Supersamochody wyróżniają się większą rzadkością i wyższą ceną, natomiast hipersamochody zwykle powstają w kilku egzemplarzach i mają zawrotną wartość.

Jak widzisz, niezależnie od tego, czy szukasz prędkości, czy luksusu, na rynku na pewno znajdziesz auto dla siebie.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zawieszenie samochodu — co warto o nim wiedzieć?

Motorsport — co mu zawdzięczamy?