w

Pierwszy samochód — jakie auto wybrać?

Kupno pierwszego samochodu stanowi ogromne wyzwanie. Prawdopodobnie będzie to jedna z pierwszych dorosłych decyzji w twoim życiu. Niestety problem jest taki, że nie ma żadnego podręcznika, który przeprowadziłby cię przez ten proces.

Dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy, jesteś we właściwym miejscu.

Kiedy rozglądasz się za pierwszym samochodem, zacznij od ustalenia kilku podstawowych kwestii. Chodzi o bezpieczeństwo, niski koszt, łatwe prowadzenie i nie za dużą moc — właśnie tym powinno cechować się twoje auto. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się dlaczego.

Jednak niezależnie od finalnie kupionego pojazdu pamiętaj, że nie jest to twój ostatni samochód. W przyszłości zawsze możesz pozwolić sobie na więcej. Gdy uzbierasz trochę pieniędzy i nabierzesz doświadczenia za kierownicą, kupisz sobie coś lepszego.

W takim razie, jaki samochód na pierwsze auto wybrać?

Jakie auto na pierwszy samochód? Jak wybrać?

Decyzja o tym, jaki pierwszy samochód wybrać, jest trudna. Z jednej strony dlatego, że producenci przygotowali dla ciebie ogromny wybór modeli, w których możesz przebierać. Zaś z drugiej brak doświadczenia u młodych kierowców jeszcze bardziej utrudnia już wystarczająco ciężką decyzję.

W takim razie, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze auto? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Bezpieczeństwo

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Co prawda niektórzy marzą o tym, aby od razu zainwestować w szybką brykę, która dostarczy im adrenaliny. Jednak nie jest to dobry pomysł.

Dlaczego? Ponieważ twoje umiejętności jazdy prawdopodobnie są niewielkie.

Nie ma się co obrażać, każdy z nas kiedyś zaczynał. Ważne jest to, że twoje doświadczenie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Dlatego przy niewielkich umiejętnościach jazdy najlepiej zrobisz, gdy wybierzesz model auta, który na początku pomoże ci na drodze.

Chodzi przede wszystkim o systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ESP, ESC czy TPMS. Każdy z nich może kiedyś uratować twoje życie.

Z tego powodu najlepsze pierwsze auto powinno posiadać większość, jeśli nie wszystkie z powyższych.

Zastanów się także nad czujnikami parkowania i kamerą cofania, które znacznie ułatwiają zajęcie miejsca w ciasnych alejkach. Co prawda wynalazki te zwykle spotkasz w nowszych samochodach, ale (co warto wiedzieć) kupisz je także osobno i zamontujesz w dowolnym aucie.

Cena

Jakie auto na pierwsze podróże? Na pewno niedrogie.

Przede wszystkim dlatego, że w młodym wieku prawdopodobnie nie stać cię na auto premium, a nawet jeśli — i tak nie powinieneś go kupować. Powód jest czysto praktyczny: jako początkujący kierowca prawdopodobnie nieraz zahaczysz o krawężnik albo przybierzesz znak drogowy.

W tanim aucie nie będzie to ani wielki problem, ani znaczny koszt. Natomiast w samochodach premium naprawa tego typu usterek wyraźnie odbije się na portfelu.

No dobrze, ale co to znaczy niedrogie auto? Przecież jest to dość subiektywne stwierdzenie, prawda?

Nie do końca. Naszym zdaniem młody kierowca kupi dobry pierwszy samochód do 10 tys. złotych — w niektórych przypadkach nawet taniej. Jeśli zaś masz do dyspozycji ok. 20 tys., stać cię już na całkiem dobre modele.

Koszt utrzymania

Pozostajemy w tematyce finansów, ponieważ dobre pierwsze auto nie powinno być drogie w utrzymaniu. Co to znaczy?

Chodzi przede wszystkim o spalanie — najlepiej, jakby było niskie. Poza tym w grę wchodzi koszt wymiany części na nowe, a także ubezpieczenie, które w dużej mierze zależy od wartości samochodu.

Warto tutaj zaznaczyć, że koszt OC obniżysz, jeśli bardziej doświadczony kierowca (np. rodzic) będzie właścicielem samochodu, a ty współwłaścicielem.

Rozmiar

Jeżeli chodzi o wielkość pojazdu, najlepsze auta na pierwszy samochód nie powinny być ani za duże, ani za małe. Wynika to z faktu, że większe modele sprawią ci wiele problemów przy manewrowaniu w wąskich uliczkach lub parkowaniu. Natomiast małe autko wielu kierowcom nie daje poczucia bezpieczeństwa.

Dlatego w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie model kompaktowy. Jego dodatkową zaletą jest to, że późniejsza przesiadka do większego lub mniejszego samochodu nie będzie zbyt odczuwalna.

Weź jednak pod uwagę, że wielkość auta zależy też od potrzeb. Jeśli zamierzasz jeździć w kilka osób lub wozić ze sobą dużo bagażu, oczywistym jest, że lepiej sprawdzi się większy model.

Skrzynia biegów

O tej kwestii mało się dyskutuje. Szkoda, bo najlepsze auto na pierwsze podróże dla młodego kierowcy powinno mieć manualną skrzynię biegów.

Skąd taki pomysł?

Po pierwsze — jeśli nauczysz się jeździć “manualem”, przesiadka na “automat” będzie stosunkowo prosta. Niestety w drugą stronę nie działa to już tak dobrze.

Po drugie — większośc aut w Polsce posiada manualną skrzynię biegów. Dlatego, jeżeli zdarzy się, że pożyczysz samochód od kogoś innego, będziesz od razu wiedział, co i jak.

Po trzecie — naprawa automatycznej skrzyni biegów jest o wiele bardziej kosztowna, a o jej uszkodzenie nietrudno. Szczególnie, gdy dopiero zaczynasz jeździć.

Historia pojazdu

Gdy zastanawiasz się, co na pierwsze auto wybrać, zwróć także uwagę na historię serwisową danego pojazdu. Jeśli w grę wchodzi samochód od polskiego dostawcy (do tego pierwszego właściciela), raczej nie będzie z tym problemu.

Niestety większy kłopot może sprawić auto, które pochodzi z zagranicy. Tym bardziej że wielu sprzedawców sprowadza do Polski modele powypadkowe lub popowodziowe.

Pełna historia serwisowa pojazdu pozwala ci sprawdzić, z czym masz do czynienia. W końcu nikt z nas nie chciałby, żeby nowy samochód rozsypał się już po pierwszej jeździe.

Ile trzeba wydać na pierwszy samochód?

Wiesz już, na co należy zwracać uwagę. Teraz sprawdźmy, ile kosztują najlepsze samochody na pierwsze auto.

Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie z podziałem na cenę.

Jakie pierwsze auto do 5 tys. złotych?

Wbrew pozorom pierwszy samochód do 5 tys. złotych wcale nie musi być zły. Oto kilka ciekawych propozycji:

  • Fiat Panda II — wytrzymałe pięciodrzwiowe, ale stosunkowo małe auto o mocy silnika do 60 KM. Poza tym całkiem dobrze znosi instalację LPG;
  • VW Lupo — trzydrzwiowy i odporny na rdzę model o mocy do nawet 100 KM. Co więcej, bez problemu porusza się na instalacji LPG;
  • Skoda Fabia I — swego czasu bardzo popularny w Polsce model pięciodrzwiowy i większy niż poprzednicy, który dysponuje mocą nawet 115 KM. Instalacja LPG też nie sprawia mu problemu;
  • Peugeot 206 — seria pojawiła się w wielu wydaniach (trzydrzwiowych i pięciodrzwiowych) i cieszy się dobrą opinią. Pod maską znajdziesz silniki o mocy do 177 KM, które dobrze współpracują z LPG;
  • Opel Astra II — kolejna seria w wielu wydaniach trzy- i pięciodrzwiowych, kiedyś produkowana również w Polsce. W zależności od modelu Astry dysponują mocą silnika nawet do 160 KM.

Jaki widzisz, tanie pierwsze auto wcale nie musi być złe.

Jakie pierwsze auto do 10 tys. złotych?

Kwota 10 tys. złotych w zupełności wystarczy na dobre pierwsze auto dla młodego kierowcy. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów.

  • Opel Corsa C — trwały i bezpieczny samochód, który jest częstym wyborem na pierwsze auto. Jest dostępny w wersji trzy- i pięciodrzwiowej, a w najmocniejszej opcji posiada nawet 125 KM;
  • Audi A3 — pierwsza generacja cechuje się wysoką jakością i wytrzymałością, ale dziś jest trudno dostępną w dobrym stanie. Najmocniejsze wersje silników mają nawet 130 KM;
  • VW Passat B5 — piąta generacja to samochód bardzo popularny, niezawodny i przestronny, który w legendarnym silniku 1.9 TDi dysponuje mocą 115 KM;
  • Skoda Octavia — pierwsze generacja jest całkiem przyjemnym i tanim samochodem o przyzwoitej jakości i przestronnym wnętrzu. Jest dostępna w ogromnej liczbie wersji silnikowych;
  • Honda Civic VII — siódma odsłona tego modelu cieszy się dobrą renomą ze względu na bardzo dobre silniki benzynowe. Najmocniejszy z nich oferuje moc aż 200 KM!

Powyższa lista pokazuje, że pierwszy samochód dla dziewczyny lub chłopaka bez problemu kupisz za przystępną kwotę.

Jakie pierwsze auto do 15 tys. złotych?

Pierwszy samochód do 15 tys. złotych może nie będzie najtańszy, ale za to możesz już spoglądać na nowsze modele. Poniżej kilka przykładów.

  • BMW serii 3 — daje mnóstwo przyjemności z jazdy, a ponadto na rynku bez problemu znajdziesz model w dobrym stanie. Stać cię nawet na czwartą generację, która oferuje bardzo szeroki wybór wersji silnikowych;
  • Ford Focus — druga generacja jest stosunkowo tania w eksploatacji i niezawodna. Jednak warto postawić w niej na silnik benzynowy;
  • Opel Astra — w tej cenie załapiesz się na trzecią generację. Jest niezawodna i łatwo znajdziesz do niej części zamienne. Ponadto posiada solidną gamę silnikową;
  • Toyota Corolla — dziewiąta generacja jest niezawodna, oszczędna i całkiem dynamiczna. Ponadto oferuje bardzo rozsądny wybór wersji silnikowych;
  • Audi A4 — w wersji B6 znajdziesz wszystko, co potrzebne, czyli dynamikę, komfort, dobrą jakość i bogate wyposażenie. Niestety wiele z tych modeli pochodzi z zagranicy, więc trzeba uważać na cofane liczniki.

Skoro wiesz już, jaki samochód jako pierwszy wybrać w przedziale do 15 tys. złotych, idźmy dalej.

Jaki pierwszy samochód do 20 tys. złotych?

Dotarliśmy do ostatniego przedziału cenowego w tym artykule. W takim razie, jaki samochód na pierwszy raz kupisz do 20 tysięcy? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

  • Ford Fiesta — w tej cenie kupisz piątą lub szóstą generację tego modelu. Samochód jest dostępny w wielu wersjach, a większość z nich cechuje się niezawodnością i atrakcyjnym wnętrzem;
  • Toyota Yaris — druga generacja to samochód idealny na pierwsze auto dla dziewczyny. Jest małe, zwrotne i wygodne. Ponadto cechuje się dużą niezawodnością;
  • Hyundai i30 — za 20 tys. kupisz pierwszą generację tego auta. Jest całkiem przestronne, a kierowcy chwalą model za gamę niezawodnych silników. Dobrze nadaje się na pierwsze auto po zdaniu prawa jazdy;
  • Renault Megane — trzecia generacja tego modelu przyciąga uwagę ładnym wyglądem, bogatym wyposażeniem i dużą trwałością. Gama silników też jest obszerna;
  • Seat Leon — bardzo przyjemne pierwsze auto dla 18 latka i nie tylko. Jest to kompakt, ale bardzo pojemny i dostępny w ogromnej liczbie konfiguracji (pod względem nadwozi i silników).

To tylko kilka z wielu możliwych przykładów. Prawda jest taka, że w tej cenie nie będziesz miał problemów z wyborem samochodu na pierwsze auto dla siebie — przynajmniej pod względem budżetu.

Co na pierwszy samochód? Podsumowanie

Wiesz już, jakie kupić pierwsze auto i czym się w tym wyborze kierować. Pamiętaj też, że powinno ono odpowiadać przede wszystkim tobie. Wybierz taki model, w którym będziesz czuł się dobrze.

Jednak mimo to nie zapominaj o bezpieczeństwie i innych kwestiach poruszonych w artykule.

Najlepsze pierwsze samochody nie tylko dostarczają przyjemności z jazdy, ale również chronią cię w sytuacjach kryzysowych. Nie bez znaczenia jest też budżet — zarówno przy kupnie, jak i późniejszej eksploatacji pojazdu.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Audi A6 e-tron — jedna z najbardziej wyczekiwanych premier. Kiedy możemy się jej spodziewać?

Prezent dla fana motoryzacji — TOP 8 pomysłów, którymi go zaskoczysz!