w ,

Jazda we mgle. Jak jeździć, kiedy na drodze jest gęsta mgła?

Jazda we mgle jest jednym z najbardziej wymagających i ryzykownych doświadczeń dla każdego kierowcy. Charakteryzuje się bowiem drastycznie ograniczoną widocznością, która utrudnia rozpoznawanie innych pojazdów, ludzi, czy przeszkód na drodze.

W takich warunkach reakcja na potencjalne niebezpieczeństwa musi być szybsza. Tym bardziej, że we mgle możliwości manewrowania są ograniczone, a ocena odległości i prędkości trudniejsza. W efekcie rośnie ryzyko kolizji.

Na szczęście można mu zapobiec, jeżdżąc ostrożniej. Dlatego w artykule przedstawiamy kluczowe zasady i techniki jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości.

jazda we mgle

Co to jest mgła i dlaczego wpływa na widoczność na drodze?

Mgła to zjawisko meteorologiczne, które cechuje się obecnością drobnych kropelek wody zawieszonych w powietrzu blisko powierzchni ziemi. Pojawia się na skutek kondensacji pary wodnej w niskich temperaturach, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka i zmniejsza przejrzystość powietrza.

Redukcja widoczności to główna przyczyna, która klasyfikuje mgłę jako trudne i niebezpieczne zjawisko dla kierowców. Drobne krople wody rozpraszają i odbijają światło, co ogranicza zasięg widzenia (w niektórych przypadkach nawet do kilku metrów). W efekcie trudniej jest dostrzec inne pojazdy, znaki drogowe, pieszych czy przeszkody.

Co więcej, mgła często pojawia się niespodziewanie i bywa bardzo zmienna. W jednym miejscu może szybko ustąpić i dać miejsce lepszej widoczności tylko po to, by ponownie pojawić się kilka kilometrów dalej.

Zmienny charakter mgły wymaga od kierujących pojazdami szczególnej uwagi i gotowości na szybkie dostosowanie stylu jazdy do dynamicznych warunków na drodze.

Kiedy pojawia się mgła? Czynniki wpływające na pojawienie się mgły

Mgła może pojawić się w różnych warunkach, ale istnieją pewne czynniki, które sprzyjają jej powstawaniu. Oto one:

 • Niska temperatura i wysoka wilgotność — Mgła często pojawia się, gdy nocą lub wczesnym rankiem temperatura spada do poziomu punktu rosy. Wtedy para wodna w powietrzu zaczyna kondensować, tworząc krople wody. Jest to powszechne w okresach przejściowych między porami roku, gdy różnica temperatur dziennych i nocnych bywa znacząca.
 • Bliskość zbiorników wodnych — Rzeki, jeziora i morza mogą przyczyniać się do powstawania mgły, ponieważ obecna w nich woda często ma inną temperaturę, niż otaczające ją powietrze. W efekcie dochodzi do jego ochłodzenia lub ogrzania, co sprzyja kondensacji i tworzeniu mgły.
 • Czynniki geograficzne — Doliny i niziny są bardziej podatne na zjawisko mgły, ponieważ zimne powietrze zazwyczaj opada w dół, gromadząc się w niżej położonych obszarach. Niemniej jednak góry także mogą sprzyjać powstawaniu mgły, bowiem kiedy ciepłe, wilgotne powietrze wspina się na wyższe partie terenu, ulega ochłodzeniu i kondensuje.
 • Warunki atmosferyczne — Jasne noce bez chmur sprzyjają szybszemu ochłodzeniu ziemi, co nieraz prowadzi do kondensacji i powstawania mgły.
 • Zanieczyszczenie powietrza — W obszarach miejskich zanieczyszczenie powietrza również przyczynia się do powstawania mgły, ponieważ cząsteczki zanieczyszczeń działają jako jądra kondensacji dla kropelek wody.

Jazda we mgle — co mówią przepisy?

Przepisy zawarte w ustawie “Prawo o ruchu drogowym” mówią, że kierowca powinien zachować szczególną ostrożność w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (np. spowodowanej mgłą). Ponadto przepisy określają, że jest zobowiązany:

 • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie (najlepiej oba naraz);
 • dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe podczas wyprzedzania we mgle lub omijania poza obszarem zabudowanym.

Jeśli zaś chodzi o światła przeciwmgielne tylne, kierowca może ich użyć tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do odległości mniejszej niż 50 m. Jeśli warunki się poprawią, powinien je natychmiast wyłączyć.

Wynika to z faktu, że tylne światła przeciwmgłowe mogą oślepić kierowców jadących za pojazdem i sprawić, że światła stopu staną się mniej widoczne. W efekcie rośnie ryzyko wypadku.

Jak używać świateł przeciwmgłowych?

Podczas mgły należy używać następujących świateł:

 • Światła mijania — Są obowiązkowe w czasie jazdy, również we mgle. Pomagają zwiększyć widoczność pojazdu, zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.
 • Przednie światła przeciwmgłowe — Powinny być używane razem ze światłami mijania w celu poprawienia widoczności drogi przed pojazdem. Są one skuteczniejsze w warunkach gęstej mgły, ponieważ lepiej oświetlają jezdnię bez oślepiania innych kierowców.
 • Tylne światła przeciwmgłowe — Kierujący pojazdem może używać ich tylko w sytuacji, gdy zasięg widzenia jest skrajnie ograniczony, czyli nie przekracza 50 m. Światła te zwiększają widoczność pojazdu dla kierowców jadących z tyłu, ale ich używanie w lżejszych warunkach mgły może być oślepiające dla innych.
 • Unikanie świateł drogowych — Światła drogowe nie są zalecane podczas jazdy samochodem w gęstej  mgle, ponieważ odbijają się od mgły i mogą pogorszyć widoczność, zamiast ją poprawić.

Jak bezpiecznie jeździć we mgle? Dostosuj prędkość i zapomnij o wyprzedzaniu

W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej widoczności, w celu bezpieczeństwa należy dostosować styl jazdy do panujących na drodze warunków. Chodzi przede wszystkim o:

 • Dostosowanie prędkości — Mgła znacząco ogranicza widoczność, dlatego kluczowe jest zmniejszenie prędkości poruszania się. Pozwala to lepiej reagować na niespodziewane przeszkody i utrzymać tor jazdy.
 • Unikanie wyprzedzania — Wyprzedzanie, zwłaszcza we mgle, jest niezwykle ryzykowne, ponieważ trudno ocenić odległość i prędkość innych pojazdów.
 • Używanie odpowiednich świateł — Korzystaj ze świateł mijania i przednich świateł przeciwmgielnych. Unikaj natomiast świateł drogowych, które mogą pogorszyć widoczność.
 • Zwiększoną ostrożność — Jazda samochodem w gęstej mgle zmusza do bycia szczególnie czujnym na drodze. Obserwuj każdy ruch i zachowuj się proaktywnie, przewidując potencjalne zagrożenia.
 • Bezpieczną odległość — Zachowaj większy niż zwykle odstęp od innych pojazdów w czasie jazdy we mgle, aby mieć więcej czasu na ewentualną reakcję.

Jak jechać we mgle w nocy?

Jazda we mgle w nocy różni się od jazdy dziennej we mgle, ponieważ brak naturalnego światła jeszcze bardziej ogranicza widoczność, co czyni identyfikację przeszkód na drodze trudniejszą. Dlatego tak ważne jest używanie odpowiednich świateł (mijania i przeciwmgłowych).

Oczywiście w ciągu dnia również są one ważne, ale dzięki obecności słońca widoczność jest lepsza.

Poza tym w nocy należy zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy i uwagę, szczególnie w zakresie przewidywania ruchu innych pojazdów i rozpoznawania znaków drogowych. Należy również dostosować prędkość do panujących warunków Jest to o tyle ważne, że światła nadjeżdżających aut mogą oślepiać (zwłaszcza w połączeniu z mgłą), co dodatkowo utrudnia jazdę.

Podsumowanie

Wiesz już, że jazda w mgle wymaga szczególnej ostrożności i dostosowania techniki prowadzenia pojazdu do panujących warunków. Kluczowe zasady bezpieczeństwa obejmują używanie świateł przeciwmgielnych przednich i mijania, unikanie ryzykownych manewrów, wyprzedzania oraz znaczne zmniejszenie prędkości. Ważne jest także zachowanie czujności i większej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Przestrzeganie tych zasad zwiększy twoje bezpieczeństwo na drodze w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co robić, jak auto wpadnie w poślizg?

Premiery samochodowe 2024. Na jakie auta warto czekać w tym roku?