w

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Za kradzieżami samochodów kryje się coś więcej, niż tylko przestępcza działalność pewnych osobników. Reprezentują one rywalizację między producentami aut a złodziejami. W miarę jak ci pierwsi wymyślają coraz bezpieczniejsze technologie, które chronią cię przed zakusami przestępców, ci drudzy odpowiadają własnymi nowinkami technicznymi.

Niemniej jednak nadal istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym zapobiegniesz rabunkowi.

W takim razie jak chronić auto przed kradzieżą? Poświęć czas na lekturę, a poznasz odpowiedź.

Złodziej włamujący się do auta
Kradzież auta

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Samochody są wyjątkowym rodzajem własności. W wielu przypadkach charakteryzują się bardzo wysoką wartością, a mimo to pozostawiamy je poza domem (np. na podjeździe lub na ulicy).

Niestety, o ile ktoś nie posiada na posesji garażu, nie ma innego wyjścia. Tym samym jego samochód staje się bardzo łatwym celem dla złodziei. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale kradzież pojazdu nie jest aż tak skomplikowanym procesem.

W rzeczywistości wymaga tylko chwili determinacji.

Jednak (na szczęście) istnieją pewne praktyki, dzięki którym zapobiegniesz ryzyku kradzieży, a przynajmniej znacznie je zredukujesz.

Wszystkim, co musisz zrobić, jest utrudnienie złodziejowi “pracy”. Przynajmniej na tyle, aby uznał, że kradzież twojego samochodu będzie trudniejsza w porównaniu do innych.

Czytaj dalej, a poznasz najskuteczniejsze sposoby ochrony przed złodziejami.

10 sposobów na to, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Nie zapobiegniesz temu, że włamywacze mogą węszyć wokół twojego samochodu i potencjalnie obrać go za cel — czy to kradzieży pojazdu, czy po prostu wyważenia drzwi z chęci rabunku np. systemu dźwiękowego.

Istnieje jednak szereg środków zapobiegawczych, które uczynią samochód mniej atrakcyjnym dla przestępców. Oto kilka praktyk wartych rozważenia:

1. Nie polegaj tylko na swoim pilocie

Praktycznie każdy z nas zamyka samochód po jego opuszczeniu. Jednak nie wszyscy upewniają się, czy zamki rzeczywiście są zablokowane.

Niektóre pojazdy informują o tym za pomocą sygnału dźwiękowego lub wizualnego, podczas gdy inne posiadają bolce na wewnętrznej stronie okien, które opuszczają się przy blokadzie drzwi.

Mimo wszystko nie polegaj wyłącznie na swoim pilocie, ponieważ niektórzy złodzieje używają „zagłuszaczy”, którymi przechwytują sygnał między pilotem a samochodem. Sprawia to, że auto pozostaje otwarte i tym samym podatne na kradzież.

Zagłuszacz sygnału może znajdować się w kieszeni przestępcy lub np. w krzakach na poboczu parkingu, więc miej się na baczności.

Zdajemy sobie sprawę, że sprawdzanie wszystkich drzwi (w tym bagażnika) bywa męczące, ale daje ci absolutną pewność, że samochód rzeczywiście jest zamknięty.

Jak zapobiec kradzieży

2. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą “na walizkę”?

Coraz więcej złodziei samochodów stosuje metodę kradzieży “na walizkę”, która polega na współpracy dwóch przestępców wyposażonych w urządzenia do przekazywania sygnałów elektronicznych.

Pierwszy stara się odebrać sygnał radiowy z kluczyka. W tym celu podchodzi jak najbliżej domu ze wzmacniaczem sygnału. Natomiast drugi złodziej ustawia się ze swoją “walizką” obok samochodu — w ten sposób imituje właściciela pojazdu z kluczykiem. Przestępca ciągnie za klamkę, co sprawia, że auto wysyła zapytanie do kluczyka.

Jeśli uda się przechwycić sygnał, drzwi się otworzą. Cały proces zajmuje mniej niż minutę.

W takim razie jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą “na walizkę”? Jest pewien sposób. Chociaż sygnał przechodzi przez drzwi, ściany i okna, nie przeniknie przez metal. Dlatego, jeśli umieścisz kluczyki w metalowej skrzynce, portfelu z blokadą impulsów elektrycznych lub sejfie, zabezpieczysz się przed tym sposobem rabunku.

Jak nie dać się okraść

3. Wybierz właściwe miejsce do zaparkowania

Nie parkuj w pierwszym lepszym miejscu, nawet jeśli wydaje się wygodne. Zamiast tego staraj się znaleźć lokalizację, która jest dobrze oświetlona i widoczna publicznie.

Ponadto, gdy szukasz parkingu, znajdź taki, który posiada ochronę lub przynajmniej system monitoringu.

Jeśli natomiast stajesz przed sklepem lub na ruchliwym parkingu w centrum miasta, zostaw samochód w pobliżu aut innych kupujących, a nie z dala od nich.

Złodzieje nie wezmą twojego pojazdu na celownik, jeśli uznają, że inni ludzie mogą im przeszkodzić w kradzieży.

4. Nie eksponuj żadnych rzeczy

Boisz się wandalizmu samochodowego? W takim razie zabieraj ze sobą cenne rzeczy, gdy zostawiasz auto bez nadzoru.

Płaszcz lub torba na widoku, a nawet parę drobnych na desce rozdzielczej już stanowi zachętę do włamania i kradzieży. W efekcie zostaniesz z rachunkiem za naprawę uszkodzonego okna.

Jest jeszcze coś.

Jeśli masz pokrywę ładunku w bagażniku, najlepiej zrobisz, gdy ją otworzysz lub usuniesz. W ten sposób pokażesz niedoszłym złodziejom, że w środku nie ma nic do zrabowania.

Jak uchronić się przed kradzieżą

5. Wyjmij sprzęt stereo i nawigację satelitarną

Jeśli samochodowy zestaw stereo ma przedni panel, który uniemożliwia działanie radia po wyjęciu, zabierz go ze sobą. Jeżeli natomiast ma klapkę lub pokrywę, za każdym razem ją zamykaj, a osłonisz cenne urządzenie przed spojrzeniem potencjalnego złodzieja.

Zabierz ze sobą również system nawigacji satelitarnej.

Przy okazji zdejmij uchwyt i wyczyść przednią szybę z wszelkich śladów przyssania, aby uniknąć podejrzeń, że urządzenie może być w schowku.

6. Dodaj alarm samochodowy, immobiliser lub urządzenie śledzące

Większość nowoczesnych samochodów posiada fabryczny immobilizer, ale dodatkowy alarm samochodowy może znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży. Dlatego dobrze zrobisz, jeśli się w niego zaopatrzysz.

Jeżeli jednak masz starsze auto bez zabezpieczeń, montaż immobilizera powinien być dla ciebie priorytetem.

Istnieją również inne sposoby na to, jak najlepiej zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Jednym z nich są urządzenia śledzące. Co prawda nie powstrzymają złodziei przed rabunkiem, ale zwiększą szansę na odzyskanie samochodu.

Wbrew pozorom przyrządy te nie są zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów z wyższej półki cenowej. Mnóstwo właścicieli tańszych aut również zabezpiecza swoją własność za pomocą urządzenia śledzącego.

Praktycznie w każdym przypadku znacznie ułatwia ono odnalezienie samochodu, gdy zostanie skradziony.

7. Bądź widoczny, aby być bezpiecznym

Wizualny środek odstraszający w samochodzie jest dobrym sposobem na uniknięcie kradzieży. Często sama jego obecność wystarczy, aby złodziej poszukał sobie łatwiejszego celu.

Tego typu środkiem jest np. solidna blokada na kierownicę, pedały lub drążek zmiany biegów. Co więcej, możesz wygrawerować numer rejestracyjny samochodu na szybach. W ten sposób uniemożliwisz złodziejowi łatwe pozbycie się dowodów.

Być może są to stare środki odstraszające, ale w erze cyfrowej wracają do łask.

Tym bardziej, że wielu złodziei to oportuniści. Zrezygnują z kradzieży samochodu, który postrzegają jako zbyt kłopotliwy.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą, kupno jednego z wyżej wymienionych przyrządów będzie bardzo dobrym pomysłem.

Jak zapobiec kradzieży

8. Dbaj o klucze

Ponieważ nowoczesne samochody posiadają więcej zabezpieczeń, kradzież kluczyków stała się priorytetem dla złodziei.

Dlatego nigdy nie zostawiaj ich bez opieki w miejscach publicznych. Natomiast w domu upewnij się, że klucze są poza zasięgiem wzroku i ręki.

W wielu przypadkach to właśnie okazja czyni złodzieja, więc zadbaj o to, aby nikomu tej okazji nie dawać.

9. Trzymaj dokumenty w domu

Nie zostawiaj w samochodzie dowodu rejestracyjnego ani dokumentacji serwisowej. Mimo że na pozór wnętrze auta jest rozsądnym miejscem na ich przechowywanie, w przypadku kradzieży znacznie ułatwią przestępcy sprzedaż pojazdu.

Co gorsza, możesz stać się ofiarą oszustwa opartego na zagarnięciu tożsamości.

Z tego samego powodu nie zostawiaj w samochodzie listów, wyciągów bankowych czy formularzy z danymi osobowymi.

10. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą katalizatora?

Katalizator jest łakomym kąskiem dla wielu złodziei, ponieważ w jego wnętrzu znajdują się metale szlachetne, takie jak rod, pallad czy platyna. Są one bardzo cenne, co z automatu podnosi również wartość podzespołu.

Niektóre katalizatory kosztują nawet kilka tysięcy złotych!

Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą katalizatora. Otóż najprostszym rozwiązaniem jest montaż dodatkowej osłony antyrabunkowej, która znacznie utrudni przestępcy dostanie się do podzespołu.

Dobrym pomysłem jest także dodatkowe ubezpieczenie, które ochroni cię w razie rabunku katalizatora lub jego uszkodzenia. W nowszych samochodach istnieją również specjalne czujniki, które aktywują alarm przy jakiejkolwiek próbie wyjęcia podzespołu.

Jak uchronić auto przed kradzieżą? Podsumowanie

Niestety kradzież samochodu jest czymś, czego nikt z nas nie przewidzi. Mamy jednak nadzieję, że nigdy nie doświadczysz podobnej historii na własnej skórze.

Tym bardziej, że dzięki poradom z artykułu wiesz już, jak najlepiej zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Wymienione wyżej praktyki nie tylko utrudnią przestępcom rabunek, ale również skutecznie zniechęcą ich do obrania sobie twojego samochodu za cel.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Premiery samochodowe 2023, na które warto czekać