w

Jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie?

Klimatyzacja stała się standardowym wyposażeniem w praktycznie każdym nowym samochodzie. Jednak wielu kierowców wciąż nie wie, jak prawidłowo z niej korzystać. Efekt jest taki, że albo płacą więcej za paliwo, albo ponoszą koszty naprawy uszkodzonego układu klimatyzacyjnego.

Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Jesteś we właściwym miejscu.

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak prawidłowo i wydajnie korzystać z klimatyzacji. Poznasz też kilka ciekawych faktów na jej temat.

przycisk klimatyzacji

Podstawowe zasady użytkowania klimatyzacji w samochodzie

Na początek zaznaczmy, że sposób uruchomienia klimatyzacji różni się w zależności od marki i modelu samochodu. W niektórych przypadkach po prostu klikasz przycisk AC, zaś świecąca kontrolka sygnalizuje, że system pracuje.

Jednak część samochodów posiada przycisk AC OFF, który działa odwrotnie. Gdy go klikniesz, aktywna kontrolka oznacza, że klimatyzacja została wyłączona.

Załóżmy, że uruchomiłeś już system. Pytanie brzmi: jak używać klimy w samochodzie, aby skutecznie schłodzić kabinę?

Najpierw upewnij się, że pokrętło temperatury jest ustawione na “zimno” (innymi słowy: minimum). Później skieruj nawiew na centralne i boczne dysze. Dzięki temu ruch powietrza w kabinie będzie największy.

Auto najszybciej schłodzi się, gdy boczne nawiewy skierujesz na drzwi, zaś centralne — w górę i na boki. Dlaczego? Ponieważ odczucie gorąca wewnątrz kabiny w dużej mierze bierze się z rozgrzanych elementów wnętrza, takich jak podszybie, boki drzwi czy podsufitka.

Jeśli ustawisz nawiew w tych kierunkach, schłodzisz samochód o wiele szybciej.

Pamiętaj także, że jeśli podczas jazdy zrobi się za zimno, możesz dostosować temperaturę do własnych potrzeb bez wyłączania klimatyzacji. Po prostu użyj suwaka regulacji ciepła i ustaw go tak, abyś poczuł się we wnętrzu komfortowo.

Jest jeszcze jedna, istotna kwestia.

Jako że z nawiewu na nogi zawsze leci cieplejsze powietrze, nie uruchamiaj go przy włączonej klimatyzacji. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której podczas jazdy będzie “dziwnie gorąco” mimo włączonego chłodzenia (zdarza się to szczególnie często, gdy oprócz klimatyzacji częściowo działa także ogrzewanie).

Pozostało nam jeszcze jedno pytanie: co z mocą dmuchawy?

Przede wszystkim nie ustawiaj pracy wentylatora na zero, ponieważ wtedy klimatyzacja automatycznie się wyłączy. W efekcie nie tylko nie będziesz chłodził powietrza, ale również drastycznie ograniczysz wietrzenie wnętrza.

Jeśli w aucie robi się zbyt chłodno, lepiej podkręć temperaturę. Jest to o wiele lepsze wyjście w porównaniu do wyłączania wentylatora.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że podczas pracy klimatyzacji powinien być uruchomiony tryb recyrkulacji powietrza. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku system będzie musiał działać dwa razy ciężej przy chłodzeniu gorącego powietrza, które nieustannie napływa do kabiny z zewnątrz.

Korzystanie z klimatyzacji automatycznej w samochodzie

W nowych samochodach pojawia się również opcja ustawienia automatycznego systemu klimatyzacji. Jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, co ów system ma do zaoferowania.

Dlatego w tej sekcji artykułu przyjrzymy się, jak używać klimatyzacji automatycznej w samochodzie.

Jak działa automatyczna klimatyzacja?

Automatyczna klimatyzacja działa w prosty sposób. Najpierw wybierz odpowiednią dla siebie temperaturę, a później włącz opcję AUTO. Może ona znajdować się na konsoli środkowej, w aplikacji klimatycznej na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego lub w obu tych miejscach.

Lokalizacja różni się w zależności od pojazdu. Dlatego jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się przycisk automatycznej klimatyzacji w twoim samochodzie, sprawdź instrukcję.

System został zaprojektowany tak, aby samodzielnie dostosowywał:

 • prędkość wentylatora,
 • rozkład przepływu powietrza,
 • temperaturę.

Oczywiście celem jest szybkie i skuteczne osiągnięcie, a później utrzymanie wnętrza pojazdu w ustawionych warunkach termicznych.

Jeśli zmienisz pożądaną temperaturę, tryb AUTO pozostanie aktywny. Jeśli jednak wyregulujesz którykolwiek z pozostałych elementów, np. zwiększysz lub zmniejszysz moc wentylatora, system przełączy się w tryb ręczny.

Funkcje automatycznej klimatyzacji

Automatyczny system klimatyzacji może mieć wiele dodatkowych funkcji.

Jedną z nich jest pomiar jakości powietrza w kabinie za pomocą różnych czujników. Niektóre systemy posiadają oddzielny moduł ECM do sterowania różnymi elementami wykonawczymi, takimi jak czujnik jakości powietrza w kabinie i czujnik wilgotności.

Co więcej, nieraz kierowca i pasażer z przodu mogą oddzielnie regulować temperaturę. Istnieje też opcja precyzyjnej regulacji warunków termicznych, a także kierunku i intensywności nawiewu powietrza za pomocą ekranu dotykowego.

System automatycznej klimatyzacji potrafi również utrzymywać temperaturę w zależności od nasłonecznienia i jakości zasysanego powietrza.

Zaawansowane możliwości

Luksusowe samochody oferują klientom najnowocześniejszą 4-strefową klimatyzację. Obejmuje ona dodatkową obsługę tylnej kabiny (z regulatorami prędkości wentylatora i temperatury z przodu i z tyłu).

W niektórych samochodach można nawet sterować tylną klimatyzacją za pomocą składanej konsoli podłokietnika.

Co więcej, producenci coraz częściej oferują chłodzony schowek. Nawet w samochodach budżetowych. Dzięki temu masz miejsce, w którym utrzymasz butelki z wodą lub innymi napojami w zimnie.

Chłodzony schowek wykorzystuje powietrze generowane przez klimatyzację samochodową do redukcji temperatury obecnych w nim rzeczy.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Gdy używasz klimatyzacji w samochodzie latem, postępuj zgodnie z poniższymi radami:

 • parkuj w cieniu,
 • wywietrz samochód przed jazdą,
 • nie uruchamiaj klimatyzacji na pełnej mocy,
 • używaj trybu recyrkulacji powietrza,
 • ustaw nawiewy w odpowiedni sposób,
 • utrzymuj klimatyzację w dobrym stanie.

Czytaj dalej, a poznasz więcej szczegółów na temat tego, jak poprawnie używać klimatyzacji w samochodzie latem.

Parkuj w cieniu

Najszybciej schłodzisz samochód, jeśli zawczasu zadbasz, aby nie nagrzewał się zbyt mocno. Dlatego zawsze szukaj miejsc parkingowych, które są zadaszone lub z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Może to być np. parking w piwnicy lub w cieniu drzewa.

Zostaw samochód w takim miejscu, a nie będzie przypominał pieca na kółkach, gdy wrócisz do niego pod koniec dnia.

Co w sytuacji, gdy nie możesz znaleźć zacienionego miejsca parkingowego? Pozostaw okna otwarte na tyle, aby umożliwić cyrkulację świeżego powietrza. W ten sposób zmniejszysz efekt cieplarniany, który zwykle występuje, gdy parkujesz w słońcu.

Dodatkowo możesz użyć rolet okiennych dostępnych w sklepach z akcesoriami samochodowymi.

Jeśli masz skórzane siedzenia, przykryj je czymś. Dzięki temu łatwiej na nich usiądziesz, gdy wracasz do samochodu, który stał w słońcu.

Wszystko to sprawi, że klimatyzacja będzie miała mniej pracy do wykonania.

Wywietrz samochód przed jazdą

Wiele osób instynktownie włącza klimatyzację, gdy tylko wsiądą do samochodu.

Jednak w rzeczywistości bardziej efektywne jest otwarcie drzwi z obu stron, aby gorące powietrze wydostało się z kabiny. Zrób to i odczekaj chwilę, a dopiero potem wsiądź do samochodu i uruchom klimatyzację.

Nie uruchamiaj klimatyzacji na pełnej mocy

Jak większość sprzętów, klimatyzacja potrzebuje trochę czasu, aby się rozgrzać (lub w tym przypadku — ochłodzić). Dlatego gdy ją uruchomisz, najlepiej zacznij od niskiej mocy, zanim ustawisz maksymalną.

Wynika to z faktu, że marnotrawstwem jest działanie na pełnej wydajności, gdy klimatyzacja nie pompuje jeszcze chłodnego powietrza.

Automatyczny system działa w ten sam sposób. Gdy go uruchomisz, klimatyzacja rozpoczyna pracę na niskiej mocy i stopniowo zwiększa prędkość chłodzenia.

Używaj trybu recyrkulacji powietrza

Tryb recyrkulacji oznacza zasadniczo, że samochód nie będzie pobierał gorącego powietrza z zewnątrz. Dlatego włącz go, gdy klimatyzacja działa na pełnej mocy i zapewnia obieg zimnego, rześkiego powietrza. Dzięki trybowi recyrkulacji zatrzymasz chłód w samochodzie.

Co więcej, odciążysz w ten sposób system klimatyzacji. Nie będzie musiał szybko schładzać ciepłego powietrza, które wpada do samochodu z zewnątrz.

Ustaw nawiewy w odpowiedni sposób

Skierowanie jak największej liczby otworów wentylacyjnych na twarz może być kuszące. Co prawda w ten sposób szybciej się ochłodzisz, ale nie jest to najskuteczniejsza metoda, jeśli zależy ci na obniżeniu temperatury w samochodzie.

Zamiast tego ustaw nawiewy tak, aby obejmowały jak największą część kabiny. Dzięki temu równomiernie rozprowadzisz obieg powietrza, co przełoży się na szybszą redukcję temperatury w samochodzie.

Utrzymuj klimatyzację w dobrym stanie

Podobnie jak wszystkie części samochodowe, klimatyzacja też wymaga regularnej konserwacji. Jej opis zwykle znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu.

Wiosną warto także zlecić sprawdzenie układu.

Z czasem czynnik chłodniczy ulatnia się, co może też być oznaką zużytej uszczelki lub spryskiwacza. Ponadto sprężarka klimatyzacji wymaga od czasu do czasu wymiany oleju (w zależności od producenta).

Dlatego powinieneś porozmawiać o tym z mechanikiem.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale klimatyzacja nie jest systemem, który przydaje się wyłącznie latem. Ma swoje zastosowania również w miesiącach zimowych.

W takim razie jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą? Przede wszystkim:

 • włączaj klimatyzację regularnie
 • zapobiegaj rozwojowi bakterii i grzybów,
 • za pomocą systemu usuwaj parę i lód z szyb.

Włączaj klimatyzację regularnie

Podobnie do samochodu, układ klimatyzacji wykorzystuje czynniki chłodnicze i oleje, które muszą krążyć w systemie, aby wszystko było odpowiednio nasmarowane. Jeśli zbyt długo nie korzystasz z klimatyzacji, zwiększasz ryzyko pojawienia się zatarć. Te zaś mogą doprowadzić do usterek i konieczności naprawy systemu w późniejszym czasie.

Dlatego, jeżeli zależy ci, aby klimatyzacja działała dobrze, uruchamiaj ją co jakiś czas w miesiącach zimowych.

To jeszcze nie wszystko.

Jako że klimatyzacja nie jest objęta przeglądem technicznym, kierowcy często o niej zapominają. Jednak nie będzie to dla ciebie kłopot, jeśli regularnie korzystasz z systemu. W ten sposób wcześnie zauważysz wszelkie problemy i rozwiążesz je, zanim staną się poważne.

Przecież nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której uruchamiasz klimatyzację w pierwszy naprawdę gorący dzień roku tylko po to, aby przekonać się o jej awarii.

Zapobiegaj rozwojowi bakterii i grzybów

Czyste powietrze jest szczególnie ważne, jeśli samochodem jeździ ktoś, kto cierpi na astmę lub alergie. Tak się składa, że klimatyzacja samochodowa filtruje powietrze z zewnątrz, aby pozbyć się kurzu i pyłków. To bardzo ważna część jej pracy.

Jednak jeśli kurz i pyłki osadzą się na filtrach, szybko staną się pożywką dla szkodliwych bakterii, których na pewno nie chcesz wdychać.

Po włączeniu klimatyzacji samochodowej czujesz nieprzyjemny zapach? To pierwszy sygnał, że w jej wnętrzu rozwijają się wspomniane bakterie. Może do tego dojść z powodu braku regularnego użytkowania.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że od czasu do czasu przedmuchujesz klimatyzację zimą.

Za pomocą systemu usuwaj parę i lód z szyb

Prawdopodobnie zauważyłeś, że szyby mają irytującą tendencję do zaparowywania od czasu do czasu — szczególnie w chłodniejszych miesiącach jesieni i zimy.

Dzieje się tak, gdy ciepłe, wilgotne powietrze (wytwarzane przez ciepło ciała i wnętrza samochodu) styka się z zimną powierzchnią (szybą). Wtedy dochodzi do kondensacji, przez co szyba wygląda jak zasnuta mgłą.

Klimatyzacja jest doskonałym sposobem na rozwiązanie tego problemu, ponieważ działa jak osuszacz. Innymi słowy: usuwa wilgoć z powietrza.

Jeśli więc twój samochód nie włącza klimatyzacji automatycznie po skierowaniu nawiewów na przednią szybę, upewnij się, że przycisk jest wciśnięty. Pamiętaj tylko, aby dostosować temperaturę przed jej uruchomieniem, jeśli nie chcesz zmarznąć!

Podsumowanie

Wiesz już, jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie. Przede wszystkim pamiętaj, że nie powinieneś polegać wyłącznie na niej.

Jeśli chcesz zaoszczędzić paliwo, parkuj w cieniu za każdym razem, gdy jest to możliwe. Ponadto wywietrz samochód przed jazdą, aby ciepłe powietrze uszło z kabiny. Dzięki temu klimatyzacja będzie miała mniej pracy do wykonania.

Pamiętaj także, aby dbać o jej układ. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularną kontrolę serwisową i uruchamianie klimatyzacji zimą. W ten sposób upewnisz się, że system działa poprawnie i zapewni ci komfort, gdy będziesz tego najbardziej potrzebował.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Izera. Czy polski samochód elektryczny stanie się rzeczywistością?

System Start-Stop w samochodzie: Jak działa, jak go wyłączyć w aucie i czy w ogóle to robić?