w

Bezpieczna jazda – jak jeździć bezpiecznie nie tylko po torze

Jeśli tutaj jesteś to znaczy, że już zakupiłeś bądź planujesz zakup przejazdu superautem po torze. Przy realizacji takiej atrakcji najbardziej liczyć się będzie dla ciebie dobra zabawa, co jest oczywiście zrozumiałe. Jednak bardzo ważna kwestia, o której zapomnieć nie można, to bezpieczeństwo. Podczas jazdy na torze panują specyficzne zasady, a nad realizacją każdej przejażdżki czuwają również instruktorzy, którzy zasiadają na miejscu pasażera. To na ich barkach ciąży odpowiedzialność za twoją bezpieczną zabawę. Musisz zatem bezwzględnie słuchać ich rad i poleceń. W innym wypadku nie dość, że możesz zepsuć sobie całą zabawę z atrakcji, to jeszcze narazić się na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu. Jednak jako kierowca nie możesz zapomnieć o paru ważnych kwestiach. Czym zatem jest bezpieczna jazda? Jak jeździć bezpiecznie, nie tylko po torze? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością wyniesiesz z niego wiele wskazówek. Przydadzą ci się one nie tylko w przejażdżkach na evencie motoryzacyjnym, ale także w codziennym życiu.

O czym należy pamiętać przed uruchomieniem silnika?

Zanim jeszcze odpalisz silnik swojego wymarzonego auta na evencie motoryzacyjnym, musisz odpowiednio przygotować swoje miejsce kierowcy. Jeśli jeździsz autem na co dzień i korzystasz z niego tylko ty, zapewne masz już swoje ulubione i wygodne ustawienie fotela. Wtedy bardzo łatwo zapomnieć o odpowiedniej jego konfiguracji, gdy wsiadasz do całkiem nowego ci auta. Szczególnie gdy o takiej przejażdżce marzyłeś latami i buzują w tobie endorfiny! Jednak jest to kwestia niesamowicie istotna i ma wpływ na twój komfort jazdy. Ale także na skupienie, a co za tym idzie – również na bezpieczeństwo.

Przed rozpoczęciem przejażdżki upewnij się, że oparcie wspiera twoje plecy i jesteś w stanie bez problemu dosięgnąć do hamulca, gazu i sprzęgła. Nie zapomnij także innych ważnych elementów auta znajdujących się w pobliżu miejsca kierowcy. Jednak w tej kwestii ważna jest nie tylko odległość, ale też ustawienie wysokości fotela. Jest to szczególnie istotne gdy jesteś osobą o niższym wzroście, ponieważ od tego zależy twój zakres widoczności!

Podczas realizacji ma być ci przede wszystkim wygodnie, ale musisz również zająć taką pozycję by bez problemu “wczuć się” w auto. Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić szczególną uwagę, to dobre chwycenie kierownicy. Instruktorzy zalecają ustawienie dłoni w taki sposób, jakbyś trzymał dłonie na tarczy zegara przy godzinach 3 i 9. Dzięki temu nie będziesz musiał zbyt dużo kręcić kierownicą, a jest to niesamowicie ważny aspekt przy autach, które w krótkim czasie rozwijają piekielne prędkości. Wtedy nawet najmniejszy niechciany ruch może spowodować zmianę toru jazdy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Depositphotos_1048440_xl-2015.jpg

Optymalny tor jazdy

Kolejną niezwykle istotną kwestią do bezpiecznej jazdy jest utrzymywanie optymalnego toru i wykorzystanie w tym celu całej szerokości jezdni. Podczas przejażdżki możesz korzystać z części drogi, które są zamalowane, a także bez obaw wjeżdżać na lewą stronę toru, chociażby przy pokonywaniu zakrętów. Dzięki temu, że każdy uczestnik eventu ma swoją kolej przejazdu, nie musisz obawiać się o kolizję z innym autem. Skup się na tym, aby zwyczajnie z toru nie wypaść. Choć i na takie sytuacje przygotowano specjalne zabezpieczenia, chroniące ciebie i auto przed nieprzewidywanym wypadkiem. 

Podczas wchodzenia w zakręty miej w głowie fakt, że ich szybkie i bezpieczne pokonywanie bez utraty przyczepności to umiejętność, którą nabywa się latami. Tutaj również warto korzystać z doświadczenia i rad instruktora, aby z przejażdżki wycisnąć jak najwięcej pozytywnych emocji i umiejętności. Jednak przed rozpoczęciem jazdy warto choć teoretycznie wiedzieć, jak wchodzić w zakręty. Niesamowicie ważne jest to, aby zacząć hamować jeszcze przed nimi. Unikaj jak ognia hamowania na skręconych kołach! Nie może być to również manewr nagły i gwałtowny, tylko płynny i dobrze wcześniej przemyślany. Nie zapominaj również o odpowiednim torze jazdy po zakręcie, czyli takim, który minimalizuje łuk. Wchodzisz zatem w zakręt od zewnętrznej jego strony, następnie zbliżasz się do jego środka i ponownie wracasz do zewnętrznej nitki toru. Jest to szczególnie ważne przy mokrej nawierzchni i tak samo sprawdza się podczas codziennej jazdy prywatnym autem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Depositphotos_10691559_xl-2015.jpg

Zdradliwe przyspieszenie

Rada ta dotyczy bardziej jazdy na torze, kiedy to wsiadamy w nieznane nam dotąd auto. Jednak przy swoich początkach bycia kierowcą na co dzień ma ona również rację bytu. A brzmi ona – uważaj na przyspieszenie danego auta, jeśli go jeszcze nie wyczułeś! Wielu kierowców zapomina o tym, ile koni mechanicznych kryje się pod maską dostępnego w naszej ofercie superauta czy sportowego bolidu. Są to wartości liczone w setkach, dlatego też jazdę należy zacząć powoli, wczuwając się w pracę samochodu i jego przyspieszenie.

Zrozumiałym jest fakt, że chciałbyś od razu pędzić ile fabryka dała. Niestety jeśli na samym początku wciśniesz gaz do dechy, możesz stracić panowanie nad maszyną i obrócić ją wokół własnej osi lub co gorsza wypaść z toru. Naprawdę warto być w tej kwestii ostrożnym, aby zwyczajnie nie zepsuć sobie całej frajdy z atrakcji. Tutaj znów warto zdać się na doświadczenie instruktora, który daną maszynę zna od podszewki i pokonał nią niezliczoną ilość kilometrów. 

Uwaga, skupienie i pozytywne nastawienie

Kolejną kwestią, która jest niezmiernie ważna do bezpiecznej jazdy. Odpowiada też na pytanie jak jeździć bezpiecznie, i to nie tylko po torze, to twoje skupienie. Ta rada może się wydać błacha. Jednak zapewniamy, że większość kierowców, którzy po raz pierwszy mieli okazję spróbować swoich sił na torze o tym zapomina. A zdarza się nawet, że wieloletni kierowcy na co dzień są zbyt pewni swoich sił i nie zwracają po czasie na to uwagi. Chodzi tutaj o koncentrację. Podczas jazdy nie może rozpraszać cię nic. Musisz patrzeć wprost przed siebie i mieć oczy szeroko otwarte. Nawet chwilowa nieuwaga przy tak ogromnych prędkościach, czy podczas nieprzewidywalnej jazdy na mieście skończyć się może tragedią. Absolutnie zabronioną czynnością, czy to podczas jazdy na torze, czy podczas eventu, jest spoglądanie na telefon. Swojego smartfona najlepiej wyciszyć i schować w bezpieczne miejsce, aby jego dźwięki nie rozpraszały podczas jazdy.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przyczynią się do zwiększenia twojego bezpieczeństwa podczas jazdy. Oczywiście będzie to miało miejsce, gdy weźmiesz sobie nasze rady do serca. Szerokiej i przede wszystkim bezpiecznej drogi!

Napisane przez Kamila Dębek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Sportowa jazda na torze

5 powodów, dla których powinieneś zacząć ścigać się na torze

jazda-ferrari-458-italia - moto park Ułęż

Historia marki Ferrari – Enzo Ferrari – legenda Włoch