in

Najbardziej ekonomiczne samochody. Sprawdź, które auta pozwolą ci zaoszczędzić na paliwie

Gdy w grę wchodzi zakup samochodu, jego ekonomiczny charakter prawdopodobnie jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia (szczególnie przy dzisiejszych cenach paliw). To właśnie dzięki niemu podróż autem nie będzie tak bolesna dla twojego budżetu.

Na szczęście na rynku wtórnym znajdziesz wiele wydajnych modeli do wyboru. Duża część z nich jest nie tylko oszczędna, ale także zapewnia sporo przyjemności z jazdy — nawet pomimo niewielkich silników.

W artykule pojawiają się różne pojazdy. Wśród polecanych modeli znajdziesz niejedno ekonomiczne auto na gaz czy benzynę, ale też hybrydy i opcje z wysokoprężną jednostką napędową.

Jeśli więc szukasz oszczędnej jazdy, jesteś we właściwym miejscu. W tekście zebraliśmy samochody z wielu segmentów cenowych, dzięki czemu łatwo wybierzesz model, który odpowiada twoim wymaganiom.

kierowca w trakcie jazdy

Ekonomiczne auto, czyli jakie?

Zanim przejdziemy do przeglądu modeli aut z różnych kategorii cenowych, wyjaśnijmy sobie, co tak naprawdę rozumiemy przez najbardziej ekonomiczny samochód i skąd wzięła się jego popularność wśród osób zamieszkujących duże miasta.

Co prawda nie mamy do dyspozycji żadnej oficjalnej definicji, która określałaby, czym charakteryzuje się oszczędne auto. Jednak eksperci motoryzacyjni doskonale wiedzą, jakimi cechami powinien wyróżniać się taki pojazd.

Ekonomiczne samochody odznaczają się przede wszystkim silnikiem o niskim średnim spalaniu, które oscyluje w granicach od 3,5 do maksymalnie 6,5 litra na 100 km. Ponadto dobrze byłoby, gdyby jednostka napędowa i jej podzespoły pracowały równo i bezpiecznie (nawet z instalacją gazową).

Co więcej, oszczędne samochody nie powinny generować dużych kosztów przy użytkowaniu. Bierzemy tutaj pod uwagę takie wydatki jak okresowy przegląd czy wymiana części lub płynów eksploatacyjnych.

Zazwyczaj najbardziej oszczędne auta mają niewielkie gabaryty i silniki.

Ich popularność wynika nie tylko z wysokich cen paliw (również gazu), ale także z faktu, że świetnie sprawdzają się w miejskich przestrzeniach. Te ostatnie charakteryzują się pokonywaniem krótkich odcinków od świateł do świateł i częstymi postojami, co skutkuje dużym spalaniem. Dlatego małe ekonomiczne auto najlepiej ochroni domowy budżet.

Tego typu samochody wybierają również firmy do swoich flot pojazdów, ponieważ w ten sposób sporo oszczędzają na paliwie.

Najbardziej ekonomiczne samochody

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, czym charakteryzują się najbardziej ekonomiczne auta, teraz przejdźmy do konkretów. Poniżej zebraliśmy modele samochodów z różnych kategorii cenowych, które mają jedną wspólną cechę: są oszczędne.

Ekonomiczne auto do 10 tys. złotych

Na początek sprawdźmy ekonomiczne samochody do 10 tys. W tej kategorii znajdują się:

Skoda Fabia I

Pierwsza generacja modelu Fabia przez wiele lat cieszyła się dużym uznaniem na rynku pierwotnym, a później była jednym z najczęściej wybieranych małych aut używanych.

Aktualnie wciąż kupisz zadbane egzemplarze tej Skody, ale raczej nie wśród wersji dieslowych, które przez lata służyły w różnych flotach i nabijały setki tysięcy kilometrów przebiegu.

Jednak Fabia pierwszej generacji z silnikiem benzynowym wciąż wygląda atrakcyjne. Tym bardziej że istnieje ogromna baza części do tego modelu — zarówno oryginalnych, jak i niedrogich zamienników. Przekłada się to na tanią obsługę serwisową.

Najlepiej szukaj modelu po liftingu z 2004 roku.

Fiat Punto III

Jeśli chodzi o najbardziej oszczędne samochody, nie możemy zapominać o trzeciej odsłonie Fiata Punto. Zalicza się do tych modeli, które oferują jeden z najbardziej korzystnych stosunków ceny do wieku i wyposażenia.

Mimo że auto ma kilka słabszych punktów, wszystkie są znane mechanikom. Dzięki temu usuniesz usterki niewielkim kosztem.

Natomiast plus jest taki, że stosunkowo łatwo znajdziesz egzemplarz z pierwszych czy drugich rąk. Ponadto Punto jest odporne na korozję i posiada całkiem udaną gamę silnikową, niezależnie od tego, czy wybierzesz benzynę, czy diesla (chociaż te drugie prawdopodobnie będą bardziej zużyte).

Finalnie warto dodać, że jednostki silnikowe Punto bardzo dobrze znoszą instalację gazową.

Renault Clio III

Kolejne najbardziej ekonomiczne auto do 10 tys. złotych na naszej liście to trzecia odsłona Renault Clio. Jest bezpośrednim konkurentem dla obu poprzedników i wyróżnia się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do wieku i wyposażenia.

Stosunkowo łatwo znajdziesz samochód ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami. Co więcej, praktycznie cała gama silników benzynowych modelu zasługuje na pochwałę. Każdy z nich dobrze znosi instalację gazową.

Co prawda Clio ma swoje bolączki, głównie związane z elektroniką, ale ewentualna naprawa nie jest kosztowna.

Unikaj jednak wersji z zautomatyzowaną skrzynią Quickshift. Jest powolna i awaryjna.

Ekonomiczne auto do 15 tys. złotych

Wiesz już, na jakie oszczędne auto do 10 tys. warto zwrócić uwagę. Teraz przejdziemy do nieco wyższej grupy cenowej, czyli 15 tys. złotych.

Fiat Panda II

Jeżeli w grę wchodzi oszczędne auto do 15 tys. złotych, jedną z najlepszych opcji będzie druga generacja Fiata Panda. Za tę kwotę bez większych problemów kupisz pojazd bezwypadkowy i z pierwszej ręki. Ponadto taki, który nie będzie miał przebiegu większego niż 100 tys. km.

Jest to też świetny model do jazdy po mieście. Popularne silniki benzynowe bardzo dobrze radzą sobie z instalacją LPG i wyróżniają się trwałością.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że na rynku znajdziesz ogromną ilość części zamiennych dla Pandy. Dzięki temu i prostej budowie samochodu nie zapłacisz wiele, gdy w końcu udasz się do mechanika.

Ford Focus II

Mały ekonomiczny samochód wciąż może wyglądać atrakcyjnie, co potwierdza druga odsłona Forda Focusa. Auto nieźle się prezentuje, a do tego posiada dobre właściwości jezdne.

Problem może się pojawić przy przeglądaniu ofert, ponieważ w większości przypadków trafisz na egzemplarze poflotowe, najczęściej z silnikami diesla i wysokim przebiegiem. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz żadnej oferty z jednostką benzynową od pierwszego czy drugiego właściciela.

Focus zapewni ci precyzyjne prowadzenie i stosunkowo tanie części zamienne. Minusem jest to, że nie wszystkie z jego silników benzynowych dobrze znoszą instalację LPG.

Opel Astra H

Na liście zbierającej najbardziej ekonomiczne samochody benzynowe nie mogło zabraknąć Opla Astry. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku wtórnym, ponieważ łatwo znajdziesz do niego części zamienne, a większość dostępnej palety silników dobrze radzi sobie z instalacją gazową.

Cieszy również fakt, że wnętrze jest dobrze wyciszone, dzięki czemu nawet długa podróż nie męczy.

Przygotuj się również na przeglądanie wielu ofert, ponieważ rynek jest zalany wysłużonymi egzemplarzami poflotowymi. Znalezienie Astry w dobrym stanie i z niskim przebiegiem z pierwszym lub drugich rąk wciąż jest możliwe, ale zajmie ci trochę czasu.

Ekonomiczne auto do 20 tys. złotych

Tym oto sposobem przechodzimy do kolejnego pułapu cenowego, gdzie zebraliśmy najlepsze ekonomiczne samochody do 20 tys. złotych. Oto one:

Dacia Logan II

Jeżeli chcesz wydać pieniądze na stosunkowo nowe auto, druga odsłona Dacii Logan będzie dobrym wyborem. Niestety świeży samochód za te pieniądze wiąże się z pójściem na pewne ustępstwa, które w tym przypadku dotyczą dość skromnego wykończenia wnętrza i wyposażenia.

Jednak wbrew pozorom samochód prezentuje się całkiem nieźle.

Ponadto model czerpie garściami ze starszej technologii Renault, co oznacza, że ewentualne serwisy nie będą kosztowne. Warto także zaznaczyć, że gama silników benzynowych dobrze radzi sobie z instalacją gazową.

Kupisz nawet egzemplarz z fabrycznym LPG. W połączeniu z wersją hatchback daje ci to bardzo atrakcyjne, małe ekonomiczne auto na gaz.

Ford Fiesta Mk7

Kolejne oszczędne auto do 20 tys. złotych na naszej liście to Ford Fiesta Mk7. Na rynku znajdziesz zarówno tańsze i skromniej wyposażone egzemplarze, jak i atrakcyjne wersje dla bardziej wymagających.

Warto tutaj dodać, że samochód jest bardzo zwinny i dynamiczny — szczególnie jeśli zdecydujesz się na opcję z mocniejszym silnikiem.

A skoro już przy tym jesteśmy…

Praktycznie każda jednostka napędowa, którą znajdziesz w Fieście Mk7, jest godna polecenia. Zarówno silniki benzynowe, jak i diesle cechują się trwałością i wysoką kulturą pracy. Jedynym warunkiem jest rezygnacja z instalacji LPG, ponieważ jednostki napędowe tego modelu nie bardzo ją lubią.

Toyota Yaris II

Przeglądając najbardziej ekonomiczne auta do 20 tys. złotych, trafisz również na drugą odsłonę Toyoty Yaris (na trzecią generację taka kwota raczej nie wystarczy). Budżet bez problemu pozwoli ci na wybór spośród lepszych odsłon modelu, czyli z mocniejszymi silnikami.

Jako że Toyota Yaris jest bardzo popularnym samochodem także wśród firm, w ofertach zobaczysz niejeden egzemplarz poflotowy (z dużym przebiegiem). Dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć samochód od prywatnego właściciela.

Model cechuje się przestronnością i całkiem niezłym wyposażeniem. Jeśli zaś chodzi o silniki, praktycznie każdy jest niezawodny. Mówimy tutaj zarówno o wersjach benzynowych, jak i dieslach. Jednak nie ryzykuj z instalacją gazową, ponieważ Yariska za nią przepada.

Ekonomiczne auto do 25 tys. złotych

Pora na auta ekonomiczne i tanie w utrzymaniu, które nie kosztują więcej, niż 25 tys. złotych. Wybrane przez nas modele to:

Opel Astra J

Pierwsze ekonomiczne auto miejskie w tym segmencie cenowym to Opel Astra J. Mimo że jest trochę ciężkawy, wyróżnia się bardzo dobrą gamą silników, które są wolne od wad. Ponadto benzynowe jednostki dobrze radzą sobie z instalacją LPG.

Sprawia to, że Astrę J wliczamy również do kategorii “najlepsze ekonomiczne samochody na gaz”.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że model posiada solidną konstrukcję i zapewnia wysoki komfort jazdy. Na karoserię również nie można narzekać, ponieważ producent dobrze zabezpieczył ją przed korozją.

Skoda Octavia II

Druga odsłona Octavii jest prawdziwym bestsellerem na polskim rynku — i nic dziwnego, ponieważ uchodzi za tani odpowiednik golfa. Co prawda model posiada kilka gorszych jednostek w swojej gamie silnikowej, ale jeśli ich unikniesz, wejdziesz w posiadanie niezawodnego auta.

Spece od motoryzacji polecają przede wszystkim Octavię z Dieslem 1.9 TDI oraz benzynę 1.6 8V, która bardzo dobrze pracuje również na paliwie gazowym.

Poza kilkoma słabszymi jednostkami napędowymi samochód praktycznie nie ma słabych punktów. Co prawda nie oferuje wykończeń takiej jakości, jaką znajdziesz w Golfie, ale za to ma duży bagażnik.

Jest to bardzo dobre ekonomiczne auto na długie trasy (szczególnie w wersji z dieslem) oraz do miasta.

Honda Civic VIII

Ósma już odsłona Hondy Civic jest jednym z najlepszych kompaktów, który możesz kupić w tym przedziale cenowym. Samochód nie posiada większych wad, dzięki czemu jest niemal bezusterkowy. Ponadto oferuje całkiem udaną gamę silników do wyboru.

Jest także jedna jedyna wersja z jednostką wysokoprężną 2.2, co sprawia, że ósmy Civic zalicza się do kategorii “Najlepsze ekonomiczne samochody Diesel”.

Głównym minusem auta jest dość sztywne zawieszenie i miejscowe problemy z korozją (jednak nie zawsze). Ponadto bardziej oryginalny design zarówno karoserii, jak i wnętrza, wymaga od kierowcy przyzwyczajenia się.

Ekonomiczne auto do 30 tys. złotych

Przyszła pora, by sprawdzić, na jakie oszczędne auto do 30 tys. warto zwrócić uwagę. Nasze typy to:

Volkswagen Golf VI

Szósta generacja golfa pod względem technicznym oferuje praktyczne to samo, co “piątka”. Jednak producent pozbył się większości bolączek poprzednika, dzięki czemu nawet najsłabsze silniki z tej serii stały się całkiem znośne.

Oczywiście odświeżony jest również wygląd, który otrzymał udany facelifting. Co prawda design nie jest wyszukany, ale wygląda schludnie.

Naprawdę warto dołożyć kilka tysięcy, żeby kupić szóstą generację Golfa, zamiast piątej. Praktycznie pod każdym względem wypada lepiej od poprzednika. Szczególnie egzemplarze z ostatnich lat produkcji są bardzo dopracowane.

Jest to bez dwóch zdań bardzo dobre ekonomiczne auto do miasta i nie tylko.

Renault Megane III

Trzecia odsłona Renault Megane jest francuską odpowiedzią na VW Golfa. Wyróżnia się dużą ilością miejsca w środku i nadwoziem odpornym na korozję, która mimo mijających lat nie pojawia się.

Samochód oferuje również bogate wyposażenie z wieloma systemami, które uprzyjemniają podróże.

Jeśli zaś chodzi o jednostki napędowe, producent przygotował dla modelu szereg naprawdę dopracowanych silników. Zarówno opcje benzynowe, jak i diesle cechują się dużą niezawodnością.

Dzięki temu masz przed sobą małe oszczędne auto do jazdy po mieście i nie tylko.

Toyota Auris I

Nasze zestawienie zamyka Toyota Auris, czyli lider rankingów niezawodności w klasie kompaktowej. Za 30 tys. kupisz pierwszą generację modelu, która jest dość ciasna i nie zachwyca jakością wykończenia wnętrza, ale za to nadrabia wytrzymałością plastików i tekstyliów.

Pod względem wyposażenia również nie ma na co narzekać, ponieważ w aucie znajdziesz wszystkie najważniejsze udogodnienia.

Spośród silników mechanicy polecają jednostki benzynowe i hybrydowe. Te drugie są wyjątkowo ekonomiczne podczas miejskiej jazdy.

Dlatego, jeżeli interesują cię oszczędne auta benzynowe, Toyota Auris pierwszej generacji na pewno spełni twoje oczekiwania.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie małe ekonomiczne auto do 10 tys., 20 tys., a nawet 30 tys. złotych warto kupić. Wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem propozycji, ale lista mogłaby być o wiele dłuższa. W końcu najbardziej oszczędne auta diesel, a także benzynowe i na gaz, nie zamykają się w kilku modelach.

Jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla każdego, kogo interesuje zakup pojazdu do ekonomicznych podróży.

Written by Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Amfibia wojskowa — co to jest i jak działa?

Polskie samochody