w

Ile kosztują fotele kubełkowe? Jak wybrać odpowiednie fotele kubełkowe?

Będąc kierowcą czy to zawodowym, czy wyłącznie poruszającym się po mieście, na pewno słyszałeś o takim wyposażeniu jak fotele kubełkowe. Prowadząc samochód, w szczególności sportowy model, który rozpędza się do dużych prędkości, ważny jest komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo kierowcy. Wiele pojazdów seryjnie wyposażone jest w takie fotele, jednak te które nie posiadają sportowego osprzętu można dodatkowo, na własną rękę doposażyć. Czytając ten artykuł dowiesz się jakimi kategoriami kierować się podczas wyboru odpowiednich foteli oraz ile kosztują fotele kubełkowe.

Aston Martin DB9

Po co używać foteli kubełkowych?

Fotele kubełkowe to jedne z trzech typów sportowych foteli, które zaraz obok cywilnych wersji i seryjnych z trzymaniem bocznym, są najpopularniejszym wyborem wśród kierowców. Montowane zazwyczaj w sportowych modelach, które biorą udział w wyścigach i rajdach, zwiększają bezpieczeństwo i komfort. Kierowca podczas pokonywania ostrych zakrętów, nie przesuwa się na boki a jego tułów jest „otulony” fotelem, co wpływa na stabilną i pewną pozycję za kierownicą. Tego typu fotele są również chętnie montowane z racji na ich wagę, są bowiem lżejsze, dzięki czemu masa samochodu jest dużo niższa, a auto osiąga na torze lepsze wyniki. 

Jak wybrać fotele kubełkowe?

Może to banalne ale niezwykle ważne – fotele muszą pasować zarówno do kierowcy jak i do samochodu. Te które montowane są seryjnie, dobierane są już na etapie produkcji, dzięki czemu są idealnie dopasowane do danego nadwozia. Jeżeli planujemy jednak doposażyć samochód w fotele kubełkowe to sami musimy poświęcić czas na przymiarki, ponieważ nie istnieją fotele uniwersalne. W zależności od modelu samochodu, spotkać się można z innymi mocowaniami lub wymiarami w związku z czym fotel, który idealnie „siedzi” w Lamborghini Gallardo, nie musi pasować do Nissana GT-R. Niezwykle ważny jest również materiał z jakiego wykonany jest fotel, należy zwrócić uwagę na to aby tworzywo było wytrzymałe. Wśród wiodących producentów znajdują się takie firmy jak Recaro, Sparco czy OMP a również polski przedstawiciel – Bimarco.

Typy foteli kubełkowych

  1. Fotele opierają się na rurkowym stelażu, obłożonym gąbkami, nieliczne z nich posiadają homologację FIA jednak nie są stosowane w samochodach używanych do wyścigów z racji na swoją dużą wagę (15, 20 kg) i niskim poziomem bezpieczeństwa.
  2. Fotele wykonane z włókna szklanego, odlane w specjalnej formie, o połowę lżejsze od poprzednich (ok 6 kg).
  3. Najlepszymi z najlepszych są fotele wykonane z włókna węglowego i mieszanki kewlaru, ich wytrzymałość jest porównywalna do tych z włókna szklanego ale są najlżejszymi na rynku i ważą 3, 4 kg.

Koniecznie dopasowany do kierowcy

Nie jest tajemnicą, że każdy z nas jest inaczej zbudowany, dlatego należy dopasować fotel pod siebie. Nieliczne, te mniej „profesjonalne”, tworzone z myślą o cywilnych samochodach, używanych na co dzień są bardziej uniwersalne i posiadają opcję regulacji. Nie jest to jednak stosowane rozwiązanie w samochodach, które biorą udział w wyścigach i rajdach, w tym wypadku fotel musi idealnie pasować do kierowcy, wymuszając jego poprawną pozycję i gwarantować mu maksymalne bezpieczeństwo. Kluczowe są tu wymiary „boczków”, wysokość oparcia oraz poduchy przy zagłówku, które trzymają głowę. Nie można jednak zapominać o pilocie, jego komfort i zabezpieczenie jest równie ważne podczas trwającego rajdu, dlatego uwagę skupia się nie tylko ma fotelu kierowcy ale i pasażera. 

Ile kosztują fotele kubełkowe? 

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ przedział cen jest bardzo szeroki. Najtańsze fotele sportowe do cywilnych, miejskich aut kupi się już za około 400 zł. Kierowcy zawodowi korzystają natomiast wyłącznie z najlepszego sprzętu, którego cena oscyluje nawet w granicy nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i przeznaczenia, jeżeli samochód przygotowywany jest z myślą o sportowej jeździe na torze, warto zainwestować w lepszej jakości sprzęt , który zagwarantuje bezpieczeństwo. Najtańsze dostępne fotele to niemarkowe produkty, ciężkie i wykonane ze słabszej jakości materiałów, dlatego poleca się szukać nieco droższych modeli, wśród znanych producentów. W średniej półce znajdują się fotele wykonane z włókna szklanego, które można kupić za około 2000 zł (renomowane światowe firmy) ale znaleźć można również ciut tańsze modele, (wśród polskich producentów) których jakość jest zbliżona do tych zagranicznych. Najdroższe „kubły” tworzone są z myślą o zawodowcach, których sponsorzy nie szczędzą pieniędzy na wyposażeniu, a każdy dodatkowy kilogram staje na przeszkodzie przed wygranym rajdem. Dlatego fotele kubełkowe ważące zaledwie 3 kilogramy kosztują nawet 12000 zł, co wcale nie robi wrażenia wśród społeczności kierowców rajdowych. 

Certyfikaty 

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA ustala ogólne regulaminy, które obowiązują uczestników wszelkich rajdów i mistrzostw oraz reguły odnoszące się do kryteriów jakie musi spełniać sprzęt biorący w nich udział. Tyczy się to również foteli, które wykorzystywane do wyścigów muszą posiadać homologację zgodną z FIA. Homologowane fotele kubełkowe nie posiadają regulacji oparcia, ich konstrukcja jest jednolita co gwarantuje użytkownikowi najlepszą jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Ważnym aspektem jest również fakt, że każdy z tych foteli posiada datę ważności, różni się ona od rodzaju homologacji. Profesjonalne kubły posiadają dwie homologację – starszą i nowszą, każda z nich zapewnia pozytywnie ukończone testy dynamiczne w symulowanych zderzeniach czołowych, tylnych oraz bocznych. Starsza homologacja zapewnia ważność fotela na 5 lat, z możliwością jej przedłużenia na kolejne dwa, nowsza zaś ustanawia datę ważności na 10 lat, bez opcji jej wydłużenia. 

W praktyce

Korzystając z voucherów na jazdę sportowymi samochodami, możesz zapoznać się ze specyfikacją różnych foteli kubełkowych. Na stronie www.go-racing.pl znajdziesz szeroką ofertę samochodów, które wyposażone są seryjnie w fotele kubełkowe. Dzięki przejażdżce na torze wyścigowym przekonasz się o ich zaletach i dowiesz dlaczego są niezbędne podczas szybkiej jazdy. Prowadzenie Ferrari lub Subaru może również pomóc Ci w dokonaniu wyboru, który z foteli będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. 

Podsumowując, wybierając fotele kubełkowe do swojego samochodu należy zwrócić szczególną uwagę na ich docelowe przeznaczenie. Decyzja będzie różna, w zależności czy samochód do którego chcemy zamontować owe fotele jest cywilnym pojazdem użytkowanym do jazdy ulicami miasta,czy przygotowywanym do wyścigu rajdowego. Ważne jest również aby fotel idealnie pasował do użytkownika, tak aby jak najlepiej trzymał ciało kierowcy w odpowiedniej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku modeli, które pasować będą do samochodu, a następnie z nich drogą eliminacji pozostawić te, które zagwarantują wygodę kierowcy i zmieszczą się w jego budżecie. Warto dlatego przed zakupem zrobić rozeznanie i dowiedzieć się ile kosztują fotele kubełkowe.

Napisane przez Magda Jadczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęstsze błędy popełniane podczas jazdy na torze

Najlepsze filmy o wyścigach i samochodach wyścigowych