w

Grzegorz Rożalski ze zwycięstwami w czterech klasyfikacjach. Świetny występ w Wyścigu Górskim Prządki

Już przed samym startem w 21. Wyścigu Górskim Prządki Grzegorz Rożalski podkreślał, że lubi podkarpackie trasy. Pierwszy dowód mieliśmy już przy okazji przejazdów, kiedy to od samego początku założyciel naszej marki nadawał tempo. Finalnie przyniosło mu to triumf w 4 klasyfikacjach oraz drugie miejsce w “generalce”.

Walka o laury w kilku zawodach jednocześnie

trzech mężczyzn w kombinezonach stojących przy samochodach wyścigowych

W zawodach wzięło udział aż 71 zawodników z Polski, Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Serbii i Włoch. Poszczególni uczestnicy rywalizowali nie tylko w ramach 21. Wyścigu Górskiego Prządki w ramach GSMP, ale także w ramach 2. rundy FIA IHC (Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich), FIA CEZ (Mistrzostw FIA Strefy Centralnej Europy), Mistrzostwach Słowacji (MMSR PAV) czy FIA CEZ Hist. (przeznaczonych dla pojazdów historycznych). 

Emocji nie brakowało już na samym początku zmagań

Już w sobotę, 25 maja, Karol Krupa ustanowił rekord trasy, osiągając czas 1:50.715. Wydawało się, że będzie trudno przebić ten wynik dzień później, 26 maja, kiedy to nastało ostateczne starcie.

Niestety niedziela rozpoczęła się od awarii systemu olejowego w Mitsubishi Lancerze Roberta Sługockiego w trakcie pierwszych podjazdów. Doszło wówczas do wybuchu i pożaru, co wymusiło interwencję strażaków oraz służb porządkowych. Nie był to koniec kłopotów, ponieważ w kolejnej sesji zaistniała konieczność wywieszenia czerwonej flagi. Tym razem niegroźną kolizję zaliczył Fabian Czuba, prowadzący Hondę Integrę.

Grzegorz Rożalski i jego rywale przyspieszyli ostatniego dnia

Po opanowaniu sytuacji nastał drugi trening, w którym to Sebastien Petit ustanowił nowy rekord i przybliżył się do triumfu w ramach FIA IHC. Tuż za jego plecami zaciętą walkę toczyli Grzegorz Rożalski (Mitsubishi Lancer Evo IX) i Karol Krupa (Skoda Fabia). Pierwszy trening padł łupem założyciela naszej marki, zaś drugi należał do jego rywala, który był szybszy o zaledwie 0,550 s. 

Nikt wówczas nie oczekiwał, że tempo zawodników poprawi się aż tak bardzo w trakcie podjazdów wyścigowych. Grzegorz Rożalski zaskoczył wszystkich wynikiem 1:48.987, który był pierwszy czasem poniżej 1 minuty i 50 sekund. Z takim wynikiem zanosiło się nawet na zwycięstwo w międzynarodowej klasyfikacji FIA IHC.

Do głosu doszedł jednak Sebastien Petit, który w szybkim prototypie Osella PA30 odpowiedział wynikiem o 3 sekundy lepszym. Finalnie Francuz zatrzymał się na 1:46.079. Rożalski mógł być pewien drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej FIA IHC, kiedy to pod uwagę brane są dwie kategorie. W swojej, czyli Kat. 1 polski kierowca wyścigowy był najszybszy. Za plecami Rożalskiego uplasowali się Karol Krupa, Czech Dan Michl (ubiegłoroczny triumfator zawodów Prządki) czy Gabriel Kubit. Ten ostatni zadebiutował w Korczynie za sterami bolidu ADR 3 KMS.

Zawody nie były szczęśliwe dla Szymona Piękosia, który liczył się w walce o czołowe lokaty, ale odpadł przez awarie podczas drugiego podjazdu wyścigowego. Zawody o 21. Wyścig Górski Prządki pokazały, jak wielkie wyzwanie stawiają przed wyścigowymi maszynami. Sam Grzegorz Rożalski na początku rywalizacji po drodze miał kontakt z barierką, a jego Lancer Evo IX musiał być poddany pracom, dzięki którym jego maszyna przyspieszyła. To tylko pokazało, że determinacja zespołu może dać naprawdę dużo.

Skrócone wyniki Wyścigu Górskiego Prządki 2024.

Ogólna klasyfikacja generalna 21. Wyścigu Górskiego Prządki (Top 5):

  1. Sebastien Petit (FRA) 03:32,625
  2. Grzegorz Rożalski (POL) 3:38,820
  3. Karol Krupa (POL) 3:41,931
  4. Dan Michl (CZE) 3:50,754
  5. Gabriel Kubit (POL) 3:59,168

4. runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP):

Kat. 1: 1. Grzegorz Rożalski 2. Karol Krupa 3. Roman Baran

Kat. 2: 1. Sebastien Petit 2. Gabriel Kubit

Kat. Narodowa: 1. Arkadiusz Borczyk 2. Janusz Jania 3. Mateusz Adamski

4. runda GSMP Hist: 1. Wojciech Myszkier (VW Golf) 2. Marian Czapka (Porsche 928) 3. Michał Jaglarz (Honda Civic)

2. runda FIA IHC:

Kat 1. 1. Grzegorz Rożalski (POL), 2. Karol Krupa (POL), 3. Dan Michl (CZE)

Kat 2. 1. Sebastien Petit  (FRA), 2. Gabriel Kubit (POL)

3. runda FIA CEZ:

Kat. 1: 1. Grzegorz Rożalski (POL) 2. Karol Krupa (POL) 3. Roman Baran (SVK)

Kat 2: 1. Gabriel Kubit (POL) 2. Uroš Brkič ( SRB)

1. runda FIA CEZ Hist:

  1. Reinhold Prantl (AUT, Porsche Carrera RS)
  2. Marian Czapka (POL, Porsche 928), 3. Michał Jaglarz (Honda Civic)

4. runda MMSR PAV (Mistrzostwa Słowacji):

Kat 1: 1. Grzegorz Rożalski 2. Karol Krupa 3. Roman Baran

Kat 2: 1. Gabriel Kubit

Kiedy i gdzie obejrzymy Grzegorza Rożalskiego?

Już w dniach 21-23 czerwca odbędzie się rywalizacja o 11. Wyścig Górski Magura Małastowska. Rywalizacja przenosi się do Małopolski, gdzie zawodnicy zmierzą się z beskidzkim szczytem.

Grzegorz Rożalski powalczy o kolejne zwycięstwo, które przybliży go do realizacji celu, jakim na sezon 2024 jest wywalczenie tytułu Mistrza Polski. Warto tutaj przypomnieć, że założyciel naszej marki jest aktualnym wicemistrzem.

Napisane przez Adrian Drozdek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najlepsze samochody rajdowe w historii. Odkryj legendy oesów i WRC

Jak ustawić lusterka w samochodzie?