w

Zielone tablice rejestracyjne — co oznaczają i kto może z nich korzystać?

Od 1 stycznia 2020 roku na polskich drogach pojawiły się samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Mimo że są już z nami od pewnego czasu, u wielu uczestników ruchu drogowego wciąż budzą zainteresowanie. Co więcej, niektórzy kierowcy umieszczają je na autach, które nie są do tego uprawnione.

Co oznacza zielona tablica rejestracyjna? Dlaczego coraz więcej osób zastanawia się, jak ją zdobyć?

Odpowiedź znajdziesz w artykule. Przyglądamy się nowym oznaczeniom i tłumaczymy, co za nimi stoi. Ponadto sprawdzamy, komu przysługują zielone tablice rejestracyjne i jakie przywileje wynikają z ich posiadania.

Polskie zielone tablice rejestracyjne

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Polskie zielone tablice rejestracyjne oznaczają, że dany samochód jest elektryczny lub zasilany wodorem.

Nowe tablice są dostępne od 1 stycznia 2020 roku. Otrzyma je każdy kierowca, który rejestruje w urzędzie jedno z dwóch z powyższych rodzajów aut.

Tablice zielone poza innym kolorem tła posiadają dodatkowo znak legislacyjny. Informuje on o rodzaju zasilania pojazdu. Czerwona obwódka oznacza napęd elektryczny, natomiast żółta — napęd wodorowy.

Poza kolorystycznymi zmianami struktura nowych tablic pozostaje praktycznie taka sama.

Skąd pomysł na nowe oznaczenia? W dużej mierze wynika on z wygody. Dzięki zielonemu tłu specjalne naklejki na przednich szybach nie są już potrzebne.

Ponadto tablice rejestracyjne elektrycznych samochodów łatwiej zauważyć, co przydaje się w niektórych sytuacjach, np. podczas parkowania w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych pojazdów albo jazdy buspasem.

Zielone tablice profesjonalne

Zaznaczmy, że istnieją jeszcze jedne, stare, zielone tablice rejestracyjne, które nie dotyczą samochodów elektrycznych i wodorowych. Chodzi o zielone tablice profesjonalne. Powstały z myślą o:

  • producentach i sprzedawcach samochodów;
  • instytutach badawczych producentów (np. Instytut Transportu Samochodowego).

Zielone tablice profesjonalne są dostępne od 11 lipca 2019 roku i służą do jazd testowych. W ich trakcie klient może wypróbować osiągi pojazdu, zaś producent/sprzedawca ocenić jego sprawność.

Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ właściciele firm sprzedających samochody nie muszą rejestrować każdego auta osobno. Jako że jasno zielone tablice rejestracyjne profesjonalne mogą być stosowane wielokrotnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przypisać je do całej floty pojazdów.

Jeśli zaś chodzi o wygląd, oznaczenia tego typu mają białe tło, ale zielone litery i cyfry. Poza tym zawierają te same informacje, co tradycyjne tablice. Dlatego niektórzy określają je również jako zielono-białe tablice rejestracyjne.

Kto może korzystać z zielonych tablic rejestracyjnych?

Z zielonych tablic rejestracyjnych mogą korzystać posiadacze aut elektrycznych i wodorowych.

Prawdę mówiąc, nie tylko mogą, ale muszą.

Właściciel ekologicznego samochodu nie ma możliwości rezygnacji z zielonych tablic, jeśli rejestruje samochód po 1 stycznia 2020 roku. Standardowe oznaczenia są przewidziane wyłącznie dla aut spalinowych i hybrydowych.

Dzięki temu wiadomo, co oznaczają zielone rejestracje — pojazdy ekologiczne.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Jedynym wymogiem do otrzymania zielonych tablic rejestracyjnych jest ekologiczny napęd samochodu (elektryczny albo wodorowy).

Co ciekawe, hybrydy typu plug-in również mogą otrzymać nowe oznaczenie, ale pod warunkiem, że właściciel przekonwertuje pojazd na pełnego elektryka (czyli pozbędzie się silnika spalinowego). W przeciwnym wypadku — nawet jeśli korzysta wyłącznie z napędu elektrycznego — musi jeździć na białych tablicach.

Jak wygląda procedura?

Procedura otrzymania zielonych tablic rejestracyjnych niczym nie różni się od standardowej rejestracji samochodu. Po prostu udajesz się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym, urzędzie miasta, etc. i wnosisz niezbędne opłaty.

Zielone tablice samochodowe otrzymasz z automatu.

Co w przypadku, gdy rejestrowałeś ekologiczne auto przed 1 stycznia 2020 roku? Jeśli chcesz wymienić białe tablice na zielone, również zrobisz to w wydziale komunikacji. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, w którym jako uzasadnienie podasz chęć oznakowania samochodu ekologicznego.

Poniesiesz koszt związany z nowymi tablicami rejestracyjnymi, ale poza tym nie natrafisz na żadne utrudnienia.

Zmiana białych tablic na zielone nie wpływa na numery rejestracyjne pojazdu — pozostają takie same. Oznacza to także, że nie musisz ubiegać się o nowy dowód rejestracyjny.

Jakie są zalety posiadania zielonych tablic rejestracyjnych?

Tablica rejestracyjna zielona daje posiadaczowi prawo do korzystania z wielu przywilejów. Najważniejszymi z nich są:

  • dostęp do miejsc zarezerwowanych dla pojazdów uprzywilejowanych,
  • darmowe parkingi,
  • zwolnienie z akcyzy,
  • niższe koszty eksploatacji.

Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o zaletach, z którymi wiążą się zielone tablice rejestracyjne polskie.

Dostęp do miejsc zarezerwowanych dla pojazdów uprzywilejowanych

Jeśli chodzi o nowe tablice rejestracyjne, zielone tło daje możliwość jazdy buspasami, co jest prawdopodobnie jedną z największych zalet dla ich posiadaczy. Jeszcze do niedawna buspasy były zarezerwowane wyłącznie dla autobusów, taksówek i pojazdów uprzywilejowanych (policji, straży miejskiej, karetek, etc.).

Dzięki temu łatwiej przedostaniesz się przez zakorkowane miasto.

Co więcej, w samochodzie elektrycznym wjedziesz do tzw. “zielonych stref”. Tradycyjne auta spalinowe nie mają do nich wstępu.

Ogólnie rzecz biorąc, zielone rejestracje samochodowe znacznie ułatwią ci przemieszczanie się po mieście. Dotrzesz do celu podróży szybciej i bez dodatkowych stresów

Jest to jeden z głównych powodów zainteresowania wokół tematu, którym jest zielona tablica rejestracyjna. Co oznacza i jaką wygodę daje jej posiadanie szybko zrozumie każdy, kto często porusza się po dużych (i mniejszych) miastach.

Darmowe parkingi

Kolejnym przywilejem dla właścicieli samochodów elektrycznych jest darmowy (lub prawie darmowy) dostęp do stref płatnego parkowania. Z jednej strony zwiększa to wygodę podróży, a z drugiej generuje realne oszczędności.

Weź jednak pod uwagę, że każde miasto samodzielnie ustala wewnętrzne przepisy odnośnie ekologicznych pojazdów. Dlatego zanim wyruszysz na drogę w danej miejscowości, upewnij się, jakie przywileje ci przysługują ze względu na zielone numery rejestracyjne.

Dla przykładu: w Warszawie bezpłatnie naładujesz swój samochód elektryczny w strefach płatnego parkowania, jeśli wyrobisz sobie Kartę Eco.

Inne miasta również mogą oferować pewne ulgi dla każdego, kto ma zielone tablice rejestracyjne.

Zwolnienie z akcyzy

W prawie o ruchu drogowym przeczytasz, że samochody elektryczne i wodorowe są zwolnione z podatku akcyzowego. Przekłada się to na niższą cenę auta w salonie, co szczególnie zainteresuje osoby, które stawiają na import z zagranicy.

Dlaczego? Ponieważ realny koszt elektryka będzie niższy od samochodu spalinowego czy hybrydowego z tej samej grupy cenowej.

Niższe koszty eksploatacji

Mimo że zakup samochodu elektrycznego wiąże się ze sporym wydatkiem początkowym, codzienna eksploatacja jest o wiele tańsza — szczególnie wtedy, gdy ładujesz baterię w domu.

Co więcej, koszty serwisu również nie są wysokie, ponieważ auto elektryczne posiada mniej podzespołów napędowych i elementów eksploatacyjnych, takich jak filtry czy płyny.

Oszczędności generuje również fakt, że za ubezpieczenie samochodu ekologicznego zapłacisz mniej w porównaniu do pojazdów spalinowych. Weźmy za przykład polisę OC. Wedle statystyk w 2021 roku samochody elektryczne i napędzane wodorem były ubezpieczane średnio o 200 zł taniej w porównaniu do benzynowych, wysokoprężnych czy LPG.

Często zadawane pytania dotyczące zielonych tablic rejestracyjnych dla pojazdów bezemisyjnych

Poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania kierowców, których interesują zielone tablice rejestracyjne.

Czy zielone tablice rejestracyjne uprawniają do jazdy po buspasach?

Tak, zielone tablice rejestracyjne uprawniają do jazdy po buspasach. Jednak zaznaczmy, że jako posiadacz samochodu elektrycznego możesz korzystać z tego przywileju nawet wtedy, gdy masz standardowe oznaczenia. Ciemno zielone tablice rejestracyjne po prostu ułatwiają rozpoznanie twojego pojazdu na drodze.

Czy zielone tablice rejestracyjne są obowiązkowe dla pojazdów elektrycznych?

Nie, zielone tablice rejestracyjne nie są obowiązkowe dla pojazdów elektrycznych. Nowe oznaczenia otrzymują wszystkie elektryki, które kierowcy rejestrowali po 1 stycznia 2020 roku.

Jeśli twój samochód ekologiczny posiada jeszcze białe tablice, nie grożą ci żadne prawne konsekwencje czy nieprzyjemności z tego tytułu.

Zachowujesz także wszystkie przywileje, które wynikają z jazdy autem elektrycznym lub wodorowym. Nie potrzebujesz zielonych tablic, aby korzystać z buspasów czy darmowych parkingów.

Weź jednak pod uwagę, że brak nowych oznaczeń może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Chodzi przede wszystkim o częstsze kontrole ze strony służb porządkowych. Policjanci nie będą z daleka widzieli, jakim autem się poruszasz, jeśli nie masz zielonych tablic. Dlatego mogą cię zatrzymać i sprawdzić, czy przypadkiem nie łamiesz przepisów ruchu drogowego.

Dlatego odpowiedź na pytanie: “co znaczą zielone tablice rejestracyjne?”, często wiąże się z mniejszą ilością stresów i problemów po drodze.

Pamiętaj jednak o jednej ważnej kwestii. Jeśli twój samochód ekologiczny nie jest wyposażony w tablice rejestracyjne z zielonym tłem, powinien posiadać odpowiednią naklejkę na przedniej szybie. W przypadku pojazdów elektrycznych zawiera ona litery “EE”, natomiast przy wodorowych — “H”.

Czy samochody hybrydowe mogą otrzymać zielone tablice rejestracyjne?

Samochody hybrydowe nie mogą otrzymać zielonych tablic rejestracyjnych. Wynika to z faktu, że zgodnie z prawem ekologiczne oznaczenia przysługują jedynie pojazdom, które nie posiadają silnika spalinowego.

Tak się składa, że auto hybrydowe posiada w pełni funkcjonalny napęd benzynowy lub diesel. Dlatego jego właściciel nie może ubiegać się o zielone blachy rejestracyjne.

Jedynym przypadkiem, w którym byłoby to możliwe, jest kompletna ekokonwersja samochodu. Co to znaczy? Musisz usunąć silnik spalinowy i zaopatrzyć samochód w pełny napęd elektryczny lub wodorowy.

Co prawda zdarzają się przypadki, że hybrydy posiadają tablice rejestracyjne na zielonym tle, ale zwykle jest to wynik pomyłki lub oszustwa. Jednak wbrew pozorom taka sytuacja generuje więcej problemów, niż ma zalet.

Błędnie zarejestrowany samochód sprawi, że będziesz miał problem z uzyskaniem przeglądu. Diagnosta może zbadać poprawność oznaczeń i zakwestionować zasadność tego, że hybryda posiada zielony kolor tablicy rejestracyjnej.

To samo dotyczy kontroli policyjnej.

Jeśli funkcjonariusz sprawdzi zgodność danych w dowodzie ze stanem rzeczywistym i oceni, że tablice samochodów elektrycznych ci nie przysługują, może zatrzymać dokumenty, a twoje auto skieruje na dodatkowe badania techniczne.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, do czego służą zielone tablice rejestracyjne, co oznaczają i jak je zdobyć. Poznałeś także wszystkie przywileje, które się z nimi wiążą.

Tablice rejestracyjne zielone jako oznaczenie ekologicznego napędu nie są jedynie polskim pomysłem. Przywileje dla właścicieli tego typu pojazdów znajdziesz także w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Dlatego jeśli wybierasz się za granicę samochodem elektrycznym lub wodorowym, sprawdź, z jakich ulg możesz skorzystać.

Jak już wiesz, dzięki zielonym tablicom będziesz poruszał się po miastach komfortowo i bezproblemowo. Dzięki temu realizacja codziennych obowiązków przyjdzie ci o wiele łatwiej i nie poświęcisz na nią tak wiele czasu.

Nie zmienia to jednak faktu, że samochody elektryczne i wodorowe nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Ponadto wysoki koszt zakupu nadal odstrasza wielu kierowców. Dlatego zielone tło tablic rejestracyjnych, mimo że w ostatnich latach popularniejsze, nadal znajduje się w mniejszości na polskich drogach.

Napisane przez Fabian Koziołek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zdobył tytuł magistra
filozofii. Akademicka droga ukształtowała w nim głębokie zrozumienie dla
złożoności świata, co odnajduje także w motoryzacji — dziedzinie, którą
od lat opisuje. Jako autor artykułów motoryzacyjnych (i nie tylko) łączy
precyzję faktów z filozoficznym zacięciem do poszukiwania głębszych
znaczeń i trendów.

Szczególnie upodobał sobie kultowe marki, takie jak Ford Mustang i
Ferrari, które łączą w sobie siłę, styl i innowacyjność — dla autora
wartości kluczowe zarówno w motoryzacji, jak i w życiu.

Prywatnie prowadzi poczytnego bloga o wszystkim, co męskie. Ponadto
zgłębia tajniki sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jak driftować? Poradnik dla początkujących

Najlepsze silniki Audi. Przewodnik po topowych jednostkach napędowych