w ,

Kupno samochodu używanego – wszystko co, powinieneś wiedzieć

Jednym z największych wyzwań w życiu kierowcy jest kupno samochodu używanego. Wie o tym każdy, kto kiedyś nabył auto w nienajlepszym stanie technicznym, mimo że sprzedawca obiecywał mu złote góry.

Zastanawiasz się, jak tego uniknąć, szczególnie w sytuacji, w której to twój pierwszy zakup używanego samochodu i nie masz wielkiego doświadczenia?

O tym piszemy w artykule. Przeczytaj go, a dowiesz się, gdzie najlepiej kupić “używkę” i jak ją sprawdzić przed podpisaniem umowy. Podpowiadamy również, jak przygotować tę ostatnią, żeby zawierała wszystkie niezbędne informacje.

Gdzie kupić używany samochód?

Jako, że rynek używanych aut jest w Polsce bardzo rozbudowany, masz do dyspozycji wiele sposobów ich kupna. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

Kupno samochodu używanego z salonu

Pierwszą (i prawdopodobnie najbezpieczniejszą) opcją jest kupno auta z salonu, czyli od autoryzowanego dealera. W tym przypadku zawsze masz pewność, że stan techniczny pojazdu jest zgodny z tym, co mówi sprzedawca.

Wynika to z faktu, że każdy egzemplarz był sprawdzony w serwisie.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest gwarancja, którą otrzymasz od salonu. Tacy sprzedawcy dbają o swoją renomę, więc nie handlują autami w złym stanie. Zwykle są to pojazdy używane wcześniej tylko przez jednego właściciela (np. w leasingu).

Otrzymasz pełną dokumentację techniczną, a także możliwość finansowania transakcji na różne sposoby (raty, leasing, wynajem długoterminowy, etc.), czego nie uświadczysz u prywatnego sprzedawcy.

Jednak kupno samochodu używanego od dealera ma również swoje wady. Największą jest cena, która w tym przypadku będzie odpowiednio wyższa. Ponadto wybór modeli zwykle jest ograniczony.

W salonie raczej nie spotkasz aut starszych, niż kilkuletnie.

Zakup samochodu używanego od osoby prywatnej

Kiedy przymierzasz się do kupna używanego auta, najlepiej zacznij od przejrzenia ofert osób prywatnych w internecie. Nabycie pojazdu bezpośrednio od właściciela to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. M.in. dlatego, że zwykle jest najkorzystniejsze cenowo.

Nie tylko nie płacisz prowizji pośrednikowi, ale również masz większą możliwość negocjacji ceny.

Kolejną zaletą jest możliwość spokojnych oględzin auta. Robisz to na prywatnym podwórku lub w innym ustronnym miejscu, więc nikt nie będzie ci przeszkadzał.

Ponadto właściciel odpowie na wiele pytań dotyczących samochodu — nawet tych szczegółowych (w końcu sam nim jeździł). Będzie wiedział, co nie działa i wymaga naprawy, a także co było wymieniane.

Jasne, jeśli trafisz na nieuczciwego człowieka, może próbować cię oszukać. Jednak jeśli jego wyjaśnienia zgadzają się z tym, co widzisz w książce serwisowej, ryzyko jest niewielkie.

Natomiast jeżeli chodzi o minusy tego rozwiązania, na pierwsze miejsce wysuwa się konieczność umówienia się na oględziny samochodu i dojazd do właściciela, który może mieszkać setki kilometrów od ciebie. Ponadto wszystkie sprawy urzędowe załatwiasz sam (w komisie lub salonie z częścią z nich pomógłby ci sprzedawca).

No i pozostaje jeszcze ryzyko oszustwa. Zresztą nawet jeśli sprzedawca jest uczciwy, może nie wiedzieć o jakiejś usterce, która wyjdzie na jaw za parę tygodni.

Kupno samochodu używanego w komisie

Komis to kolejna możliwość nabycia auta od profesjonalnego sprzedawcy, ale w odróżnieniu od dealera w ofercie znajdziesz pojazdy różnych marek. Dzięki temu z łatwością porównasz je między sobą i dobierzesz taki, który najbardziej ci odpowiada.

Ponadto sprzedawca będzie służył radą. Może zaproponować ci samochód, o którym wcześniej nie myślałeś, a który okaże się strzałem w dziesiątkę.

Dodatkową zaletą komisu jest to, że nie musisz na własną rękę sprawdzać historii samochodu. Zrobił to już sprzedawca. Co więcej, podobnie jak w salonie, masz do dyspozycji różne bonusy (np. tańsze ubezpieczenie, gwarancję, kupno na raty, etc.)

Czy kupno używanego samochodu w komisie ma jakieś minusy? Tak. Pierwszym z nich jest wyższa cena auta, ponieważ musisz uwzględnić prowizję dla pośrednika. Zaś drugi to możliwość oszustwa.

Jednak nieuczciwych komisów jest na rynku bardzo mało. Wynika to z faktu, że wieści szybko się roznoszą, dlatego oszuści nie utrzymują się w branży zbyt długo.

Zakup samochodu używanego z zagranicy

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego z zagranicy ze względu na atrakcyjna cenę. Jednak okazyjna oferta nie powinna przysłaniać zdrowego rozsądku.

W tym przypadku ocena stanu pojazdu jest jeszcze ważniejsza, tak samo jak jego pełna dokumentacja. Brak któregoś z dokumentów znacznie utrudni, a może nawet uniemożliwi rejestrację pojazdu w Polsce.

Ponadto warto sprawdzić, czy samochód przypadkiem nie jest kradziony. Zrobisz to za pomocą numeru VIN.

Weź również pod uwagę, że zakup samochodu używanego z zagranicy wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak:

 • przewóz do Polski,
 • tłumaczenie dokumentów,
 • cło (w niektórych przypadkach).

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Przy zakupie używanego samochodu przede wszystkim zwróć uwagę na jego dokumentację. Zrób to jeszcze zanim przejdziesz do weryfikacji jego stanu technicznego, ponieważ ewentualna wada prawna będzie o wiele większym kłopotem, niż fizyczna usterka.

Dlatego upewnij się, że:

 • numer VIN zgadza się na nadwoziu i we wszystkich dokumentach;
 • w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu nie ma żadnych informacji o kredycie, leasingu czy zastawie;
 • auto ma kartę pojazdu (jest obowiązkowa po 1999 roku);
 • auto ma ważną polisę OC (najlepiej roczną, takie wykupione na miesiąc mogą budzić podejrzenia);
 • sprzedawca rzeczywiście jest właścicielem samochodu;
 • właściciel posiada wcześniejszą umowę kupna/sprzedaży (to jedyny dowód, że auto jest jego własnością).

Ponadto jeżeli kupujesz samochód z zagranicy, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce, dopilnuj umowy. Nie zgadzaj się na tzw. “umowę in blanco”. Jest nielegalna, a za wszystkie wady prawne będziesz odpowiadał osobiście.

Co więcej, gdy dobijasz targu z osobą prowadzącą działalność gospodarczą (np. salon, komis), poproś o fakturę. Zakup samochodu używanego na fakturę umożliwi ci uniknięcie podatku PCC-3.

Dopiero po sprawdzeniu dokumentów przejdź do oględzin stanu technicznego.

Weryfikacja techniczna — co sprawdzić przy zakupie auta używanego?

Wbrew pozorom nie musisz być znawcą tematu, żeby ocenić stan techniczny samochodu. Wystarczy, że zabierzesz go na przegląd do dowolnego warsztatu (albo do ASO, jeżeli zależy ci na bardzo dokładnej weryfikacji).

Mechanik może sprawdzić dla ciebie:

 • grubość lakieru i jakość powłoki lakierniczej,
 • czy samochód brał udział w wypadku,
 • stan silnika i układu napędowego,
 • błędy zarejestrowane przez sterownik,
 • hamulce, zawieszenie i układ sterowniczy,
 • stan ogumienia.

Jeżeli jednak wolisz ocenić stan auta samodzielnie, rób to w świetle dnia podczas dobrej pogody. Wtedy dużo łatwiej zauważysz ewentualne niedoskonałości. Przed inspekcją warto zaopatrzyć się w miernik lakieru.

Zobacz, czy podczas pracy silnika zapalają się jakiekolwiek kontrolki ostrzegawcze. Poza tym sprawdź poziom oleju, silnik i posłuchaj, jak pracuje zawieszenie.

Poproś o jazdę próbną. Obserwuj, jak silnik zachowuje się podczas przyspieszania i czy przypadkiem auto nie ma problemów z utrzymaniem kierunku. Spróbuj przynajmniej raz gwałtownie zahamować i przyspieszyć do wysokich obrotów na obrotomierzu.

Po jeździe próbnej masz mieć ogólne pojęcie o tym, jak samochód się prowadzi i czy ci odpowiada.

Umowa kupna samochodu używanego — co powinna zawierać?

Umowa kupna samochodu używanego powinna zawierać pełne dane kupującego i sprzedawcy, czyli:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • adres,
 • numer dokumentu tożsamości,
 • NIP (przy zakupie samochodu od firmy).

Uwzględnij w niej również kompletne dane pojazdu, czyli:

 • markę i model,
 • rok produkcji,
 • numer silnika,
 • numer VIN,
 • numer rejestracyjny,
 • przebieg.

Oprócz powyższych zawrzyj w umowie datę i miejsce podpisania, a także kwotę transakcji.

Dla większej ochrony możesz zamieścić tam również zapisy dotyczące autentyczności przebiegu i tego, że auto jest bezwypadkowe. Dla przykładu: “sprzedający deklaruje, że przebieg zapisany w umowie jest autentyczny.”

Co zrobić po zakupie auta używanego?

Po zakupie auta używanego należy przede wszystkim udać się do Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek od wzbogacenia się. Wynosi on 2% kwoty transakcji i masz 14 dni na jego uiszczenie.

Czy zaniżenie ceny na umowie obniży podatek? Teoretycznie tak. Jednak weź pod uwagę, że zbyt niska kwota może wzbudzić podejrzenia urzędnika. Wtedy ma on obowiązek sprawdzić, jaka jest rzeczywista wartość danego modelu. Jeżeli rozbieżność będzie duża, zapłacisz podatek od realnej ceny rynkowej.

Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie samochodu.

Jeżeli polisa poprzedniego właściciela wciąż jest aktualna, przechodzi na ciebie, więc teoretycznie możesz legalnie poruszać się pojazdem. Jednak stare ubezpieczenie może nie być dopasowane do twoich potrzeb, przez co istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel zażąda zwrotu pieniędzy.

Może tak być np. w sytuacji, w której zapis w umowie polisy mówi, że samochodu nie mogą prowadzić osoby poniżej 25 roku życia. Jeśli jesteś młodszym kierowcą, lepiej wypowiedzieć taką umowę i zawrzeć nową.

Na koniec udaj się do Wydziału Komunikacji i zarejestruj samochód na siebie (masz na to 30 dni). Zanim to zrobisz, przygotuj:

 • dowód osobisty,
 • umowę kupna-sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem,
 • kartę pojazdu (jeśli samochód ją posiada),
 • stare tablice rejestracyjne.

Na miejscu wypełnisz niezbędne wnioski i otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny. Stały dokument i nowe tablice otrzymasz w ciągu 30 dni od rejestracji.

Zwrot samochodu używanego po zakupie

Nawet jeżeli procedura zakupu samochodu używanego została zakończona, nie oznacza to, że sprzedawca za nic już nie odpowiada. Istnieje coś takiego jak prawo rękojmi, które zabezpiecza cię przed nieuczciwymi handlarzami.

Prawo to przez kolejne 2 lata od zawarcia umowy zobowiązuje sprzedawcę do odpowiedzialności, jeśli przedmiot transakcji ma wady, o których kupujący nie wiedział.

Dlatego gdy wykryjesz jakąś poważną usterkę (o błahe sprawy raczej nie ma sensu się spierać), wedle przepisów możesz dochodzić zadośćuczynienia. Masz tutaj kilka opcji:

 • albo sprzedający naprawi kupiony przez ciebie samochód na własny koszt;
 • albo wymieni go na inny, sprawny egzemplarz modelu zawartego w umowie;
 • albo zwróci ci pieniądze lub ich część (wprost proporcjonalną do kosztów naprawy).

Równie ważną kwestią jest to, że masz dwa lata na dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi. Ponadto powinieneś zgłosić niezgodność towaru z opisem do 2 miesięcy po wykryciu wady.

Podsumowanie

Jak widzisz, kupno samochodu używanego jest przedsięwzięciem, do którego trzeba się przygotować. Dlatego zachowaj czujność i na spokojnie sprawdź stan prawny oraz techniczny auta, a żaden oszust nie da rady naciągnąć cię na kupno czegoś, co już dawno powinno znaleźć się na złomie.

Pamiętaj, że lepiej zawczasu wszystko sprawdzić, niż później dochodzić swoich roszczeń. Niekiedy udowodnienie, że wada była w samochodzie jeszcze przed zakupem (a sprzedawca o niej wiedział), graniczy z cudem.

Napisane przez Fabian Koziołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Czym jest klasa samochodu i jak ją sprawdzić?

Najciekawsze premiery samochodowe 2022. Sprawdź, na jakie auta warto czekać!